Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
mama_li

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от mama_li »

scleri написа: Дек 5, '18, 20:40
Да сте чули за овчар който има нужда от медитация докато овцете пладнуват под сянката на някое голямо дърво ?
Според мен, почивката на овчаря, докато стадото пладнува, си е един вид медитация.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от scleri »

mama_li написа: Дек 5, '18, 22:40
scleri написа: Дек 5, '18, 20:40
Да сте чули за овчар който има нужда от медитация докато овцете пладнуват под сянката на някое голямо дърво ?
Според мен, почивката на овчаря, докато стадото пладнува, си е един вид медитация.
Е да де. По филмите след като стадото запладни овчаря вади кавал, и кротко свири или блажено почива с поглед вперен в бъдещето.
В нашенската реалност овчаря след шест, седем часово тичане след овцете сяда капнал под някоя сянка, хапва на две на три каквото му е сложила булката в торбата, и му удря една лека дрямка. Ако наблизо има приятели може да му ударят един белот. Е те това е медитация по нашенски.
mama_li

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от mama_li »

Не говоря за нещата от филмите. Закачила съм малко от селската работа. Чак овце не съм пасла, но разни други дейности съм правила. То тия ми писания са по-скоро за другата тема, ама тук се включих.
И за да не съм съвсем извън темата, установих, че от доста време почти не ям месо. Без някаква причина. Просто не ми се яде. Виж, мляко и млечни продути, това е нещо без което не мога.
dal

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от dal »

😄😄😄
То и аз не съм съгласна с дал.
Винаги е хубаво да си поговорим и да чуем нещо ново, да научим.
Исках да кажа че от такива теми никой не променя другиго, особено за важни живото определящи неща. Храната, съня, секса, някои инстинкти, човек трудно бяга от убежденията си и всеки си е месия в неговото си село.

Изпитвам велика жал към животните.
Обаче има ястия с месо които обожавам. Всички навивки към постене не че нещо, ама прелитат покрай уши. Качила съм кг вероятно имам нужда от смяна на храненето. Мога да ям постни неща с месеци. Но ха са ми казали :- Почвай само артишок праз и бъзе!
И е почнала окопната война.
Към пости ме тика единствено Галина, впрочем. Отдавна гледам темата но не съм имала представа че с Динко не можем да заколим прасе и да ядем уши докато си говорим за розата О РЕ ВО АР или джанката САНДЕРО ЛУМИНОСО😃

Помня добре някакви които се въргаляха по Витошка наскоро в уж кърви в протест срещу месоядни те. Помня и други прояви. Наглледала съм се и на тотални свинщини и прекаляване. И за това писах че няма полза в смисъл никой никого не е превербувал. Много е модно да го търяме дънов навсякъде. Обаче той стана малко като паолу куелю. По него време не е имало толкоз откачалки. И му е било лесно да дава акъл наляво и надясно.
Иначе да.
Може и аз да съм повредена.
Като видя гладен мъж и гледам да го замеря с тройка кюфтета. Никога не бих посегнала към постно.
Всящност аз обожавам сирена мляко кашкавал и яйца.
Мисля че по скоро бих убила човек отколкото животно.
Като видя снимки от сафари полудявам
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1928
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 499 пъти
Получил благодарност: 843 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Alien »

А защо се разглежда само противопоставянето растителна-животинска храна? Ами гъбите!? Те, макар и по-близки до растенията, произвеждат протеини, по-близки до животните. И е научно доказано, че най-големият жив организъм, споделящ общо ДНК, е именно гъба.
Да не говорим, че има и трети път, чрез който не се причиняват страдания и смърт на живи същества!
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

Валя, радвам се, че и ти не си съгласна с Дал. :dovolen: :dovolen:

Човек, понякога е толкова закостенял и заседнал в собствените си разбирания, че дори и да има път, различен от неговия, не винаги има "очите" да го види.
Така беше и с мен, от много време усещах, че трябва да направя промяна, защото, това което се случваше с мен, не ми харесваше.
Качих килограми, станах тромав,без енергия, трудно подвижен, разходка до Аязмото(парк в СЗ) беше предизвикателство за мен.
Не се понасях, това не беше моята представа за собствената ми личност - мазен чичак, заседнал в собствените си егоцентрични и глупави разбирания.
Бях твърд последовател на яденето на месо, и на редовното хранене.....3-4-5 пъти на ден...

