От А до Я за любимите домати 2022

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 791
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от Taalgard »

pepelqshka71 написа: Май 14, '22, 21:09 Започва се :oops: . Това го оприличих на върхово гниене. Напръсках с вода, прясно мляко и йод. Приемем всякакви съвети.

Изображение
Аз не съм спец , но това което виждам не е кафявото върхово гниене..
Структурата е по различна.
Ивко е по спец.
Миша ако се включи е добре.
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
luchiya.manolova
Кафе с мляко
Мнения: 278
Регистриран на: Юни 30, '20, 00:01
Местоположение: около София 767м. надморска височина
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 19 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от luchiya.manolova »

pepelqshka71 написа: Май 14, '22, 21:09 Започва се :oops: . Това го оприличих на върхово гниене. Напръсках с вода, прясно мляко и йод. Приемем всякакви съвети.
02.08 забелязвам на някои домати най-вече на опалката че е чушковиден загнили връхчета. От няколко дни съм накиснала 4 с.л. яйчени черупки на прах в 0.7л оцет, днес са на 4-5 дни и ще разредя с 12л вода и ще полея по ККМ на корен за обогатяване с калций( това ми беше препоръчано от Краси) и ще напръскам с течен калций 25мл на 5л вода .
05.08 не виждам нови домати с върхово гниене.
08.08 пръсках отново с калций. Не виждам нови домати с върхово гниене. Има 6 опалка, 2 яша. 1 калманс пинк и 1 високо горе сърцевиден. Днес пак накиснах черупки от яйца. След 5 дни киснене разреждам кофа 20л и поливам по една ККК на растение.

Това ми е от календара за миналата година и само това беше. Приключи.

ПС .....и на мен не ми прилича много на върхово гниене, поне от снимката.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7842
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2869 пъти
Получил благодарност: 1651 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от pepelqshka71 »

Благодаря на всички включили се. Ще допълня, че засега го открих само на двете доматчета сорт ръгби - купен разсад. Довечера като се прибера от село ще огледам отново всички завързали доматчета.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Калоян
Двойно кафе
Мнения: 190
Регистриран на: Яну 16, '22, 23:34

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от Калоян »

И така работно налягане 2,5 бара. Идеята е след като се поставят на местата им , да работят в интервал от порядъка на 10 секунди и да почиват за минута и половина. Целта е мъглата да се изпари преди да е намокрила растението.
Изображение

Изображение
Ще се ползва само в много горещо време и при силно слънце. По нататък ще опитам да пръскам с тях , но за целта ще трябва да мина на системни препарати а не ми се иска.
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 650
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 96 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от diado-ilian »

pepelqshka71 написа: Май 14, '22, 21:09 Започва се :oops: . Това го оприличих на върхово гниене. Напръсках с вода, прясно мляко и йод. Приемем всякакви съвети.

Изображение
Пепи не се чувствам достатъчно знаещ, да давам съвети за болести. Някъде бях чел че както зашушаването , така и стресова ситуация и преовлажняване създават проблем за усвояване на калция. Най-вероятно ще е излишно, но ако си на място копни в дълбочина, да видиш каква е ситуацията с влагата при корените. Понякога отгоре е едно отдолу е друго.
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5791
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 2157 пъти
Получил благодарност: 2528 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от Тутти »

Да докладвам, започвам да садя домати навън. Разполагам с двадесет кола и удобна ограда, за която може да се закрепват още домати, ако ми остане разсад. Не съм го пикирала, защото както винаги правя, раздадох пикирания на желаещи, които не могат да гледат разсад, и си оставих непикиран да се пробвам да го отгледам.
Загубих се в едни документи и не ми остава време, но ще го почвам на риск при това слънце, само че ще е вечер и по малко, защото време никакво няма.
Доматите в оранжерията вървят много добре, станаха тъмнозелени и здрави. Разсада не беше закаляван и беше юноша бледен, много беше студено. Само че преди три дни се уплаших като видях как върховете са им свити на юмрук, а то било от стресовите летни температури, на сутринта всичко беше супер. Поливам с капково всяка вечер по 40 Мин. Два пъти поливах и с маркуча, че оранжерията през зимата много изсъхна и каквото сипвах на корените, се отдръпваше в сухата земя наоколо. Сега вече всичко е влажно и нещата са добре. :stiskam:
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от Светката »

