От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

Днес е 3-тия ден, откакто засадих краставиците. Надявам се времето да е благосклонно за тяхното развитие. ,
https://www.dropbox.com/s/ekpbxr30qjnzq ... 5.mp4?dl=0
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от penkeler »

MotacillaAlba написа: Май 23, '23, 21:32 Аз пък си имам таралеж. Винаги е имало таралежи, които идват вечер да оглеждат лехите за храна и да хапват каквото е останало от котешката храна, но сега имам такъв, който си живее тук. В късния следобед вече шета из имота и не бяга от мен, само се свива на кълбо когато го доближа прекалено. Мисля, че малките охлювчета са му част от менюто. Най напред се изплаших че е болен и затова не бяга, но след третата среща вече смятам, че просто е приел мястото като свой дом и ни приема като роднини.
Аз пък в центъра на селището ( уж е град ) имам такова животно от поне 10 години. Една пролет имах останали в огнище на открито още от есента отпадъци за горене и реших да извадя половината, които бяха доста мокри, за да запаля останалите, а после да ги добавя. Добре, че не се опитах направо да паля защото животинката се беше навряла под купчината. С една лопата я изместих на няколко метра под сливата и така изгорих боклуците. После погледнах за таралежа, но го нямаше и реших, че ще си е заминал през някоя дупка в оградата. Чак миналото лято отново го видях отново, когато беше се оплел в мрежата на краставиците и пак го освободих. Никакви проблеми не ми е създавал, а и не отглеждам малки пилета или други животни, освен два котарака. Вероятно излиза само нощем защото повече не бях го виждал, докато преди седмица дъщеря ми беше дошла и каза, че го видяла през деня. Не знам с какво се храни и как оцелява, а на котараците като се нахранят прибирам гранулите заради други котки, но явно си е намерил леговище някъде из двора. Преди време бивш колега няколко години гледаше временно на вилата си един на негов приятел. Преди това се оплакваше от много голи охлюви в мястото, а после каза, че изчезнали. След като обаче върна таралежа отново се появиха.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от MotacillaAlba »

ичиконти написа: Май 23, '23, 22:18 MotacillaAlba готини и полезни животни са таралежите. Като дете си ги отглеждахме в двора на едно бунгало.
Обаче тука преди 3-4 години имах премеждие с таралеж.
В големите жеги спя в пристройка на нивото на земята, за по-студено. Всяка нощ кофата за боклук отвън, беше обърната. Викам си -котките пак ме наобикалят. И това е вярно, ама една нощ се събудих с .... туп....туп....туп... все едно ходи човек! Изтръпнах, щото двора е заключен. Не би трябвало да има човек там. По едно време "включвам", че може да е таралеж, щото в казармата на караул, маса пъти съм зареждал калашника и съм викал "Стой, кой идва!" на гората извън полосата. Таралежите ги правят тия работи-да стъпват като човек. Викай си колкото искаш, щракай затвора ако ще и целия пълнител изпразни, все тая. Недай си Боже да стреляш в тъмното, после кофа с мастило няма да ти стигне за обяснения.
Зацепих аз, че някой ежко ме навестява в три през нощта и открехнах вратата. Той там. Бутнах го, той се сви. Взех го в шепа, оня си стои свит. Какво ми щукна да го отворя, той се свива повече. А тъкмо бях сварил една яка анасонлийка, като първакът беше на барбекюто отвън, че да го паля с него иииииии.......... взех първака! Обърнах клетия таралеж по гръб и му налях първака през бодлите, върху тумбака. След минута се чу кихане, кашляне, после пак и после пак и оня се разпови, като взе да търси да бяга. Пуснах го аз на земята, ама оня дава напред, но лъкатуши наляво-надясно. Пияна работа........За последно му плиснах една глътка първак в муцуната, а той само пръхтеше. Такъв старт даде в картофа, че чак се разхилих. На зиг-заг взе десетина метра и се скри в тъмното.
Повече не дойде. Според мен, няма какво да търси в кофите за боклук. Има си половин декар градина, барабар с градините на съседите. Да яде там тоя пиян таралеж! :D
Ичиконти, какво да ти каже човек след тези признания? Че и с гордост ги разказваш... Да знаеш, че ако ти се разболеят всички домати, никак няма да ти съчувствам, ами ще си кажа - правилно, така ти се пада.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от МГХ »