Но нещо в мен, упорито и монотонно повтаряше - хей, събуди се, в това ли искаш да се превърнеш, така ли ще я караш занапред?

Първо беше Лидия Ковачева и нейните книги, после Дънов...винаги актуалния Дънов.

Това, е като да гледаш през прозореца на собствена стая и да си свикнал/примирил със света, които той ти открива.
Но отиваш някъде другаде, (на гости примерно) и поглеждаш в нечий чужд прозорец.......виждаш, че има и друг свят, по-светъл и чист от твоя.

Промяната идва, когато човек не е удовлетворен от себе си, когато духът се бунтува срещу тялото.........тогава се търси нещо различно.
Но кое да жертваш - комфорта на собствените си убеждения, (подхранвани отчасти от маркетинга на съвременната индустрия, отчасти от примера на дядо ти и баба ти, живели в различна епоха, среда и култура, отчасти от това, че този начин ти е удобен на егото) или това да се чувстваш добре в кожата си-физически, психически и емоционално?

Винаги има път, различен от този, по който вървим.
Ако търсите промяна, направете я, може да постигнете много за себе си, ако истински го желаете.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8506
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 852 пъти
Получил благодарност: 656 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Опс,преместих се бързо в другата тема,просто ги обърках :oops:
лалесъм

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от лалесъм »

Аз спирам месото избирателно и го почвам също избирателно ;)
Отдавна не мога да пипам месо, да го гледам и готвя, но никога не съм била крайна в консумацията му или в отказа си от нея.
Спрях да ям пилешко месо след един много жив сън, в който ято птици нямаше край, както нямаше и край цвъкането им на главата ми :)
Омазана отвсякъде и отвратена си казах - Край, спирам да ям месо!
Така, ама наскоро разбрах, че да те нацвъкат било на късмет :) И се чудя сега що така съм се объркала :)
Сега за отказването на каквото и да е - някак си те надъхва в другата крайност - не е ли това някаква вина към теб самия, че си бил и от другата страна?
gospodinov

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от gospodinov »

лалесъм написа: Дек 6, '18, 09:50 Сега за отказването на каквото и да е - някак си те надъхва в другата крайност - не е ли това някаква вина към теб самия, че си бил и от другата страна?
Гергана, радвам се, че пишеш отново във форума:daaa:
Няма чувство на вина(при мен), не е изобщо на тази плоскост.
За себе си осъзнах, че повтарям един и същи остарял модел на поведение, защото "така трябва", защото така съм възпитан, защото всички правят така!!!
Мисля, че човек трябва да се учи постоянно, да бъде отворена система.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8506
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 852 пъти
Получил благодарност: 656 пъти

Re: Вегани, вегетарианци.... или може ли човек без месо?

Мнение от Shami »

Да ви кажа,отначало мислех и се съгласявах с тезата на Господинов,но поразмислих,погледнах нещата и от друг ъгъл,в случаят Склери :lol:
и си мисля,че някакво средно решение ще да е най-добрият вариант,поне за мен.Не трябва да се отказваме от всичко,било месо или нещо друго като храна,просто трябва да сме умерени,ако не ни се яде,забранено ни е по някакъв повод,било алергия,болест или нещо друго,то тогава да.За себе си бих избрала вегетарианството,но погледнах малкото си орле до мен,трудностите около неговото хранене,мъката да го убедя да смесва храните,да яде супа или готвено,каквото и да е,дори чипс,точно това ме замисли,какъв пример ще му дам,ако мина на веган страната.Да знаете,опасно е,особено,ако има подрастващи наоколо ви,може да се повлияят от вас.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”