Ядоса ме това, че ......

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от scleri »

Миша, преди години гледах репортаж по телевизията. Във връзка с някаква годишнина на Български пощи беше обявен ден в който човек може да изпрати безплатно картичка на свои близки. Та младата, напориста репортерка попита една възрастна женица дали е доволна от това че може да изпрати картичка безплатно. Запомних отговора на тази жена. Тя каза / не буквално, а по смисъл / - Не искам да изпращам безплатни картички. Искам пенсията ми да е такава че да мога спокойно да изпращам картички винаги когато поискам. Това важи с пълна сила и за цената на доматите / и не само на доматите / Не е важно колко струват. Важно е хората да могат да си ги купуват без да броят стотинките си.

Иначе темата производители, прекупвачи, крайни цени, и т.н. е предъвквана много пъти. Там с пълна сила важи кубратовия девиз - " Съединението прави силата". Докато производителите сте разединени, и всеки гледа себе си печалбата ще е при прекупвачите, а не при тези при които трябва да бъде.

И като сме захванали темата. И производителите / не всички де / не си знаят интереса. Прибирам се оня ден от Гърция. В ляво от пътя се е ширнало поле с пипер. Червенее се от далеко. Съблазнителна гледка. Край пътя на една отбивка масичка. Производителя решил да прескочи прекупвача и предлага стоката си директно на мен, крайния потребител. Викам си - идеално. Хем ще си купя възможно най-пресните чушки, хем ще са по-евтини / логично е нали / , хем няма да пълня гушата на прекупвачи, а ще дам парите на човека дето е блъскал с мотиката. Спирам. Ами хубави чушки, ама на табелката пише лев и петдесет, а на пазара са лев и трийсет. Повъртях се, погледах, и си тръгнах. Хубаво е човек да иска да спечели, но за да е добра една сделка тя трябва да е изгодна и за двете страни. Дай сега щото сме край международен път по който хвърчат безброй коли да забогатеем за един ден. Еми не става.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8437
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Shami »

Да :daaa: ,живеем в интересно време. :daaa:На мен също ми беше чудно що тия домати са толкова скъпи в момента :hmmm: ,нали оставих
на Свеки да се вихри в зеленчуковия сектор,пък той взе че се изложи тази година.Изобщо и не мисля да обвинявам някого ,производители или търговци,просто се зачудих ,сигурно има защо да е така, явно годината е лоша ,иначе ,да бях си насадила и нямаше да се чудя. :hihihi:
Ама аз с тия рози се улях :lol:Другата година ще садя вече и аз,ще иззема сектора от Свеки,стига му толкова,време е да почива вече,макар ,че знам ,че ще ходи все по мен и ще нарежда,това не така,онова иначе трябва да е и ще си посипе главата с пепел,ако му спретна една висока,повдигната леха. :lol:
Та ,за интересното време в което живеем ,аз го гледам от по друг ъгъл. :lol: За пенсиите е ясно,че са много ниски,на родителите ми също са много ниски,на баща ми в момента,майка ми я няма вече.За младите ми беше мисълта.Изобщо не ги упреквам, нека опитат ,нека видят свят,друга култура,няма лошо,ако искат да останат,ако искат да се върнат.Българите навсякъде са си наши,щом там им е добре радвам се за тях.Тук пък идват от други държави и им харесва при нас.Хубаво е ,че я има свободата,възможноста да избираш,да пътуваш,да си космополитен.Вярно е ,че всеки по различни причини идва или си отива.Има си и млади решили да останат.Двете ми деца не желаят да заминават никъде.Евентуално само на екскурзия и държа да кажа,че аз изобщо не съм повлияла на тяхното решение.Оставила съм им правото на собствен избор и бих ги подкрепила във всяко решение.Големият има и възможност и избор ,но не иска.Просто смята,че тук също може добре да се реализира със своята професия и да продължи да учи.На малкия му е още рано,но още от сега заяввява,че никъде няма да ходи.
Но знае ли човек,едно го мислиш,друго става.
Децата ми имат много приятели заминали в чужбина,има върнали се.Аз също имам много приятелки заминали навсякъде из държавите,почти всичките ми приятелки са в странство,има и с различни вероизповедания,това не ги прави по малко мои приятелки,обичам ги такива каквито са,независимо от вяра ,професия и народност.За мен не е проблем да общувам нито с бедните,нито с по богатите,нито с различните.
Такава съм си толерантна и сигурно също съм по различна от останалите,но това съм си аз :sheart: ,обичам ви всички в този форум ,не се кахърете толкова,я по ведро :liubov:
Последно промяна от Shami на Сеп 4, '18, 15:56, променено общо 1 път.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 469 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Alien »

Хъм... и аз винаги съм се чудил на такива "крайпътни" разпродажби. Винаги, когато се прибирам от морето, гледам да напълня колата с едно-друго. И често се отказвам, след като видя цени за "набери си сам", по-високи не само от цените на борсата в Слатина/София, но дори и от кварталния магазин, където надценката не пада под 60%. В интересн на истината, ако полето не е на главния път, а е някъде навътре, цените падат поне два пъти. Понякога става и да се договориш с "човека" за по-ниска цена. Обаче далеч не винаги.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

Дай сега щото сме край международен път по който хвърчат безброй коли да забогатеем за един ден. Еми не става.
Не ме разбра, Склери, ако се печелеше отзеленчуци толкова много, нямаше да се броим производителите на една ръка. Колко мислиш от тия лев и пейсе остава като печалба на селянина , опитай да направиш сметка, разрови малко нета да видиш кое колко струва от онова горното, дето изброих, щото много обичаме да правим сметка на тия, малките, обаче при големите не поглеждаме, ще се изядем един друг, докато ония трупат пачки , ама така е по-лесно, ще ходим за гъби в деня на изборите, ще викаме това мен политиката не ме интересува, докато един по един акулите не ни изядат, до последното закърпено парцалче, до последната непродадена чушка, от коят` си щял да забогатееш, ама в друг живот...