MotacillaAlba написа: Май 24, '23, 08:38
ичиконти написа: Май 23, '23, 22:18 MotacillaAlba готини и полезни животни са таралежите. Като дете си ги отглеждахме в двора на едно бунгало.
Обаче тука преди 3-4 години имах премеждие с таралеж.
В големите жеги спя в пристройка на нивото на земята, за по-студено. Всяка нощ кофата за боклук отвън, беше обърната. Викам си -котките пак ме наобикалят. И това е вярно, ама една нощ се събудих с .... туп....туп....туп... все едно ходи човек! Изтръпнах, щото двора е заключен. Не би трябвало да има човек там. По едно време "включвам", че може да е таралеж, щото в казармата на караул, маса пъти съм зареждал калашника и съм викал "Стой, кой идва!" на гората извън полосата. Таралежите ги правят тия работи-да стъпват като човек. Викай си колкото искаш, щракай затвора ако ще и целия пълнител изпразни, все тая. Недай си Боже да стреляш в тъмното, после кофа с мастило няма да ти стигне за обяснения.
Зацепих аз, че някой ежко ме навестява в три през нощта и открехнах вратата. Той там. Бутнах го, той се сви. Взех го в шепа, оня си стои свит. Какво ми щукна да го отворя, той се свива повече. А тъкмо бях сварил една яка анасонлийка, като първакът беше на барбекюто отвън, че да го паля с него иииииии.......... взех първака! Обърнах клетия таралеж по гръб и му налях първака през бодлите, върху тумбака. След минута се чу кихане, кашляне, после пак и после пак и оня се разпови, като взе да търси да бяга. Пуснах го аз на земята, ама оня дава напред, но лъкатуши наляво-надясно. Пияна работа........За последно му плиснах една глътка първак в муцуната, а той само пръхтеше. Такъв старт даде в картофа, че чак се разхилих. На зиг-заг взе десетина метра и се скри в тъмното.
Повече не дойде. Според мен, няма какво да търси в кофите за боклук. Има си половин декар градина, барабар с градините на съседите. Да яде там тоя пиян таралеж! :D
Ичиконти, какво да ти каже човек след тези признания? Че и с гордост ги разказваш... Да знаеш, че ако ти се разболеят всички домати, никак няма да ти съчувствам, ами ще си кажа - правилно, така ти се пада.
И на мен ми дожаля за таралежа. Какво ти пречи топуркането. При нас се чуваше хъркане през деня под една купчина съчки. Кучето ги прогони. Тогава имахме куче. Много ме е яд. Сега нямаме куче. Умря на 18 години, но и таралежи няма. Все се надявам да се появят. Бих взела тоя пияница, ако беше близо. Не, че си много далече, де.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от MotacillaAlba »

