Ядоса ме това, че ......

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2357 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Мария Николова »

От една песничка от 1948 г. съм запомнила заради мръсната думичка :lol: само
От как дойде офето,
оголя ми дупето.

Тогава законно ограбените са имали силата през сълзи да запеят.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3885
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 283 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от scleri »

Момичета, подхванали сте тема която е нож с две остриета. Имаме някакво негласно споразумение във форума да избягваме политически теми защото те винаги, ама винаги разделят, а не сближават хората.
Тук сме се събрали хора най-различни. Събрало ни е това което е общо помежду ни. Любовта към цветята, природата, красивото.
Какъв е бил миналия строй, добър или лош, справедлив или не, и т.н. още е рано да се каже. Когато някой иска да каже нещо умно обикновено се позовава на някой древен китайски мъдрец. Не мога да цитирам точно, но когато преди няколко хилядолетия попитали един такъв мъдрец добро ли е било управлението на предишния император той отговорил че още е много рано. Трябва да минат поне петстотин години, и тогава историята ще даде обективна оценка на миналото.

Увлякох се и изписах почти половин страница по темата която сте подхванали и после изтрих написаното. Дайте да си говорим за това което ни събира, а в нета има достатъчно други места където човек може на воля да плюе по инакомислещите.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Breda »

scleri написа: Юни 21, '19, 19:07
Какъв е бил миналия строй, добър или лош, справедлив или не, и т.н. още е рано да се каже. Когато някой иска да каже нещо умно обикновено се позовава на някой древен китайски мъдрец. Не мога да цитирам точно, но когато преди няколко хилядолетия попитали един такъв мъдрец добро ли е било управлението на предишния император той отговорил че още е много рано. Трябва да минат поне петстотин години, и тогава историята ще даде обективна оценка на миналото.

А не е ли абсолютно необходимо условие за това поколение след 500 години да им е предадена историята достоверно,за да направят обективна оценка?
Викаш след 500 години може да преценят,че Хитлер всъщност е бил хуманист и че сега е твърде рано да бъде осъждан за действията си?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2357 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Мария Николова »

Прав си, scleri! Точно за това се включих само с този най-ранен спомен.
Но, като погледнем назад в дълбините на историческото време, цивилизацията е преминала през периоди, които можем да си представим като триъгълник. Долу при основата са били най-продължителни и колкото по-нагоре към съвремието ни са, стават все по-кратки. За онова време в древния Китай, за 500 години само са се сменили 2-3 династии на императорския престол, с което обществения строй и отношенията управляващи/управлявани не са се променили с нищичко.
За последните 200 години в България много повече промени се случиха, отколкото през които да са 200 години в древния Китай.
След 500 години историците на съвремието ни ще търсят да прочетат как хората от народа, като нас от форум Хобикафе, са оценявали времето в което живеят, а не само какво е било писано в пресата.

Единствената пречка да споделяме политическите си оценки е, че когато изказваме мнението си и опонираме на чуждо мнение, не можем да го правим толерантно към личността на опонента.
Затова по-добре да си приказваме за розите. :daaa: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3885
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 283 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от scleri »

