Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
РОУЗ

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от РОУЗ »

"Може ли без месо?"
Може, то и без рози сигурно може. :hihihi:
На лов не бих отишла, не бих убила сама животно, не ям заек и изобщо нищо, различно от безформено парче месо, цяло прасенце не бих си сложила на масата, нито отрязани глави, дори рибата не обичам да ме гледа, затова някой друг ѝ маха главата. Когато имах аквариум не ядях риба. Вегетарианец под прикритие.
Както и да е, на мен не ми е думата за вегетарианците, а за веганите, брат ми е вегетарианец, имаме и приятели вегетарианци, съвсем комфортно си съжителстваме и се забавляваме и на маса, нищо общо нямат с веганите, които познавам. Отбелязвам, че имам предвид само моите познати, не искам да засегна никого. Та тези войнстващи вегани, които познавам, са такива не от любов към животните, а от отвращение. Поне това впечатление оставят у мен. Изглежда ми леко маниакално, но като цяло си е тяхна работа, не им се меся, иска ми се и те да не го правят така шумно и натрапчиво, то, вярно, че в днешно време всеки втори си е с кауза и все неговата е най-справедливата, но ми досаждат, като ми я навират в носа или разнасят тарелки с окървавени човешки тела по улиците на София.
И според мен е нехуманно да се убиват животни за удоволствие, но за прехрана това се прави от векове.
Имам подозрения, че всичките тези модерни източни учения донесоха по нашите земи култа към веганството, суровоядството и други разклонения, които си признавам, че не познавам съвсем отблизо.
В Япония, например, риба, за която ние тук броим куп пари, там е ежедневно на трапезата. На изток от векове се прехранват с по шепа ориз, зеленяш, водорасли, риби и каквото друго намерят, дето мърда, религиите, вярванията, философиите, ученията винаги са били свързани с обичаите на местните, по нашите земи традиционно хората са се хранели с месо, да, не ежедневно, но не е било изключено от менюто им, традиционната ни религия също не анатемоства използването на животни за храна.
Между другото, българските столетници, поне тези, за които аз съм чела, не са вегани. За чия пък изобщо не са чували. :dovolen:
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Breda »

bell написа: Дек 5, '18, 20:00
scleri написа: Дек 5, '18, 17:57 Интересно дали има такива хора дето се хранят само с месо? Не ми се вярва много, ама в тоя луд свят дето живеем нищо чудно и да има.
Има в северните ширини. Скоро бях чела за най-студеното място на Земята или Оймякон. Хората препитават предимно и само с месо, защото друго няма и не може да се отглежда. Това не им пречи да са супер здрави и дълголетници до 100-те. Същото е и при повечето ескимоси - бяла мечка, тюлени, моржове, риба. Колкото по на север, толкова по месоядно. Ескимосите се смятат за едни от най-здравите хора.
Монголците доскоро ,а и сега се хранят изключително с месо и млечни продукти,зеленчуците са новост отскоро на трапезата им,Казахстанци - също ,като те включват повече и зърнени храни
За протокола - рядко ям месо , не изпитвам необходимост просто,мога да сервирам месо с дни и да не посегна на него,но понякога неистово ми се дояжда ей така от нищото и тогава си угаждам,въобще не се съпротивлявам.Но от риба не мога да се лиша,абсурд.
Христос е нахранил хората с хляб,риба и вино.
Хляб ,и без него мога,но без риба и червено вино -не.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3884
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 277 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от scleri »

И аз ще си позволя да не се съглася с Дал / което признавам си ми е много трудно / . Винаги има полза от един разговор, спор, дискусия, наречете го както искате. Ако не в момента то в бъдеще но непременно има.

