Да си помечтаем!

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
gospodinov

Re: Да си помечтаем!

Мнение от gospodinov »

Мария Николова написа: Имам песен "Казабланка".
Имам лилиум Казабланка.
Имам мечта Казабланка, по красива и вълнуваща от пътуване до Казабланка.
Какво повече мога да искам? :sooo:
Мария, понякога мечтите са по-красиви от реалността :daaa:
Ако мисълта за Казабланка те "изпълва" и"движи" посещавайки я ще загубиш важен "двигател" в живота.
Алхимикът
Паулу Коелю
"
Мека е много по-далеч от Пирамидите. Когато бях млад, предпочетох да вложа малкото пари, които имах, и да отворя този магазин. Надявах се един ден да забогатея и да отида в Мека. Започнах да печеля, наистина, но на никого не смеех да поверя кристалните си съдове, защото кристалът е много крехка материя. През това време видях да минават край магазина ми много хора които бяха тръгнали за Мека. Богатите поклонници водеха със себе си цяла свита от слуги и камили, но повечето от хората бяха по-бедни и от мен.

Всички те отиваха и се завръщаха доволни, поставяйки на вратите на къщите си парчета плат — символи на поклонението. Един от поклонниците, обущар, който си изкарваше прехраната, като поправяше чужди обувки, ми каза, че почти цяла година вървял през пустинята. Нито за миг обаче не се почувствал така изморен както когато обикалял по няколко квартала в Танжер, за да купи кожа.

— Защо не отидете в Мека сега? — попита момчето.

Защото Мека е това, заради което живея. Тя ми дава сили да понасям еднообразието на всички тези дни, мълчанието на кристалните съдове по рафтовете, обяда и вечерята в онова отвратително кафене. Страхувам се да осъществя мечтата си, тъй като после няма да има нищо, заради което да живея.
Ти мечтаеш за овце и за пирамиди. Различен си от мен, защото искаш да постигнеш мечтите си. А единственото, което аз искам, е да мечтая за Мека. Хиляди пъти съм си представял как ще премина през пустинята, как ще пристигна на площада, където е Свещеният камък, как ще го обиколя седем пъти, преди да го докосна. Представял съм си хората, които ще бъдат около мен, разговорите и молитвите, които заедно ще кажем. Но се страхувам да не би всичко това да се окаже едно огромно разочарование, затова предпочитам само да мечтая.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Да си помечтаем!

Мнение от Мария Николова »

Благодаря ти, Динко! :sbear: Невероятно точно са изразени в този цитат моите чувства, всичките ми чувства!!! :sheart: :sheart: :sheart:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 49 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Да си помечтаем!

Мнение от scleri »

gospodinov написа: Мария, понякога мечтите са по-красиви от реалността :daaa:
Ако мисълта за Казабланка те "изпълва" и"движи" посещавайки я ще загубиш важен "двигател" в живота.
Много, ама много много, не съм съгласен с това твърдение. Много мазохистично ми звучи. Представете си. Лято . Море. Жега. Излежавате се на шезлонга. Адски ви се пие биричка. Знаете че в хладилната чанта в краката ви има половин дузина здраво изстудени бутилки, но не пиете щото като я изпиете вече няма да ви се пие.
Най-хубавото нещо на една мечта е нейното постигане. Аз, например, много исках да отида и да видя с очите си древния Йерусалим. Не бих казал че тази мечта чак ме е " изпълвала" и е била важен " двигател " в живота ми, но определено не беше някакво моментно желание. Два пъти през годините нещата около мен се подреждаха така че тази мечта ставаше изпълнима, и точно в този момент / и двата пъти / палестинците обявиха тяхната първа, а след това и втора интифада. Обстановката в района ставаше неподходяща за обикновено туристическо посещение и аз се разминавах с моя Йерусалим. Е миналата година звездите се подредиха така че аз успях да постигна мечтата си, и моето краче стъпи на калдаръма по тесните улички на стария град. Това че успях с очите си да видя, и с душата си да почувствам духа на светите земи не промени нито на йота нито живота ми, нито отношението ми към този град. / Промени се само представата която имах за Израел. Представа изградена под влиянието на нашите средства за масова информация. Представа толкова далеч от действителността колкото далеч от нас е самият Израел, но това е друга тема. / Това че успях да постигна една своя мечта не направи живота ми по-безцелен. Ходих, видях, но ако някой ей сега ми предложи да отидем пак няма да се замисля и за миг. Трябват ми само пет минути да си стегна куфара.

