Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
gospodinov

Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

В световен мащаб, веганството и вегетарианството са много актуални, затова реших да пусна такава тема.
Защо тема тук а е не в "Здраве и красота" ?
Защото част от причините(освен здравословните), човек да направи такъв избор са - етични,морални, екологични!!!
Имали сред нас, съфорумци, които са вегани, вегетарианци и защо са избрали да са такива?
Може ли да се живее без месо(за вегетарианците) или изобщо без животински продукти (за веганите)?
Пускам линка към видеото за 98 годишен сърдечен хирург, веган, който е работил като такъв до 95 годишната си възраст.
Deleted User 3996

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Deleted User 3996 »

Вече 27 години не съм ял месо. Яйца, сирене и кашкавал -да.
На младини бяхме група приятели с общи интереси към източните духовните учения .
Спрях месото главно от етични причини. Все едно да ям домашните си приятели, кучета и котки.
Не съм изпитвал желание да ям месо оттогава.
Всъщност, за този период, един път ми се наложи да ям месо в компания на маса, за да не ме мислят за фанатик.
Определено много хора го смятат за чудачество.
За мен си е личен избор и начин на живот.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Мария Николова »

Местя си мнението в новата тема. :D

gospodinov написа: Дек 3, '18, 08:51
apis написа: Дек 3, '18, 08:16 Т.е. казваш,че пчелен мед,пчелен прашец,пчелен клей(прополис),пчелен восък,пчелно млечице са животински продукти ?
Да, такива са, пчелите са насекоми.
от Мария Николова » пон дек 03, 2018 10:22 am
Леле, Динко, съвсем си изпляскал, щом и медът е животински продукт ... :snif:
Ядеш храната на горките животни, а!!! :twisted:
Иди на отсрещния ъгъл и замени лишенията в храненето си с физическо натоварване. Стъпка по стъпка. Без такова абсолютизиране.
Зарадвай небцето си, Динко. :gush: Ние, венецът на природата, сме създадени социални животни, плачем и се смеем и сме... със зъби на всеядни, не на тревопасни. :D

Жалко, че снимката за зъбите не се вижда. :ufff: Любопитно ми е дали кучешките зъби на хомо сапиенс си стоят на снимката и как е обяснено наличието им. ;)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 564 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Я и тука да се включа,че то къде без мен. :hihihi:
На младини и аз също не хапвах месо.Виж кашкавал, сирене и мляко да,но месо, салам, кремвирши не вкусвах.
От както се омъжих,нямаше накъде,попаднах при месоядни.На масата се слагаше само месо,пръжки и това е.Много рядко салата или пък трушия от буркан.Седмица гладуваш,две,ама то няма накъде вече и малко по малко почваш.Така проядох по неволя месни продукти.
И сега няма ли месо на масата мъжете все едно не са яли.Темата е интересна. Аз също бих искала отново да съм веган.Е не да е прекалено ,като преди би ме устроивало,да можеше така и годинките да си върна :angel2:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Албена »

Човекът е всеядно животно - като прасето! ;) Тук се набутваме в едни безкрайни спорове и аргументи и накрая ще я докараме до сръдня. :mrgreen: Аз не ям месо от около 13 години. Почнах по здравословни причини, а сега главно по етични. Мляко не обичам от малка. Яйца също. Само дето без синьо сирене и ементал не ми върви виното. ;)
Не ми се яде месо. Не знам защо ,някои хора си мислят ,че веганите и вегетарианците с последни сили на волята устискват ,та да не се нахвърлят на месо. Ми не ни се яде . :lol:
Не съм войнстващ вегетарианец и не упреквам никого за начина му на хранене. Това си е личен избор .
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Миша »

И аз да не изостана :oops: , така и така наваксвам лятното си отсъствие :dovolen: , скоро пак се очертава да зачезна
Цоп в темата :mrgreen:
с един конкретен въпрос, има заболявания, при които категорично се препоръчва консумацията на месо, да речем при диабет, при проблеми с щитовидната жлеза, на първо време за това се сещам, веганството не пречи ли в този аспект ? Изключвам отново етичните норми :oops:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от mimivd »

Мише, и аз като теб - цоп, но за да споделя нещо от кухнята.
Големият ми син беше диагностициран с хашимото преди три години и назначена терапия, която много скоро започна да бойкотира. Писа на др Емилова, но тя искаше той да отиде за 1 м в клиниката. Тогава той се обърна към друга клиника, откъдето му назначи ха изследвания и му изготви ха много строг режим без медикаменти. За два месеца влезе в норма, жлезата започна да произвежда хормона, само антителата бяха високи. Последните им наставления бяха да спре всички храни от животински произход, антителата постепенно намалява от над 600 сега са около 100.
Освен този проблем, с веганството си той стопира отключилото се ветилиго.
На моя син този начин на хранене помогна, но за това се иска много воля.
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Мария Николова написа: Дек 3, '18, 17:04 Местя си мнението в новата тема. :D

.............................

