Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дядовци

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от Гео, граф »

Сетих се за хубав виц на бански диалект.

Стара вражда съществува между Разлог и Банско, все се надхващат кой е по и най. Вярвам всички знаете какво значи деликатеса бански старец, който освен че е скъп, е и адски солен. Смятало се е, че който хапва често старец, значи е богат. Та отива един банскалия на гости в Разлог и как-как да си каже, че е ял старец :hmmm: :
- Нешчо ме кара на вОда.
Носят му чаша вода, но той след малко пак:
- Нешчо па ме кара на вОда.
- Е оти, Джьоре?
- Ядош старец :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Tony
Дълго кафе
Мнения: 139
Регистриран на: Мар 17, '16, 10:57
Местоположение: София

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от Tony »

kim написа:Разговор по телефон...
-Извинете господине, от къде казахте, че сте?
-От асково
-От къде?..Не разбрах?
-От асково бе...кът ляб... :lol:
Събрали се хасковлии на събрание да отменят буквата „х“ от азбуката, защото не им е необходима. Нямало дума, която да започва с нея. В разгара на обсъждането един станал и казал: Каква грешка щяхме да направим! Ами „хурна“ ?!?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от kim »

Геооо...Tony... :srofl: :srofl: :srofl:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от maranta »

Миша написа:
Сундурма е думата, която баба използваше за .... нещото в средата на старата къща, което е като тераса, ама е под покрив и на него лете слагаха софрата, сушаха разни неща и тн.
У наше село на туй му се вика кьошка :dovolen:
Кьошка(чардака) на къщата от детството ми всъщност беше покрита тераса, издаден напред от фасадата на къщата, а сундурмата е в средата, наравно със стаите, стая на която липсва стената откъм лицето на къщата. От сундурмата има вече врати към другите стаи.

Не бях чела темата и се натъжих...
Венетка, за първи път "срещам" някого, който знае думата сундурма :daaa: Сега търсих и попаднах на това(забравила съм го...):

"Къщата на чифлика беше голяма, двуетажна, с широка стряха и издаден отпред чардак, каквито са всички стари български къщи. Горе четири хубаво изработени диреци, с малки спретнати капители, по които имаше резба, подпираха чардака в четирите ъгъла. Долу диреците бяха само два, но по-яки, по-дебели, вложени в подложки от дялан камък, с които те стъпяха на земята като с големи конски копита. Там, гдето беше чардакът, къщата се вглъбяваше малко навътре от доста широка сундурма, обградена със също такъв пармаклък, с какъвто беше ограден и чардакът. Две врати, почернели от времето, обковани в няколко реда с големи железни гвоздеи, главите на които изглеждаха като пулове, се очертаваха върху варосаната, малко синкава стена. Отстрана на всяка врата имаше по един прозорец. Дъсчена стълба се спущаше надолу към двора."Йовков, Й. Чифликът край границата

Все едно описва бабината къща, и стълбата беше дъсчена... :snif:
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от venetka70 »

Леле, maranta как ме засмука машината на времето и се върнах 35-40 години назад. Прекрасно детство, сегашните деца могат само да ни завиждат.

Да, сундурмата е точно това помещение, в средата на къщата между стаите, ама май наистина няма друга дума, която да съответства. Сундурмата си е ... сундурма.
Дядо ми имаше доста богат речник по отношение на обидните думи към някого. Тази сутрин си мислех за моя дядо, оня проклет човечец с невероятно бяла кожа, сини очи и руса коса. Толкова проклет бешее...., как само ме е ядосвал, а сега така да ми липсва.
Сетих се за думите серсемин, мискин, тапигьоз, мундар. Напъвам се да си припомня и другите такива, ама бавно се сещам. Просто сега липсват от нашия речник.
А знаете ли какво са сиджимка и шлибучка???
Помня как лятото ме вдигаше много рано от сън да ходим да обръщаме " лицерната", та да изсъхне равномерно. Мятах се на каручката отзад / със сложени ритли за сено /, провесвах си краката, обути в неизменните сини платненки и дремех по пътя. На връщане беше по-добре- разсънена подобаващо от работата, с пълни дробове с невероятни утрешни аромати пак сядах отзад на каручката, но вече въоръжена с шлибучка. Шлибучка е тънко, гъвкаво клонче от някое дърво. С него рисувах змийчета по пепелта по черния път.
Пътувайки обратно към къщи дядо вадеше торбата и си поделяхме каквото баба е сложила за хапване. Питки със сирене ми бяха любими и онези прекрасни, леко кисели зарзали. А зарзали знаете ли какво е??
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от kim »

venetka70 написа:.

Да, сундурмата е точно това помещение, в средата на къщата между стаите, ама май наистина няма друга дума, която да съответства. Сундурмата си е ... сундурма.

А знаете ли какво са сиджимка и шлибучка???
На такова същото помещение му казвахме сайвант. Беше на първия етаж по средата,
открито към двора и встрани имаше врати за стаи и дам./в него са затваряли добитък/
А на тънката пръчица- шлибка.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от Мадам_Сръчкова »

kim написа:
venetka70 написа:.

Да, сундурмата е точно това помещение, в средата на къщата между стаите, ама май наистина няма друга дума, която да съответства. Сундурмата си е ... сундурма.

А знаете ли какво са сиджимка и шлибучка???
На такова същото помещение му казвахме сайвант. Беше на първия етаж по средата,
открито към двора и встрани имаше врати за стаи и дам./в него са затваряли добитък/
А на тънката пръчица- шлибка.
По моят край в сайвана се съхраняваше сеното за зимата. Специална постройка, в която се събира храната за животните :dovolen: .
А сиджимка е късно въже.
Тези думи също се употребяват серсемин, мискин, тапигьоз и МУРДАР-човек, който много цапа.
За Северна България говоря :dovolen:

И една смешна дума, за която се сетих Кълцалник знаете ли какво е?
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
лалесъм

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от лалесъм »

kannamy написа:Scleri направо ме утепа с тия изрази
Като малка ме бяха пратили за няколко седмици в Любимец.И там жените като се съберат на седянка/ама там по друго му казваха ,но пусто не мога да се сетя/и аз при тях и се пулих и зверих -те си говорят,а аз нищичко не вдявах .
ДИРНЕК ;)
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от maranta »

kim написа:
venetka70 написа:.
Да, сундурмата е точно това помещение, в средата на къщата между стаите, ама май наистина няма друга дума, която да съответства. Сундурмата си е ... сундурма.
А знаете ли какво са сиджимка и шлибучка???
На такова същото помещение му казвахме сайвант. Беше на първия етаж по средата,
открито към двора и встрани имаше врати за стаи и дам./в него са затваряли добитък/
А на тънката пръчица- шлибка.
Еех, Венетка :tzeluvka: и сиджимка знам, и ш(л)ибучица.
Ким, аз пропуснах да напиша, че у наше село сундурмата е на втория етаж.
Сайванта включваше малка сушина за добитъка, курник, дам, кошара, кочина... А "втория му етаж", върху всичкото това, беше сеновал. Пред сайванта беше двора, зад него - хармана.
:snif:
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от Димана »

Вени, зарзалии в нашия край казват на едни дребни, но много ароматни кайсии. Същото е и в селото на ММ. Една наша позната, снаха в същото село, изпаднала в дълбокомислие, когато я изпратили в избата да донесе компот от зарзалии. "Гледам - вика - само от кайсии има". А при тях (тя е от Сливенско) зарзалии казват на джанките сливи. :D :D :D
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”