Учителя Дънов и още малко езотерика

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от calico »

Шами, подаръка не е като да вземаш решения вместо хората.
нещата, които изброяваш, естествено са добри, но не за тях иде реч при непоисканото добро.
Намесата в жизнения път на душата, щото някой е решил че друго ще е по-добре- за това става дума.
човек, всеки човек, има вътрешен усет за тези неща, и ако не обича да се налага на всяка цена и навсякъде, този усет винаги ще му подсказва вярното решение

при децата баланса е сложен - разбира се че трябва да ги предпазваш от лоши навици, но истинското желание на душите им трябва да се зачита. И това не е дилемата дали да ядат чипс или плодове,, дали да спортуват или да вземат наркотици. Това е примерно ако детето ти иска да стане танцьор, балетист, ти за негово добро да му въздействаш да стане примерно счетоводител, че вземат повече пари.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8440
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 568 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от Shami »

Явно имам такъв вътршен усет ,поне така мисля,не се меся във решението на хората,мога само да дам съвет,да опитам да помогна ,ако е възможно със нещо,но всеки избира на къде да върви.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от scleri »

Кали, много си права. Понятието " Добро" като повечето абстрактни, философски понятия е разтегливо като ластик и всеки си го тълкува според собствените си разбирания.
Мен ако питаш обаче точно това което ти наричаш поискано добро е услуга, а не обратното. Ако съседа ме беше помолил да се погрижа за колата му и аз го направя, то това е услуга. Отивам до барчето да си взема сандвич, и колежката ме моли да и взема едно кафе. Това поискано добро ли е? Не. Според мен точно това е услуга. Добро щеше да е ако аз купувайки си сандвич се сетя че колежката цяла нощ не е спала защото детето и е болно, и и взема едно кафе да се ободри.

Примерът който дава Любознателна аз бих нарекъл не непоискано, а неразбрано добро. Това е същото като да дадеш на дете горчиво лекарство. Това че то не го иска означава ли че ти му правиш зло, при положение че без лекарството то няма да оздравее?

Що се отнася до притчата с охлюва. Като всяка притча тя има за цел да внуши мисли които най-често нямат нищо общо с разказаната история. Няма охлюв който да е пострадал от това че някой се е погрижил за него. И не винаги отклоняването на един човек от пътя по който е поел задължително е нещо зло. Вярно е че грешния път ще му даде урок който той не може да получи по друг начин, но човек трябва да е на ясно и с цената на този урок.
Дъщерята на мои познати в тинейджърските си години беше тръгнала както обичаме да казваме по лош път. Започна да бяга от училище, събираше се с неподходящи хора. Деветдесет процента от родителите щяха да започнат да я наказват, да я ограничават и т.н. Какъв щеше да е резултата всички знаете. Моите познати не направиха това, но забраниха на всичките си близки и познати да и помагат когато тя ги помоли за нещо / на практика да и отказват поискано добро /. След два месеца момичето се прибра в къщи отслабнала като манекен от Освиенцим. Стегна се. Завърши гимназията с отличие. Тази година завърши магистратурата си в много добър английски университет, и започва втора в САЩ. Бъдещето и, поне за сега, изглежда розово. Това че родителите и се намесиха / вярно пасивно / в нейния живот доведе само до положителни резултати. Според теорията на мъдреща от притчата с охлюва родителите и не трябваше да се месят в пътя който тя беше избрала. Това означаваше тя да ходи където и когато си иска като при това се ползва от всички блага на " нормалния " живот. Да спи на топло в къщи, да се нахрани вкусно при баба когато огладнее. Какъв житейски урок би и дал пътя по който беше поела? Можем да философстваме колкото си искаме, но реалността показва че най-вероятно щеше да потъне до степен от която няма изплуване.

Р.Р - Докато съм писал, и вие не сте стояли на едно място.
Цитат - " И това не е дилемата дали да ядат чипс или плодове,, дали да спортуват или да вземат наркотици. Това е примерно ако детето ти иска да стане танцьор, балетист, ти за негово добро да му въздействаш да стане примерно счетоводител, че вземат повече пари. "
Това Кали е просто частен случай на намеса. Защото това че детето иска да стане балетист, но няма никакъв талант, и родителя му вижда това означава ли че няма право да се намеси.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1108 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от ljuboznatelna »

Изопачаваш нещата. Както вече писах, само на пръв поглед изглежда просто. Иначе си е много сложно.
Човек трябва да слуша сърцето си. Небесната канцелария винаги дава знаци. Който има разум, ще ги разбере.
Последно промяна от ljuboznatelna на Мар 13, '19, 11:10, променено общо 1 път.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от calico »

Това Кали е просто частен случай на намеса. Защото това че детето иска да стане балетист, но няма никакъв талант, и родителя му вижда това означава ли че няма право да се намеси.
ами да, за мен това означава. Бих го оставила да си търси пътя, защото няма съвет, който да е по-добър от личния опит.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1108 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от ljuboznatelna »

Аз исках дъщеря ми да рисува, защото можеше. Да, ама тя искаше да пее, което не го можеше колкото рисуването. Ами пя, поне 5-6 години. После изтри всички клипчета, които бях снимала на конкурсите. Вече не пее :)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от calico »

ljuboznatelna написа: Мар 13, '19, 11:13 Аз исках дъщеря ми да рисува, защото можеше. Да, ама тя искаше да пее, което не го можеше колкото рисуването. Ами пя, поне 5-6 години. После изтри всички клипчета, които бях снимала на конкурсите. Вече не пее :)
:lol: :lol: :lol:
да, ама не й остана горчивото чувство че сега можеше да е певица, ако не я беше спряла ти, нали?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8440
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 568 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от Shami »

Е,хубава работа Калико,ми примерно,ако не може да пее,ще го оставиш да се излага ли,то може би още не умее да преценява само и се хвърля на посоки,според мен ,напротив,ще намериш подходящия начин да му покажеш,че това не е правилния път.
Че то на същият принцип и с други неща ще се сблъсква,няма ли да се опиташ да предотвратиш.
Последно промяна от Shami на Мар 13, '19, 11:25, променено общо 1 път.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7211
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 611 пъти
Получил благодарност: 1108 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от ljuboznatelna »

Нее, даже винаги ми е казвала, че съм много либерална майка. Но то е, защото имах разумно дете.
Мен ме спряха да кандидатствам в художествена гимназия, защото художник къща не хранел. Можеше и да не излезе добър художник от мен, но това ще ми е болка цял живот. И желанието ми да рисувам убиха. Сега само с приложни дейности се занимавам.
Все пак вярвам, че всяко зло е за добро. Всеки има своята пътечка в живота.
Шами, тя ако не можеше да пее, нямаше да я вземат във вокалната група. Тия неща се разбират веднага.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8440
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 568 пъти

Re: Учителя Дънов и още малко езотерика

Мнение от Shami »

Люб,не говорех изобщо за твоето момиче,а за общото форумно дете ,дето обсъждаме :lol: ,просто принципно :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”