Старост

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

Изображение
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Старост

Мнение от Shami »

Защо ми се струва,че на такава определена възраст,мъжете пощрълкяват повече от жените. :hihihi:
Говоря общо и от личен поглед.Но някак мъжете по трудно понасят възрастовата промяна,не че и при жените не е така,но все пак ми прави впечатление,че всячески се опитват да си върнат времето :angel2:Било със диета,с облекло,със спорт ,фитнес или пък любовница :lol:
Жените от слугинаж ,като,че нямат много време за такива тюхкания,една боя,уж някаква диета и граченето на племето вкъщи не ги оставя за размисли. :lol:
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

На всеки му се иска да върне времето назад, но уви...необратим процес е. Човек е устроен така, че да опита всички етапи на живота.
И във всеки има доста прекрасни моменти, които си струва да бъдат изживяни!

Изображение
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

Да споделя, наскоро попаднал ми във фейсбук, един разказ на Юлиана Никифорова, страшно докосващ... поне за мен...

"Днес имаше рожден ден. Ставаше на 72 години. Още от сутринта настроението и бе приповдигнато. Свари си чай от изсушената от нея
липа, начупи в него малко сиренце и хляб, сложи две лъжички захар. Днес беше заслужила да се поглези, нямаше да пести отново от продукти. Започна да шета из малките стаички, но от превъзбуда все забравяше какво е започнала да прави и припряно обикаляше
наоколо. През цялото това време се ослушваше за звъна на телефона. Чакаше Жорко, единственият и внук, да я поздрави за празника.
Не очакваше да дойде, знаеше, че е много зает. Той работеше в голяма фирма, непрестанно тичаше да върши разни изключително
важни неща и нямаше време да пътува толкова далече, само за да я види. Жорко беше много зает.
Спомни си, когато се роди. Синът на сина и. Дотогава не бе и подозирала, че може да обича някой повече от собственото си дете. Всяко
лято го оставяха при нея на село. Това бяха най-пълноценните месеци в самотния и живот. Останала млада вдовица, с много лишения и
труд успя да изучи баща му. Щом завърши, той отиде в столицата. Там се запозна със снахата, започна работа, купиха апартамент...
устроиха се добре. Докато Жорко беше малък идваха редовно, после посещенията намаляха. Бяха много заети.
По-късно през деня реши за всеки случай да замеси любимата на Жорко баница. С точени кори. Когато оставаше при нея, все я молеше
да му я прави.
Погледна към покритата с каренце масичка. Там стоеше един бонбон, обвит с целофан. Преди две седмици съседката я почерпи за
сватбата на нейния син. Личеше си, че е скъп бонбон. Веднага си помисли, че на Жорко ще му хареса - той много обичаше шоколад.
Запази му го. За всеки случай.
Денят бавно отминаваше. Слънцето вече започна да се скрива. Цялата шетня през деня я беше изтощила и тя уморено се отпусна на стария
диван пред телевизора. Телефонът в ръцете и още мълчеше. Загледа се в любимия сериал. Цялата фамилия живееха заедно и всички
уважаваха и слушаха старите.
Някой почука на вратата. Тя пъргаво скочи, и без дори да попита кой е, отвори. Синът и, снахата и Жорко! Нейният обичан Жорко!
Дори и торта и бяха взели! Прегръщаше ги, и целуваше, галеше лицата им и повтаряше безспир: "Благодаря ви дечица! Благадаря ви!"
Старицата трепна и се събуди. Беше заспала на дивана. Погледна телефона и избърса влагата в очите си, "Той Жорко, е много зает"......"

Не трябва да забравяме старите майки и бащи, те винаги ни очакват. /просълзих се чак от радостта и, че почукали на вратата...жалко,
че е било само в съня и.../ И чак когато ги загубим, разбираме как е трябвало да се отнасяме със тях... :snif:
А семейството е най-важното нещо в света! :daaa:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Старост

Мнение от Shami »

Ох,Марго и аз се просълзих :snif:,за момент бях помислила,че верно са дошли да я посетят.
Какво ли е в старческите домове,не ми се мисли направо,как чакат децата си,как се надяват.Или пък там им е по добре отколкото да са съвсем сами.Никога не бих оставила самотен нито баща си,нито свекър си,знам как се радват когато се въртя около тях,спорим,смеем се,но живват веднага.Друго е всекидневно да се виждаш с близките си.
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

