От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2963
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1769 пъти
Получил благодарност: 1737 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Клеър »

Което открих по- големичко , ливаден гущер до 25 см . Зелени , а не жълти с ивици на гърба .
Ще я питам пак за подробности .
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от MotacillaAlba »

В подкрепа на разказанотэ от Клеър - вждала съм огромни гущери на Райския залив. Имаше и от двата вида - и от зелените, и от кафявите. Не съм се интересувала след това от какви видове са, но ще проверя. По спомен бяха около 60 сантиметра. Не сме се плашили (много) от тях, все пак това е гущер... Но имаше много, тъй като по онова време там бше напълно диво и рядко се посещаваше от хора.

ПП Допускам, че видът е бил Lacerte trillineata, дължината му може да превишава 45 см,
Последно промяна от MotacillaAlba на Май 25, '23, 07:53, променено общо 1 път.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 41 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от venetka70 »

Нашата кокерка Найда полудява на вилата. Ходи, души, завира се из камънаците и храсталаците. ММ твърди, че откриването на гущери и е хоби. Виждали сме множество такива, но тая година имахме двоен сюрприз. До една стара, неползваща се отходна тръба видяхме уникален гущер с племенника. Нямахме телефони с нас да снимаме. Докато му се дивим, от дупка в тръбата излезе още един, със съвсем друга шарка.
Големи и многоцветни, не съм виждала в България някъде преди такива.
В същият ден докато си оглеждах корените ягоди си изкарах акъла. Между два корена огромна като дланта ми кафява жаба. Препичаше се на слънцето.
Майтапехме се после... уж не торим, а виж какви мутанти си отглеждаме.
Преди две години приятелка ми даде голям таралеж. По цяла нощ кучето им лаело по него и не можели да спят със съседите им.
Занесох го на вилата защото нашия съсед беше видял две змии там. Оставяхме му котешка храна и вода, но така и не го видяхме след първата седмица повече. Не знам той или някакви котки изяждаха храната.Тази зима разчиствахме едното мазе от боклуците на предишните собственици и го намерихме. Врата зее в долния край и се беше сврял под купчина дъски. А защо е умрял..?
Определено като заживеем на вилата / дай Боже!!/ ми се иска да си имаме таралеж отново. Понавъдиха се доста охлюви и плужеци, а са голяма напаст.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
b_ignatov
Виенско кафе
Мнения: 342
Регистриран на: Дек 5, '21, 23:30
Дал благодарност: 16 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от b_ignatov »

Еха.....напоследък нещо не ми остава време да чета, но виждам, че някой вече ще берат :D
Аз от Гергьовден се опитвам да садя отвън и все не ми се получава. Мокро, студено и неприятно време. Разсадът пожълтя прерастна на тоя студ и тъмнина :wooooowz:. Ясно е че тази година няма да има ранни домати.....дори и в парника не вървят. Все пак вчера беше поисъхнало леко и успях да насадя доматите и краставиците отвън. Остава да насадя пипер и консервен домат......ама има време :D Дано се съвземат малко в земята, пък когато тогава ще берем.

Изображение

Изображение

Изображение

Парникът няма да го показвам, защото ме е срам, а съм садил по Великден. Нека дръпнат малко и тогава :D
Аватар
bongibo
Кафе с мляко
Мнения: 247
Регистриран на: Фев 11, '19, 18:38
Дал благодарност: 493 пъти
Получил благодарност: 435 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от bongibo »

Тричките ми ашладисани домата на 4 ти ден. Здравички са за момента, държа ги в банята на тъмно и опръсквам периодично, но мисля, че е време да спра. Имах проблем с щипките, които купувах на два пъти и накрая с тефлон ги навих. Яд ме е, че не направих още, но не остана никакво място, ама никакво.Три обаче са ми достатъчно за опит, да видим какво ще излезне..Пак да кажа, че имам останали подложки за раздаване, ако някой иска да драсне.ще ми е жал да ги хвърля(
Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 239 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

Здравейте.
Последните няколко дена са благоприятни за засаждане на различни разсади на растения.Или директно сеене.Тази година сях 3 реда картофи наречени Сарпа Мира.
Вчера приключих със засаждане на доматите на алотмънта.Тези благоприятни дни се опитвам да засадя това, което съм решил, както и да разчистя местото с поникнала трева.Понеже след Нова година днес ми е 6-ия ден в който ходя на алотмънта.Така,че в момента се опитвам да наваксам, за да може мястото да изглежда по прегледно.
Днес засадих 15 корена български тикви.Да се надяваме,че ще им хареса на английската почва.Понеже голите охлюви много обичат да си хапват млади листи, поставих разсада в кофички без дъно. При следващото ми посещение, ще сменя кофичките с 3 литрови кофички без дъно .
Между другото тази година реших да повдигна малко засаждането на разсада от домати.Надявам се растенията да се чувстват малко по комфортно.
Надявам се около седмица разсада малко ще се стресира, понеже е изложен директно на открито.Но така е ще трябва да свиква. 🙂
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4865
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 629 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ivko69 »

ugod,справяш се прекрасно....Браво,идеална ти е градинката.. :daaa:

И да ти продължа мисълта за хелатиращият ЕДТА...Ето на каккъв коктейл се зарадвах...Подари ми го един акварист,ма след като прочетох коя е хелатиращата съставка,няма да го ползвам.

Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 239 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

Ивко,като видях моята 5 кг тор, какво съдържа ,без да я отварям направо в кофата за боклук.
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 791
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Taalgard »

bongibo ????? написа: Май 25, '23, 18:44 Тричките ми ашладисани домата на 4 ти ден. Здравички са за момента, държа ги в банята на тъмно и опръсквам периодично, но мисля, че е време да спра. Имах проблем с щипките, които купувах на два пъти и накрая с тефлон ги навих. Яд ме е, че не направих още, но не остана никакво място, ама никакво.Три обаче са ми достатъчно за опит, да видим какво ще излезне..Пак да кажа, че имам останали подложки за раздаване, ако някой иска да драсне.ще ми е жал да ги хвърля(
Изображение
Какъв е сорта и на каква подложка е сложен?
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13546
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 177 пъти
Получил благодарност: 277 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от kim »

ugod написа: Май 25, '23, 20:31 Ивко,като видях моята 5 кг тор, какво съдържа ,без да я отварям направо в кофата за боклук.
Ще споделите ли какво е притеснителното в тези торове?
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”