Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8476
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 821 пъти
Получил благодарност: 622 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Да, :daaa: Мишонка,съгласна съм :daaa:
Но ,може би има разлика между храните от едно време и сегашните.Ние примерно си купувахме мляко от един познат кравар,или от хора от селата,но никога не мога да съм сигурна те от своя страна с какво са хранили кравата.Караме на доверие.Сега се сетих за една приятелка дето все викаше,че имаш ли крава пиеш мляко,нямаш ли ,тежко ти.Толкова ми е мъчно за старото масълце,не го понасям този гаден маргарин.
Така е със всички останали продукти,било то месни,растителни или други.Обаче сега се замислям,че и по онова време,въпреки качествената храна пак е имало вегетарианци,значи тезата ми отпада. :lol: Нещо се оплетох :lol:
Значи при това положение на нещата,вегетарианците се стремят да се хранят здравословно,но как ще са сигурни,че и техните продукти са такива :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Миша »

Толкова ми е мъчно за старото масълце,не го понасям този гаден маргарин.
Ами маргарина е от най-гадните съвременни отрови :o

Нали си от София, защо не си взимаш мляко от съседните села? Пак е по-добро от това от кутиите, и спокойно можеш да си вадиш масло, с пасатора става за нула време, в последно време дори не го избивам, просто вадя каймака след 24 часа престой в хладилника , кеф ти за готвене, кеф ти за мазане, разбито с натрошено сирене и малко прясно масло става крем-сирене , може да добавиш чушка, маслина, каквото ти хрумне

спирам, да не омазвам вегетарианската тема :oops:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от clock »

Шами, ако някога стана вегетарианка, то ще е защото много обичам животните. Здравословното за мен ще е на втори план. Сигурна съм, че и други вегетарианци имат същата причина да са такива. За други здравословното ще е водещо.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8476
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 821 пъти
Получил благодарност: 622 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

О,добра идея,даже прекрасна,много благодаря :tzeluvka:
Да ,Клокче,много съм съгласна с теб :daaa:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от calico »

:angelche: Роуз, права си, не сме се разбрали
Препоръчах Чопра, защото най-добрите книги на тая тема, пригодени за съвременния забързан и аналитичен човек, са негови - лесно разбираеми и обяснява достъпно труднообясними неща. Верно е,че не съм се интересувала от личността му, възможно е да е комерсиално настроен, не знам. Аюрведа като метод за лечение се учи десетина години в университети, преди да може някой да се нарече аюрведичен лекар, тъй че представяш си колко сложно е всичко.
Аюрведа означава почти буквално "наука за живота". Храненето е само един от нейните клонове, йогата е друг, лечителството - трети и пр., не знам колко са.

Аюрведичното хранене не е панацея. То просто отчита типа на човека. Ако трите основни доши в човек не са в баланс, тялото реагира с някакво заболяване. И тук вече аюрведичното хранене може да възвърне изначалния баланс на тези доши(енергии).
Твърде много от нашите народни гозби са приготвени на същите принципи. Това не е чужда философия, ние също я следваме. Просто преди много хиляди години е имало комплексно знание за човешката енергетика и някои неща са записани и така са се предавали и запазили до наше време.
Индийската кухня има толкова много подправки, защото те имат голямо значение при балансирането на дошите.

Всеки човек се ражда с определена водеща доша, но винаги има и от трите в себе си( вата, питта и капха). Сега има доста тестове за определяне на типа на дошата. Обикновено, човек обича това, което е препоръчително за водещата му доша. Но има и прекаляване, и тогава става дисбаланса. Не е зле с прости неща като избягване на едни храни и наблягане на други, човек да си възвърне баланса. Не казвам да замени някакво лечение с това, но просто като подпомагане на организма, той има неимоверни възможности за самосправяне.

Мога да препиша 2-3 рецепти в темата за вегетарианските ястия, ако има интерес. Не съм ги готвила, но ми звучат добре. :D
Наскоро си купих ей тази книжка https://www.book.store.bg/search?srchst ... 2%E5%E4%E0
- има не много, но достатъчно рецепти, и понеже зимата е сезона на манджичките, и понеже съм на тази вълна, та затова споделям.