Колегата Господинов още като пусна темата подчерта че не прави опит да увеличи броя на зеленчукоядците сред нас.
Напълно съм съгласен и с Калико. Нито аз ще стана вегетарианец, нито Господинов, или някой друг вегетарианец ще прояде месо въпреки многобройните доводи и от двете страни.
Темата ми е интересна от друга гледна точка. Как съвременният градски начин на живот променя мирогледа и светоусещането на хората. Колкото по-интелигентен е един човек, колкото по - културна е средата която обитава толкова по-отдалечен от реалността е в разсъжденията си, и толкова по-податлив на различни модни теории става.
Да сте чули за хамалин вегетарианец, или за овчар който има нужда от медитация докато овцете пладнуват под сянката на някое голямо дърво ?
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

РОУЗ написа: Дек 5, '18, 20:27 "Може ли без месо?"
Може, то и без рози сигурно може. :hihihi:
Може без рози, .......ама друг път...живота ще е скучен и сив :lol:

Крайни хора има навсякъде както от веганите, така и от всеядно/месоядните.
Наскоро бях на събиране, в ресторант сръбска скара. Когато разбраха, че ще прекарам вечерта на задушени зеленчуци и няма да опитам от горкото прасе, цяла вечер бях разпитван, осмиван и заливан с доводи против това мое решение.

Темата не е "Месоядни против вегани/вегетарианци" и не е целта да се търси конфронтация, отново го повтарям.

Нека темата да е ползотворна и полезна за всички.
И ако накара всеки да се замисли относно нещата, които консумираме по-навик или защото така е прието - значи има смисъл от нея!
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Breda »

Господинов,бяхме говорили за фастинга и ти каза ,че си на 20/4 ,доколкото ди спомням.Сега успоредно с веганството ли го практикуваш?
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3884
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 52 пъти
Получил благодарност: 277 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от scleri »

С поздрав към всички участници в дискусията.

Изображение
РОУЗ

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от РОУЗ »

Господинов, а мен питаш ли ме, след като всички знаят, че не съм вегетарианка, с какъв труд отбивах атаките поне да опитам един заек в гърне, аз дори не исках да го погледна. :snif:
Е, поне не правят шествия в подкрепа на пържолата. ;)
Някак по-безшумно досадни са неразбиращите месоядни.
Между другото, когато постех, единственото, което много ми се ядеше, беше кисело мляко. И ми липсваше сиренето. Сирене по принцип ядем почти ежедневно, но кисело мляко - 2-3 пъти месечно. Казвам ви аз, че съм вегетарианка под прикритие. :lol:
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Breda написа: Дек 5, '18, 21:01 Господинов,бяхме говорили за фастинга и ти каза ,че си на 20/4 ,доколкото ди спомням.Сега успоредно с веганството ли го практикуваш?
Да, точно така Бреда, двете ги практикувам заедно.
След работа, към 18.00 правя една тренировка във фитнеса, около час, без да съм ял нищо за деня все още.
Имам енергия за двама души, противно на всякаква логика.
След тренировка, пия един шейк от конопен протеин, банан, малко мед и две три лъжици слънчогледов тахан.
Вечерям към 19.30, след час хапвам плодове или ядки но не по-късно от 22.00 часа.
Прави три тренировки седмично, като в една тренировка правя упражнения за цялото тяло.
През другите дни, когато не ходя във фитнеса вечерям към 18.30 -19.00 и хапвам разни неща до към 22.00.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Breda »

Лелеее,браво на теб...
Само това с фитнеса ме изненада,четох че в т.нар. Сини зони на планетата с висока концентрация на дълголетници ,всички са за естественото движение - дълги разходки,работа в градината,физически труд и т.н, въздух и задължително много слънце,та затова се изненадах,че любител на здравословния живот ходи в зала.
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Breda написа: Дек 5, '18, 21:47 Лелеее,браво на теб...
Само това с фитнеса ме изненада,четох че в т.нар. Сини зони на планетата с висока концентрация на дълголетници ,всички са за естественото движение - дълги разходки,работа в градината,физически труд и т.н, въздух и задължително много слънце,та затова се изненадах,че любител на здравословния живот ходи в зала.
Ами то не е много различно, поне според мен.
Не ми остава никакво време за нещата, които изброи,а в градината мога да ходя само събота или неделя.
Фитнеса е начина в рамките на 1 час да натоваря цялото тяло, нещо което иначе няма как да постигна.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”