МГХ написа: Май 24, '23, 12:10
MotacillaAlba написа: Май 24, '23, 08:38
ичиконти написа: Май 23, '23, 22:18 MotacillaAlba готини и полезни животни са таралежите. Като дете си ги отглеждахме в двора на едно бунгало.
Обаче тука преди 3-4 години имах премеждие с таралеж.
В големите жеги спя в пристройка на нивото на земята, за по-студено. Всяка нощ кофата за боклук отвън, беше обърната. Викам си -котките пак ме наобикалят. И това е вярно, ама една нощ се събудих с .... туп....туп....туп... все едно ходи човек! Изтръпнах, щото двора е заключен. Не би трябвало да има човек там. По едно време "включвам", че може да е таралеж, щото в казармата на караул, маса пъти съм зареждал калашника и съм викал "Стой, кой идва!" на гората извън полосата. Таралежите ги правят тия работи-да стъпват като човек. Викай си колкото искаш, щракай затвора ако ще и целия пълнител изпразни, все тая. Недай си Боже да стреляш в тъмното, после кофа с мастило няма да ти стигне за обяснения.
Зацепих аз, че някой ежко ме навестява в три през нощта и открехнах вратата. Той там. Бутнах го, той се сви. Взех го в шепа, оня си стои свит. Какво ми щукна да го отворя, той се свива повече. А тъкмо бях сварил една яка анасонлийка, като първакът беше на барбекюто отвън, че да го паля с него иииииии.......... взех първака! Обърнах клетия таралеж по гръб и му налях първака през бодлите, върху тумбака. След минута се чу кихане, кашляне, после пак и после пак и оня се разпови, като взе да търси да бяга. Пуснах го аз на земята, ама оня дава напред, но лъкатуши наляво-надясно. Пияна работа........За последно му плиснах една глътка първак в муцуната, а той само пръхтеше. Такъв старт даде в картофа, че чак се разхилих. На зиг-заг взе десетина метра и се скри в тъмното.
Повече не дойде. Според мен, няма какво да търси в кофите за боклук. Има си половин декар градина, барабар с градините на съседите. Да яде там тоя пиян таралеж! :D
Ичиконти, какво да ти каже човек след тези признания? Че и с гордост ги разказваш... Да знаеш, че ако ти се разболеят всички домати, никак няма да ти съчувствам, ами ще си кажа - правилно, така ти се пада.
И на мен ми дожаля за таралежа. Какво ти пречи топуркането. При нас се чуваше хъркане през деня под една купчина съчки. Кучето ги прогони. Тогава имахме куче. Много ме е яд. Сега нямаме куче. Умря на 18 години, но и таралежи няма. Все се надявам да се появят. Бих взела тоя пияница, ако беше близо. Не, че си много далече, де.
Шансът таралежчето да е оцеляло е много малък. Смъртоносната доза при животните е 6-8 мл на килограм чист етилов алкохол. Първакът пък е по-отровен, защото съдържа метилов алкохол. При половин кило таралежче, най-вероятно е умряло по-късно от вдишания и резорбиран през кожата метилов алкохол. Колегата му е видял сметката по оригинално мъчителен начин.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Миша »

И аз си искам таралежите!
Преди 3 години всяка сутрин се срещах с един огромен таралеж, който се настаняваше в едната оранжерия, където трупам найлоновите чували от торфа, в един прекрасен ден чувал странен силен звук, приличащ на птичи, но не точно, потърсих птичето, заблудило се да да влезе в оранжерията, и какво да видя, мама таралежка си вика малките, тъкмо ги извеждаше от оранжерията.

Как зове мама таралежка, само толкова успях да снимам

Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2880
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1352 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Клеър »

Толкова са сладки . От майка знам , че на село преди имало таралежи от време на време . Обаче ми разказа случка по скоро , как си вървяла по пътечката и от външната тоалетна излязъл огромен гущер , жълт със зелени черти , бил по- голям от котка , изплашила се много . И друг път е виждала из градината такива , но малки , колкото една длан , но този грамадния повече не го видяла . Казва че като им потропала и се плашели и се скривали . Аз съм виждала само малки гущерчета из треволяците и по разни камъни да се препичат .
Пред нашата къща из храсталака пък имаше костенурка , доста години . От миналата година не съм я виждала . Сигурно нещо и се е случило , защото често я виждахме .
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от kim »

Клеър написа: Май 24, '23, 22:14 ... как си вървяла по пътечката и от външната тоалетна излязъл огромен гущер , жълт със зелени черти , бил по- голям от котка
:shock: Клеър, не думай.. :shock: То, верно на страха очите са големи, но дали наистина съществуват в България такива големи гущери? Направо си е ужасно това, дано не срещна такъв пу-пу.. :stiskam:
Иначе за таралежчето - не Ичиконти е имал премеждия с него, а таралежчето е имало премеждия с Ичиконти. И аз се чудя защо реши да го сподели това тук.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2880
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1352 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Клеър »

Ким , аз не съм видяла с очите си нищо .
Казва , че е ярко жълт със зелени ивици .
Вярно може да се е уплашила и да и се е сторил по- голям от колкото разказва . Ама аз и друго се чудя , Ами тези малките и те като големия . Пак ще я разпитам , да видим какво ще каже . И аз не съм чувала да има такива гущери тук при нас , освен ако не са ги освободили от някой терариум или пък да е сънувала цветно . Просто споделих , сетих се покрай таралежчетата .
Отивам да чета за гущерите , да видя такъв съществува ли по нейните описания .
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от kim »

Клеър написа: Май 24, '23, 22:58 Отивам да чета за гущерите , да видя такъв съществува ли по нейните описания .
И аз ще се поровя, но въпреки, че доста съм бродила от дете из поля и балкани, такъв не съм срещала. Саламандри и тритони да, но такъв огромен гущер :shock:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”