За снаха ми - сдъвкано!

Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

За снаха ми - сдъвкано!

Мнение от Мария Николова »

Петя ми зададе най-мъчния въпрос: храсти.
Пред офиса имат една лента земя, с която иска да се справи по най-лесния начин - затревяване и храсти. Двамата със сина ми не само, че никога не са правили нещо такова, но даже и никога не са гледали как се прави. Тя обаче има напредък. Вече знае идно име - туя. (В случая знае повече от мен. ;) ) Не намерих специално тема за туя. Не зная как се сади, кога, но предполагам, че и есента би могло да се сади.
Какви други храсти? Казвайте, моля ви се! :eeeh:
Има една ограда (1.8 - 2 м. висока), която иска да скрие, но нищо да не преминава отвъд оградата при съседа. Не иска увивни и катерачи. Жив плет?
Какви храсти за живия плет?

Чакам вашите предложения, ама така - сдъвкано и изплюто.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
kundi
Кафевар/ка/
Мнения: 820
Регистриран на: Дек 11, '09, 08:31

Re: За снаха ми - сдъвкано!

Мнение от kundi »

Адашче лигуструм, евонимус според мен не са лошо решение.
http://kundi.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: За снаха ми - сдъвкано!

Мнение от ida_ili64 »

Мария,виж тук,има доста инфо с картинки :dovolen:

http://ozelenitel.com/vechnozeleni-hrasti.html" onclick="window.open(this.href);return false;, при това с имена на български и латинското наименование,така за начинаещи е по-лесно да се ориентират. :daaa:
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За снаха ми - сдъвкано!

Мнение от calico »

Мери, експертите казват че туята по-добре се прихваща напролет.

жив плет от рози, ето такъв, няма по-прекрасен :potekoha:

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1260
Регистриран на: Юли 6, '10, 01:28
Местоположение: София

Re: За снаха ми - сдъвкано!

Мнение от Веско6969 »

Най ефтин и бърз ефект за жив плет лигуструм , за три-четири години имаш 180-200 см плътно, може да се комбинира лигуструм (един или два реда) от зад ,а отпред един ред форзиция заради ранния и цъфтеж.
С туя също става ,но и трябва доста време да скрие оградата , а е и доста по-скъпичко ... може да се сади по всяко време (като изключим дните с минусуви температури)
Луд умора нема...
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: За снаха ми - сдъвкано!

Мнение от dolli »

Дървовиден /градински хибискус/ - красив е, цъфти продължително, непретенциозен, може да се захване и от семена, расте бързо, търпи подрязване.

Изображение

За туята е по-добре да се сади началото на есента за да има време да пусне нови коренчета преди зимата, а най-добре е пролетта да я посадят.

Жив плет от лигуструм, както вече са те посъветвали - да имат предвид, че вечнозеленият не издържа температури под - 20 градуса /горчив собствен опит/.
dal

Re: За снаха ми - сдъвкано!

Мнение от dal »

форзиция -евтино , достъпно , студоустойчиво , цъфти първо пролет , красиво прави листа бордо есен , не боде , расте бързо и високо и сгъстява прекрасно , сади се на шахмат през 30 см , без значение пролет или есен , по добре есен

Изображение

Изображение

имаме и тема за живи плетове и отделно за храсти
а също и в една тема за на Димето площите пак е писано... :liubov:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: За снаха ми - сдъвкано!

Мнение от greeneyed »

Веско6969 написа:Най ефтин и бърз ефект за жив плет лигуструм , за три-четири години имаш 180-200 см плътно, може да се комбинира лигуструм (един или два реда) от зад ,а отпред един ред форзиция заради ранния и цъфтеж.
Ако решите да заложите на лигуструм листопаден, мога да ти осигуря материал - резници, а как ще изглежда ,можеш да видиш като дойдеш другия път при мен. И направо ти го препоръчвам като реализация. :dovolen: :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
sasha

Re: За снаха ми - сдъвкано!

Мнение от sasha »

Интересен жив плет се получава от габър. В зависимост от ширината на лентата, могат да се засеят на един ред или шахматно.. Подрязват се често и при това дървесината започва да се криви в най- чудновати форми, което е интересен ефект през зимата, защото габърът е листопаден, както всички знаем. Това е едно нетрадиционно предложение, но за сметка на това много атрактивно. Млади фиданчета габър можеш да намериш самонасадени във всяка габърова гора.
http://www.zeleno.bg/bg/articles/17-byal-gabur.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”