Тутти написа: Май 16, '22, 14:43 Да докладвам, започвам да садя домати навън. Разполагам с двадесет кола и удобна ограда, за която може да се закрепват още домати, ако ми остане разсад. Не съм го пикирала, защото както винаги правя, раздадох пикирания на желаещи, които не могат да гледат разсад, и си оставих непикиран да се пробвам да го отгледам.
Загубих се в едни документи и не ми остава време, но ще го почвам на риск при това слънце, само че ще е вечер и по малко, защото време никакво няма.
Доматите в оранжерията вървят много добре, станаха тъмнозелени и здрави. Разсада не беше закаляван и беше юноша бледен, много беше студено. Само че преди три дни се уплаших като видях как върховете са им свити на юмрук, а то било от стресовите летни температури, на сутринта всичко беше супер. Поливам с капково всяка вечер по 40 Мин. Два пъти поливах и с маркуча, че оранжерията през зимата много изсъхна и каквото сипвах на корените, се отдръпваше в сухата земя наоколо. Сега вече всичко е влажно и нещата са добре. :stiskam:
Не поливай всяка вечер.Грешка е.
Полей веднъж но по обилно.
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
М. Сталев
Kафенце
Мнения: 35
Регистриран на: Яну 31, '22, 21:02

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от М. Сталев »

Здравейте ,грешека ли е ,че оставих най долния колтук за отглеждане двустъбленно ,а сега видя ,че се оставял колтука под първия цвят ,дали да го махам или да си ги оставям така да си се развиват ?
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1470
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 244 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от ugod »

Светката написа: Май 16, '22, 16:21
Тутти написа: Май 16, '22, 14:43 Да докладвам, започвам да садя домати навън. Разполагам с двадесет кола и удобна ограда, за която може да се закрепват още домати, ако ми остане разсад. Не съм го пикирала, защото както винаги правя, раздадох пикирания на желаещи, които не могат да гледат разсад, и си оставих непикиран да се пробвам да го отгледам.
Загубих се в едни документи и не ми остава време, но ще го почвам на риск при това слънце, само че ще е вечер и по малко, защото време никакво няма.
Доматите в оранжерията вървят много добре, станаха тъмнозелени и здрави. Разсада не беше закаляван и беше юноша бледен, много беше студено. Само че преди три дни се уплаших като видях как върховете са им свити на юмрук, а то било от стресовите летни температури, на сутринта всичко беше супер. Поливам с капково всяка вечер по 40 Мин. Два пъти поливах и с маркуча, че оранжерията през зимата много изсъхна и каквото сипвах на корените, се отдръпваше в сухата земя наоколо. Сега вече всичко е влажно и нещата са добре. :stiskam:
Не поливай всяка вечер.Грешка е.
Полей веднъж но по обилно.
Не е добра идеята вечер да се полива.Както знаем растенията имат две сменящи се функции за през деня и вечерта. И това го знам не само от този сайт.
https://www.actualno.com/useful/kak-i-k ... 72754.html
Аватар
Taalgard
Кафевар/ка/
Мнения: 791
Регистриран на: Май 17, '20, 22:08
Местоположение: село Елин Пелин
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 31 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2022

Мнение от Taalgard »

ugod написа: Май 16, '22, 17:02
Светката написа: Май 16, '22, 16:21
Тутти написа: Май 16, '22, 14:43 Да докладвам, започвам да садя домати навън. Разполагам с двадесет кола и удобна ограда, за която може да се закрепват още домати, ако ми остане разсад. Не съм го пикирала, защото както винаги правя, раздадох пикирания на желаещи, които не могат да гледат разсад, и си оставих непикиран да се пробвам да го отгледам.
Загубих се в едни документи и не ми остава време, но ще го почвам на риск при това слънце, само че ще е вечер и по малко, защото време никакво няма.
Доматите в оранжерията вървят много добре, станаха тъмнозелени и здрави. Разсада не беше закаляван и беше юноша бледен, много беше студено. Само че преди три дни се уплаших като видях как върховете са им свити на юмрук, а то било от стресовите летни температури, на сутринта всичко беше супер. Поливам с капково всяка вечер по 40 Мин. Два пъти поливах и с маркуча, че оранжерията през зимата много изсъхна и каквото сипвах на корените, се отдръпваше в сухата земя наоколо. Сега вече всичко е влажно и нещата са добре. :stiskam:
Не поливай всяка вечер.Грешка е.
Полей веднъж но по обилно.
Не е добра идеята вечер да се полива.Както знаем растенията имат две сменящи се функции за през деня и вечерта. И това го знам не само от този сайт.
https://www.actualno.com/useful/kak-i-k ... 72754.html
Цветя.
Какви цветя? :D :D :D
За трудния никнейм можете да ми казвате Жоро.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”