От А до Я за любимите домати 2021

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8575
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 953 пъти
Получил благодарност: 728 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Shami »

Бре,направо се притеснявам,че няма да успея да си оставя семена от домати.Сума народ се извърви ,а и чакаме още.Идва ред на родата.И
всичко гризе домати.Днес минахме да пазарим през Кауфланд ,скоро аз не бях ходила.И изненада,пуснали големи буркани с канелки.Тъкмо мислех да си поръчам от Икеа,че много ги харесах.А ето,че и в големите вериги са ги пуснали и то на много народни цени.ММ нямаше как да ми откаже.Помъкнахме заветния буркан,кило лимони,саксия с мента и едно шише със сироп от бъз.Направих сиропа в буркана,сложих и лед и нарязаните лимони с листата от мента.Стана приказка.И се захванах със доматите докато се опече рибата.Исках внимателно да ги обирам и да записвам точно кое от къде е.Тъкмо работата макар и бавно потръгна,пообрах това онова и се почна следобедния купон.Е едва ли не маалата се изреди на сок от бъз и домати.Подпукаха и уискито на ММ .Буркана беше атракция и докато го проучваха всички какво и как съм сложила,то можело и за вино да става ,пък от къде и колко струва,заминаха и доматите.Вече изобщо не става въпрос за първа китка или да е откъснат близо до стъблото,а поне за един домат .От доматите на есен дали ще е проблем да се оставят семена ?
И друго ме притесни.Видях,че част от тях доста са дръпнали на височина,други са се килнали,Докато се опитвах да ги върна в нормален вид стъблата се кършеха.На високите пък върховете се пречупваха,защото не може да бъдат закрепени за колчето.Станали са много високи и седят във въздуха.Няма повече колче.Те са провиснали и се чупят,а имат зелени домати по тях.Ако им са прекършени върховете ще е проблем ли за останалата част или домата ще ми загива вече и семе съответно нъц ?
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8575
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 953 пъти
Получил благодарност: 728 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Shami »

То хубаво ми казваше Жоро,че колчетата от палетата ще са ми малки като големина,ама вече ги бях сложила ,пък и тогава разсадите изглеждаха едни малки,да не повярва човек,че така ще дръпнат на височина.
domatin
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Юни 24, '21, 03:30
Получил благодарност: 6 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от domatin »

Миша написа: Авг 19, '21, 14:59
diado-ilian написа: Авг 19, '21, 10:31
Di_Va написа: Авг 18, '21, 21:29 Реших да направя експериментално пръскане с Лимоцид+Уетцит, напръсках доматите със всички миризливки по тях, разбира се домати повече няма да бера, но не зная през какъв интервал би било ефективно да пръскам. Целта е да не им позволя да продължат да се множат :stiskam: надявам се да ми се получи. Може и да не успея, че за него пише, че е ефективен в началото, а при мен вече има голямо нашествие, но ще видя.
Е то нали Лмоноцит няма карантинен срок? Или ти имаш друго в предвид с "разбира се домати повече няма да бера" . Щом слагаш адювант, и в момента няма дъждове и големи сутрешни роси, пробвай второто пръскане да е след 5-7дни, а третото след още 7-10 дни. Ако Миша или Краси ти кажат друго, тях слушай.
Лимоцид ИМА карантинен срок, 1 ден, това, че са масла, не значи, че са абсолютно безвредни.


Аз да попитам, ако може, на калиевия перманганат и на английската сол какъв е карантинния период?
luchiya.manolova
Кафе с мляко
Мнения: 278
Регистриран на: Юни 30, '20, 00:01
Местоположение: около София 767м. надморска височина
Дал благодарност: 72 пъти
Получил благодарност: 19 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от luchiya.manolova »

domatin написа: Авг 20, '21, 00:16
Аз да попитам, ако може, на калиевия перманганат и на английската сол какъв е карантинния период?
Аз за калиевия перманганат не знаМ :hmmm: , но английската сол нали се пие от хора, най-много малко да се прочистите :lol: :hihihi:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Шами, можеш да си оставиш семена от който и да е домат, само да е здрав, растението също да не е болно.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8575
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 953 пъти
Получил благодарност: 728 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от Shami »

