Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1439 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Тутти »

Shami, може би има дълбока причина детето да не иска да се храни. Не съм специалист, само се замислих дали има някакъв дефицит в неговия живот и затова да отказва храна. Едва ли е посттравматичен стрес от раждането, било е някога, сега дали нещо страда, нещо го мъчи, а не го изказва, задържа го или дори може да не го осъзнава. За това положение има някакво бунтарство, но нали знаеш, че любовта и подкрепата са сила. А неяденето е само следствие, причината е някъде дълбоко в душата. И дали ще яде това или онова е по-маловажно от споделянето. Обмисляли ли сте да се посъветвате с детски психолог?
А това, което calico предлага е чудесно, стига да му харесва, поне не му вреди като чипса, бонбоните и други вредни храни, те не са и храна, де. Следва детето да има избор, не да се чака. Проблема вече е наличен, и е сериозен.
Шами, понякога човек и да обича много детето, не би могъл да се справи сам, мисля, че е необходимо да се обърнете към специалист, това пак е проява на обич и загриженост.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от МГХ »

Албена написа: Дек 6, '18, 10:50 Мише, фрешове не пием.Те по-скоро са някаква мода сред по-младите. Домати и краставици през зимата не ядем.Просто вкуса не ни харесва. Ябълки,портокали ,мандарини с удоволсвие си хапваме. В менюто си включваме варива - боб ,леща ,грах, нахут .Сезонни зеленчуци - зеле ,цвекло ,ряпа,замразени зеленчуци,кисело зеле,консервирани зеленчуци от нашата градина, а също ориз ,елда. Всъщност и през зимата може да се поддъжа богато и разнообразно меню.
И аз да се включа, макар от сега да знам, че няма да се харесам на никоя страна от излагащите съображения тук.
Клоня към написаното от Дал, но уважавам мнението на всеки от вас.
Горното цитирах само за да кажа, че от тези храни получавам киселини и тежест в стомаха, поради което и да искам не мога да ги приема като начин на хранене,т.е. етичните и други съображения се сблъскват с реалността .
Не ям много месо, но и не го отказвам. Имам наднормено тегло и не мога да се справя с него, както и с появилото се наскоро високо кръвно.
Разглеждах тези дни диетата на Атанас Узунов, която е на базата на месо и мазни храни, зеленчуци, но само тези които растат над земята и никакви въглехидрати. Той твърди, че се е справил с наднорменото си тегло и хипертонията. Мои приятелки опитаха и се радват на отлични резултати. Аз обаче не съм толкова месоядна. По някакви естествени причини хапвам месо от време на време, плодове обилно и зеленчуци също. Обаче имам нужда от сладко. Винаги съм налитала на него.
Никога в къщи не сме карали децата да ядат нещо, което не харесват. И двамата, както и баща им, нямат проблеми нито с тегло, нито с кръвно и други болести. Сега и внукът ми сам избира какво да яде.
Искам да кажа, че вероятно организмът се саморегулира и избира от какво има нужда.
Понякога тази регулация се нарушава и тогава се появяват болестите. При мен знам кое ме извади от равновесие. Прекаленото чувство за отговорност и съзнанието, че все повече фактори ми пречат да го постигна. С други думи несъответствието между представата ми за нещата и натиска на външната среда. Това създава стрес, който не може да бъде преодолян.
И наистина анонимността на месото под формата на красиво опакован пакет в супермаркета е една от причините, която увеличава консумацията му. Ако хората трябваше да убиват домашното си животно за да се хранят с него, би се намалила консумацията на месо драстично. Особено ако и трябваше да го отгледат преди това. Ама това е отдавна минало и храната става все по анонимна и изкуствена.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Тути,ще помисля,но засега никакъв психолог.Мисля,че ще влоши нещата,познавам си детето,ще му загубя доверието.
С много обич и внимание подхождам,с разбиране,не настоявам,оставям избор сам да си реши каква да му е храната.
За целта изчаквам и гогато огладнее атакувам и разпъвам софрата,показвам му,че му имам доверие и самият той ми казва, и се хвали,че е ял нещо по така.От както се роди все имаме проблеми с храната,отказа изкуственото мляко, щото ми спря кърмата,минахме директно на родно кисело,отказа пюрета,яйца,трудно премина на обща храна.Има си характер и това е.Сега изяде две парченца риба и аз съм щастлива.
Познават ни във всички магазинчета наоколо,жените го пускат направо вътре,зад рафта,оставят го да си избира,от пицарията съдействат пак,правят му пица с каквото пожелае,абе в кауфланд ни научиха вече и му предлагат жените от щандовете всичко каквото пожелае,ей така,черпят го.На щанда за сладки отвън,жената го знае,че яде само определен вид сладки с бял шоколад и никакви други и ни оставя такива.
Мисля,дано като стане още малко по голям,да се справи с това.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от calico »

МГХ написа: Дек 6, '18, 17:03
Не ям много месо, но и не го отказвам. Имам наднормено тегло и не мога да се справя с него, както и с появилото се наскоро високо кръвно.
Разглеждах тези дни диетата на Атанас Узунов, която е на базата на месо и мазни храни, зеленчуци, но само тези които растат над земята и никакви въглехидрати. Той твърди, че се е справил с наднорменото си тегло и хипертонията. Мои приятелки опитаха и се радват на отлични резултати. Аз обаче не съм толкова месоядна. По някакви естествени причини хапвам месо от време на време, плодове обилно и зеленчуци също. Обаче имам нужда от сладко. Винаги съм налитала на него.


