Физокарпус(Physocarpus)

Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3611
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 39 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от venetka70 »

Имам два физокарпуса Диаболо. Обожавам ги, но съм ги турнала един от друг на около 60-70 см, отпред ириси, отзад рози. Еди дойди с ирисите отпред, ама рози хич не виждаме от тях. На поливната система са и са огромни и двата храста. Минават 2,5 метра, а ги режа всяка година след прецъфтяването много, а тази пролет допълнително ги офъках драстично. Ефект от рязането в посока укротяване на ръста няма... Все таки огромни са си. Мислех, че ги осакатих и няма да цъфтят, ама не. Тъкмо почват да отварят.
Пролетта поръчах един такъв за градината в Узбекистан. Естествено дойде след като аз заминах. Сега ще го мъча в голяма саксия до есента. Дано да оцелее.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от ljuboznatelna »

Гео, защо ще махаш ириси и люляци? Аз не разбрах съвсем къде ще ги слагаш тези физокарпуси, но короната на маргарита не пречи отсега да я натъкмиш до асмата. И от снимка не е лесно да се измисли, ти си знаеш най-добре. Знам ли аз там ракийка ли ще се пие, само минава ли се... Орежи там каквото ти пречи, но виж какво си е зеленко и свежо. Не вярвам да се полива, значи и не избуява бързо после. Ето една апликация, може и напълно погрешно да съм разбрала. Но така има място и до другия кол на асмата да добавяш разни ниски :D
Във всеки случай на тези храсти им трябва слънце, за да са оцветени.


Изображение
(и моята маргарита е на кола на асмалъка :) )
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от Гео, граф »

Спойлер
Покажи
ljuboznatelna написа: Юни 3, '20, 10:52 Гео, защо ще махаш ириси и люляци? Аз не разбрах съвсем къде ще ги слагаш тези физокарпуси, но короната на маргарита не пречи отсега да я натъкмиш до асмата. И от снимка не е лесно да се измисли, ти си знаеш най-добре. Знам ли аз там ракийка ли ще се пие, само минава ли се... Орежи там каквото ти пречи, но виж какво си е зеленко и свежо. Не вярвам да се полива, значи и не избуява бързо после. Ето една апликация, може и напълно погрешно да съм разбрала. Но така има място и до другия кол на асмата да добавяш разни ниски :D
Във всеки случай на тези храсти им трябва слънце, за да са оцветени.


Изображение
(и моята маргарита е на кола на асмалъка :) )

Тази площ е сравнително сенчеста, Люб, сградата е зад гърба ми, не е висока, но си е сграда. Сутрин до към 11-11,30 и следобед след 16,00 мястото се осветява сравнително прилично. На снимката в дясно (на преден план) се виждат крайните клонки на череша, в ляво от ирисите има мушмула на малък склон, зад монтираната от теб роза, но по-назад от линията, която ще зацветявам, има стар лешник, зад люляците е оградата към дерето и там растат много брястове - тях ще ги орежем, но те идват от североизток, така че не пречат кой знае колко. Искам да махна ирисите, защото не цъфтят (простички бабешки), както и люляка, защото е ужасен във всяко отношение. Повтарям снимката, за да не се местиш из темата.

Изображение

По твоето предложение - розата до асмата е много добре, но на задния крак при лозата, защото така сложена, идва под черешата. Храстите доста по-назад на мястото на изтърбушения люляк. Където сега са ирисите ще се шири голда. Вероятно ще се опитам да вкарам още малко светъл цвят, може би с 1-2 корена берберис Tiny Gold, отворена съм за предложения. Накратко - целта ми е храстите да преливат естествено в брястовете зад тях и оградата да не се вижда. Пред тях ще направя не повече от метър крива леха с по-ниски цъфтящи, останалото ще се прекопае и засее с тревна смеска за сянка. Ето още една снимка от друг ракурс (можеш да се ориентираш по асмата), вижда се ствола на черешата, а двата кола подпират клони. Натурията бавно и полека се чисти, събирана е с десетилетия :hmmmmmm:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от ljuboznatelna »

Е, аз реших, че където са ирисите е слънце, но щом не цъфтят, ясно. Ти поне имаш достатъчно опит със сенките и сушата, ще им намериш най-доброто място! Най-важното е да ги виждаш възможно най-често.

Опитах с жълт физокарпус, нещо не му хареса, живя две-три години и почти умря, а аз го довърших. Нямам впечатления от него. Но имам жълт трън, и въпреки, че от тук нататък остава на сянка и почти не го виждам, много му се радвам, защото е най-изумителното жълто, което имам като листо. Искрящ лайм!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от Гео, граф »

А сега де, при теб не е оцелял жълтия :o ?!? Замисли ме сериозно дали да не сложа всичките физокарпуси по към слънчевите места, а на това да търся друго решение... Начи колко е лесно да давам съвети, а когато аз трябва да решавам, се виждам в чудо :hmmm: !

Айде стига толкова, че хептен оцапахме темата. Ще му мисля...........
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7294
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 744 пъти
Получил благодарност: 1358 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от ljuboznatelna »

Не, не беше заради слънцето. Нещо с почвата сигурно не улучих. Там имам форзиции, които се чувстват най-добре от всякъде другаде в градината (където имам форзиции), но физукарпуса има други изисквания сигурно. Твоите условия може да са съвсем различни.
Аватар
M=I.A.
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Ное 4, '20, 13:34
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Физокарпус(Physocarpus)

Мнение от M=I.A. »

Изображение
Ето го и моят хубавец! Нямам идея какъв вид е. Червен е, но не така наситено червен като показаните на снимките по-горе. Не знам дали е от слънцето, ама от обед е на слънце, дори в големите жеги му прегарят листата. Купих си жълт, но е от тази година и още е мъничък. Като заприлича на нещо, ще го покажа :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”