От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4865
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 47 пъти
Получил благодарност: 629 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ivko69 »

Ичиконти,при мен същите поражения по листата на пипера ги правят едни дребни скакалци,оня ден снимах един като го нарекох "воайор"..

Терзиев,добре дошъл.Ето нещо по което можеш да се ориентираш какво им трябва на доматките..
https://dachnye-sovety.ru/nedostatok-el ... 7%D0%B0_Fe
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 239 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

Terziev написа: Май 23, '23, 18:03 Здравейте,

От години Ви чета и черпя знания от прекрасния форум. Много съм научил от Вас, но ето, че дойде време да помоля за помощ директно. Ситуацията е следната:

Доматите са засети в оранжерия около Варна на 30 април, като повечето разсад е гледан от родителите ми далеч от тук (Момини сълзи (мое семе), Афен и един самораслък от градината през миналата година, който се оказа голямо попадение. Малка част (хибридно чери Nestor) от мен. Преди седмица някъде на част от черитата започнаха да им пожълтяват връхните листа от основата къ върха. Проблемът го имаше и на 1-2 корена Момини сълзи в по-лека форма. От 2-3 дни направо превзе най-силният корен Афен.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След дълго четене единственото, което ми идва на ум е липса на желязо и евентуално калций. Есента е торено със суперфосфат и калиев хлорид, преди засаждане с гранулирана пилешка тор. Без този проблем доматите са в отлична форма.

Приготвил съм хелатно желязо 6%. Ако е хлороза то как и в каква доза да го внеса?
Мое лично мнение е,че трябва да се избягват торове с хлор.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 485
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 151 пъти
Получил благодарност: 140 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ичиконти »

greeneyed и Ивко, утре докато празнува народа, аз ще се правя на вещер и ще готвя гадостите за гадовете!
Люти бебери+пръскачка=на повсеместен мор!!!
Мвого ме бива в плановете за масовото поразяване. Снимки-утре....................... :D
Изображение
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 239 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

Защо 6%?Може да си направиш следното.
Една чаена лъжичка лимонена киселина поставяш в 1 литър вода.Разклащаш енергично, след, което поставяш също една чаена лъжичка железен сулфат.Отново разбъркваш енергично.След,което доплуваш до 10 литра.И пръскаш.Така по бързо ще бъде усвоен железния сулфат.Може и на корен, като мисля, тогава поставяш вместо чаена лъжичка железен сулфат една супена, до колкото си спомням.:)
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10119
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 772 пъти
Получил благодарност: 1373 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от greeneyed »

ичиконти написа: Май 23, '23, 21:02
Мвого ме бива в плановете за масовото поразяване. Снимки-утре....................... :D
Освен това вкопай една кофичка с малко бира в почвата да видиш аджеба ще се напълни ли с голи охлюви. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от MotacillaAlba »

Аз пък си имам таралеж. Винаги е имало таралежи, които идват вечер да оглеждат лехите за храна и да хапват каквото е останало от котешката храна, но сега имам такъв, който си живее тук. В късния следобед вече шета из имота и не бяга от мен, само се свива на кълбо когато го доближа прекалено. Мисля, че малките охлювчета са му част от менюто. Най напред се изплаших че е болен и затова не бяга, но след третата среща вече смятам, че просто е приел мястото като свой дом и ни приема като роднини.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1467
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 239 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ugod »

MotacillaAlba написа: Май 23, '23, 21:32 Аз пък си имам таралеж. Винаги е имало таралежи, които идват вечер да оглеждат лехите за храна и да хапват каквото е останало от котешката храна, но сега имам такъв, който си живее тук. В късния следобед вече шета из имота и не бяга от мен, само се свива на кълбо когато го доближа прекалено. Мисля, че малките охлювчета са му част от менюто. Най напред се изплаших че е болен и затова не бяга, но след третата среща вече смятам, че просто е приел мястото като свой дом и ни приема като роднини.
Добре е на тази полезна животинка да и направиш някакво леговище.Таралежите са всеядни така,че може да му се дават различни неща.Както и обичат и котешките храни.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от MotacillaAlba »

