Старост

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

Изображение
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Старост

Мнение от scleri »

ПРИТЧА ЗА ЕКСКУРЗИЯТА НА ТВОЯ ЖИВОТ

Изображение
Веднъж един човек тръгнал на пътешествие. Стигнал до далечна страна, която била известна с красивите си старинни замъци. Купил си той пътеводител и решил да ги разгледа. На страниците на пътеводителя били посочени дните и часовете за посещение на различните замъци, които били доста ограничени. На една от страниците обаче имало специално предложение, което се казвало „Екскурзията на твоя живот“, а снимката до него била на изумително красив замък. Човекът веднага решил, че на всяка цена трябва да го опита.

В предложението пишело, че по причини, които ще станат известни по-късно, за тази екскурзия не се предплаща, но трябва предварително да се съгласуват денят и часът за посещение. Заинтригуван от необичайната екскурзия, човекът още същия ден се обадил и уговорил посещението си.

На другия ден там го посрещнал любезен портиер.
- А другите посетители влязоха ли вече? – попитал чужденецът.
- Другите? Посещението в този замък е индивидуално и не включва екскурзовод. – отговорил портиерът.

После запознал посетителя накратко с историята на замъка като споменал достойните за вниманието му забележителности – картините по стените, старинните доспехи на втория етаж и оръжията в залата под стълбите, подземията и официалните зали. Завършвайки разказа си, той му връчил една лъжица и го помолил да я хване с едната си ръка.

- А това пък какво е? – учудил се човекът.
- Ние не взимаме входна такса и предлагаме самостоятелна разходка из замъка. А цената на екскурзията се оценява така – посетителите получават лъжица пълна догоре с фин пясък. В нея се събират точно 100 грама. В края на обиколката претегляме пясъка, останал в лъжицата и посетителят заплаща по един паунд за всеки разсипан грам пясък.
- А ако не разсипя нито един грам? – полюбопитствал човекът.
- В този случай посещението излиза абсолютно безплатно.

Гостът се учудил на условието, но му се сторило забавно и предизвикателно, взел лъжицата с пясък и започнал своята екскурзия.

Сигурен в твърдостта на ръката си, човекът бавно се заизкачвал по стълбите, неизменно гледайки в лъжицата. Когато стигнал до залата с доспехите, той решил да не влиза вътре, тъй като там имало открити помещения и се опасявал, че вятърът може да разсипе част от пясъка му, затова продължил нататък. После влязъл в залата с оръжията, но установил, че за да ги разгледа отблизо, трябва да прескочи перилата. Отново мисълта за пясъка го спряла и той ги разгледал само отдалече. По същата причина не успял да види още много места.

И така, все пак доволен, че е съхранил всичкия пясък в лъжицата, екскурзиантът се върнал на входа, където неговият домакин го очаквал с везна в ръцете.

- Невероятно! Вие сте загубили само половин грам! Поздравявам ви, вашето посещение се оказа абсолютно безплатно за вас.
- Благодаря – усмихнал се гостът.

- Е, как ви се стори обиколката? Доволен ли сте? – попитал домакинът.
Туристът се поколебал за кратко, но решил да бъде искрен:
- Ако трябва да съм откровен, не много. През цялото време мислех за пясъка и не видях повечето от забележителностите.

- О, много жалко! Знаете ли, ще направя за вас едно изключение. Ще ви позволя да влезете да разгледате отново замъка. Ще напълня пак лъжицата ви с пясък – просто защото такива са правилата - но, не мислете повече за пясъка! Единствено помнете, че трябва да се върнете точно след 12 минути, тъй като тогава идва следващият посетител.

Без да губи и минута, екскурзиантът взел лъжицата и хукнал да разглежда замъка. Изкачил стълбите на бегом, хвърлил бърз поглед на експонатите, после веднага слязъл надолу, за да разгледал това, което преди не успял. От бързане навсякъде сипел пясък, но времето така го подпирало, че отново не успял да разгледа всичко. Не усетил как минали 11 минути и той тичешком се върнал на входа.

- Е, виждам, че сте разсипали целия пясък. – отбелязал портиерът. – Но не се тревожете, нали се разбрахме. Е, как беше този път? Хареса ли ви екскурзията?
- Всъщност, не... – казал след кратък размисъл посетителят. – През цялото време мислех за това, че имам малко време и че не трябва да закъснея, разсипах целия пясък, но не успях да видя нищо и отново не изпитах никакво удоволствие от разходката в този прекрасен замък.

