Ядоса ме това, че ......

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

В потребителския ти профил имаш възможност да се скриеш, така не се вижда кога си на линия и кога за последно си влизала , това е "скрит"

ако не си логната си "гост"
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от scleri »

Миша написа: Сеп 4, '18, 20:35 Между другото, защо не те възмущава несъответствието на цената на тока например с доходите на населението?

Мише, в интерес на истината не бих казал че цената на тока не ме възмущава. Възмущават ме и цената на дизела, и на данъка на колата, и още куп други неща като лекарствата например. Защото пия едни малки бели хапченца дето в Хасково струват четирсет и три лева, а в Одрин който е на час път от нас са под двайсет.

В интерес на спора обаче ще кажа че все пак има начин да си намалиш сметката за ток без това драстично да ти се отрази на качеството на живот докато факта че не можеш да си купиш парченце истинско сирене защото е над десет лева килото и се храниш с някакви сурогатни буклуци е много по-възмущаващ.
Повода който ни накара днес да изпишем две страници беше моето минаване през пазара. Килограм домати - четири лева, Килограм грозде три, патладжана - лев и осемдесет. Чушки Сиврия - два лева, чорбаджийски - два лева, Ябълките се очертават най-народния плод на цена от лев и шейсет. Не коментирам скъпи ли са или евтини. Те си стуват толкова колкото струват. Лошото е че за голяма част от българите елементарни храни се превръщат в недостъпен лукс.
Представи си сега че си взела двеста и петдесет лева пенсия. Дала си трийсет четирсет / в добрия случай / за лекарства. Още трийсет за ток и вода / максимално икономисани / . Останали са ти сто и осемдесет. Това прави по шест лева на ден. За дрехи и обувки няма да говорим. Износваш си дрехите купувани по татово време. Забравил си отдавна от къде се влиза в театъра, в киното. Нова книга можеш да пипнеш само като минеш покрай сергиите на Славейков. Шест лева на ден за храна. Половинка хляб и едно кисело млеко са два лева. Остават ти четири. Пакет пилешки кокали за два и нещо / да си направиш супичка /. Остават ти стотинки колкото да си купиш два полуизгнили домата. И не става дума за ден, два или седмица защото си си профукал заплатата за някаква глупост. Това ти е ежедневието което те очаква до края на нещастното ти съществуване което не може да се нарече живот. Това ме възмущава, а като се сетя и че това е ежедневието на близо четирсет процента от българите възмущение става слаба думичка.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

Точно това е проблемът, Склери,че след като платиш ток, лекарства и прочие остават жълти стотинки, които не стигат да изхранят не само пенсионера, но и земеделеца . Обаче никой не се възмущава как се пилеят парите на държавата, а ни обвинява нас, земеделците, защо не подаряваме труда си. И не пита дали и ние имаме разходи и колко са . И не си мисли, че не виждам всеки ден мизерията , защото да подариш кило домати и за това да искат да ти целунат ръка със сълзи в очите те разтърсва до дъното на душата , не ме разтърси, направо ме прободе в сърцето , въпросът ми беше как мислиш, че оцеляват повечето нормални зеленчукари, също като останалите 40 % , ден да мине, догодина ,дай Боже, по-добре, е,да де, ама догодина ....и те притискат отсвякъде все повече и повече ...така че не ви е виновен старецът с чушка за лев и петдесет, защото не знаете колко му струва чушката, не определяйте цената по това колко стотинки дрънкат в портмонето ви, виновни са ония, дето дават мизерните пенсии и заплати , но е по-лесно да се обвиняваме взаимно, вместо да търсим корена на проблема .

така... колко трябва да струва кило картофи например, след като тази година ми изгниха от дъждовете 2 дка още в земята, въпреки че сме нависоко и имаме отводнителни канали, просто вали , вали , не спира .... 600 лв е само семето за 1 дка, не говорим за останалите разходи или за приходите, които е трябвало да имаш , до мен пиперът на колегата изгоря, около хиляда лв само за семе на дка са това, защото българинът вече не иска старите криви сортове, а иска права и еднаква чушка , колежката падна и си счупи кракът точно в сезона, операции , а стоката гние....как оцелява земеделеца, мислиш, да се търси сметка защо в тая тежка година малкото произведена стока е на такива цени? Всеки иска своето ...ама от неправилните хора

