Спомени за баба и детството

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Спомени за баба и детството

Мнение от Еличка »

Често се усещам напоследък, че много мисля за баба, за спомените от детството. Като повечето градски деца, прекарвах месец-два на село. Още ме топлят спомените за ливадите с диви цветя и треви; мириса на селската печка, дето и лятото се палеше; думи, които само на село изговаряха... Предлагам тази тема за спомени, дето топлят. Ще сложа някоя снимка за загрявка:
Изображение

how to upload photos online

Изображение

Изображение
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Спомени за баба и детството

Мнение от Еличка »

Изображение
Това са моите спомени!
Сега се сещам за един! Имах една градинка, метър на метър. Там баба ми разрешаваше да си садя каквото ми харесва, да не ѝ развалям двора! :dovolen: Дворът беше прилежно парцелиран на правоъгълници - цвекло, моркови, годеция, невен, чушки, кукуляни.... Само в моята градинка цареше райски хаос и тя цъфтеше от непрекъснато. Мъкнех какво ли не от ливади и гори. Иглики, "петрови гащи", треви, жълт кантарион, конски босилек, момини сълзи... Един ден чух вик (баба беше много тиха жена иначе) и носеше изскубано цвете с корените нагоре :liubov2: Кукуряк.... Никога, никога не трябвало даже и цветче да влиза вкъщи, иначе кокошките ще спрат да носят :lol:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Спомени за баба и детството

Мнение от Еличка »

Предлагам тази тема за спомени, които топлят душата!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3731
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 52 пъти
Обратна връзка:

Re: Спомени за баба и детството

Мнение от макс »

Еличка много хубава тема ,толкова е хубаво и мило като се сетя и ми става топло,топло ,впрочем моята печка която и сега си я паля и ми бумти хубавичко е същата ,а на местото на котето там полегва моето друго :sheart: едно сибирско хъски :lol: и то обича топличкото
Моята баба и дядо живееха в едно китно селце в Средногорието сПертич обожавах да ходя там ем бях малка и сама се качвах на рейсчето та там ,еххх какви щуроти съм вършила само ,дядо ме беше кръстил Ева палачинката не че защото ги обичах а защото и сега си нося белега от тях ама това е друга тема :D
и любовта към природата и животните дължа на тях
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Спомени за баба и детството

Мнение от ToBo »

До една такава печка при баба на село тренирах да казвам "Р". Бях на пет и сигурно съм ѝ скъсала нервите с моето безкрайно рррррррррррррррррррррррррр. Обаче изпреварих сестра ми, която беше по-голяма и не го казваше :lol: Аз тогава не знаех, че тя няма да го казва и като голяма :mrgreen:
По-късно при другата баба (с модерната електрическа печка в София ;) ) се научих да чета. Тя беше пенсионирана начална учителка, ужасена, че аз не мога да чета в първи за втори клас :eeeh: Имаше си книга с руски приказки. "Жар птица" се казваше. Не помня колко пъти бях принудена да прочета тая книга на глас, докато тя си вършеше нещо.
Замислям се, че нашите баби все работеха нещо :hmmm: Не седяха пред телевизори и компютри :lol:
Много работеха със земята. Софийската ми баба имаше два клематиса и само викаше по нас да не им направим нещо. Много ги обгрижваше :dovolen: Когато реших, че ще оправям градината, се чудех дали мога отнякъде да си намеря клематис. Е намерих си :angelche:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Спомени за баба и детството

Мнение от calico »

ех че хубава темичка :daaa:
моите деца нямаха село, на което да ходят и винаги са ми го казвали с някакъв упрек. Затова пък сега внуците имат село, те ще си имат спомени от село.
и аз имам, само едната ми баба беше на село. Божеее, какви хубави спомени имам от там, макар че рядко ходех. Щото ме гледаше другата баба, а тя не беше от село.

това е пущано вече във форума, но тук му е точното място :lol:

Аз съм на 7 години. Ура!!! Най-накрая заминаваме на село при баба!

14 години. Омръзна ми това село и тъпата градина!

Аз съм на 20. Имам чувството, че баба се е побъркала, по цял ден скубе трева, аз разбирам да е в градината, ама тревата покрай оградата на кого пречи?

Аз съм на 25. Селото е хубаво само за барбекю.

35. Що пък да не посея малко репички?

45. Засях цялата градина.

60. Сякаш оградата е обрасла с трева, трябва да оплевя малко.

78. Мъкна тежка раница към село, децата и внуците не помагат, казват – нищо недей да сееш, вс
ичко ще си купим. И само правнука се радва, той е на 7 години, и той е щастлив, че отново е лято, и ние отиваме на село.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Спомени за баба и детството

Мнение от kim »

Много спомени пазя. От едната баба до преди няколко години. Даваха и моб.телефон и тя казваше: "Кога ще дойдеш баба, да те видя?" Почти тя ме е отгледала и правеше ошмар...ммм...На другата баба ходех на гости. В селото я знаеха като къщата с многото цветя. Имаше дълбок кладенец и мама все заръчаше като ме пращаше: " И да не се надвесваш над кладенеца!". А аз правех точно обратното :dovolen: . Сутрин рано баба вадеше вода да полива, а аз тичах да видя надвесена, как докато навиваше синджира, проблясъците на слънцето се отразяваха в кофата. И готвеше най-вкусните лопушки с ориз :liubov:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Спомени за баба и детството

Мнение от Еличка »

Тобич, точно това исках с тази тема! Спомен, който ни провокира и топли! Благодаря! А твоите клематиси са :potekoha:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: Спомени за баба и детството

Мнение от Мария Николова »

Пишете.
Бях нещастно дете без село, без баба, без дядо, без братче и сестриче.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Спомени за баба и детството

Мнение от Еличка »

Калико, Ким, много мило ми става!
Вчера като написа Калико за сланинката.... Така ми се прияде. И дето казвате, децата са наопаки. Тогава искахме над кладенец да се надвесим! :hihihi: Тогава не хапвах ни сланинка, ни месо!
На село имаше истинска мандра, наполовина в земята с камъни вкопана. Носеха дядо и всички мъже млякото от овчиците. Следобед ходехме за суроватка (цвик му казваха). Полагаше се за предаденото мляко. И дядото мандраджия, като видеше деца, излизаше с пълни шепи откъснат на конци пресен кашкавал. Лелеее, как се криех, как ме побиваха тръпки от ужас! Де го сега тоз кашкавал?
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”