Казабланка е град мечта на много хора. По ред причини. И посещението му днес е далеч не толкова недостижимо. Фирмите, туристически оператори, у нас предлагат няколко варианта. Цената не е невъзможно висока. / Няма да кажа евтино е защото времената са такива че за някои хора и едно пътуване до София вече става недостижим лукс. / Най- обстойният е така наречения " Имперски тур" при който се посещават четирите големи града, бивши столици, на кралство Мароко . Между тях има и ден отделен за Казабланка. По-евтиният вариант е така наречения - " Перлите на Мароко". Това е нещо средно между почивка и екскурзия. Настанявате се за една седмица в хотел на брега на Атлантическия океан в един от популярните марокански курорти, и можете да избирате измежду различни екскурзии които ви предлагат на място. Една от екскурзиите е и посещение на Казабланка. Не е невъзможно, но не е и препоръчително за хора които не са пътували сами, е индивидуалното пътуване. Самолетен билет София - Мадрид - Маракеш можете да си резервирате през интернет. През нета можете да си запазите и хотел. Има и една по " луксозна " възможност. Индивидуално пътуване, но организирано от туристическа фирма / това според мен е най-добрия, но и най скъп вариант /

Има наистина недостижими мечти, химери / като пътуване до луната например / но има и мечти за които си струва човек да направи усилие и да ги осъществи. Твърдението че постигането на една мечта може да направи живота ми по ... ,не знам какъв, ми се струва , прощавайте за грубата дума, глупаво.
gospodinov

Re: Да си помечтаем!

Мнение от gospodinov »

Тук не става въпрос за дребни консуматорски "мечти" - студени бири, топли киФтета и прочие.
Става въпрос, че понякога една голяма мечта е по-хубава от действителното преживяване, защото повечето пъти е идеализирана от мечтаещият. На мен(а и на много други, най вероятно) много често ми се е случвало постигайки нещо, за което дълго време съм мечтал, да съм разочарован, защото дразнителя и мотиватора ми вече го няма.
Това важи може би за определени типове характери, други пък неуморно искат са се изправят пред нови и нови предизвикателства/мечти и да ги осъществяват...шарен свят.
Последно промяна от gospodinov на Дек 22, '17, 19:20, променено общо 2 пъти.
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: Да си помечтаем!

Мнение от bouquet »

Защо е изтрит постът ми в тази тема?
Търся добри хора
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Да си помечтаем!

Мнение от Мария Николова »

Склери, нещата са много различни, приятелю.
Ти миналата година си бил на 57 години, а аз съм на 75.
Боже, ако сега бях 57, бих минала на тръс през Ерусалим и бих стигнала чак до Великата китайска стена.
Децата не ги пускат да пътешестват без придружител. Бабите също не трябва да са без придружител. :lol:
Помислих го, като прочетох това - със всичките му предупреждения за какво трябва да са подготвени бъдещите екскурзианти в Мароко.
http://www.mfa.bg/index.php?page=15&sta ... olstvo=105" onclick="window.open(this.href);return false;
Предположенията ми, че ще бъде нещо като отиване до Амстердам и обратно, увиснаха във въздуха.
Премислих отново вероятността някак между капките да преодолея отрицателните отговори на възлови въпроси и - както преди 2-3 години стигнах до извода, че е време да се откажа от шофирането - така и сега, без никакво перчене, си признах, че ми е време минАло точно за тази дестинация, ако нямам придружител.
Но, ако и на теб ти се ходи в Мароко, с радост мога да ти стана придружител. :srofl:
Ако ли не, ще ми остане една непомрачена, красива мечта за Казабланка, един лилиум Казабланка и една любима песен "Казабланка"! :sdovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
troll

Re: Да си помечтаем!

Мнение от troll »

Мечтая да съм това, което бях, когато мечтаех да съм това, което съм. :mrgreen:
Реалноста е нещо не естествено, за разлика от моите мечти, а и реалноста има граници за разлика от моите мечти. Ами изобщо моите мечти са по-реални за мен от вашата реалност.
:mrgreen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Да си помечтаем!

Мнение от Мария Николова »

Аз пък, Трольо, съм това, което съм, без никога да съм мечтала да съм. Каквото съм постигнала, не е защото съм го мечтала, а защото съм се трудолюбила от нямай къде - чак до нямай къде. :daaa:
А, и Трольо, реалността на твоите мечти няма как да е реалността на моите мечти. :lol:
Щерка ти е страхотна! :ieeee: :ieeee: :ieeee: Шапо! :sbow: Кажи й, детето заслужава да знае. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7654
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2135 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: Да си помечтаем!

Мнение от pepelqshka71 »

Гео, граф написа:Ех, ех, Трольо, силно и неблагородно завидях на дъщеря ти :sooo: :shappy: :senvy: ............
Ох, Гео и аз като теб :oops:
Тролче, щерка ти е прекрасница. Поздрави я от мен и да гушне пак Джейсън( от мен), щото тя Гео знае-той е и мое мечтание. Но освен него си мечтая с този акъл да съм на 25 :angelche:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”