Старост

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

Наближава много светъл празник!... Да бъдем нежни и грижовни...не само на този ден..., за да няма сълзи в майчините очи...

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7275
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1296 пъти

Re: Старост

Мнение от ljuboznatelna »

В началото на ХХ век руският учен Ил. Мечников (1845-1916), носител на Нобелова награда, при разработване на своята "Теория за подмладяването и дълголетието на човека" пътува в различни райони на света, за да търси
доказателства за нея. Той установява, че в България по това време има най-много столетници в Европа и света, и че хората тук боледуват по-малко. Той открива, че българските селяни всекидневно консумират кисело мляко и други млечнокисели продукти. Проф. Мечников лансира идеята, че дългият и здравословен начин на живот на българските селяни е резултат именно от тази ежедневна консумация.
Проф. Мечников смята, че вредното въздействие на гнилостните бактерии може да бъде премахнато чрез постоянно заселване на лактобацили. Той препоръчва
ежедневна консумация на българско кисело мляко и други български млечнокисели продукти. Според него, съдържащите се в българските млечнокисели продукти бактерии спират развитието на гнилостните процеси в дебелото черво. Той смята, че тези бактерии отделят и други неизвестни вещества, въздействащи благоприятно върху човешкото здраве. Той пише, че "Нашето остаряване е болест, която трябва да се лекува като всяка друга болест".
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5269
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Старост

Мнение от Daniela Pargu »

За онова време е било така,но днес сме на челни места по рак на деб. ч и стом.-чр.тракт!
И в нашето кисело мляко ги няма половината от полезните бактерии!
Но можем да ядем кисело зеле на корем/е ,ако нямаме стом. проблеми/
също и бързи туршии- само с вода и малко сол- и те са богати на въпросните в-ва!
gospodinov

Re: Старост

Мнение от gospodinov »

ljuboznatelna написа: Мар 6, '18, 09:58 В началото на ХХ век руският учен Ил. Мечников (1845-1916), носител на Нобелова награда, при разработване на своята "Теория за подмладяването и дълголетието на човека" пътува в различни райони на света, за да търси
доказателства за нея. Той установява, че в България по това време има най-много столетници в Европа и света, и че хората тук боледуват по-малко. Той открива, че българските селяни всекидневно консумират кисело мляко и други млечнокисели продукти. Проф. Мечников лансира идеята, че дългият и здравословен начин на живот на българските селяни е резултат именно от тази ежедневна консумация.
Проф. Мечников смята, че вредното въздействие на гнилостните бактерии може да бъде премахнато чрез постоянно заселване на лактобацили. Той препоръчва
ежедневна консумация на българско кисело мляко и други български млечнокисели продукти. Според него, съдържащите се в българските млечнокисели продукти бактерии спират развитието на гнилостните процеси в дебелото черво. Той смята, че тези бактерии отделят и други неизвестни вещества, въздействащи благоприятно върху човешкото здраве. Той пише, че "Нашето остаряване е болест, която трябва да се лекува като всяка друга болест".
Люб, много истина има в това, което си написала. Да допълня, че лактобацили има не само в млечните продукти а и във всички такива претърпели млечно кисела ферментация - кисело зеле без добавен изкуствен консервант, туршия и всякакви консервирани зеленчуци само със сол, боза, хляб и хлебни изделия с квас. Има и нетрадиционни за България храни, които също могат да се приемат - руски квас (има рецепти как да си го приготвим), кефир, камбуча - ферментирала напитка от чай, воден кефир и др.
Една от причините за остаряването е, когато организма започва да не усвоява хр. вещества, които постъпват в стомаха - метаболитна слабост, дължаща се на заселване на стомашно-чревния тракт от болестотворни микроорганизми и намаляване на полезните такива.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7275
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1296 пъти

Re: Старост

Мнение от ljuboznatelna »

И аз, като повечето жени искам да отслабна :). В началото бяха 2-3 килца, сега стигнаха до 10-12.... Поне. И като всеки любопитен човек, реших да прочета сензацията 42кг за 9м , в крайна сметка на мен 2-3 месеца ми стигат така! :) Привлече ме това, че се беше случило с българка, и имаше едно много привлекателно нещо - без воля. И като изгледах две дълги интервюта, научих следното - Иля Мечников е провел изследване в България за метаболизма и дълголетието на тогавашното население (началото на 20в), изучавайки начина на хранене. За труда си той получава Нобелова награда, а неговите научни изследвания стоят в основата на съвременното разбиране за здравословно хранене. Тоест - съвсем достатъчно е да се храним като нашите предци, и повечето съвременни мантри за това кое е вредно и кое полезно, са продукт на корпоративни интереси.
Истинска храна, без консерванти и добавки, месо без хормони, захар под формата на плодове, пълнозърнест хляб. Метаболизма влиза в норма и тялото започва да се лекува.
Ако мечтаете да отслабнете, и едновременно да се справите с някои здравословни проблеми (и имате време да гледате), книгата е Размерът има значение, а аз започнах с това интервю И продължих с това Няма глад, няма режими, изисква се в началото малко воля да се откажеш от сладкото.

