Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
РОУЗ

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от РОУЗ »

calico написа: Дек 14, '18, 14:54 За който се интересува, може да потърси в нета на "Дийпак Чопра аюрведа" - Чопра е изключителен експерт в тази област.
и да - аюрведичното хранене е предимно вегетарианско в най-добрата си разновидност.
Благодаря, погледнах. Друга гледна точка:
"По подвеждащ начин Чопра представя Аюрведата на Махариши като продължение на древноиндийската Аюрведа и е впрегнал сложна търговска организация в разпространяването на идеите и продажбата на книгите[3]. Тезите на Чопра не издържат научна проверка[4] и, макар и аюрведата на Махариши да се основава на билкови храни и диети, в САЩ са докладвани няколко отделни случая на отравяне с олово, съдържащо се в аюрведични приготовления."

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1 ... 0%B4%D0%B0

Ние сме големи хора, начинът ни на живот или дори само това, което искаме да променим в него, се предполага, че не е в резултат от прочитане на само една книга и дословното приемане на нечия чужда истина като единствената вярна, имаме опит, собствени наблюдения и собствени заключения, но за млади хора, за деца, приемащи безкритично всякаква интернет патетика /повтарям се/, ми се струва много опасно.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от calico »

Така е, Роуз, всеки сам преценя.
Но не бих цитирала википедията като научен и достоверен източник преди това да се съпоставят доста написани материали по темата.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
РОУЗ

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от РОУЗ »

Между другото, Чопра има Ig Nobel Prize /Антинобел/, свързано с квантовата механика беше, мернах го, докато търсех трудовете му в нета.
Не съм привърженик на идеята, че щом тибетски монах е живял 130 години с шепа каша на ден, значи и всеки български пенсионер може да изкара така поне до 100. Не че не се е случвало, хора са оцелявали през вековете при какви ли не условия.
Комшията ми е на 92, пуши по кутия цигари на ден, здрав и пъргав, извод - цигарите са полезни за здравето!? ;)
Както и да е, не ви ли се струва, че здравословното хранене и здравословният начин на живот се превърнаха в мощна индустрия в световен мащаб?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31643
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 966 пъти
Получил благодарност: 2182 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Мария Николова »

здравословното хранене и здравословният начин на живот се превърнаха в мощна индустрия в световен мащаб.
РОУЗ, изрече мислите ми! :sbow: :shandshake:
Отивам на терасата да си запаля цигарата. :hihihi: Пушенето вън ме закалява, поради което грип не ме пипва. Не ходя по лекари, не влизам в аптека, даже за подарък :sgiggle: някаква торбичка.
Хляба го отказах, защото преди много години обед и вечер не ми стигаха по 4-5 филии за срамотиите. :sblush: Сега, като ми попадне топъл вреден бял хляб с всичкия му глутен, като тортичка си изяждам филийка, или коматче - до последната трохичка. :srofl:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от calico »

Роуз, това което пуснах, беше за аюрведата като начин на хранене, и че единствена тя отчита енергийния тип на човека, като казва кои храни са подходящи и кои не, за съответния тип. Казах го във връзка с това което ти написа - че науката непрекъснато сменя позициите си и нещо преди препоръчано после го отхвърля и т.н. - това е защото не отчита енерийния типаж на човека.

Ти после спомена някакво отравяне с олово, което няма нищо общо с режима на хранене. явно за Чопра си прочела отрицателните неща, добре. ама то има и още много за аюрведа, което не е от Чопра, все пак тази наука е на поне 5000 години.
Сега пък говориш за шепа каша :o - и това няма нищо общо с принципите на аюрведата. Виждам, че се стремиш да отречеш нещо, което не познаваш. ОК, и такива неща се случват :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8473
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 820 пъти
Получил благодарност: 617 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Добре де,и при нас има дълголетници,пък не са монаси .Нашата природа ,чистият въздух и чистата изворна вода, мисля са в основата.
Знам ли,просто разсъждавам :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Миша »

Shami написа: Дек 14, '18, 18:33 Добре де,и при нас има дълголетници,пък не са монаси .Нашата природа ,чистият въздух и чистата изворна вода, мисля са в основата.
Знам ли,просто разсъждавам :hmmm:
Ами моя род са дълголетници, отиват си около сто , някои и отгоре 2-3 годинки, за другите не знам, но дядо неизменно закусваше огромна купа прясно мляко с половин хляб надробен, сланината и дебелия комат му бяха редовна вечеря .Но ми е носил и корени от полето, които били много вкусни, а аз не можех да ги понасям. Обаче беше спокоен, непоклатим направо , там е разковничето мисля, хапчета не можеше да гълта, веднъж беше заспал под ореха и се беше простудил, към 85 години беше, това е единствения път, в който помня, че му купувахме лекарства, а той не искаше да ги пие, защото му се свивало гърлото , слагахме ги в какво ли не, ми не можел. Накрая уви една овча кожа около гърдите си и така излекува пневмонията .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
РОУЗ

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от РОУЗ »

calico написа: Дек 14, '18, 18:00 Ти после спомена някакво отравяне с олово, което няма нищо общо с режима на хранене. явно за Чопра си прочела отрицателните неща, добре. ама то има и още много за аюрведа, което не е от Чопра, все пак тази наука е на поне 5000 години.
Сега пък говориш за шепа каша :o - и това няма нищо общо с принципите на аюрведата. Виждам, че се стремиш да отречеш нещо, което не познаваш. ОК, и такива неща се случват :angelche:
Нещо не се разбираме, ти препоръча да четем Чопра, а аз просто се информирах първо за автора и споделих прочетеното. Не ми вдъхна доверие като проводник на аюрведа. С което не отричам аюрведа /която наистина не познавам из основи/, а източникът на информация за аюрведа, в случая - Чопра. :tzeluvka:
И пак да кажа, скептична съм към учения, суперхрани и панацеи, идващи от другия край на света, от съвсем друга култура, доказали се при съвсем други условия и прилагани върху съвсем други човеци.
Ще дам пример с шерпите, които не само се катерят, но и носят дисагите на европееца, решил да покори осемхилядник. За европееца заветното добиране до върха е геройство, за непалеца - обикновена работа. Не за средностатистически европеец, а за трениран алпинист. Шерпа беше качил Еверест над 20 пъти. И едните, и другите все са хора, на два крака ходят, по два бели дроба имат.
Обаче някой феномен може да преобърне житейската истина на куп народ, последователи възторжено започват да изпълняват менюто на Х, който, придържайки се стриктно към нечия чужда философия, е станал издържлив ако не колкото тибетски лама, поне колкото непалски шерпа, потомък на тибетски преселници.
С всичкото това искам да кажа, че уважавам местните традиции, вярвам в приемствеността на поколенията и на клетъчно ниво, зависимостта ни от средата, която са обитавали поколенията преди нас, начинът им на живот и на хранене, аюрведа може да е супер подходяща и приложима там, където е възникнала, но не е панацея за цял свят. Дори съм по-склонна да вярвам в обратното.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Миша »

Шерпите са друг вид хора, дай да не бъркаме, според някои проучвания носят гена на денисовите човеци
https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/ ... 83600.html
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
РОУЗ

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от РОУЗ »

Миша написа: Дек 14, '18, 20:05 Шерпите са друг вид хора, дай да не бъркаме, според някои проучвания носят гена на денисовите човеци
https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/ ... 83600.html
Не само шерпите, всички сме различни хора.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”