Розите - технология за засаждане и грижи

vlados
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Юни 4, '22, 16:53

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от vlados »

greeneyed написа: Юни 24, '22, 14:31 Какви са тези препарати по това време ?Какво им е на розите,vlados ?
Ами кафяви петна/каза ми специалистът от агроаптеката, че е мана/, после са нацъфкани листата, все едно ситна градушка, или нахапани/Пак спецът каза, че може да са инсекти, или голи охлюви-аз видях много и то не голи охлюви. Единият беше захапал първият цвят на тагетеса и от тежината го беше прекършил. Та се опитах да взема мерки. И въпреки мерките ми за подобряване на състоянието на градинката, цветята ми май оцеляха. Поне се надявам. Почерняха само някои цветове. Защото, по съвет на спеца, първо напръсках за мана. След ден за инсекти. Бях пръснал и гранули за охлюви. До тогава нямаше жертви. Но днес, по рецепта от агроаптеката, разтворих зелен тор(това е някакъв препарат, съдържащ желязо), напръсках растенията. Било страхотно средство срещу охлюви и помагало на фотосинтеза. Цветовете, там, където капна, позеленяха и унищожих две току що цъфнали цвята на млада, цъфтяща за първи път розичка. Изобщо, продават ли се устойчиви на глупост рози? Ако може от титаний, или адамит/нали това бе метълът в костите на Х-мен :chokkkofa: /
vlados
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Юни 4, '22, 16:53

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от vlados »

stefan_doc написа: Юни 24, '22, 14:34
vlados написа: Юни 24, '22, 14:06 Може ли един въпрос?
Кога се пръска с препарати:
-Рано сутрин?
-Може по всяко време, стига да има час-два да засъхне?
-Привечер, когато е минал големият пек?


Благодаря предварително!
Зависи и от препарата, но за повечето е за предпочитане вечер, при температура под 25.
Благодаря!
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10134
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 799 пъти
Получил благодарност: 1414 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от greeneyed »

vlados написа: Юни 27, '22, 16:34
greeneyed написа: Юни 24, '22, 14:31 Какви са тези препарати по това време ?Какво им е на розите,vlados ?
Ами кафяви петна/каза ми специалистът от агроаптеката, че е мана/,
Появят ли се черни петна , лек няма, листата ще паднат, хубаво е да се съберат от почвата около розата и да се изхвърлят .
За инсекти пръскам, когато се появят листните въшки- в началото на сезона.
Колкото до листното подхранване- да, полезно е, усвоява се бързо от растенията, но то не заменя кореновото торене. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
vlados
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Юни 4, '22, 16:53

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от vlados »

greeneyed написа: Юни 29, '22, 13:56
vlados написа: Юни 27, '22, 16:34
greeneyed написа: Юни 24, '22, 14:31 Какви са тези препарати по това време ?Какво им е на розите,vlados ?
Ами кафяви петна/каза ми специалистът от агроаптеката, че е мана/,
Появят ли се черни петна , лек няма, листата ще паднат, хубаво е да се съберат от почвата около розата и да се изхвърлят .
За инсекти пръскам, когато се появят листните въшки- в началото на сезона.
Колкото до листното подхранване- да, полезно е, усвоява се бързо от растенията, но то не заменя кореновото торене. :dovolen:
Благодаря. Задължен съм ти.


Изображение

С инсектите се справям. Петната не са голям проблем. Това е нерешеният ми проблем. Нещо яде младите листа.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10134
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 799 пъти
Получил благодарност: 1414 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от greeneyed »

Това е пчела листорез, градила си е кошера с тези полумесеци, полезна е, с нищо няма да пръскаш, други листа ще излезнат. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
vlados
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Юни 4, '22, 16:53

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от vlados »

greeneyed написа: Юли 4, '22, 12:04 Това е пчела листорез, градила си е кошера с тези полумесеци, полезна е, с нищо няма да пръскаш, други листа ще излезнат. :dovolen:
Много ти благодаря
:daaa:

Всъщност прочетох за пчелата листорез. Полезно животно. Важното е да се успокоя.

Пак ти благодаря. Съветите ти са винаги ценни и стойностни.
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от zvezdi4cca »

Здравейте
Миналата година имах поражения от пробивач по средата на лятото. Тогава ме посъветвахте напролет превантивно да пръскам. Записала съм си препарата Децис, но сега като влезнах да го търся, ми изписва, че е забранен. Та, въпросът ми е с какви други препарати мога да пръскам?
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10134
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 799 пъти
Получил благодарност: 1414 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от greeneyed »

Сега ларвите на пробивача са вътре в стъблото , когато дойде време да се реже , си отваряш очите , за да отстраниш поразените стъбла. :nod:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
zvezdi4cca
Двойно кафе
Мнения: 173
Регистриран на: Окт 2, '17, 09:30
Местоположение: Калофер, България
Получил благодарност: 1 път

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от zvezdi4cca »

greeneyed написа: Фев 14, '23, 19:20 Сега ларвите на пробивача са вътре в стъблото , когато дойде време да се реже , си отваряш очите , за да отстраниш поразените стъбла. :nod:
Дааа, това е ясно. Но идеята е да напръскам, за да не дойдат нови да снасят :hmmm:
"Ако искаш да видиш пеперуди, трябва да изтърпиш две-три гъсеници" - Малкият принц
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5790
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2153 пъти
Получил благодарност: 2527 пъти

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнение от Тутти »

zvezdi4cca написа: Фев 16, '23, 07:43
greeneyed написа: Фев 14, '23, 19:20 Сега ларвите на пробивача са вътре в стъблото , когато дойде време да се реже , си отваряш очите , за да отстраниш поразените стъбла. :nod:
Дааа, това е ясно. Но идеята е да напръскам, за да не дойдат нови да снасят :hmmm:
Аз пръскам с органомеден задължително преди листата и след това преди цветовете. Флорин 99, био препарат. Надявам се да не го приемате за реклама, нямам интерес. Просто вече след няколко години употреба нямам пробивач. Миналата пролет след като боледувах от ковид, не напръсках, нямах сили. Затова имах само на две рози, изрязах и унищожих клоните. Има определено ефект.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”