Момичета, чели ли сте " 1984 " на Дж. Оруел? И да не сте я чели сигурен съм че поне сте чували за тази бих казал феноменална книга. Писана е през далечната 1948 година, но като я четеш имаш чувството че автора е наш съвременник, а книгата е писана вчера. Та в тази книга Оруел казва / Цитирам по памет, и може да не съм точен / - " Този който владее миналото, владее бъдещето, а този който владее настоящето владее миналото." Това имам предвид като казвам че трябва да минат достатъчно много години. Тогава историците ще правят своите заключения на базата на документи, и артефакти, а не на базата на това което им казват политиците.
Тази сутрин гледах по телевизията поредното филмче на тема " Възродителен процес". Това е друга болна тема за България, и за нашите съвременници, но аз я споменавам във връзка с това как съвременниците имат изкривен поглед към случващото се около тях. Главния герой, младо момче фотограф петнайсет минути разказва как полицаите били обградили родното му село, стреляли с картечници за да плащат хората, събували шалварите на жените по улиците, а мъжете прогонили в гората. Добре но малко по-късно същото момче казва - / цитирам по памет, а не точно / Тогава аз бях на пет годинки, и питах родителите си защо тези хора искат да ни сменят имената". Кажете ми вие колко, и какви спомени имате от времето когато сте били на пет годинки?, и то спомени свързани с неразбираеми за тази възраст неща. Всички " спомени " на това фотографче са всъщност набити в главата му по-късно от многобройните пропагандни речи на политически лидери на определена партия които е слушал.
И в момента по всички възможни начини в главите и на млади и на стари се набива мантрата колко лошо е било по времето на социализма. Дори и от наглед съвсем несвързани с темата неща като рекламите например. Сега по телевизията върви една рекламка в която възрастен човек си спомня как едно време е ходел по два пъти годишно на почивка. Веднага едно красиво момиче му казва - " Два пъти, ама само на морето, а сега кеф ти Франция, кеф ти Мадагаскар. Можеш да идеш където си поискаш. Не ми го хвали онова време. " Хайде кажете ми като имате възможност колко от вас са ходили на Мадагаскар? Ама на море едно време ходеха почти всички. Това е един от класическите методи на манипулиране на съзнанието на хората, и от там на общественото мнение. На нас непрекъснато, по 24 часа в денонощието, ни се набива в главите колко лошо е било едно време, и колко е хубаво сега, а ако все пак и сега има лоши неща то те са обективно предопределени . Просто такъв е живота, и няма смисъл да се бориш с това. Богатия е богат защото е по-умен от теб / а не защото е откраднал / , а ти щом си беден трябва да се примириш с това и да не протестираш.
Няма идеални хора, няма идеален обществен строй. Винаги ще има черни овце които ще цапат общата картина, но все пак има обективни показатели които никой не може да отрече. Както е казано - " Когато фактите говорят и боговете мълчат".
Каква България завариха комунистите след 1944 год? Ако питате Георги Марков от телевизията ще ви каже процъфтяваща, развита, благоденстваща. Какво казват документите обаче? И не комунистическите, а тези на управляващите по онова време. Цитирам ви изказване на Серафим Георгиев, депутат от управляващата по това време партия направено от трибуната на народното събрание на 12 март 1940 год. , описващо жизненото равнище на хората в България.
„. Мога да ви прочета данни…,че 19,5 % от селските семейства живеят в тухлени, а 61 % в кирпичени къщи; селското жилище се състои обикновено от две стаи, в които живеят средно шест души; в тия стаи се и готви. Нямат кладенци 57 % от домакинствата; нямат клозети 17,4 % от тях. Нямат кревати 20 % от домакинствата, а останалите 80 % от тях имат средно по два кревата за шест души. Нямат маса 28,5 % от домакинствата, а 36 % нямат стол. Нямат печка 28 % от домакинствата. Нямат юрган 36 % от тях. Нямат дюшеци 46,5 %, а 34 % нямат никаква постеля. Домашните съдове и прибори са със съмнителна чистота и се държат на открито понеже 53 % от домакинствата нямат нито един шкаф. Измиването на тялото през зимата е непознато. Долните дрехи обикновено са така замърсени, че са хванали кожа от кир. Ето това са покъртителните условия за закъснелоста на българския живот”
Припомням ви. Това не е изказване на комунистически полит агитатор, а на депутат от управляващата по това време партия. Това е България през четиридесетте години. Хайде прибавете трийсет години, и си спомнете България от седемдесетте години. Повечето от нас помнят тези години щото са ходили на село при баба. Нови пътища, заводи, цели градове / като моя роден Димитровград / Няма селска къща без ток, без вода. Вярно тоалетната все още е на двора, но хората имат хладилници, телевизори. Вижте колко е дръпнала България за трийсет години социализъм. Защо ви говоря за период от трийсет години? Ами защото толкова минаха от началото на демократичните промени у нас. Хайде спомнете си каква беше България през 1990 год. и кажете колко напред сме дръпнали за трийсет години? Да не говорим за мобилни телефони, и плоски телевизори защото те са плод на техническия прогрес, а не на политическия строй.
Вярно е. Има хора които имат пълното право да не харесват социализма. Моят най-добър приятел от студентските години беше от семейство " Преследвано от народната власт" Когато той говори колко лош е социализма, и колко добре е сега не мога нищо да му кажа. Между другото ние все още сме много добри приятели, и просто когато се виждаме избягваме да говорим за политика. Срещам обаче бивш колега който не съм виждал от години. Роден в близко до града село. Сирак. Завърши техническия във Варна със стипендия на пълна държавна издръжка. Започна работа въпреки че не беше кой знае колко кадърен като инженер. От завода му дадоха жилище. Ожени се. Купи си кола. Родиха му се близнаци, и като семейство с три деца всяка година му даваха карта за почивка с предимство. След промените беше един от първите съкратени просто защото беше некадърен. Сега го срещам. Безработен. Панталона и шлифера му купувани още при социализма, и той с блеснали очи ми обяснява колко лошо било при социализма, и как комунистите съсипали България.

Ето, увлякох се и нащраках цяла страница глупости които всеки от вас ги знае. За това ви предложих. Твърде различни хора сме. Нормално е един да харесва едно друг друго. Все пак не сме нито фен клуб на БСП, нито фен клуб на ГЕРБ. Ние сме един голям фен клуб на красивото, и дайте да си останем такъв. За това да си говорим за китки, за пътувания, за вкусни неща за хапване, и за други такива приятни неща, а иначе колкото и да спорим, каквито и доказателства да вадим не вярвам да успеем да променим мисленето дори на един единствен от нас.
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1971
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 190 пъти
Получил благодарност: 154 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от marka »

