Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Публикувай отговор
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от Leila123 »

Leila123 написа: Май 11, '20, 00:01 Имам клематис Fire Flame от поръчка на Пландорекс миналата година. Едвам не го загубих, тръгнал е, но много слабичък. Опитвам се да го насоча по една грозна телена ограда, за да пълзи по нея и да я покрие, но не успявам. Трябва ли да го привържа или нещо друго? Страх ме е да не го счупя. Нямам никакъв опит с клематисите. Това ми е единствения, един друг загубих. Позициониран е на сянка, това проблем ли е? Другото е, че има пъпки, но като че ли са кухи. Може би са изядени от някаква гадинка, не знам. Възможно ли е?
Да си самоцитирам. Питането ми още важи. Насаден е на сенчесто място.

И още нещо да попитам - мога ли да засадя клематис между една дворна чешма и телена ограда? Разстоянието е 25см, макс 30см.



Изображение
Не намерих друга снимка, дървото го няма вече зад чешмата. Искам не много висок клематис, да не е бял, който да се изкачи по оградата и да легне върху чешмата и оградата отзад.
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1341
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от popov »

Клематис на сянка си е компромис. Не че нямам и аз доста под разни дървета, ама не е същото.
Щом е слаб не го мисли сега - може би зимата ще изсъхне или измръзне над земята. На пролет ще тръгне пак и тогава му обърни повече внимание.
Зад чешмата опитай да сложиш - може и да стане. Сложи един Хъгли, например. Не е много нисък, но при мене е на мрежата и като няма къде повече да ходи си полягва на нея. И е от некапризните - расте навсякъде.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от Мария Николова »

При това Хъгли Хибрид е с много нежен колор - пепелно розлилА. А цветът е с леко грапави листенца - като жоржет. :nod: Много малко клематиси са с такива листенца. :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от Leila123 »

Благодаря! Ще го потърся. Други идеи за непретенциозен и не много висок клематис? В съседство е розата Winter Lodge. Трябва да го съчетае. От другата страна пак мисля да е някоя катереща или достатъчно висока, може би тъмно розова, наблизо е и Leonardo da Vinci. Района е планински, ако има значение.
кокиче
Kъсо кафе
Мнения: 69
Регистриран на: Мар 6, '19, 16:19
Местоположение: на морето
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от кокиче »

Поръчах си клематиси,но се триумя кой къде да посадя.Кой с кой да съчетая.Дори си мисля ,че мога да ги подредя един до друг.Голяма чуденка ще е....Изложението е изток.
Ще ви помоля за съвети,най вече кой с кой мога да съчетая като период на цъфтеж.

CLEMATITES Niobe
CLEMATITES g fComtesse de bouchaud
CLEMATITES g f Hagley hybrid
CLEMATITES John howells® zojonhowells
CLEMATITES The president
CLEMATITESg f Piilu
CLEMATITES Mme le coultre
CLEMATITES Broughton star
Leila123
Кана кафе
Мнения: 516
Регистриран на: Май 19, '18, 22:33
Местоположение: София

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от Leila123 »

Кога е времето за местене на клематиси? За този от горните постове питам.
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Клематиси - обсъждане - помощ при избор за нови любители

Мнение от mysisu »

ИзображениеКлематис "Нова любов"
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”