Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Миша »

Албена написа: Дек 9, '18, 11:12
Миша написа: Дек 9, '18, 10:01 Добре де, нищим може или не може, обаче къде в Готварство е темата за вегетарианските ястия :svekurva: ? Що няма такава ? А ако е и с преобладаващи продукти от нашите географски ширини ще е от огромна полза , вярно, има доста рецепти в нета, но друго си е изпробвано от другарче :tzvetentze:
много добра идея ,Мише! Ето ,вече има тема - viewtopic.php?f=4&t=8843
Бени, благодаря!
И аз мога да помагам, със стари простички рецепти, с които са на особена почит у нас, защото често са бързи, вкусни, и с това, което имаш под ръка , това, във връзка с поста на Рая
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Относно мита за непълноценните растителни протеини и нуждата от смесване на храните:

"През 1970-те години много хора се притесняват дали комбинират правилно храните, така че да си набавят незаменимите аминокиселини с всяко хранене. По-съвременни проучвания обаче показват, че това не е необходимо. Дори самата авторка на „теорията за непълноценния протеин“ Франсис Мур Лапе се отказва от своите заключения 20 години по-късно и признава, че е сбъркала. Един от големите съвременни експерти, д-р Джон Макдугъл продължава обаче да пише писма сред научната общност, опитвайки се да ги ограмоти за тези факти."
https://www.forksoverknives.com/the-myt ... y-protein/
https://veganholistic.com/proteinite-ka ... -veganite/

"Дефицитът на протеин е невъзможен, ако се храниш с нерафинирани растителни храни от какъвто и да е тип. Всички растителни храни съдържат протеин. Дори и да не ядеш нищо друго освен бял ориз, 8% от неговите калории идват от протеини.

Всички плодове също съдържат достатъчно протеин, за да задоволят дневните нужди на всеки организъм, а състояние като дефицит на протеини не съществува в медицинската наука. Единственият начин да не си набавяш достатъчно протеини и да страдаш от някакъв дефицит е чрез хроничното гладуване, когато проблемът не е в това, че не си набавяш достатъчно протеини, а че не си набавяш достатъчно калории."



"Протеинът от храната не се усвоява от организма ни директно, първо трябва да го разградим на съставните му основни аминокиселини. В своите тела ние имаме аминокиселинен басейн където добавяме аминокиселните, които разграждаме от храната. Телата ни могат съвсем сами да създадат 13 от 22-те основни аминокиселини, а 9 от тях се наричат незаменими или есенциални, тъй като трябва да си ги набавим отвън. Ние наистина се нуждаем от тези 9 есенциални аминокиселини чрез храната, но не е задължително да ги ядем заедно, нито пък всеки ден. Дори когато гладува, човек може да рециклира между 100 и 300 гр от собствения си протеинов запас всеки ден.

Като калории плодовете съдържат между 5 и 8% протеин, зърнените и бобовите още повече, а ядките и семената са шампиони сред растителния протеин. Някой може да се изненада и от факта, че около 49% от калориите в спанака и зеленолистните идват от протеини, или че 45% от калориите на броколите и карфиола са протеин. Така че всеки веган може без проблем да си набави всички белтъци от храната, без изобщо да набляга на определни храни или да се опитва да яде по-богати на протеин храни.

По-големият проблем не е как да си набавим повече протеини, а как да ядем по-малко протеини, тъй като съвременния начин на живот кара дори вегетарианците и веганите да консумират много повече протеин от необходимия ни за поддържане на нашето здраве."

https://veganholistic.com/proteinite-ka ... -veganite/
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от scleri »

Относно мита за полезността на информацията от интернет.

