От А до Я за любимите домати 2023

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Краси Лазаров »

alys написа: Яну 1, '23, 19:39 Краси, стана ми интересно - салатите директно ли ще сееш или в разсадна табла? Моят опит показа, че салати и репички трябва да сея в табли, а после да разсаждам в земята (в оранжерията).
Здравей,салатите засявам в табла 128 гнездова по две три семки,за да нямам празна кутийка и докато е по-студено са на по-малка площ. Когато направят втори същински лист ги разделям и пикирам в табла 45 гнезда . От там отиват в лехата.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6106
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2369 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Благодаря, Краси. Аз ползвам само една разсадна табла. Като попораснат, засаждам. Днес си засях сидератите (ръж и синап) в парниците. Полях с лейка. Мислех да оставя за пролетта, но времето предразполага за работа. Копах малко там, където ще садя картофи. Там също ще засея ръж и синап. Надявам се да успея.
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6106
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2369 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

Точно 20 сорта домати приготвих за новия сезон. В това число само едно чери. :ieeee: Ще ги напиша, когато им дойде времето. Новите сортове са 6. Имам още 3, но засега са на резервната скамейка. Обаче имам още цели 2 месеца до сеитба. Всички домати и краставици ще са в парници (по план).
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2865 пъти
Получил благодарност: 1649 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от pepelqshka71 »

Аз вчера подготвях сортовете домати. За оранжерията са 15 сорта, като ще включа едно лудо чери, а за двора 21 сорта ( там черита няма да садя). Няма да повтарям сортове в оранжерията и градината. Ще са различни на двете места. И пак ми остават сортове, дето нямам място за проба. Миналата година на 03.01. съм засяла семената за оранжерията. Тази ще започна в средата на януари. Ще мисля и лампа за доосветяване.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6106
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2369 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от alys »

До поникване ще са вкъщи и после в оранжерията, съответно отвий-завий ще е всеки ден. Това са ми плановете. Най-вероятно, отново ще направя ястък вътре, отгоре парниче от ПК, а завивките ще са върху парничето.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от MotacillaAlba »

Честита Нова Година и от мен! Да сме здрави и да отгледаме здрави и вкусни зеленчуци!
Тази година изпратих старата година, като на 31-ви декември, преди подготовката за празника, слагах компост в гнездата, предназначени за садене. Тази, а и други дейности - разкопаване, сеене на трева на някои места, преформатиране на ягодите -- които бяха предвидени за февруари-март, свърших в късната есен на 2022, защото не е ясно какво време предстои и дали ще позволява работа, а и да не губя форма.
Сега имам повече спокойствие по отношение на това, как да си организирам пролетните дейности.
Пожелавам на всички приятели във форума здраве, щастие и успех в съзидателните начинания! :tzvetentze:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от МГХ »

pepelqshka71 написа: Яну 3, '23, 19:49 Аз вчера подготвях сортовете домати. За оранжерията са 15 сорта, като ще включа едно лудо чери, а за двора 21 сорта ( там черита няма да садя). Няма да повтарям сортове в оранжерията и градината. Ще са различни на двете места. И пак ми остават сортове, дето нямам място за проба. Миналата година на 03.01. съм засяла семената за оранжерията. Тази ще започна в средата на януари. Ще мисля и лампа за доосветяване.
До сега не съм сяла преди края на януари, но тази година и аз мисля да сея като се върнем от Германия, което значи около 20.01.
Този път си взех урок и оранжерията няма да я отварям преди следата на април.
Ти кога ще ги садиш в оранжерията?
Аз мисля в края на март или по скоро на 01.април /събота се пада/, ако времето и ангажиментите ми го позволят. Много ми се ще да видя узрял домат през юни, т.е. да удължа срока, в който ядем вкусни домати.
И сега да питам някой гледал ли е домати Бабино чудо на Флориан? Пише, че са гигантски, изключително вкусни. Ама то рекламата си е реклама.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8595
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 983 пъти
Получил благодарност: 773 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от Shami »

Aз се интересувах от същите домати и даже разпитвах Клеърче на лични за този сорт и за няколко други. :hmmm:
Не мога да разбера ранен или късен домат е? :hmmm:
Дали го има и на друга фирма?
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от МГХ »

Shami написа: Яну 5, '23, 17:38 Aз се интересувах от същите домати и даже разпитвах Клеърче на лични за този сорт и за няколко други. :hmmm:
Не мога да разбера ранен или късен домат е? :hmmm:
Дали го има и на друга фирма?
Ние си говорихме за него преди два месеца, но търся кой го е имал вече в градината и съответно има впечатления. Помислих, че повече хора ще погледнат в новата тема. Реших да го пробвам, пък ще видим. Средно ранен пише.
Последно промяна от МГХ на Яну 5, '23, 18:04, променено общо 1 път.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2865 пъти
Получил благодарност: 1649 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2023

Мнение от pepelqshka71 »

Миленко, до сега рових старата тема, че не съм записала кога съм садила в оранжерията. Намерих - след 8 март чакам нощните да се качат над 2-3 градуса. Миналата година е било на 26март
► Виж съдържание
И аз след 20ти мисля да сея семената, защото нямам добри условия за гледане. От снощи разглеждам лампи за доосветяване на разсад - ми много са ми скъпи ( или попадам на скъпи - по 400 и нагоре лв). ММ отказа да ми направи - реплика от него "Баба ти все с лампа ги е гледала". И те така...
Аз също съм взела Бабино чудо, но ще го садя в градината


И сега да се похваля :wooow2: . Имам нови 5 сорта бабини домати от qn4eto. Янче огромно, огромно благодаря за очарователната картичка с прекрасни пожелания и напълнена с пликчета семена - мечталки. Бъди здрава - ти и твоите близки :tzeluvka:
Отивам да променям списъка за външните домати :ieeemyzh:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”