Албиция /Albizia /

Публикувай отговор
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от Mike »

Някой има ли презимувала шоколадова албиция -моята в саксия и в мазето на 10 градуса умря.
denitsavm

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от denitsavm »

Mike написа:Някой има ли презимувала шоколадова албиция -моята в саксия и в мазето на 10 градуса умря.

На Елена и двете и оживяват вече 2 зими :daaa:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от mimivd »

ann написа:
mimivd написа: Момичета,моята албиция достигна тези 3метра само за едно лято,(аз съм в северозападна България)благодарение на обилното ежедневно поливане.Свекър ми толкова я харесва,че не пропуска и ден без поливане.Сега ,по съвета на Дени, само ще я наторя.
Ако и е първо лято, те съветвам поне тази и следващата зима , да и направиш някаква защита. Може да забиеш около нея 4 кола и да омотаеш с агривело или някакъв текстил за зимна защита :)
Второ лято и е,но предишното е била занулена и дефакто корена е поне двугодишен,а стеблото израстна тази година.Миналата зима беше зазимена, но беше едва 30см.
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от ann »

Коренът по-лесно оцелява и от там избива нов клон, но така все едно се рестартира всяка година. При мен дори новопокълналите , на които им е първо лято, по правило не измръзват, но едно добре вкоренено, което подарихме и беше сято на 60 км навътре от морето, същата зима измръзна без защита, даже и корена. Мисълта ми е, че май е по-добре да се застраховаш и да го омотаваш още 1-2 години , но да кажат и другите, които имат албиции при подобни условия :tzvetentze:
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от mimivd »

Въобще няма да се чудя наесен,ще я зазимя за всеки случай.Дори да е лека зимата,това няма да и навреди.Още е рано,предполагам есента ще намеря агривело в практис .Ако намеря ще зазимя и една пасифлора,че вече втора зима мръзне до долу и така не успява да цъвти.
Deleted User 1445

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от Deleted User 1445 »

Mike написа:Някой има ли презимувала шоколадова албиция -моята в саксия и в мазето на 10 градуса умря.
Майк, при мен също вече четвърта година е жива, без никакви защити, това в Пловдивско, но расте като китайски дървовиден божур :lol: , голяма мъка :mrgreen:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7295
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 745 пъти
Получил благодарност: 1359 пъти

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от ljuboznatelna »

ann, моята втора година е така, стана рехава и бързо прецъфтява. Днес като те прочетох, а също и предположението на Таралас, реших да поровя по-сериозно из интернет, защото досега си мислех, че може би става въпрос за недостиг на желязо, моите растения много страдат от това. Албицията пък по принцип предпочита кисели почви, поне така пише. Оказа се, че това е гъбично заболяване на корените, което поразява проводящата тъкан. Става въпрос за фузарийно увяхване. Превод с преводача .
До момента бях чувала за такова само при зеленчука, но се оказа, че при албицията често се случва и растенията загиват. Миналата година чисто налучквайки я полях с топсин. Като разбрах сега от какво е болна, утре точно това я чака. Тоззи път ще го направя няколко пъти, и с друг фунгицид също, дано я спася! Моята е вече осма година насадена,голямо дърво, ще е много жалко да я загубя :( Лошото е, че не мога отново да насадя албиция, минимум две години. :(
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от ann »

Люб,
моята тази година до момента е в чудесно състояние, ето виж:

http://i61.tinypic.com/2zhjdeg.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Миналото лято имаше три ясно видими проблема:
1. Всички връхни листа бяха покрити с някаква лепкава субстанция, която привличаше оси , мисля, че беше продукт на някакви въшки.
2. Вероятно като резултат от това дойде втория проблем - не цъфтя изобщо. Предното лято цъфтя много, така че явно беше моментен проблем. Листа имаше много, не беше рехава.
3. И проблем три - есента се получи много ранно пожълтяване и опадване на листата - това, което съм показала на снимките.

Тази пролет , на голи клони, пръсках превантивно с някакъв инсектицид - съвсем напосоки избран, даже не знам имаше ли смисъл, но ето че това лято въпросните въшки не се появиха и имах обилен и продължителен цъфтеж, а в момента - множество големи шушулки, т.е. нещата се върнаха в нормалния си ритъм. НО - чакам есента, да видим ще се повтори ли това ранно обезлистване. Ако да - нищо чудно и при мен да има проблем в корена.
mtaci
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Май 16, '22, 17:51

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от mtaci »

Здравейте, имаме 4,5 дървета в двора Албиция. Две от тях имат доста клони, които стоят като изсъхнали и нямат листа, има няколко клончета които имат няколко пожълтели листа. Въпроса ми е клоните на които няма листа трябва ли да ги режа ? Като цяло какво трябва да правя ?
Снимка и на такъв клон от едното дърво: Изображение
Аватар
ann
Виенско кафе
Мнения: 491
Регистриран на: Мар 7, '14, 14:36
Местоположение: Варна

Re: Албиция /Albizia /

Мнение от ann »

Тази снимка сега ли е правена?
Ако да - щом по тези клони няма листа, за разлика от останалите, вероятно са изсъхнали и най- добре да се махнат. Може да провериш дали са мъртви, като забелиш леко кората. Ако отдолу дървесината е жива ( в повечето случаи е зелена и / или влажна), то тогава може да изчакаш малко.
Албицията хвърля листата си първа и се разлиства последна. Моята в момента има съвсем малки листенца по върховете , надолу клоните са голи.

За поддръжката - аз режа моята много сериозно всяка ранна пролет . В резултат се е оформила в гъста кълбовидна форма, доколкото това е по силите и, имайки предвид , че и е заложено да расте много и то - в чадъровидна форма. Като последица от рязането на всички миналогодишни клони и клонченца, почти не цъфти, освен по връхчета, до които не съм стигнала. Така стигнах до извода, че залага цветните пъпки по миналогодишните клони.
Рядко я торя ( бобово растение е и има азотфиксиращи бактерии в корените).
Всяко лято имам някакъв брой жълти листа. Не знам причината- или е липса на някакъв хранителен елемент, или е нормално за вида. Ако някой знае, да каже, плиййз :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”