Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Фани, разкажи подробно какви дръвчета си купи. Стискам палци всичко да се прихване :stiskam:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 402 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

ЛОЗА ЕЛИЦА - силно ме съмнява ,че ще оцелее , ще видим
ВИСТА БЕЛА - ябълка Петровка , имахме такава на лозето , сега имам в София , много я обичам
МЕДЖИК КОД - кайсия
СУИТ ХАРТ - късна череша , имах голям зор за нея , дръвчето е хубаво
ЧЕРНА РАННА ЕДРА - ранна череша
СТЕНЛЕЙ - синя слива за опрашител , голяма дръвче , едва ли ще се хване , него определям като най-на кантар , явно / пък и естествено / ги купуват по-рядко и им изостават и прерастват , повечето хора просто си ашладисват такава
СУПЕР ЧИФ - ябълка , също дръвче по-голямо отколкото би ми се искало , избрах я , защото описват сорта като дръвче със среден ръст
ROJO BRILLANTE
ДЖИРО (Jiro)
ЛИМОН АЙВАСИ - дюля по описание ароматна , ха дано , дръвчето ми хареса
ФАРБАЛИ - кайсия
въобще сливата и ябълките са по-големи дръвчета
може би трябваше да напиша , че предпочитам по-малки
дано това което се прихване да си отговаря на сорта , това ми е най-важно :stiskam:
иначе не са скъпи , при загуба купуваш и пак опитваш ;)
вече имам засадени две кайсии , бадеми , орехи и лешници
поръчани и доставени две круши и две сливи още , дето не съм си ходила да ги видя и засадя :ufff: :ufff: :ufff:
и още една дюля май
каквото-такова
на пролет , живот и здраве , ще пиша пак
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

Фани, аз стискам палци пък да ти излязат по сорта. :stiskam:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13718
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 402 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от zeleno »

kim , ха дано :stiskam:
но каквото и да се случи ще пиша , мисля , че инфото ще е полезно за останалите
най-добрият вариант си е сам да си ашладисаш , но нито имам подготвени подложки , нито от къде да взема читави калеми / това второто е поправимо , просто поради липса на подложки не съм се разтърсила за калеми
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от МГХ »

Аз си търся хубава праскова, но все не си харесвам. Искам да е сладка, едра, сочна и да се дели костилката. Спомените са ми от детските години за едни огромни праскови, които нашите имаха. Когато узрееха се цепваха от зрялост и сочност. И се белеха лесно при пълна зрялост. Сегашните все сухи ми се виждат.
Мноого вкусни бяха и наистина огромни. Ще се радвам, ако ми препоръчате някоя.
Забравих да напиша, че имам праскова Ласкава и не е лоша.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

МГХ написа: Ное 21, '22, 15:39 Аз си търся хубава праскова, но все не си харесвам..
Виж Хале или там както се казва. Мисля, нея описваш.
May the Force be with You!
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от venetka70 »

Миленка, описваш точно моите спомени за праскови от детството.
Между Русе и Тутракан имаше прасковена градина. Уникално поддържана и даваха сам да си набереш. Или поне на мама де, защото тя се занимаваше със земеделие и познаваше много хора от бранша.
Леля ми почина тази пролет и наглеждаме градината и. Лятото наминах натам и бях удивена. Досега не бях видяла, че има праскова зад къщата. Чепато, не високо дърво, очевидно не е рязано както трябва. Нямаше никакъв видим проблем по листата и плодовете. А беше с много плод по него.
Ето снимка на прасковите.

Изображение
Споделих в другия форум, че много ми харесаха плодовете и са това, което бих искала да е една праскова. Казаха ми, че мога да си захвана от костилките и си запазих две такива. Вчера така и обаче не намерих подходящо място за тях на вилата.
С калеми не се справям, но ако се случи да съм в подходящо време на село може да ти пратя да пробваш ти.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от МГХ »

venetka70 написа: Ное 22, '22, 09:32 Миленка, описваш точно моите спомени за праскови от детството.
Между Русе и Тутракан имаше прасковена градина. Уникално поддържана и даваха сам да си набереш. Или поне на мама де, защото тя се занимаваше със земеделие и познаваше много хора от бранша.
....
С калеми не се справям, но ако се случи да съм в подходящо време на село може да ти пратя да пробваш ти.
Много ще се радвам на калеми, ако разбира се успееш да вземеш.

peterstamov, благодаря! Отивам да гледам Хале.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от peterstamov »

МГХ написа: Ное 22, '22, 10:03 peterstamov, благодаря! Отивам да гледам Хале.
По-горе снимката прилича много!
May the Force be with You!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от kim »

venetka70 написа: Ное 22, '22, 09:32 Споделих в другия форум, че много ми харесаха плодовете и са това, което бих искала да е една праскова. Казаха ми, че мога да си захвана от костилките и си запазих две такива. Вчера така и обаче не намерих подходящо място за тях на вилата.
С калеми не се справям, но ако се случи да съм в подходящо време на село може да ти пратя да пробваш ти.
Вени, прасковите стават от костилка и повечето запазват сорта от който са, но трябва да е сорт установен от дълго селектиране и да не се е разпадал. Този може да е такъв, но може и да не е.
Присадките на прасковите са по-капризни и не стават всеки път от калем или по-трудно. Най-сигурно според мен е на спяща пъпка края на юли или август. Вчера изкорених няколко хубави саморасли праскови, които мислех да им пресаждам пъпки. Имам две в саксии за пресаждане и ако не забравим, може следващото лято, живот и здраве да се пробваме да пресадим пъпки от на леля ти прасковата. :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”