Овошки - плодни дървета

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7231
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 32 пъти
Получил благодарност: 497 пъти
Обратна връзка:

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от nadin »

МГХ написа: Фев 17, '22, 09:51 И още една причина да не раждат има. Липса на опрашител точно за този сорт. При мен една афъска цъфти, но не ражда. Имам много и различни сливи, но точно нейният опрашител липсва.
Имаш една слива такава кръгла леко розовееща, снимала си я май миналата или по-миналата година, знаеш ли къв сорт е ?
Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

shoshy написа: Фев 17, '22, 13:43 Много моля да споделите лично мнение за праскова Shimizu ® Ice и кайсии Фаралия и Киото - за растенията, специфика на отглеждането и за вкуса на плодовете?
Гледах, четах, ама друго от личен опит.
Шимицу си купих от Екзотика плантс , втора година е при мен но не ми върви добре покара една клонка, после прегоряха листата. Все още е жива, но си купих още една от Ангел от Долни чифлик.
Фаралия нямам но имам Фаркло и Фарбали от разсадник Корект Крушаре. Подобни са на фаралия раждат добре късен цъфтеж, и късно узряват след средата на август твърди ароматни и хрупкави, не са чорбаджии и са много трайни. Дървата не са мощни и силни но това зависи от подложката също.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от shoshy »

Поли, благодаря за подробния отговор!
Аватар
Misi
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Яну 6, '22, 15:13
Местоположение: вила до Дупница
Дал благодарност: 467 пъти
Получил благодарност: 238 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Misi »

МГХ написа: Фев 17, '22, 09:51 И още една причина да не раждат има. Липса на опрашител точно за този сорт. При мен една афъска цъфти, но не ражда. Имам много и различни сливи, но точно нейният опрашител липсва.
Синя слива Стенлей и Чачанска лепотица не се нуждаят от опрашители. Те са самофертилни т.е. самоопращващи се.
Афъзките се нуждаят от опрашители.
Няма ненаказано добро! Добрините се връщат при хората, които ги раздават.
ardentbg
Виенско кафе
Мнения: 415
Регистриран на: Юли 1, '14, 19:32
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ardentbg »

shoshy написа: Фев 17, '22, 13:43 Много моля да споделите лично мнение за праскова Shimizu ® Ice и кайсии Фаралия и Киото - за растенията, специфика на отглеждането и за вкуса на плодовете?
Гледах, четах, ама друго от личен опит.
Shimizu подходяща за търговия - твърда, транспортабилна, дълго съхранение, хрупкава, стегнато месо, след дълго съхранение става жилава, но не и сочна. Сладка без киселина, ароматна.
На мен не ми допада за свежа консумация, за компоти става.
Дървото е сравнително здраво, не си спомням да е боледувало , но аз му провеждам защитните мероприятия.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от shoshy »

Ardentbg, благодаря за отговора!
Да разбирам ли, че твърденията че е най- вкусния сорт праскова са само търговска реклама?
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

ardentbg написа: Фев 17, '22, 20:31
shoshy написа: Фев 17, '22, 13:43 Много моля да споделите лично мнение за праскова Shimizu ® Ice и кайсии Фаралия и Киото - за растенията, специфика на отглеждането и за вкуса на плодовете?
Гледах, четах, ама друго от личен опит.
Shimizu подходяща за търговия - твърда, транспортабилна, дълго съхранение, хрупкава, стегнато месо, след дълго съхранение става жилава, но не и сочна. Сладка без киселина, ароматна.
На мен не ми допада за свежа консумация, за компоти става.
Дървото е сравнително здраво, не си спомням да е боледувало , но аз му провеждам защитните мероприятия.
ardentbg дели ли и се костилката, защото някъде чух че не се дели. Аз още не съм я опитвала но предполагам прилича на вкус на моите праскови понички Уфо които са с бяло месо, без киселина и с аромат на дива праскова.
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 253 пъти
Получил благодарност: 120 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от polyabs »

Малко схеми за информация:

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10138
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 391 пъти
Получил благодарност: 1131 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от МГХ »

nadin написа: Фев 17, '22, 13:48
Имаш една слива такава кръгла леко розовееща, снимала си я май миналата или по-миналата година, знаеш ли къв сорт е ?
Изображение
Не знам сорт. Всъщност е синя слива на собствен корен, не е облагородявана. Имам я от издънка от приятели. Розова е преди да узрее хубаво, после става синя. Ражда много и е почти кръгла, но костилката й е като на сините сливи. Зрее рано- през август.
ardentbg
Виенско кафе
Мнения: 415
Регистриран на: Юли 1, '14, 19:32
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ardentbg »

polyabs написа: Фев 17, '22, 21:16
ardentbg написа: Фев 17, '22, 20:31
shoshy написа: Фев 17, '22, 13:43 Много моля да споделите лично мнение за праскова Shimizu ® Ice и кайсии Фаралия и Киото - за растенията, специфика на отглеждането и за вкуса на плодовете?
Гледах, четах, ама друго от личен опит.
Shimizu подходяща за търговия - твърда, транспортабилна, дълго съхранение, хрупкава, стегнато месо, след дълго съхранение става жилава, но не и сочна. Сладка без киселина, ароматна.
На мен не ми допада за свежа консумация, за компоти става.
Дървото е сравнително здраво, не си спомням да е боледувало , но аз му провеждам защитните мероприятия.
ardentbg дели ли и се костилката, защото някъде чух че не се дели. Аз още не съм я опитвала но предполагам прилича на вкус на моите праскови понички Уфо които са с бяло месо, без киселина и с аромат на дива праскова.
Може да се каже, че е с полуделяща се костилка.
Поничката, за която пишеш вероятно е Ufo 4 тя става сочна и е с влакнесто месо, докато shimizo е с плътно, жилаво и сухо месо.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”