Миленка, силно не ти препоръчвам диетата на Узунов. Да, от нея де отслабва. Да, тя има ефект в това в краткосрочен план. Но след години ще имаш големи ппроблеми в ставите от толкова ядене на месо и месни мазнини. Аз съм правила диетата на д-р Аткинс, която е първата в тоя тип хранене, още когато Атанас Узунов дори не е бил роден, знам за какво говоря. Ти как сии представяш цяло лято да не можеш да хапнеш дори и парченце диня или пъпеш? Нито една ягодка или череша? Това е безумие. Ако човек има стотина кила за сваляне разбирам този начин като временно решение, но не и като начин на хранене оттук насетне, а Узунов това казва.

за здраве и отслабване като страничен ефект няма по-добро от хранене в "Зоната". Вярно е малко сложно, но само в началото, пък и ти си учен човек, ще го разбереш.
яде ти се сладко заради инсулина от сладкото. Зоната ликвидира апетита към сладко, защото регулира стриктно инсулин-глюкагоновото равновесие, и това знам от личен опит.
Между другото, докато решиш какво искаш, трябва незабавно да спреш всички сложни въглехидрати, най-вече полизахаридите. Това просто ти е наложително и никакви "обичам сладко" нямат значение в случая, щото са само глезотии.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от МГХ »

Благодаря, Ани. Може би си права.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Миша »

Добре де, нищим може или не може, обаче къде в Готварство е темата за вегетарианските ястия :svekurva: ? Що няма такава ? А ако е и с преобладаващи продукти от нашите географски ширини ще е от огромна полза , вярно, има доста рецепти в нета, но друго си е изпробвано от другарче :tzvetentze:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Рая

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Рая »

Пораснала съм край Дунава, при богатия чернозем и градини, с изобилие от зеленчуци. Лятото - горещо, зимата - снежна. През лятото се приготвяха изключително разнообразни ястия от каквото предлага градината, месо се поднасяше много рядко. Основата на летните ястия бяха домати, чушки, патладжан и десетки ястия от тях, Горещината някак си изключваше месото, нищо, че в дворовете се отглеждаха и пернати, и зайци, и овчици се намираха. Есеннта добавяше грозде - грозде и сирене беше супер. Зимата беше времето на меса и консервирани зеленчуци. Опитвам се да възстановявам за семейството си рецептите от детството ми - понякога се справям. Основното, което си спомням от онези години, е съобразяване с каквото дава градината, сезонността и разума при храненето. Сладкишите, без да са били анатемосани, не се ползваха с уважение по съображения, че не са основно хранене и не дават нищо полезно за тялото - за разлика от плодовете. Този разумен и умерен начин на хранене ми допада - хората не страдаха от свръхтегло и храната не ги плашеше, защото владееха процесите на хранене. Сга се радвам, че създаваме градина и най-вече, че има къде да го правим. И се присъединявам, че ще е полезно да има тема за зеленчукови ястия.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Албена »

Миша написа: Дек 9, '18, 10:01 Добре де, нищим може или не може, обаче къде в Готварство е темата за вегетарианските ястия :svekurva: ? Що няма такава ? А ако е и с преобладаващи продукти от нашите географски ширини ще е от огромна полза , вярно, има доста рецепти в нета, но друго си е изпробвано от другарче :tzvetentze:
много добра идея ,Мише! Ето ,вече има тема - viewtopic.php?f=4&t=8843
Гале

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Гале »

Може ли човек без месо? - Да може.
Не съм веган, не съм вегетарианец, не съм фруктурианец, но съм “млекоядец” и “сиренеядец”. :dovolen:
Ще ви разкажа как един месец живях сред хиляди вегетарианци и какво ми направи впечатление.
Естествено, в това време аз също живях без месо и нито за миг не почувствах неговата липса.
Столовата, в която се хранех, беше за бедни хора (вегетарианци от рождение). Цената за закуска, обяд и вечеря беше 60стотинки. Ставаха опашки на които хората чакаха търпеливо своя ред, за да получат храна. Не видях начумерени, изнервени и буйни хора с наднормено тегло. Освен тях в столовата се хранеха и много други хора от цял свят. Имаше учени, професори, изследователи.Всеки ден менюто за обяд беше ориз, къри и най често кисело мляко или нещо друго приготвено с мляко, и банан. Всички тези храни се поставяха върху иноксова табличка, а кърито в иноксова купичка. Можеше да се получи и филийка ръжен хляб. Кърито всеки ден имаше един и същ вид, но зеленчуците и подправките бяха различни. Ту горчиво, ту люто, с много подправки, но много вкусно.В столовата влизаш бос. Всички обувки се оставят навън. Всеки, получил храната си, сядаше на маса или на земята и тихо и бавно и с наслада изяждаше своята храна до последната прашинка. Прибори за хранене имаше, но те не ги използваха. С лъжица слагаха от кърито в ориза и с пръсти разбъркваха и оформяха хапката. Защо с пръсти? - за да участват всички сетива в насладата от храната. Хранеха се наистина с наслада и много бавно сякаш свещенодействат. Млякото беше задължително, защото потушава ефекта и усещането в устата и стомаха от силните подправки.След като приключат с храненето, отново се подреждаха и минаваха през едни чешми, където обилно изплакваха устата. Тези хора бяха от всички възрасти, но не видях човек с лоши зъби. Те нямат пари за зъболекари.
Много набързо ви разказах, защото исках да наблегна над спокойствието на хората вегетарианци, храненето с пръсти и изплакването на устата.
И така, според мен, не е страшно да не ядеш месо, стига да знаеш как да избираш и комбинираш храната, за да те поддържа в духовно, емоционално и физическо здраве. Без тези познания може и да стане страшно.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”