За да бъда точна - авторката в първите три месеца е свалила 18кг на кисело обезмаслено мляко, от което косата започва да капе и се появяват неврологични проблеми Продължава по препоръките на д-р Пелов да се храни като нашите прабаби, и постига удивителни резултати и със здравето си.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7275
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1296 пъти

Re: Старост

Мнение от ljuboznatelna »

За киселото мляко се беше заформила дискусия в един друг много посещаван форум, по-точно за домашното подквасване. И се правиха опити за подквасване с различни млека, като всеки си отчиташе резултата. Понеже там пишат много хора, с различно образование и професии, се появи една потребителка, която обясни, че бактериите в киселото мляко не са само лактобацилус булгарикус и никога не са били само това, просто сега са в различно съотношение от преди, което помага за по-бавното вкисване и по-мекия вкус на млякото.
Аз квася от поне 8г постоянно, но се е случвало и да остана без домашно мляко, и си е направо мъка да ям или пия купешкото. За себе си установих, че най-добро за моя вкус ми се получава с Елена. По друг повод бях водила кореспонденция с един диетолог, който ми препоръча Бор Чвор, като най-близък до истинско кисело мляко, но лично аз не харесвам вкуса на полученото. Да уточня, че млякото ми е от свободни крави, най-вкусното и пълномаслено в квартала, където има 4-5 кравари. :)
Deleted User 2919

Re: Старост

Мнение от Deleted User 2919 »

Люб, скъпа, обясни късичко това , което те препоръчват..те обясняваха дълго..и на мен стана само ясно, че някаква книга трябва да се търси и да спазва ,което в нея..Греша? Сега сложих 5 кг отгоре, а и те са в талията почти всичките :D :eeeh: ..Пречат ми.. искам да стана ,каквато бях..Което ям, не харесвам, но глад кара дя ям това , което не харесвам..Спасява ме само киселото мляко и риба..Ако тях имам, не чувствам глад..Явно глад идва не от стомах, а от мозъка..Виждам, че косата на видео на жената доста намали в гъстотата.Това е лошо.
Чакам лятото, на селото не чувствам глада..а Мм пък обратното :там все гладен..Сърди се, че аз не ям..но там почвам да свалям килограмите..
Когато свалям килограмите, почвам да се чувствам лека и по-млада сякаш..Затова не обичам зимата тук, на север постоянно бях със ски..Тук ски изискват доста пари да ги караш.. :eeeh: Да се мотаеш из улиците самотно сякаш не е таман..Младите бягат, не съм видяла на моя възраст някой да тича из морската.....страхуват се от осъждане и кривовразбиране...Китайците правят гимнастика навсякъде, тук възрастните седят по пейките в Морската и толкоз..
почти всичките ми приятелки и колежки имат ставни операции, не могат да ходят бързо, а за тичане и не мислят..Аз не искам да стигам до това ниво..Сприятелих се с жена в селото, и тя почна да напълняваи иска да свали килограмите. Ще запиша видео на АйПада си и ще обсъждаме с нея, какво ще разберем заедно..
Последно промяна от Deleted User 2919 на Мар 6, '18, 11:01, променено общо 4 пъти.
gospodinov

Re: Старост

Мнение от gospodinov »

Daniela Pargu написа: Мар 6, '18, 10:14 За онова време е било така,но днес сме на челни места по рак на деб. ч и стом.-чр.тракт!
И в нашето кисело мляко ги няма половината от полезните бактерии!
Но можем да ядем кисело зеле на корем/е ,ако нямаме стом. проблеми/
също и бързи туршии- само с вода и малко сол- и те са богати на въпросните в-ва!
Даниела, сега консумираме изключително много животински храни. Баба ми лека и пръст, закусваше чай с хляб и малко сиренце, колкото половин кибрит. За вечеря често, ядеше царевични пръчици с хляб :D
Сега повечето хора, не сядат на масата без месо.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5269
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Старост

Мнение от Daniela Pargu »

Да,така е и това още повече налага да профилактираме стом. чревен тракт!
Ето мястото на нашия любим кефир!
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7275
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1296 пъти

Re: Старост

Мнение от ljuboznatelna »

Храненето включва предимно зеленчуци и протеини - месо и млечни продукти. Доктора обяснява, че когато един продукт се обезмасли, той става безвкусен. И за да подобрят вкуса му, слагат захар или подсладител. Затова е по-добре да се консумират пълномаслени неща, които пък ни държат сити по-дълго. Никакви фрешове, защото от тях се пие много, и захарта пак става повече. Само цели плодове. Разбира се - абсолютно здравословна храна, която няма химии, хормони, консерватни и т.н., тоест най-добре домашна. Да забравим за готовите колбаси. Само чисто месо. Не разбрах домашни луканки без консерванти вътре може ли :) Разказваше, как в Канада рязал лук, който не разплаква и ял чесън, който не люти. Това не е истинска храна. На повечето пазари в чужбина зеленчуците и плодовете не миришат. Те не са истински.
Книгата не съм чела, но това, коет оразбрах е, че зехтина, маста и маслото са за предпочитане пред олиото. Александра се храни само с ръжен хляб и хляб от лимец. Понякога си позволява картофи. На мен диетата ми прилича много на ниско въглехидратната високо мазнина диета. Като се замисля как са се хранили дедите ни - месото е било рядкост,яли са много млечни продукти, яйца, зеленчуци. И не са преяждали :)
Доктора обясни също, че храната, която ядем, и до голяма степен сладкото, атакуват щитовидната жлеза, предразполагат към поява на диабет. И тогава метаболизма се нарушава и тялото пълнее. От там се получават и други здравословни проблеми като високо кръвно, сърдечни проблеми. Александра след 3 месеца на чиста храна е почувствала голям прилив на енергия. Първо се е насочила към фитнеса, но това било грешка. Сега копае и работи в градината си около час на ден.
Не съм чела книгата, но ми е ясно горе-долу какво може да пише в нея :) Трудно ми е да преразкажа всичко, изгледах около час интервюта.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”