Господинов, аюрведичното хранене е вегетарианско, тъй че съм в темата :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от calico »

Мише, дай рецепта за това домашно масло моля те. вегетарианско е, направо си в темата
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от kim »

Господинов да ме извини, ако го приеме за спам в темата си, но не знам къде да го публкувам
и реших тук като най-активна, нищо че може да е като кръпка :dovolen: Признавам си, че не съм чела цялата тема :oops:
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
РОУЗ

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от РОУЗ »

Мария Николова написа: Дек 14, '18, 17:41 Отивам на терасата да си запаля цигарата. :hihihi: Пушенето вън ме закалява, поради което грип не ме пипва. Не ходя по лекари, не влизам в аптека, даже за подарък :sgiggle: някаква торбичка.
А идните поколения учени хвърлят бомбата, че тайната на българското дълголетие се крие в сладоледа, цигарите и подаряването на цветя. ;)

Calico, препиши, ние ядем и вегетарианска храна. :mrgreen:

Шами, огромна е разликата, забучвала съм и по някой прорасъл картоф нв градината, купувам си откъде ли не, когато пътуваме, но на вкуса на картоф от детството ми попаднах един единствен път, в някакво забутано родопско селце, тогава осъзнах, че съм била забравила този вкус. Има разлика и в сортовете на това, което ядем сега, дори и сами да си го отглеждаме, тук Миша е спец и може да каже.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8476
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 821 пъти
Получил благодарност: 622 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Да и картофите нямат предишния вкус,краставиците също.Много точно си го написала това,че
има разлика и в сортовете на това, което ядем сега, дори и сами да си го отглеждаме.Но как да намерим старите сортове семена,като ги няма :hmmm: мъчиш се да копаеш , садиш,поливаш ,био продукт и накрая,късаш и ти се иде да ревнеш :ufff: Пак има дъх на риба,на мен така ми смърдят краставиците и доматите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Миша »

Ами подбирайте си сортовете, почвата ни е хубава, нищо, че ревем по другите теми :mrgreen: , дава плод вкусен , и здравословен, само с мъничко помощ. Наистина ме е яд, как искате да има хубави сортове, като всеки заврЕл ръце в палето по веригите и рови като ....спестявам си определението, че е рано сутрин , да си запазя душевния комфорт :mrgreen: , същото става със семената, окото потребителско иска да е нахранено, не небцето, иска красиво изглеждащ еднакъв лъскав домат, ама така е, кой каквото иска това намира.... пластмаса с всус на умрели лебеди....всеки иска да носи телефон за хиляда лева, а му се свиди да даде левче за картоф, картофите.... един съвременен сорт може да даде 6-7 тона от дка, като го напомпат до 10 тона, а старите вкусни картофи дават два, два и половина тона, и са неравномерни, гледам една патица в кауфланд, избира картофи, оглежда го от всякъде, гледа , гледа и хвърли в коша, после следващия и така, хвана ме яд, нищо, че не е мой, това е картоф, бе стрино , расъл е в земята, не може да е излязъл като от картинка , има си и дупки, и неравности, и като мине през ен -брой ръце, всеки с н`ам к`ва си хигиена......пък нека говорим за здравословен начин на живот, да си дерем очите кой по-прав сред правите ....И картофите, и краставиците могат да имат предишния вкус, и земята ни е добра, само да знаем как да ѝ се примолим , като отрежа краставица цялата къща ухае, обаче в сезона ѝ, и точния сорт. Дали си вегетарианец или не, откъм здравословна гледна точка за мен не е толкова важно, важно е да познаваш храната си, да ядеш всичко в сезона му, да не се ползват консерванти , естествено ферментиралите храни са безкрайно полезни, и ...усещам се как пак ще забия в лекции не по вкуса на някои, та спирам :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”