Жалко, че снимката за зъбите не се вижда. :ufff: Любопитно ми е дали кучешките зъби на хомо сапиенс си стоят на снимката и как е обяснено наличието им. ;)
Ето я снимката Мария

Изображение


"Какво лошо има в това да се яде месо?
Първият въпрос, който много хора задават, когато чуят за вегетарианството, е: “Какво лошо има в това да се яде месо? Милиони хора се хранят с месо, защо да не ям и аз?” Причините, поради които не трябва да се яде месо, са много важни – те не са от емоционално или сантиментално естество, а много убедителни и научно обосновани.

И все пак, не е ли естествено за хората да ядат месо?
НЕ! Учените знаят, че начинът на хранене на отделните групи животни съответства на тяхната анатомо-физиологична структура. Анатомията и физиологията на човека, телесните функции и храносмилателната му система са напълно различни от тези на месоядните животни. Месоядните животни, като лъва, кучето, вълка, котката и други, имат особени характеристики, които отделят тази група от всички други представители на животинския свят. При всички тях храносмилателната система е много проста и къса – дължината й превишава само 3 пъти дължината на телата им. Това е така, защото месото се разлага много бързо и продуктите от това разлагане биха отровили кръвта, ако се задържат прекалено дълго в организма. По същите причини, стомахът им има 10 пъти повече солна киселина, отколкото при немесоядните (за да се осъществи смилане на фиброзните тъкани и костите). Месоядните животни, които ловуват на студено през нощта и спят през деня, когато е горещо, не се нуждаят от потни жлези, за да се охлаждат телата им – те не се потят през кожата, а се охлаждат през езика. Тъй като месоядните животни трябва да убиват, главно разкъсвайки жертвите си, освен остри нокти, те притежават и мощни челюсти със заострени, удължени “кучешки” зъби. Те нямат кътни зъби, така необходими на животните, които не ядат месо, да преживят храната си. Както е и при антропоидните маймуни, дължината на храносмилателния тракт при човека е 12 пъти по-голяма от дължината на тялото. По кожата на човека има милиони фини пори, които охлаждат тялото чрез потене. Пием вода чрез всмукване като всички други животни, неядящи месо. Структурата на зъбите и челюстите ни е също вегетарианска. В състава на слюнката, която е алкална, се съдържа ензима птиалин, необходим за предварителното разграждане на зърнените храни… Човешката физиология не е като при месоядните. Анатомията ни и храносмилателната ни система показват, че от милиони години сме се развивали и еволюирали като сме се хранели с плодове, ядки, зърнени храни и зеленчуци.

Снимката и цитата са от
https://vegebg.org/2013/jivotnite-i-cho ... ialnetwork
има и интересна таблица към горната снимка, в сравнение между отделните видове и човека. Пускам част от статията, защото отговаря на въпроса за кучешките зъби на Мария.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Миша »

mimivd написа: Дек 3, '18, 18:04 Мише, и аз като теб - цоп, но за да споделя нещо от кухнята.
......................
Благодаря, Мими, нещо такова ми трябваше да науча ! :tzvetentze:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от milena02 »

Сега като се замисля, когато така се е случвало, че да остана сама - мъжът ми в София, аз - на село, и т.н., като студентка в общежитието също, май като че ли никога не съм си купувала месо. Ако не мисля за някой друг, ще си купя картофи, плодове, домати и яйца. Месо готвя и ям, понеже другите го обичат и ядат, както и заради социалната ситуация - домакините наредили луканки и филета. Не мога да кажа, че не го обичам, но ако съм сама, няма и да се сетя. Що се отнася до мен, съм склонна да се съглася с тезата, че не сме месоядни. Но познавам хора, които просто озверяват, ако няма месо. Без мръвка, каквото и да ядат, не могат да се заситят. Лалето е един от тях, а и бившият ми мъж. И двамата - с толкова мъже съм живяла, за другите не знам - ако яденето е постно, ходят до магазина за наденица. Може би въпрос на навик и стереотипи, но твърдят, че им става лошо, губят сили и им се вие свят, ако няма месо.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”