и се поинтересувайте защо македонците подаряваха миналата година дини на стотинки , стига да има документ, че заминават зад граница, нещо за субсидиране става въпрос , и разни други държавни политики
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

И понеже и аз не съм по-различна от всички, и аз понякога правя сметка, например как така една операция може да се оцени на 200 бона , че и едновременно в двата края на страната оперирал господинът, ама това е мааалко по-встрани от темата, макар и не съвсем, а пък заплатата на един шофьор например да е 1000 лв, вЕрно, учИл бил доктора, носел отговорност, ама носи отговорност за един човешки живот за няколко часа , а шофьорът носи отговорност ежеминутно за 100 човека зад гърба си и пред него , и когато шофьор сбърка веднъж понася цялата отговорност... та така със сметките, лесно е да правиш сметки на другите, а колко му струва на човека никой не знае, докато не обуеш обувките на другия не го съди, казал беше някой по-умен от мен
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8437
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Shami »

Аз, не по темата,обаче да си кажа :lol: ,откакто съм в тоя форум имам някакво усещане,все едно съм в биг брадър :lol: .
Одеве поглеждам колко малко хора пишем,колко гости имаме,добре са дошли,но имаше и осем скрити.Защо ще му е на човек тук да се крие,нали сме цветен форум.Просто се зачудих по този въпрос :hmmm: Щом я има и тази опция,трябва да се използва,няма лошо :lol:
Щеше ми се, повече хора смело да се включват ,да не се притесняват да изказват мнение ,каквото и да е то. :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

Ето парите за пенсиите, ако чакате от домати да спестите, че да стигне пенсийката , от умрЕл писмо...
30 млн. на км за булеварда през стадион във Варна
http://19min.bg/news/8/104275.html
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Мария Николова »

Да добавя още нещо за производителите, без да коментирам.
Знаете ли на каква цена се изкупуват българските ябълки? Няма оферта с по-висока цена от осем стотинки за килограм. При себестойност не по-малко от 0.60 лв.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

Споко, Мария, просто цената на ябълките върви по пътечката на доматите, отрепетирано е вече, като изчезнат производителите, цените на внесените ябълки ще са по 4 лв/килограма, прекупвачите ще се преквалифицират на вносители, ще купуват спонсорираните ябълки на поляците, или още по-лошо, ще купуват бракуваните ябълки на поляците и ще ги продават като качествени , щото , нали , пазар , конкуренция, врели-некипели
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от scleri »

Момичета, вие не ме разбрахте. Мен ме възмути несъответствието между доходите на над четирсет процента от българите с цените на основни хранителни стоки. Дори не говоря за такива " луксозни " неща като това да отидеш на театър, или да си купиш нови обувки.

Иначе малтретирани, притискани, и изнудвани са не само земеделските производители. Няма " чорбаджия " / на съвременен език инвеститор / който да не се възползва от липсата на държавна или профсъюзна защита, и да не изстиска максимално каквото може от пазара на труда. Пример : Близо до нашия град японски инвеститор построи завод за автомобилни компоненти. На откриването на завода един автобус политици пиха шампанско и се усмихваха пред камерите. Инвеститора започна да набира кадри. Обещава заплата хиляда - хиляда и двеста лева. За нашия регион много добри доходи. Но. Тук идва това коварно " Но " с главна буква. Назначават те за три месеца на минимална заплата. Води се обучителен период. Блъскаш три месеца за нищо пари и мечтаеш как след още няколко дена заплатата ти ще се удвои. Идва обаче края на изпитателния срок. От Човешки ресурси ти казват че не не се справяш с работата за това не си одобрен, и ти прекратяват договора. В същия момент ти предлагат да подпишеш нов договор, за нов тримесечен обучителен период. И ти притиснат от безработицата подписваш. След три месеца ситуацията се повтаря, и на практика вместо обещаните хиляда и кусур лева хората работят на три смени за мижави парички.
Има една мантра която повтарят инвеститори и икономисти експерти - заплатата трябва да се заработи. Хайде повечето наши заводи разполагат със стари машини и технологии. Производителността на труда е по-ниска. Но. / Отново това "Но" с главна буква. / Японският завод до нашия град е оборудван с най-съвременни машини и работи с европейски темпове. Ако този завод беше построен в Германия работниците щяха да работят при същите условия и да произвеждат същото количество продукция. При гарантирани двайсет и две евро на час минимална заплата за Германия можете да сметнете колко щеше да получи германския работник за същата работа, и за същото количество произведена продукция. За това младите бягат от България, и понеже положението става все по-лошо започнаха да бягат и хора в зряла възраст. И бягат не само земеделски производители.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”