Екопътеки

За да не седим само пред компютрите ;-)
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Екопътеки

Мнение от Blue sky »

разкажи моля за харамийската пещера - беше късно вече да влизаме, пък и не бяхме подготвени, но оттогава все умувам как ще го реализираме :stiskam:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
maini4kq
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Фев 26, '10, 01:33
Местоположение: Пловдив

Re: Екопътеки

Мнение от maini4kq »

Става с предварително записване е,поне през почивните дни и по празниците,защото има много желаещи.Поради естеството на прехода ,групите са по около 10-12 човека .
Обезопасяват те и с помощта на двама водачи се катериш по отвесна стена до входа. От там имаш малък преход вътре в едни коридори и стигаш до една тясна дупка- колкото да се провре човек. Пак те обезопасяват и те спускат през дупката в пещерата т.е. ти слизаш от тавана й.Много е красиво,акустиката е супер ( всички викаха и се кефеха максимално). Обаче това не е всичко :mrgreen: изкатерваш се ,за да излезеш от пещерата - има готини ледници по пода.... и започва големият преход в планината .Катеренето е по доста стръмен склон.Предишния ден беше валяло и се хлъзгаше ужасно,което не ни развали натроението, а само предизвикваше бурен смях когато някой падне (почти всички паднахме по един-два пъти).
Качваш се отгоре на билото,на най-високата точка на скалата над пещерата.Гледката спира дъха ти.Чак след това започва слизането надолу . Водачите обикновено си правят майтап- стига се до една малка пещера с малък отвор- колкото да пропълзи човек. Казват ти че това е единственият път и чакат реакция... някой хора се хванаха,ние с гаджето изчакахме благоразумно. По пътя се минава през още една пещера-даже там често хора остават да преспят,имаше остатъци от бивак.Целият преход е около 4-5 часа.... после се чувстваш уморен,но зареден максимално. Накрая ти дават сертификат за смелост и снимки (ако искаш) - снимат те докато се катериш.
Стари дрехи,за които не ти е жал са задължителни,защото пада голямо омацване .
Приятел е този,на който можеш да се обадиш в 3 през нощта и да кажеш:" Убих човек", а той ще отговори :"Къде трябва да копаем?"
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Екопътеки

Мнение от Blue sky »

Е това вече много ме мотивира, и водачите там казаха същото, даже и телефон взех за записване - когато бяхме до Дяволсоко гърло беше вече късно и нямаше време да се качваме догоре. Обаче вече доста време не сме ходили в този район :evil:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Екопътеки

Мнение от DOBI »

Аз мога ли да попитам тук за по-подробно обясненение на този термин - екопътеки?Това е явно нещо ново,поне за мене де!Едно време правехме с родителите ми дълги преходи пеша и с раници,похапвахме на полянка....Но не знам какво точно се включва в екопътеки?
Аватар
maini4kq
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Фев 26, '10, 01:33
Местоположение: Пловдив

Re: Екопътеки

Мнение от maini4kq »

Екопътека ,поне доколкото знам е пътека с нужната маркировка, като при нужда се строят мостчета над реки,слагат се парапети и т.н. като целта е да се осигури достъп до интересни природни обекти. т.е. повече хора,а не само планинарите да имат достъп до тези природни красоти.
Приятел е този,на който можеш да се обадиш в 3 през нощта и да кажеш:" Убих човек", а той ще отговори :"Къде трябва да копаем?"
Аватар
DOBI
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1568
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:32
Местоположение: Нант

Re: Екопътеки

Мнение от DOBI »

А защо "еко"?Еко според мене идва от екология :hmmm:
Аватар
maini4kq
Kъсо кафе
Мнения: 67
Регистриран на: Фев 26, '10, 01:33
Местоположение: Пловдив

Re: Екопътеки

Мнение от maini4kq »

Според мен, защото се осигурява достъп без да се нарушава екологичното равновесие в даден район т.е. пипнатото от човешка ръка е минимално и съобразено със спецификата на района.... не знам дали съм права обаче .
Приятел е този,на който можеш да се обадиш в 3 през нощта и да кажеш:" Убих човек", а той ще отговори :"Къде трябва да копаем?"
пери
Виенско кафе
Мнения: 355
Регистриран на: Ное 28, '09, 20:30
Дал благодарност: 759 пъти
Получил благодарност: 144 пъти

Re: Екопътеки

Мнение от пери »

Предпочитам дивата природа пред удобните пътеки, но те наистина понякога са необходими :nod:
Тук ми харесва, но само през лятото ;) - Трънското ждрело и екопътека
Изображение
Изображение
Изображение
http://bgizlet.com/index.php?option=com ... &Itemid=69" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Leni
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Авг 14, '13, 09:34
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Екопътеки

Мнение от Leni »

ООО супер темичка :) и аз да напиша нещо въпреки че не съм много по екопътеките - но мога да покажа нещо.
Понеже съм израснала на предела на 2 планини - Родопи и Пирин - демек имам рода в Сандански Гоце Делчев, всяка година почти организирам фото пленер с маршрут Ковачевица- Лещен- Делчево - Мелник. Надявам се админите да нямат против но директно ще споделя от блога краткия пътепис със снимки да ви зарибя. Иначе ако някой се интересува община Гърмен прави доста в сферата на опазване на местните традиции и са направили няколко екопътеки в региона - ето линк към информацията какво може да се види в региона - http://www.art-garmen.org/index.php?cat=ag_fa
а това е моя пътепис :) - http://leni-s.com/photo-plener/
Друго хубаво място за обичащите планината е прироред парк Рилски манастир- над самия манастир има няколко пътеки до рибните езера горе долу маршрутите са между 2 и 5 часа преход, зависи по коя се поеме :)
Приятна разходка
Какво му трябва на един добър фотограф?! - едно око и един пръст...
http://travelcafe.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
и накрая балконът http://leni-s.com/balcony-relax/
Мириам
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Окт 1, '13, 15:46

Re: Екопътеки

Мнение от Мириам »

Аз тази година ходих на ждрелото на Ерма и много ми хареса.Пътят не е много,но е страшно красиво.Има мостчета-които са си страшнички и от тях се откриват страхотни гледки,водопади...Не е далече от София-посока Сръбската граница.А ние го съчетахме и с Власинското езеро-В Сърбия и беше много хубава екскурзия
Публикувай отговор

Обратно към “Спорт, адреналин или просто разходка”