Изображение

Така е Шами. Самотата е страшна! Особено, ако годините вече са се понатрупали, а остаряващият е сам. За млад човек е трудно за
разбиране и не мисли за това. Здрав е, силен е...
А трябва от рано да се мисли за старостта. Времето неусетно минава и когато започнеш да изпитваш нужда от помощ и внимание,
да можеш да се надяваш, че ще ги получиш.
Тъжно е, и когато си се раздавал без остатък, а на стари години да останеш забравен. Питам се, дали поведението на сина на самотната
майка, няма след време да му изиграе лоша шега и когато дойде неговият ред, Жорко също да го забрави?
Имам и позната, която често създаваше напрежение и дрязги сред младите, и все още не се отказва от "мераците" си, като при това обаче
стремглаво остарява. Е, не си говорят вече. И се чудя, тя на какво ще разчита един ден - на нуждата от подкрепа или на ината си...?!
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Старост

Мнение от Shami »

Има и такива,трудни взаимоотношения,за жалост не са единици.
Да се надяваме,че ще се помирят и ще си помагат в тежки моменти,нали са си роднини.Но понякоа съседите са повече от роднини.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Старост

Мнение от milena02 »

Тази тема все я заобикалям и аз не знам защо. Надничам - гледам някакви примиренчески постове: как не трябва да се даваме, как всяка възраст си има прелест, как - е, какво да се прави? - всички това ни чака.... Моята нагласа е коренно различна. Ако с нещо съм се примирила, то е с това, че никога няма да стана достопочтенна старица. Старица - да. Достопочтенна - никога! Страшен кеф е да минеш определена възраст, защото възможностите ти за дивотии стават мнооооого по-големи. Веднага изброявам предимствата:
- Няма кой да ти казва, че това "не бива, не е прилично, не е разумно, не е рентабилно". От тук насетне можеш да си правиш всички забранени, неприлични, неразумни и крайно нерационални неща напълно безнаказано.
- Можеш да си финансираш и най-голямата дивотия.
- Имаш огромна мрежа от приятели-идиоти, които са на твоя акъл и с които можеш да осъществиш и най-безумните идеи.
- Гардеробът ти е необятен. Цял живот си трупала копринени рокли и екипи за ски, плуване, туризъм, таекуондо, градинарство, къмпинг, бокс и всичко друго, към което те е тласкало любопитството. Имаш и цяла колекция карнавални костюми, основно събрана от неудачни покупки в младежка възраст.
- Привличаш като магнит младите мъже. Те такова чудо не са виждали! И това най-сериозно го казвам. На мен моите връстници ми изглеждат инфантилни. Какво по-инфантилно от това да ходиш като робот на работа, да се душиш с вратовръзка и да пиеш гинко-билоба, вместо бира? Не знам, вижда ми се крайно незряло да си спастряш пари в банката за пенсия, да си лягаш в 9 часа и да не смееш да се наядеш като човек, заради холестерола. Виж, с мъж едно 10-ина години по-надолу като възраст се постига пълен синхрон, заради общите интереси - рок-клубове до сутринта, натискане на обществени места, пълна къща с купонджии, шлаене из села и паланки по приятелски вили, палатка на плажа, пикник в 2 през нощта в гората, сандвич от пържола и шоколад отгоре, песни и танци на народите насред семейна вечеря и прочее напълно зрели и разумни развлечения.
- Винаги може да спекулираш с възрастта си и да изклинчиш. Като не ти изнася нещо, казваш: "Ами на моите години е така. Вие, младите, ги разбирате повече тия неща, така че - дерзайте! И си пиеш кафето.
Аз още мноооого преимущества мога да изброявам, но мисля, че очертах насоката. Лично за себе си съм решила да се възползвам максимално от намалението да си дърт.
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

Айрин О Шей от Австралия доказа, че възрастта е просто число. А 102 е голямо число.
Най-възрастният човек, за трети път тя прави скок с парашут от самолет, от 4 км. височина. :daaa:

Изображение


ИзображениеОсобено по Коледа... :daaa:


Изображение

Обичайте се и се радвайте на живота! Прегръщайте всеки миг и бъдете благодарни за това, което имате.Толкова е хубаво!
Весели празници! :daaa:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Старост

Мнение от calico »

дааа......
самосъжалението е превзело тази тема
голямо окайване се лее....

старостта е да ставаш мъдър. без значение дали скачаш с парашут, или няма кой да ти отвори вратата, все тя, ако не си помъдрял, ако не си се устремил към нещо различно от материалния свят.

старостта е преход към духовните светове, и не е нужно да се вкопчваме във физичесия свят, той съвсем скоро няма да ни привлича.

както детето се готви и учи разни неща за живота като порасне, така и възрастните хора трябва да се готвят и да учат разни неща за живота по-натам, а тия неща не стават по купони, стават в самота.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”