Метеостанции. Отворени проекти. Използване за лични нужди.

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Метеостанции. Отворени проекти. Използване за лични нужди.

Мнение от johnstalker »

Ето, че днес нямаме ток заради планирана профилактика и не мога да си върша другата работа, та имам време да ви отворя на една далавера. ;)
Преди известно време всички медии в България бяха луднали по темата "Прахови частици" и чистотата на въздуха в милата ни татковина. Всичко това се случи заради един отворен проект - https://airbg.info/ . Предполагам, че повечето от вас вече са се запознали с него.
И без да коментирам целите на този проект, аз реших да се включа в него. Кума Лиса ми заръча чарковете необходими за сглобяването на станцията от алиекспрес и след има няма 60-70 дни те пристигнаха един по един. ;) Сумата барабар с датчика за прахови частици излезе около 27$ като 20$ от тях са за споменатия датчик. ;) Самото сглобяване и "наливане" на софтуера ми отне около 30 минути. С пускането "системката" започва да измерва и качва данни за температура, влажност, атмосферно налягане и прахови частици на нарочен за това сървър в германско.
Монтирах метеостанцията на Балабанското защото в Троян имам една по един друг проект. ;) Ама за това, друг път ще разказвам. ;)
И подадох данни за регистрация.

Ето как изглеждат систематизираните данни като графика:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

От графиките се вижда, че горе (на Балабанското) все още няма ток ;) )

Ето линкове и към пълната "картинка"
https://www.madavi.de/sensor/graph.php? ... 035-bme280
https://www.madavi.de/sensor/graph.php? ... 035-sds011

Сега е време тези дето са ме прочели внимателно да ме попитат, къде е далаверата? :)
Веднага отговарям! Като махна 20$ от 27$ остават цели 7$. ;) Това е реално цената на една микро-метеостанция, която всеки може да сложи в оранжерията си и да следи във времето какво се случва там. ;) Единственото изискване е наблизо да има WiFi за което "хапаратурата" да се закачи и започне да изпраща данни. Още щом осъзнах това се примолих на "Душичката" да ми заръча чарковете пак, ама без датчика за фини частици. ;) с единствената цел, новата микро-метеостанция да я монтирам в нашата оранжерия. ;)

Та ако някой от вас прояви интерес към тази "далавера", аз ще му съдействам да си я реализира.
Ако някой пък реши да монтира на ранчото си или в градината станция и пожелае да се включи в проекта https://airbg.info/, и на него ще помогна. ;)
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Метеостанции. Отворени проекти. Използване за лични нужди.

Мнение от ljuboznatelna »

Благодаря. Ще разуча. Казваш, хубаво е? Тази истерия с праховите частици ми е миризлива, и по презумция съм отвратена от всякакви дейности в тази посока, и почти винаги съзирам или конспирация, или глупост .
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Метеостанции. Отворени проекти. Използване за лични нужди.

Мнение от johnstalker »

ljuboznatelna написа: Мар 20, '19, 14:29 Благодаря. Ще разуча. Казваш, хубаво е? Тази истерия с праховите частици ми е миризлива, и по презумция съм отвратена от всякакви дейности в тази посока, и почти винаги съзирам или конспирация, или глупост .
Интересното е, че въздуха който дишаме в къщи е с много по-лошо качество от този на вън. ;) Два дни докато регистрирах станцията тя стоя в къщи. Стойностите които се измерваха в кухнята надхвърляха 2К частици при средно 30 навън. ;) Не знам дали това е само от цигарения дим, но ще си спретна и една мобилна такава метеостанция, за да си я нося с нас. ;) Интересно ми е в пълно заведение в което не се пуши какви стойности ще отчете.
Иначе и без праховия датчик си е далавера да можеш да проследиш ежедневни, седмични, месечни или годишните температури в оранжерията или градината. ;)
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Метеостанции. Отворени проекти. Използване за лични нужди.

Мнение от ljuboznatelna »

А данните през германския сървър ли минават? Че аз съм обиколена от три страни с черен път, по който се минава доволно, отделно горя дърва, а топлия въздух разпръсквам по стаите с мощен вентилатор. Направо от Германия ще дойдат да ми изнесат камината :)
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Метеостанции. Отворени проекти. Използване за лични нужди.

Мнение от johnstalker »

Днес монтирах една станцийка и за оранжерията... ;) Друго си е като всеки един момент независимо къде си да знаеш какво се случва.. Оранжерия за кактуси M&J
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Метеостанции. Отворени проекти. Използване за лични нужди.

Мнение от calico »

това е много интересно, дори и просто от любопитство.
в полето, при нас, е прашно, и като духне вятър го носи по на 50 км щото няма какво да го спре.
ама кой ти мери в селата, пък и ние сме свикнали да дишаме прахоляк. Може и да ме санкционират немците ако висят данните от тук.
иначе температура, влажност и налягане има и други уреди, мерим чат пат.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Метеостанции. Отворени проекти. Използване за лични нужди.

Мнение от johnstalker »

calico написа: Мар 28, '19, 21:25 това е много интересно, дори и просто от любопитство.
в полето, при нас, е прашно, и като духне вятър го носи по на 50 км щото няма какво да го спре.
ама кой ти мери в селата, пък и ние сме свикнали да дишаме прахоляк. Може и да ме санкционират немците ако висят данните от тук.
иначе температура, влажност и налягане има и други уреди, мерим чат пат.
Тази станция съм я "осакатил" малко, защото не ме интересуват праховите частици при кактусите. ;) Просто не закачих датчика за тях. Но всеки един момент аз мога да знам колко градуса е в оранжерията.. и до колко е падала през нощта или до колко се е качвала. :) Без да ставам от масата го правя. ;) Знам и колко градуса е извън оранжерията.. ;) Ето пример:

Изображение

В момента е 2 градуса.. а предната нощ е падала почти до нулата. :)

Имам чувството, че май не сте ме разбрали за какво говоря... или още по-лошо, че не съм успял да обясня правилно и разбираемо. ;)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Метеостанции. Отворени проекти. Използване за лични нужди.

Мнение от calico »

Разбрах те, Джони, просто си приказвам свободни съчинения
за оранжерия тези днни са даже задължителни според мен, трябва да ги знае човек. Но за навън, в градината, защо ми е? ако пропущам нещо ,казвай
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Метеостанции. Отворени проекти. Използване за лични нужди.

Мнение от ljuboznatelna »

Разбрахме, разбрахме. Аз оранжерия още нямам, но знае ли човек, трябва да е подготвен :) И може пък друго приложение да му измислим.
Аз и за праховите частици съм любопитна, сигурна съм, че едно време като са разпрашвали каруците пътя, хората са мрели като мухи. :mrgreen: Но не ми харесва, ако някой друг има достъп до информацията.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: Метеостанции. Отворени проекти. Използване за лични нужди.

Мнение от johnstalker »

Мда-аа.. Или не ме слушате или не ме разбирате, или аз не обяснявам като хората. ;) Вече не иде реч за прахови частици.. а за една почти безплатна екстра. Както и да е.. Все пак, Българи сме! Приключвам с темата. :)
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”