Повтаряме се вече, въртим една и съща плоча, изтърка се вече ...
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Breda »

Жалки пенсии -да,но и манталитетът и нагласата трябва да се промени.
Хората от други народи,на чиито пенсионери всички завиждат са възпитани още с първите си доходи да започнат да се грижат за старините си - 5-10 % от приходи отиват в частни пенсионни фондове,инвестиции,неджижими имоти,не разчитат само на държавата.
Типична картинка в средностатистически блок в центъра на Варна - сама жена около седедесетте в 120 кв с мебели от седемдесетте,с дрехи от седемдесетте,живее само в едната стая на студено и яде полугнили домати.Е,кажете ,това нормално ли е?
Дето вика един приятел - На тези ако съм на мястото -продавам апартамента и до живот на круизен кораб като кралица.
Но не - за децата да остане,а аз като скот до края на живота си.
И най-вероятно при позвъняване ще извади 10-20 -30 000 лв да изхвърли през балкона си :slips: В добавък и торба с пендари.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8439
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 566 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Shami »

Мише,видях го,намерих го :daaa: Благодаря за разяснението,добре,че попитах. :tzeluvka: Сега ще мога да експериментирам :hihihi:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

най-вероятно при позвъняване ще извади 10-20 -30 000 лв да изхвърли през балкона си
Това не кореспондира с горното за 300-та лева пенсия, а който няма 10-20-30 000 и жилището му е от онези, дето не стават и куче да живее? Нима няма такива, и на тях ли манталитета трябва да променяме...срам ме , че трябва на стари години да живеят скотски живот, чувствам се виновна, че позволихме всичко това, възпитана съм да уважавам правото на достоен живот , и правото да запазят това, което цял живот са градили, защото знам какво е да градиш от нищото

спирам, стига ми толкова :eeeh:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Миша »

Какво да продаде този човечец, може би голямото си сърце ...може и по-добре да му е, по-лесно се живее без сърце
Изображение

Не искам да се променя манталитетът му, за нищо на света, искам повече Човеци да виждам, а не калкулатори
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от marka »

:angel2: Айде пак, горките пенсионери.
Да не е лесно, но това което е писала Бреда е вярно. Понякога трябва да се мисли по отрано. Не познавате ли такива, които са осигурявали на децата и внуците си стандарт, надвишаващ възможностите им? Е, аз познавам и не един и двама. Той или тя нямат кола или скъп телефон, но внука на 19 години искал кола защото бил добър ученик. Тя колата евтина 1000 лв. А, че за колата трябва бензин, застраховки и т. н., ще го мислим после. Мобилният телефон и той последен модел, защото няма да се излага детето.
По отношение на дрехите от "татово време', Склери не знам как е в Хасково, но в София доста хора от доста време се обличат със страхотни и качествени дрехи за без пари. Дрехите от времето за което говориш, не бяха нито толкова качествени, да не говорим за хубави, та да се носят още. Ако искаш да четеш книги срещу читателска карта, която не мисля че е нещо недостижимо, можеш да взимаш и четеш от библиотека. В селската библиотека например, даже не се плаща никаква такса, както за книгите, но и за интернета, който може да ползваш.
За Хасково не знам как е за театрите, но в София за театри, пък и концерти има цени за пенсионери. Понякога има и безплатни представлениия, пък в консерваторията редовно. Въпросът е имаш ли интерес? И колко от тези настоящи пенсионери, са ходили на театър и са купували книги докато са работили? Тези, които са имали такива интереси близките им знаят това и по различни поводи ги радват с билет за концерт, който е прекалено скъп за тях или с книга, която ще ги зарадва.
И като все се плаче за пенсионерите, да попитам за младите хора, които работят за смешни заплати. Колко взимат шивачките, които превиват гръб по цял ден и май за смешни пари? Мой бивш колега, изключително съвестен и отговорен, взимаше 460 лв. заплата, за много неприятна работа, при това бих казала тясно специализирана и отговорна. Смятате ли, че заплатата му стига, при това в голям град? И Склери да ти кажа, че "изедника чорбаджия" е държавата.
И имам познати работещи в чужди фирми, които освен техните здравни застраховки поемат и застраховките на децата им. Изплащат им и лекарствата. Нещата не са еднозначни и нека не взимаме само лошите примери.
И много от работодателите се оплакват от това, че е трудно да се намерят хора с необходимата квалификация. Пълно е с желаещи за големи заплати, но без опит и знания, пък и без желание да се научат.
Да доматите са скъпи, но бензина основния доставчик на който е един, е с цени съизмерими с тези на Европа, но това не ни притеснява особено. Доматите ще ги преживеем защото са няколко месеца в годината, но колите се карат цяла година, а с тях се превозват и товари и хора.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от Breda »