Склери, " ...От завода му дадоха жилище..." Без пари ли му го е "дал" някой? .....всяка година му даваха карта за почивка с предимство. Аз и други като мен, които не харесват това което беше преди 89 година е, че не искаме някой да ни "дава". Искам аз да преценя от какво имам нужда и да си го купя, като се съобразя с финансовите си възможности.
В момента имаш право на избор къде да живееш, къде да учиш, къде да почиваш, дали да си купиш кола и каква марка да е.
А когато в учебниците за малки деца е спестена съществена част от истината, а друга е представена захаросано, тогава след 500 години, каква мислиш, че ще е оценката на историците?
А колко си спомнят, че да отидеш в Петрич или в крайграничните райони в Родопите се искаше "открит лист". За българи в България.
Що се отнася до екскурзиите в чужбина, ами доста българи пътуват и то на далечни дестинации. На моя близка, зет и ходи някъде точно към Мадагаскар на сърф. И не е "бизнесмен". Просто има добре платена работа.
Да не споменавам, че май повечето българи почиват в Гърция и Турция, без да са много заможни.
И е много приятно, като си в чужбина на летището да се прибираш, да си от входа за граждани на ЕС.
При всяко управление си има и добри и лоши неща, но в учебниците трябва да има факти и те да не са тенденциозно подбрани.
И като пишеш, колко е дръпнала България при социализма, че в Западна Германия, като не е имало социализъм, не са ли строили заводи и пътища? И от къде знаеш къде щеше да бъде България, ако нямаше социализъм?
Розите са си рози, но истината не трябва да се премълчава. Имало е Белене, имало е убити без съд и присъда. Имаше жителство и липса на стоки. Какво, като имаш пари и няма какво да си купиш с тях?
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Breda »

Склери,поправи ме ,ако греша и даже изтрий поста ми,но имам спомен,че някъде в някаква стара тема прочетох,че си работил в службите или в разузнаването или нещо такова.Ако това е така,те разбирам,защо толкова ти е харесвало по време на соца.Сигурно и тогава си ходил в Гърция ,бил си по-равен от равните,а ние бяхме затворници в държавата си,не можехме даже града ,в който искаме да живеем да изберем.Хайде да не задълбавам.
И защо ни говориш като на ученици? Повечето тук сме били не на пет,а в напълно съзнателна възраст и сме били свидетели на всичко ?!
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от johnstalker »

Само ЦСКА! :) Бреда, кой набор си? ;)
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3885
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 283 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от scleri »

Бреда, между другото много харесвам снимките които ни показваш, права си. Почти трийсет години работих в една от така наречените " специални служби". Дори станах дребен началник. През 1986 год. завърших ВМЕИ "Ленин" със златен медал. Споменавам го това защото може да оспориш всичко друго, но не и това че нивото на образованието тогава беше в пъти по-високо от сегашното. Поканиха ме на работа в социалистическата Държавна сигурност през 1988. Двете години от 1988г. до 1990год. изкарах в Симеоновското шпионско училище. Тоест по време на социализма учих. След това двайсет и пет години работих в демократичните специални служби които през това време смениха няколко имена. Тоест ако съм бил нещо по-равен от равните то не е било по онова време, а в демократичното. И защото бях " по-равен " за това за първи път пътувах в чужбина две години след като се пенсионирах. Вярно е. Докато работих имах много привилегии. Например да излезеш сутринта за работа, и вместо да се прибереш в пет като всеки нормален човек да си дойдеш след два дена. Най- привилегирован съм се чувствал когато в два през нощта звънне телефона, и ти кажат след пет минути да си на входа. Ще дойде кола да те вземе. Ама че навън вее виелица, че детето ти е болно. Няма значение.
С едно съм съгласен. Запомнил съм най-доброто от ония времена защото тогава са били най-хубавите ми години. Не помня Белене защото съм роден след като лагерите вече ги е нямало. Помня осемдесетте години като най-хубавите защото тогава бях студент. С двама родители обикновени работници учих без да ми се налага да работя / както на повечето студенти сега / Помня че получавах 120 лв. стипендия / за отличен успех /, и нашите ми изпращаха още по 60. Толкова можеха да отделят. Имах сто и осемдесет лв. бюджет, и шейсет лева основни разходи / храна и общежитие / Оставаха ми стотина лева за кино, театър, книги. Зимно време ходихме с приятели почти всяка събота на ски в Боровец. Всяко лято бяхме на морето. Е, не на Малдивите, а на палатка на юг от Созопол. Но ни беше хубаво, и не ни липсваше правото на избор дали да идем на нашето море или на чуждото. Между другото това " право на избор" е най- голямата измама на новото време. Правото на избор не означава право да си пожелаеш, а право да можеш да осъществиш пожеланото. Аз може да имам право и да си избера да живея в къща в Бояна, да карам луксозна лимузина, и да вечерям всяка вечер в ресторанта на шеф Манчев. И какво от това като мога да си позволя двустаен апартамент в провинцията, кола среден клас, и вечеря каквото приготви жената.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 238 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Breda »

"Правото да осъществиш пожеланото 'е най-важното на този свят.Това е свобода!
Но за да осъществиш пожеланото се искат топки/с извинение/,качества и устрем.И най-важното - възможност,от която бяхме тотално лишени през соца.
Радвам се,че все повече хора осъществяват пожеланото,особено младите хора,които слава богу все повече вече се чувстват граждани на света.

Джони,67
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”