Тогава пазачът запалил лулата си и бавно заговорил:
- Знаете ли, има хора, които минават през живота като се опитват за нищо да не платят и така никога не могат да се насладят на това прекрасно пътешествие. Има и други, които вечно бързат и губят всичко – те също не получават никакво удоволствие. Много малко са тези, които владеят изкуството на живота.

Те успяват да разгледат всяко ъгълче и да се насладят на всеки момент от екскурзията, наречена живот. Те знаят, че за всичко се плаща, но и не забравят: Пътешествието си струва - всеки миг и всяка стъпка от него!
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Старост

Мнение от scleri »

Изображение
Deleted User 2919

Re: Старост

Мнение от Deleted User 2919 »

scleri написа: Сеп 30, '18, 14:15
Едно:
https://liternet.bg/publish3/iuzheliazk ... rostta.htm

Друго:
//Познавам Монсерат и Висенте повече от година
Знам, че са усмихнати и атрактивни, че умеят да създават настроение и че винаги имат забавни истории за разказване. Те наближават седемдесетте, но не мога да ги нарека стари, защото освен неумолимият печат на времето върху телата им, нищо друго у тях не говори за старост. Напротив, наясно са с проблемите на съвремието, използват всички блага на модерната техническа мисъл и имат ентусиазъм за живот, за който много млади хора, могат само да си мечтаят. //

// Защото ми се искаше повече хора да знаят, че възрастта не е причина за отказ от живота и че по света има възрастни хора, които се наслаждават на ежедневието си от позицията на натрупаните години. //
http://club50plus.bg/categories/travel- ... arseloneta
Склери и Марго поддържат тази , отворена от мен не знам в същност защо.., тема, като "царските дърва"(елша) огън.. :sbow: :tzvetentze:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Старост

Мнение от Мария Николова »

Само темите "Представете се" и "Нашите албуми" са лично наши теми. Но и в тях колкото повече хора пишат, толкова е по-хубаво. :daaa:
Всички останали теми, в който и да е раздел на нашия форум, не са лично притежание - като блог - на хората, които са ги отворили.
Всъщност това ли искаш да кажеш, Алина?
Че тази тема е твой блог и никой няма право да пише в нея?
И не, не ме тресе русофобия, нито русофилия. Аз познавам всички руски момичета във форума и за мен е без значение националността им. Гостувала съм на Veleva и мечтица, новозагорчета цъфтят в градините на Натали-Я и TARALEG.

Я, не ставай смешна, момиче! ;) :lol: Та ти даже не си достатъчно стара, за да пишеш от първо лице за старостта.
Така, както аз мога да пиша от първо лице. 8-)
Успокой се, обещавам, че ако реша да го правя, няма да е в твоята тема.
Ще отворя нова тема - За старостта от първо лице. И ще се радвам, ако и други пишат в нея.
И защото имам навика да вземам моментални решения, още сега ще отворя новата тема. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Deleted User 2919

Re: Старост

Мнение от Deleted User 2919 »

[quote="Мария Николова" post_id=839378 time=1538310333 user_id=95]
Само темите "Представете се" и "Нашите албуми" са лично наши теми. Но и в тях колкото повече хора пишат, толкова е по-хубаво. :daaa:
Всички останали теми, в който и да е раздел на нашия форум, не са лично притежание - като блог - на хората, които са ги отворили.
Всъщност това ли искаш да кажеш, Алина?
Че тази тема е твой блог и никой няма право да пише в нея?
И не, не ме тресе русофобия, нито русофилия. Аз познавам всички руски момичета във форума и за мен е без значение националността им. Гостувала съм на Veleva и мечтица, новозагорчета цъфтят в градините на Натали-Я и TARALEG.

Я, не ставай смешна, момиче! ;) :lol: Та ти даже не си достатъчно стара, за да пишеш от първо лице за старостта.
Така, както аз мога да пиша от първо лице. 8-)
Успокой се, обещавам, че ако реша да го правя, няма да е в твоята тема.
Ще отворя нова тема - За старостта от първо лице. И ще се радвам, ако и други пишат в нея.
И защото имам навика да вземам моментални решения, още сега ще отворя новата тема. :dovolen:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Изображение О, боже..
Когато ненавист или ярост обладява мозъка на човека, той не разбира какво говорят : пропуска смисъл на казаното ... Не разбира написаното : не обмисляйки написаното..Какво отношение към темата или към поста ми, има русофобия и русофилия?Не ме интересува изобщо с кого имаш връзки и дружба, това е лично .
Първо, няма тези думи:моята тема. Написано е :темата е отворена от мен..
Второто, приведена статия на човек и той пише от СВОЕТО първото лице, цитата е от там..
Много съжалявам, че се обадих, Извинявам се на Склери и Маргото и другите, които пишат в тази тема , се наложи и вие да четете това.. :snif:
:slips:
Сигурно трябва да помоля модератора, за да не се дублират темите да се затвори тазиИзображение
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1316 пъти