ugod написа: Май 23, '23, 21:38
MotacillaAlba написа: Май 23, '23, 21:32 Аз пък си имам таралеж. Винаги е имало таралежи, които идват вечер да оглеждат лехите за храна и да хапват каквото е останало от котешката храна, но сега имам такъв, който си живее тук. В късния следобед вече шета из имота и не бяга от мен, само се свива на кълбо когато го доближа прекалено. Мисля, че малките охлювчета са му част от менюто. Най напред се изплаших че е болен и затова не бяга, но след третата среща вече смятам, че просто е приел мястото като свой дом и ни приема като роднини.
Добре е на тази полезна животинка да и направиш някакво леговище.Таралежите са всеядни така,че може да му се дават различни неща.Както и обичат и котешките храни.
Той си е намерил място в едно от помощните помещения, което е по-опдалечено от къщата и в него се съхранятат клонии и съчки, без врата е и няма кой знае какви размествания. Нямам планове "да разчиствам", така че от моя страна си има осигурено място.
Аватар
ичиконти
Виенско кафе
Мнения: 485
Регистриран на: Юли 28, '21, 17:15
Местоположение: Севлиево
Дал благодарност: 151 пъти
Получил благодарност: 140 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от ичиконти »

MotacillaAlba готини и полезни животни са таралежите. Като дете си ги отглеждахме в двора на едно бунгало.
Обаче тука преди 3-4 години имах премеждие с таралеж.
В големите жеги спя в пристройка на нивото на земята, за по-студено. Всяка нощ кофата за боклук отвън, беше обърната. Викам си -котките пак ме наобикалят. И това е вярно, ама една нощ се събудих с .... туп....туп....туп... все едно ходи човек! Изтръпнах, щото двора е заключен. Не би трябвало да има човек там. По едно време "включвам", че може да е таралеж, щото в казармата на караул, маса пъти съм зареждал калашника и съм викал "Стой, кой идва!" на гората извън полосата. Таралежите ги правят тия работи-да стъпват като човек. Викай си колкото искаш, щракай затвора ако ще и целия пълнител изпразни, все тая. Недай си Боже да стреляш в тъмното, после кофа с мастило няма да ти стигне за обяснения.
Зацепих аз, че някой ежко ме навестява в три през нощта и открехнах вратата. Той там. Бутнах го, той се сви. Взех го в шепа, оня си стои свит. Какво ми щукна да го отворя, той се свива повече. А тъкмо бях сварил една яка анасонлийка, като първакът беше на барбекюто отвън, че да го паля с него иииииии.......... взех първака! Обърнах клетия таралеж по гръб и му налях първака през бодлите, върху тумбака. След минута се чу кихане, кашляне, после пак и после пак и оня се разпови, като взе да търси да бяга. Пуснах го аз на земята, ама оня дава напред, но лъкатуши наляво-надясно. Пияна работа........За последно му плиснах една глътка първак в муцуната, а той само пръхтеше. Такъв старт даде в картофа, че чак се разхилих. На зиг-заг взе десетина метра и се скри в тъмното.
Повече не дойде. Според мен, няма какво да търси в кофите за боклук. Има си половин декар градина, барабар с градините на съседите. Да яде там тоя пиян таралеж! :D
Изображение
Terziev
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Май 23, '23, 17:41

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Terziev »

ugod написа: Май 23, '23, 21:09 Защо 6%?Може да си направиш следното.
Една чаена лъжичка лимонена киселина поставяш в 1 литър вода.Разклащаш енергично, след, което поставяш също една чаена лъжичка железен сулфат.Отново разбъркваш енергично.След,което доплуваш до 10 литра.И пръскаш.Така по бързо ще бъде усвоен железния сулфат.Може и на корен, като мисля, тогава поставяш вместо чаена лъжичка железен сулфат една супена, до колкото си спомням.:)
Благодаря за съвета. 6%, защото е в хелатна форма. Две чаени лъжички направиха 10л вода кърваво-червена. Дават му около 1 кг на декар с поливане. Полях 5-те корена с признаци на железен дефицит с 0.1% разтвор и напръсках с 0.05%.
Тази година торих предсеидбенно с пелитирана птича тор. Сега погледнах, че и дават желязо 0.0071% +/- 0.0070, което значи, че практически може и да няма желязо. Ако няма промяна до два дни ще мина и с железен сулфат и лимонена киселина. При всички случаи ще докладвам за резултата.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”