Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Валя, радвам се, че и ти не си съгласна с Дал. :dovolen: :dovolen:

Човек, понякога е толкова закостенял и заседнал в собствените си разбирания, че дори и да има път, различен от неговия, не винаги има "очите" да го види.
Така беше и с мен, от много време усещах, че трябва да направя промяна, защото, това което се случваше с мен, не ми харесваше.
Качих килограми, станах тромав,без енергия, трудно подвижен, разходка до Аязмото(парк в СЗ) беше предизвикателство за мен.
Не се понасях, това не беше моята представа за собствената ми личност - мазен чичак, заседнал в собствените си егоцентрични и глупави разбирания.
Бях твърд последовател на яденето на месо, и на редовното хранене.....3-4-5 пъти на ден...

Но нещо в мен, упорито и монотонно повтаряше - хей, събуди се, в това ли искаш да се превърнеш, така ли ще я караш занапред?

Първо беше Лидия Ковачева и нейните книги, после Дънов...винаги актуалния Дънов.

Това, е като да гледаш през прозореца на собствена стая и да си свикнал/примирил със света, които той ти открива.
Но отиваш някъде другаде, (на гости примерно) и поглеждаш в нечий чужд прозорец.......виждаш, че има и друг свят, по-светъл и чист от твоя.

Промяната идва, когато човек не е удовлетворен от себе си, когато духът се бунтува срещу тялото.........тогава се търси нещо различно.
Но кое да жертваш - комфорта на собствените си убеждения, (подхранвани отчасти от маркетинга на съвременната индустрия, отчасти от примера на дядо ти и баба ти, живели в различна епоха, среда и култура, отчасти от това, че този начин ти е удобен на егото) или това да се чувстваш добре в кожата си-физически, психически и емоционално?

Винаги има път, различен от този, по който вървим.
Ако търсите промяна, направете я, може да постигнете много за себе си, ако истински го желаете.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 564 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Опс,преместих се бързо в другата тема,просто ги обърках :oops:
лалесъм

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от лалесъм »

Аз спирам месото избирателно и го почвам също избирателно ;)
Отдавна не мога да пипам месо, да го гледам и готвя, но никога не съм била крайна в консумацията му или в отказа си от нея.
Спрях да ям пилешко месо след един много жив сън, в който ято птици нямаше край, както нямаше и край цвъкането им на главата ми :)
Омазана отвсякъде и отвратена си казах - Край, спирам да ям месо!
Така, ама наскоро разбрах, че да те нацвъкат било на късмет :) И се чудя сега що така съм се объркала :)
Сега за отказването на каквото и да е - някак си те надъхва в другата крайност - не е ли това някаква вина към теб самия, че си бил и от другата страна?
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

лалесъм написа: Дек 6, '18, 09:50 Сега за отказването на каквото и да е - някак си те надъхва в другата крайност - не е ли това някаква вина към теб самия, че си бил и от другата страна?
Гергана, радвам се, че пишеш отново във форума:daaa:
Няма чувство на вина(при мен), не е изобщо на тази плоскост.
За себе си осъзнах, че повтарям един и същи остарял модел на поведение, защото "така трябва", защото така съм възпитан, защото всички правят така!!!
Мисля, че човек трябва да се учи постоянно, да бъде отворена система.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 564 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Да ви кажа,отначало мислех и се съгласявах с тезата на Господинов,но поразмислих,погледнах нещата и от друг ъгъл,в случаят Склери :lol:
и си мисля,че някакво средно решение ще да е най-добрият вариант,поне за мен.Не трябва да се отказваме от всичко,било месо или нещо друго като храна,просто трябва да сме умерени,ако не ни се яде,забранено ни е по някакъв повод,било алергия,болест или нещо друго,то тогава да.За себе си бих избрала вегетарианството,но погледнах малкото си орле до мен,трудностите около неговото хранене,мъката да го убедя да смесва храните,да яде супа или готвено,каквото и да е,дори чипс,точно това ме замисли,какъв пример ще му дам,ако мина на веган страната.Да знаете,опасно е,особено,ако има подрастващи наоколо ви,може да се повлияят от вас.
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Shami написа: Дек 6, '18, 10:11 но погледнах малкото си орле до мен,трудностите около неговото хранене,мъката да го убедя да смесва храните........................Да знаете,опасно е,особено,ако има подрастващи наоколо ви,може да се повлияят от вас.
Само от любопитство, защо трябва да смесва храните, твоето дете?
Защо реши, че е опасно това да си веган/вегетарианец?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от calico »

Шами, голямата ми дъщеря си беше веган преди да забрееменее, по време на цялата бременност и кърмачество(1 година) и след това. Периодически, по 2-3 месеца в годината кара и само на суровоядство, включително и през бременността и кърменето. Детето тръгна на ясла още на 1 година, и естествено си яде всичко каквото там и в градината после готвят. Никой не му налага някакъв специален вегетариански режим. Наблюдавам, че обича доста постните храни, от месото не обича нещата само от месо- например кюфтета, кебачета, наденици, пържоли, печено червено месо. Но яде с удоволствие мусака, супи, нещо готвено със зеленчуци, ориз и т.н. , обожава рибата във вяскакви видове. Малката никога не я караме да яде когато не иска, може и цял ден да не иска. Така че, не виждам какво това с детето те притеснява. Мисля, че точно децата имат много добър вътрешен усет за храната, просто не трябва да им се налагаме.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Daniela Pargu »

Децата не обичат месо - ние ги приучваме да го ядат.....
У дома се готви много месо/все диетично,чисто и пр./
Не сме вегетарианци,но - изяжда се яденето ,а мръвките остават! :hmmm:
Добре,че имаме кучета :dovolen:
А аз без месо мога с месеци,докато не ми се прияде....кренвирш :hihihi: ма той не е от месо :hmmm:
пп. за вег. ястия- ми по-трудни са си за готвещия!
А за спешно- мяташ месце на скарата - и гостите нахранени :angelche:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 564 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Господинов,смятам,че за един млад организъм е необходимо да има от всичко в менюто,не съм диетолог и изобщо не съм запозната с ползите от определените видове храни,но си мисля,че всяка храна доставя различни видове витамини,минерали и ,ако не ти е забранена по някакъв повод е нормално да я приемаш.
За смесването имам предвид например,супа, основно,десерт,това като общо,а при нас,не се допират в чинията изобщо храните,да не говорим за горното меню.Яде се примерно,само хляб с кремвирш ,няма салата ,няма добавка.Преди това кремвирша се обелва и обелен се измива под течаща вода.За готвено или супа да не говорим,там всичко е смесено.Аз съм готова на всичко,само и само да се храни,с каквото и да е,защото отиваме към анорексия.Не може момче на 17 да прилича на скелет,не е нормално изобщо.Тук психиката е много важна,затова трябва да съм много внимателна и да лавирам някак.Трябва да мисля от всякакъв ъгъл нещата.
Пускам поста си ,после ще ви изчета мненията,че в момента не мога :oops:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Миша »

Да задам един малко по-страничен въпрос ,кое е по-опасно, хранене със зеленчуци, отгледани чрез хидропоника или съхранявани чрез химия и в хладилни камери , или хранене с месо, тъпкано с хормони , как се спасявате и в двата случая ?

Как вегетарианците се справят зимата? Четох интервю на доктор от токсикологията на Военна болница, отделението било пълно с млади хора, консумирали фрешове, резултатите им били като на работещи в химическа лаборатория
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”