Приятелю Господинов, не е важно какво пише в нета. Важно е как се чувства човек.
Трябва ми само половин час да се поровя в нета, и ще ти извадя един куп материали за това че радиацията например въобще не е вредна, или че ако човек пее тиролски песни по един час на ден то кравата му на двора ще дава двайсет процента повече мляко. Ето в момента на един от информационните български портали, който претендира да е обективен, има статия в която на базата на дългогодишно научно изследване се твърди че хората които си пийват редовно / без да са алкохолици / живеят по-дълго, и се разболяват по-малко от абсолютните въздържатели. Може и така да е, но може и да не. Никой не ти цитира официални статистически документи и медицински изследвания. Просто ти казват че ако вечер люснеш една ракия ще живееш по дълго от комшията който вечер пие минерална вода. Ама това че комшията си е отишъл на петдесет не щото пие вода, а защото в рода му мъжете по принцип си отиват на петдесет никой не го отчита.
На света има хиляди световно признати експерти във всяка област. Може някои от тях да са морално устойчиви като бетон, но повечето ако са стимулирани достатъчно / най-вече финансово / могат да напишат каквото им поискат. За това днес четеш статия която те убеждава че повече от едно яйце на седмица е отрова, а утре в същия портал излиза статия която твърди че няма нищо по-полезно от това човек да изяжда по три яйца на ден. Плащаш си, и получаваш това което искаш хората да четат.

Може хората да сме от един и същ биологичен вид, но в същия момент сме и много различни. Някои ядат като разпрани / извинявам се за израза / и не качват грам, а други пълнеят само от мисълта за парче торта. Имам познати които са вегетарианци от години и се чувстват прекрасно. Познавам и хора които опитаха, но зеленчуковата диета им се отрази негативно и те се върнаха към всеядния начин на живот.
Истината е че всеки трябва сам да открие кое е най-доброто за него, и да не се опитва да променя околните по свой образ и подобие.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от scleri »

Може написаното от мен по тази тема да ви е създало впечатление че съм супер хищнически настроен, но истината е че съм по скоро фен на постните ястия. Не смея да кажа вегетариански защото не знам къде точно минава границата. Например любимия ми пататник, който аз имам за постна гозба, е ли е вегетарианска гозба или не. Десетките видове баници / без тези с месна плънка разбира се / приемливи ли са от вегетарианска гледна точка или не са?
И един леко провокативен въпрос към веганите. Щом дори мисълта за месо предизвиква душевен потрес за вас защо менюто ви е пълно с кюфтенца, наденички, пържолки, сирене, и т.н. Разбира се приготвени от различни зеленчуци и ядки, но носещи съблазнителни за месоядците имена?
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Анемоне »

Природата е най-добрият възможен учебник за нас.Всеки има възможност да я наблюдава и да взима пример от нея.Всеки според разбиранията си...Така че вегетарианството,или желанието да не се консумира животинско месо е процес,който трябва да възниква в човека непринудено и съвсем естествено в хода на неговото осъзнаване и на осъзнаването на мястото му,което му е дадено в Природата.Не е нужно да се влиза в конфликти и спорове за или против,това е избор.Всеки е свободен да направи избора за себе си.Всеки носи отговорност за избора си,САМ.
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Склери, с две ръце съм за това, което си написал. :daaa:
Както казваше баща ми - на едната ръката са 5 пръста и всички са различни.

От доста време провеждам експеримент със своето тяло и начина ми на хранене.
Позволявам си да качвам информация, която се покрива със това, което си вадя като изводи от собствените ми резултати.
Естествено тези ми изводи важат единствено за мен и моето тяло, не са абсолютната истина, ако такова понятие изобщо съществува.

Но темата е такава, за хора които искат по една или друга причина да не консумират месо или изобщо животински продукти и затова и информацията, която съм качил е такава, за такива хора.
Този който иска да си хапва вратни пържоли и да пийва люта ракия, естествено няма да намери своята истина в написаното.
Анемоне написа: Дек 13, '18, 12:09 Природата е най-добрият възможен учебник за нас.Всеки има възможност да я наблюдава и да взима пример от нея.Всеки според разбиранията си...Така че вегетарианството,или желанието да не се консумира животинско месо е процес,който трябва да възниква в човека непринудено и съвсем естествено в хода на неговото осъзнаване и на осъзнаването на мястото му,което му е дадено в Природата.Не е нужно да се влиза в конфликти и спорове за или против,това е избор.Всеки е свободен да направи избора за себе си.Всеки носи отговорност за избора си,САМ.
Така е, напълно подкрепям. Бавен, осъзнат и постепенен процес е и понякога човек просто трябва да види, че има и друг път.
scleri написа: Дек 13, '18, 12:08
И един леко провокативен въпрос към веганите. Щом дори мисълта за месо предизвиква душевен потрес за вас защо менюто ви е пълно с кюфтенца, наденички, пържолки, сирене, и т.н. Разбира се приготвени от различни зеленчуци и ядки, но носещи съблазнителни за месоядците имена?
Защото Склери, както написах и по-горе това е бавен процес. Ако 50 г си се хранил по един начин прехода е труден и понякога такива неща помагат. Аз лично не изпитвам желание да ям "луканка" от червено цвекло и сушени домати, но на някой им харесва.
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Анемоне »