Добре Алисче,така поне се надявам,че до на есен ще е минал наплива от приятели ,съседи и роднини и ще започнат да остават домати.Ако мога и по-рано ще оставя,не ми се чакат последните домати. :daaa: Вече имам и по-големшки,ама заминават веднага,даже не можах и да ги снимам.Но са червени,нямам друг цвят.А садих и бял гигант,имаше един домат на него,но болен и го изхвърлих.Черен гигант също нямам,не съм и садила такъв обаче.А ми се искаше да пробвам.Те тез гиганти при мене не стават много големи,а колкото един нормален домат,но все пак не е чери.Черитата са ми заели доста място в градината,сега го осъзнавам.И те са дръпнали най-много на височина.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от penkeler »

luchiya.manolova написа: Авг 20, '21, 01:32
domatin написа: Авг 20, '21, 00:16
Аз да попитам, ако може, на калиевия перманганат и на английската сол какъв е карантинния период?
Аз за калиевия перманганат не знаМ :hmmm: , но английската сол нали се пие от хора, най-много малко да се прочистите :lol: :hihihi:
Ами то същото се отнася и за калиевия перманганат.

" При заболявания на червата, диария съмнения за отравяне леко розов разтвор на калиев перманганат (2 кристала на 200 мл. вода) се приема през устата. Инструментът помага за прочистване на червата и токсините по бързо. "

https://www.zajenata.bg/калиев-перманга ... 80743.html

На различни места в мрежата са на различни мнения, но има такива където се твърди, че е допустимо.

"Калиев перманганат може да бъде добавен и в ракия с цел подобряване на вкусовите й качества. Вкусът й става мек и всяка неприятна нотка изчезва.
За една бутилка от спиртната напитка са необходими три-четири кристалчета, които е необходимо да престоят в нея две-три денонощия. След това ракията се прецежда и се налива в друго шише, тъй като на дъното на това, в което се слага калиевия перманганат, се образува утайка."

https://www.diana.bg/kak-se-izpolzva-ka ... rmanganat/
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6095
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2313 пъти
Получил благодарност: 1310 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от alys »

Колкото повече чета, толкова повече си мисля, че онази птичка е била млад дрозд. Отгоре беше по-скоро бежова. Дроздът бил всеяден, включително чупел черупките на охлювите и ги ядял. Ми много добре. :) В несезона на зрелите домати ще ми е много полезен. Няма пропуквации с мрежите, дано е така до обиране на зеленчуците.
Грийни, твоите снимки са много хубави. Как успяваш да ги снимаш, без да ги уплашиш твоите косчета?
Аватар
diado-ilian
Кана кафе
Мнения: 649
Регистриран на: Апр 20, '20, 13:43
Местоположение: Троян, България
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 94 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от diado-ilian »

При тъщата ми се появиха някакви мухоловки, но още не мога да определя точно коя е. За пръв път ги виждам в Троян. Много ми е кеф да ги гледам как си ловят мушици. Ако бях там по цял ден, а не една две вечери в седмицата щях да опитам да ги опитомя. Понеже все ходим там по вечеря, и никога не стават добри снимки. Ето какво сме снимали.
Изображение

Изображение

Изображение
ще опитам да направя видео
Автентичната тъпота, всеки път надминава изкуствения интелект! Тери Пратчет
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2021

Мнение от penkeler »

alys написа: Авг 20, '21, 12:20 Колкото повече чета, толкова повече си мисля, че онази птичка е била млад дрозд. Отгоре беше по-скоро бежова....
За конкретния случай не мога да изкажа мнение, но новонапусналите гнездото скорци изглеждат по подобен начин. Типичния изглед, който е по снимките обикновено е след като поне веднъж са презимували. Като хлапета, до 10-12 годишна възраст по цяло лято бях на село и се събирахме цели тумби на тази възраст, въоръжени с прашки и обикаляхме за "лов" не само в самото село, а и околностите. От тогава имам впечатления за вида, поведението и местата които обитават различни птици. Според мен вероятността косове и дроздове да посещават градини и дворове по това време не е изключено и вероятността е по голяма ако района е тип планински или рядко населен, но е малко вероятно. По принцип косове и дроздове избягват близки контакти с хората и по голяма е вероятността да се появят в градини през зимата, когато градините не се посещават ежедневно от хора, докато скорците са нахални като конски мухи и налитат дори в гъсто населени територии.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”