Re: Старост

Мнение от маргото »

:shappy: :shi: Алинка, много се радвам, че се завърна отново! :tzeluvka:
Не съжалявай мила, напротив обаждай си се редовно, щом изпитваш нужда от това и край на молбите за
затваряне на хубавата тема. За всеки влак си има пътници. И всеки пише там, където му харесва.
Моля те не се поддавай на провокации, при добро желание, всеки умен човек ще разбере какво си написала.
Според мен всеки млад или стар може да изрази разбирането си относно старостта, още повече, че всеки се
е запътил към нея. Естествено щом сме различни и мненията ни ще бъдат различни, нормално е...
"Всички искаме да общуваме с усмихнати хора, нали?
Особено, когато идват празници!" :daaa:
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Старост

Мнение от ivanina »

Отбих се да видя, ще садя ли скоро розите солитери от Флорибунда, и гледам Староста на среща. :shock:
Ми, отдавна не сме се срещали във форума Алинка с теб, и остаряхме с още едно лято. :eeeh:
И аз така, не съм се преселила още при звездите с оглед възрастта, но, всеки крачи по своите бабешки задачи. :nod:
Стига чужди снимки, я да ви покажа как немощно остарявахме русенските Бг. баби на Дидим- Егейското море, Турция това лято 2018.
Всички от групичката ни са жени над 60 те, в добро здраве с прилична визия и ясни разбирания за живота.
Докато почивахме 10 дни, правехме плановете си и за идващата година, което ще рече Какво?- че възрастта не пречи на мечтите ни.
Както в младостта, така и в старостта от половинката си аз не се деля!...щото много ми тежи сака с багажлъка. :twisted:

..............
За старите момичета, какво да кажа- само суперлативи, прекрасни събеседнички, весели и умни жени. :daaa:
Изображение
И момчетата ни са, мъже - мечта, държат ни зорко под око да не пристане някоя от нас на Султана! :D
[img]..../img]


Хайде със здраве! Желая на всеки от вас, да остарява умно, щастливо и красиво ! :tzvetentze:
Музикален поздрав на всички над 50 те [video][/video]
Последно промяна от Anonymous на Окт 11, '18, 23:29, променено общо 1 път.
Причина: По молба на Иванина премахвам снимките
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 2919

Re: Старост

Мнение от Deleted User 2919 »

Маргото, Иванина. лошо да общуваш, когато всеки момент чакаш, че някой ще нападне неочаквано , събирайки клюки в тесни компании. Названието на темата говори само за себе си....Няма да се мерим в нея с бройки на побелели коси, опадали зъби и бръчки на лицето :-)))))..Аз не обичам до себе си мрънкащи, намръщени хора..Изслушвам мълчаливо и отминавам, старая се да не се срещам повече с тях..защото отнемат ми оптимизъма и лъха на живота. До весели, оптимистични хора, понякога наивно-оптимистични, на мен става по-леко, забравям за възрастта си ..
Например, наскоро научих как да проверя истински мед или не, весело правихме експеримент с меда в чинията, и удивляхме се и ахкахме заедно..а сме над 60+
Иванина, усмихвай се по-често, направо изглеждаш много млада с усмивката си на лицето. Ти си смела, слагаш снимките си в форума..аз не мога така..Загубих смелостта си в емиграцаията. А бях много смела, изказвах мнението си, как то мислих; не обръщах вниманието , кой какво да мисли или одумва..Възможно и да от времето и от възрастта, възможно е..Преди обичах да пътувам, не се страхувах от пътуването.А сега? Сега самото мислене, че трябва да не закъснея за автобус или самолет ме плаши..Вчера сънувах, че пътувам със самолет, някой открадана ранеца,(и защо ранеца, а не куфар, не знам) ми ,бележника с адресите на близки и познати, телефона ми( как ще намеря тях, как ще се обадя???) .. парите и документите ми , демек, останали са в джоба ми..На сън толкова изживях, че сякаш , събуждайки се, изпитах физическа болка от загубеното в съня..:-)
Нямаше преди такива чудновати сънища, да и не изживявах много , по-леко приемах случилото се още по-вече на сън:-)..ЕГН-ето тежи явно..
Що се отнася до темата, това решава модератор и админ. нямам функцията за заключването.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”