И сега без да искам съвсем да ви шашкам,но осъзнаването включва в себе си и определянето на една норма-ДОСТАТЪЧНО.Нека си помислим качествено върху съдържанието на думата....в него има ДОСТА, има и проява на разумност,която е естествена способност за въздържание от прекаляване,което води съответно до злоупотреба.Следователно и количеството вече има значение,не само качеството ;)Учим се,толкова е прекрасно!Имаме огромен избор с многобройни вариации,важното е да се чувстваме добре,пък ако може и на околните да предадем от своето ,,добре,, ,би било ЧУДесно!
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Анемоне написа: Дек 13, '18, 12:43 И сега без да искам съвсем да ви шашкам,но осъзнаването включва в себе си и определянето на една норма-ДОСТАТЪЧНО.Нека си помислим качествено върху съдържанието на думата....в него има ДОСТА, има и проява на разумност,която е естествена способност за въздържание от прекаляване,което води съответно до злоупотреба.Следователно и количеството вече има значение,не само качеството ;)Учим се,толкова е прекрасно!Имаме огромен избор с многобройни вариации,важното е да се чувстваме добре,пък ако може и на околните да предадем от своето ,,добре,, ,би било ЧУДесно!
т.е. тази тема за теб е прекалена?
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Албена »

scleri написа: Дек 13, '18, 12:08 Може написаното от мен по тази тема да ви е създало впечатление че съм супер хищнически настроен, но истината е че съм по скоро фен на постните ястия. Не смея да кажа вегетариански защото не знам къде точно минава границата. Например любимия ми пататник, който аз имам за постна гозба, е ли е вегетарианска гозба или не. Десетките видове баници / без тези с месна плънка разбира се / приемливи ли са от вегетарианска гледна точка или не са?
И един леко провокативен въпрос към веганите. Щом дори мисълта за месо предизвиква душевен потрес за вас защо менюто ви е пълно с кюфтенца, наденички, пържолки, сирене, и т.н. Разбира се приготвени от различни зеленчуци и ядки, но носещи съблазнителни за месоядците имена?
Вегетариански са всички гозби без месо.Включително пататник и баница .Виж при веганите е по-сериозно.Те не употребяват нищо от животински произход. :nod:
Кюфтета от елда наричам кюфтета ,не защото ми се яде кайма ,ами защото звучи по-добре от сплескана на топчета пържена елда. :lol: А соев кренвирш ,звучи по-добре от дълго соево нещо. ;)
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Анемоне »

Прекаленото и липсващото е в главите ни,Изобилието е около и в нас,Изборът е наш-за всичко.
За да съществува тази тема има причина,има необходимост,има търсене.Всеки търси своята истина в нея.Някои ще подкрепят един,други-друг,но не бива това да става причина да си съставяме особено,,мнение,, и да вземаме пристрастно отношение.Добре,признавам си (и май-досега никога не съм го правила изтъкнато и подчертано),че аз съм вегетарианец,почти суровоядец,почти веган.Това мое решение и възглед не ми създава специфично отношение спрямо никой от хората,които се хранят с месо,тъкмо напротив.Имам много приятели,които безкрайно обичам и не искам да ги смущавам,обременявам с моите виждания по въпроса.Но при мен е различно.Аз от малка се дистанцирам от месо и парадоксално,но факт,родителите ми ме ,,насилваха ,,да се храня с него.Сега аз имам деца,които не насилвам да се хранят като мен,просто им давам възможност да опитват повече постни храни.Така че темата е необходима,стига да не се злоупотреби с нея.Нека има мир и любов и да се събираме по-често на една маса,защото разделението до нищо хубаво не води.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”