Ядоса ме това, че ......

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

Чудно ми е, черногледи ли се раждат някои хора, или черногледството се придобива :hmmm:

Разбирам ги бунтарите, все ти се иска нещата бързо да станат, и всички да мислят като тебе, ма не става, пустото....

Требе си вера, вера, и пак вера, и малко наивност , че и други наивни и верващи да тръгнат с тебе
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Breda »

Песимист,оптимист или реалист да си е предполагам някаква комбинация от ген и житейски ситуации.
Аз не съм чела Записките,или ако съм ги чела като ученичка е било нещо откъслечно,соцът ни предлагаше удобни трактовки като Творби и проблеми:))
Както винаги е в живота - интерпретирайки дали книга,дали елементарно изречение - човек вижда това,в което иска да повярва.
Стана ми интересно - има ли разлика между оригиналът и социзданието на Записките? Та затова Клок и авторката на статията да си ги интерпретират различно.
Сега пък се сетих за друг съвременник Славейков,и той черноглед

НЕ СМЕ НАРОД
Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
И не знаем, не можеме, не щеме
да работим за себе си със време.
Само знаем и можеме, и щеме
един други злобно да се ядеме...
Помежду си лихи, буйни, топорни,
пред други сме тихи, мирни, покорни...
Все нас тъпчат кой отдето завърне,
щот сме туткун, щото не сме кадърни...
Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -
а всякому мерамът е развала...

Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще да свърша.

1875
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

Сега пък се сетих за друг съвременник Славейков,и той черноглед...
..... и два дена след публикуването на стихотворението вече съжалява...
и в края на живота си казва, че това е грехът, който му тежи най-много, че е нарекъл народа си " мърша"

Народът ни е като всички останали, има мърша , има и безкрайно чисти хора, има и по средата, това, че в момента мътната пяна е изплувала на повърхността и се етикетира , видите ли, като емблема на цял един народ, това съвсем не означава, че всичко под нея е окаляно
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

На мен пък друго ми е интересно, немците мърша ли са :hmmm:
щото по време на нацизма кротичко са позволили физическото унищожение на маса човеци , че и масово са участвали в избиването им...
ама то и националсоциалистите са избрани от народа, така че к`вито управниците, такъв и народа, нал тъй беше :hmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Breda »

Била съм в Дахау,не го разрушават,и пещта си стои....защо ли - за да се помни срама.Имам трима племенника ,родени там - от детската градина знаят ,грешки и срам се изучават,дискутират и напомнят,за да не се повтарят.
Друг е въпросът,че май прекаляват с тоз срам и изкупване на грешки,че чак глупости правят от прекалена толерантност,но това е друга тема и не ми се навлиза в нея

И да - почти всички народи - от индианци и туземци до великите нации са били в част от историята си варвари и завоеватели ,въпросът е докъде са достигнали в еволюцията и развитието си и дали са оцелели въобще след славно,героично или срамно минало,нали?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

точно :daaa:
въпросът е докъде са достигнали в еволюцията
до ишиасен синдром :evil: ма не си признават :mrgreen:
пусто, че време селско и работно, и че ръката ме боли и е трудно писането , иначе обичам филосфстването на тема емоционален мазохизъм :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Breda »

Емоционален мазохизъм -хм ,интересно.Не е ли това да си вечната жертва - на немците,на турското робство,на ЕС,на политиците,на работодателите ,на американците,на световната конспирация,да се самооправдаваш и да търсиш единствено в тях вината? Тя половината тема е емоционален мазохизъм.

То няма угодия - немците са мазохисти,щото ги е срам от нацизма и си го признават, напомнят и се самокритикуват,а турците изроди ,щото не си признават арменския геноцид


Ще взема да прочета Записките през зимата ,ама оригинала :nod: ,сега отивам да плевя ,че от кемтрейлсите на американците плевелите ми растат като луди :D
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от scleri »

Breda написа: Сеп 23, '18, 14:08
То няма угодия - немците са мазохисти,щото ги е срам от нацизма и си го признават, напомнят и се самокритикуват,а турците изроди ,щото не си признават арменския геноцид
Времето лекува всичко, включително и срама. Това за немците важи от моето поколение и по-старите. На младите немци въобще не им пука, и дори за ужас на тези които помнят войната като че започват да симпатизират на националистите. Особено сега покрай проблемите които имат с мигрантите.
Поради същата причина и турците не срамуват от арменския геноцид. Просто от тогава до сега са се сменили няколко поколения.

Не знам дали заради чувството за вина, или поради някаква друга причина / немците казват че е от санитарни съобръжения / но една от първите задачи на немското правителство след войната е да разчисти концлагерите. Наистина в Дахау не съм ходил. Не знам как е там, но съм ходил в Бухенвалд. Ходил съм и в Освиенцим. В Освиенцим още като прекрачиш портала и ти идва да се врътнеш и да си тръгнеш. Имаш чувството че дори усещаш миризмата на пушека от пещите. В Бухенвалд / Германия / са запазили само сградата на лагерната управа, и пещите. Всичко останало е гладко асфалтиран площад където с боя са очертани контурите на бараките. Не съм пристрастен. Мемориала който са изградили на мястото на масовите гробове е много въздействащ, но онова чувство което поражда Освиенцим не може да се почувства в Бухенвалд. Та толкоз за германците и тяхното чувство за вина.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

Емоционален мазохизъм -хм ,интересно.Не е ли това да си вечната жертва - на немците,на турското робство,на ЕС,на политиците,на работодателите ,на американците,на световната конспирация,да се самооправдаваш и да търсиш единствено в тях вината? Тя половината тема е емоционален мазохизъм.
Не, според психиатрите емоциалният мазохизъм е да изпитваш удоволствие от това да бъдеш жертва, например да се изкараш жертва на сгрешения ген на произхода ти, или по-точно сгрешения чип на народеца ти, който никак, ма никак не ще да разбере, че политици, работодатели и всякакви благородия страдат от участта да са родени от народ с грешно програмиран код :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Breda »

Миша написа: Сеп 23, '18, 16:54
Емоционален мазохизъм -хм ,интересно.Не е ли това да си вечната жертва - на немците,на турското робство,на ЕС,на политиците,на работодателите ,на американците,на световната конспирация,да се самооправдаваш и да търсиш единствено в тях вината? Тя половината тема е емоционален мазохизъм.
Не, според психиатрите емоциалният мазохизъм е да изпитваш удоволствие от това да бъдеш жертва, например да се изкараш жертва на сгрешения ген на произхода ти, или по-точно сгрешения чип на народеца ти, който никак, ма никак не ще да разбере, че политици, работодатели и всякакви благородия страдат от участта да са родени от народ с грешно програмиран код :mrgreen:
Е,то ясно де,щом е мазохизъм,изпитваш удоволствие .А го изпитваш,защото се оправдаваш по този начин и се кефиш,щото не се налага да вземаш инициатива за собствения си живот,политиците се жертва на лошия човешки материал,а народът на тях и целия свят ,дето го е нарочил и керванът си вървиии
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”