Ядоса ме това, че ......

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Гео, граф »

Lizi написа: Юни 5, '19, 11:58 Това четохте ли ?
„България след българите“
https://neverojatno.wordpress.com/2013/04/23/bulsled
Братската ръчица на Решетников :twisted:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Бобсъна »

Долни лъжи!!Всъщност за последните 30 години населението е намаляло с 2.5 милиона души...Средната продължителност на живота в "европейска" България е по ниска от сектора Газа...
Изображение
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Дим »

ttps://www.faktor.bg/bg/articles/novini/balgar ... o-istoriya
Успяхте ли да прочетете това?
Не съм ядосана ,а Бясна :sboi:
Още съм жива и от това поколение ,което помни!!!Следващата година голямата ми внучка ще изучава тази история и ако не и разказвам какво е било, детето няма да знае нищо за "благоденствието" в което живяхме,че не можех и до Гърция да отида защото ми беше забранено.
Може и да ме баннат господа администраторите ,но ще ви разкажа една случка от моя живот,а истината научих едва на 50г.Преди това все ми казваха,че е било сън и не помня защото съм била дете.Бях оставена в спалнята на родителите ми ,а двама мъже бодяха с дълги шишове във развлачената вълна/за по-младите -вълната от овцете се носеше на дарак да се развлачи и излизаше като сегашната вата,но по-пухкава, след което се предеше с вретено на прежда/.Това се нарича обиск,а дядо е бил "незаконно забогатял".В днешно време щеше да е я приватизатор,я нещо друго.
Та да се върна на темата-искам децата да знаят истината от малки - колкото и нелицеприятна да е една история тя не бива да се преиначава.Има я църквицата в Батак,но го има и Белене и Възродителния процес.
Аватар
Tony
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Мар 17, '16, 10:57
Местоположение: София

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Tony »

О, Дим, дори нямах нерви да го изчета докрай! Въздържам се от коментари, но това никак, ама никак не е на добре!
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Lilly »

Дим, това е минало , децата не се интересуват много - много, та не ги мисля.
За мен единствено важно е това, че те не живеят в това блато ...така го усещах дори и по времето, когато не можех да формулирам дори защо се чувствам така .
Миналото не ме притеснява, но това , което става сега - определено е притеснително .
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Дим »

Лили,народ без минало няма бъдеще.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5630
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1722 пъти
Получил благодарност: 1956 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Тутти »

Спомням си една теза от книгата на Джордж Оруел - "1984". Потресаващо прозрение за нашето време.
Тезата на високопоставените беше, че за да промениш бъдещето на един народ, задължително е да промениш миналото му. И се получава.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7290
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 741 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от ljuboznatelna »

Цялостна представа за миналото ни след девети семтември, младите могат да получат само ако се интересуват сами. Разказите на всеки са субективни, и сравнителни - със сега. Връстниците на моите родители помнят доносите, на техните родители - обиски, национализации, а моите връстници помнят щастливото си детство.Или как са зяпали витрините на Кореком и са страдали :) - на кой каквото му е липсвало. И картинката е много шарена.
Всички велики български владетели са били жестоки хора. Проляли са много кръв по пътя към величието си. Но ние запомняме само крайния резултат. Изобщо няма да съм изненадана, ако след 50 години в учебниците пише, че Бойко Борисов е държавник, построил магистралите в България. Факт ли е? Факт. Много важно как. (за младежите тогава)
Режимите се сменят, но хората си остават едни и същи. Те се нагаждат спрямо новите условия. Доносниците си остават доносници, крадците - крадци, кариеристите - кариеристи.
В миналото се е смятало за нормално да предизвикаш човек на дуел и да го убиеш. По-назад пък да не се връщаме. Ценностите ни се менят, и, надявам се, ставаме по-добри.

Само си разсъждавам. Иначе ежедневно се ядосвам за много неща. :)
Доскоро, ако питаха сина ми кой е Т.Живков, щеше да отговори - един портрет, с който подпираме вратата на гаража.
ММ колекционира соц антики, но към портрета не е много грижовен. :)
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1928
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 499 пъти
Получил благодарност: 843 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Alien »

ljuboznatelna написа: Юни 21, '19, 10:29Доскоро, ако питаха сина ми кой е Т.Живков, щеше да отговори - един портрет, с който подпираме вратата на гаража.
Ха-ха! За братовчедка ми това беше един чичко, който е написал книгите, с които дядо разпалва печката на вилата. :) То имаше и един виц по темата:
Моше емигрира в Израел. На нашата митница му правят тараш и вадят 10 портрета на известни личности.
Митничарят: - Какво е това!?
Моше: - Не какво, а кои! Това са основателите на комунистическото учение К.Маркс и Фр.Енгелс, това пък е водача на пролетариата В.И.Ленин, онова там е вожда и учителя на българския народ Г.Димитров...
Митничарят смутено приключва проверката и го пуска.
По-късно, на митницата в Израел.
Митничарят, разглеждайки портретите: - Тези пък кой са?
- Не кои, а какво! Това са златни рамки.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от milena02 »

Бях в Художествената гимназия още по времето на Тодор Живков (завърших я през 1989 г.). Тогава нямаше хубава хартия. Най-качествената гланцова хартия, прекрасна за рисуване с туш и перо, се използваше за портретите на пролетарските вождове. И ние купувахме със стотици от тези портрети, за да рисуваме върху обратната им страна. Навсякъде из училището се валяха Георги Димитров и Димитър Благоев. Понякога от скука ги украсявахме с мустаци и рога.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”