Миша написа: Сеп 4, '18, 23:18 Какво да продаде този човечец, може би голямото си сърце ...може и по-добре да му е, по-лесно се живее без сърце
Изображение

Не искам да се променя манталитетът му, за нищо на света, искам повече Човеци да виждам, а не калкулатори
Много ми се иска да ти постна снимка на едни пенсионери,три къщи над нас,ама не мога.Бих искала да я коментираш ,без да ти кажа кои са тези хора- жената без зъби,мъжът с лейкопласт залепени очила на носа,в дрипи на фона на двора им -с извинение клошарник,не знам каква дума да използвам да го опиша.Почти съм сигурна ,че ще напишеш отдолу пак мелодраматично-сърцераздирателен пост .Да ,ама не,Тези хора продадоха 150 декара около Българево върнати им земи преди няколко години,земите там отиват вече над 2000 лв декара.Отделно по параграф 4 им върнаха земи и в нашето село и продават.Знам го,защото съм им помагала с документите понякога,пък и се хвалят на цяло село.Та понякога,Миша,нещата съвсем не са такива,каквито изглеждат отстрани.

И стига с тия политици,дето все са ви виновни.Моите съученици и на мъжа ми сега управляват нашия град,а няколко от тях държавата.Тези хора са чистокръвни българи,седяли сме с тях на един чин,ходили сме по бригади и купони,те са едни от нас,представителна извадка,хора със същата народопсихология и манталитет,нито са паднали от Марс,нито Меркел и Макрон са ни ги командировали.И сложете ръка на сърце,не участваме ли всикчи ние в сивата икономика,крием данъци,крадем ддс,съгласяваме се да работим на висока заплата,а се осигуряваме на минимална или половин работен ден,изкарваме се инвалиди и т.н.Понякога си мисля,че е абсолютно вярна приказката,че всеки народ си заслужава съдбата.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Ядоса ме това, че ......

Мнение от clock »

Марка и Бреда са прави. Миша и Склери също.
Никога не съм работила на държавна работа и съм сменила няколко "чорбаджии". Последният не беше като другите. Получавах си достатъчна заплата за работата, осигуряваше ме, отпуски, коледни, винаги влизаше в положение, когато се налага. А аз пък си работех с кеф. И осъзнавах, че всичко, абсолютно всичко , което виждам около мен шефът беше купил с неговите си пари. Като почнеш от телчетата за телбод и стигнеш до столът на колелца. Преди да напусна казах на шефа шест месеца по- рано. Трябваше да напусна, защото се местех от един град в друг, а дадох предизвестие толкова рано, защото знаех, че трудно ще намери човек. Щом той пусна обявата и обяви освобождаващото се място започнаха да идват разни "кандидатки". Какво да ви кажа. Самата аз бях потресена, на шефа сигурно лошо му е ставало.
От репертоара на хора търсещи работа:
- Какво е работното време? Аууу, ама то е много дълго!
- Каква е заплатата? (При отговор, че нараства с времето отговорът беше) Ехеее, ами, че това е много време!
- Ооооо, ама вие нямате телевизор! :eeeh: :cry: А аз :shock:
- И интернет ли нямате?! - изумено!
- Ама не може ли да работя на този обект? Живея ей там, близко ми е, по пътъчки мога да си идвам на работа :hmmmmmm:
- И цялата работа сама ли я работиш? Оооо, не, това е много работа!

И още цяла гама бисери от хора, които уж искат да работят. Всички, добре де, повечето искат да получават много пари, да се водят на работа, но да не работят, ей тъй, що пък да забогатяваме някой си, като той даже , що за нагляр! и телевизор не ни е осигурил в обекта!
Това са мои наблюдения. Извинявайте, но за такъв тип хора никога няма да ми стане жал!
За пенсионерите също може да се говори много, но Марка, Бреда, Миша и Слери са показали типажите.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”