Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дядовци

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дядовци

Мнение от renimoss »

Ето я новата тема по предложение на Миша, защото много ми хареса и ще я следя с интерес :dovolen:
Миша написа:По нашия край си е маша, комшийката ни,баба Евра , която ми беше като втора баба и си отиде на 104 години , на машата викаше ватрал или ветрал , не помня вече, и не даваше да го оставяме прав , защото щял да отвори вратата на таласъмите :D , много истории ни разкаваше тя , все такива стари и според нея задължителни за спазване :mrgreen: , позабравила съм ги вече за съжаление , но току някоя вземе, че изплува по неочакван повод като този сега и си спомня за нея , изобщо крайно време е да си спретнем една темичка за диалектните думи , за обредите и приказките на нашите баби, знае ли човек, може да изпълним някой древен обред и да обърнем нещата да тръгнат по реда си :D .Та нали някой беше казал, че българите сме малко православни, малко атеисти и много езичници :mrgreen: ,т.е. пазим древното знание :hmmm:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от renimoss »

Ето и едно поверие, което знам от моята прабаба: когато се зададе градоносен облак се слага брадвата с острото нагоре на дръвника на открито. Така облакът ще се "разсече" и градушката ще ни отмине. Аз си го практикувам това до ден днешен и ако щете вярвайте, като сложа брадвата и не вали градушка. Ако не я сложа, леле мале, погром. Не че вярвам, ама факт ...
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от къщичка »

Супер тема!
Като имам време ще разкажа за моята баба и долапите. Смешни случки, като се сетя и се подхилвам.

Иначе в русенско казваме на кравето масло - бутер.
На лопатата за боклук-фараш.
И думата кесийки не навсякъде я знаят. Това са найлонови пликчета без дръжки.

За поверията относно времето-когато птиците, особено врабчетата се къпят в пепел-ще вали дъжд.
Също и когато лястовичките летят ниско до земята.
А когато вечер небето около залеза е оранжево-червен, на следващият ден ще е ясно и хубаво времето.
Следила съм ги тези неща и винаги е така.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от venetka70 »

Любима дума от баба ми е пезул.
Това е ниша в стената, най-често ги има в мазетата.
Та като ми кажеха да донеса бурканче от пезуля бях много, ама много щастлива, защото там баба съхраняваше динения маджун.
А маджун е не оня за прозорците, а безумната вкусотия, която варяха от дини или пък от захарно цвекло.
Няма да ви казвам колко невероятно е маджун върху резенче качамак, ммммм.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от Noel »

Страхотна тема,Рени :dovolen: :tzeluvka:
Тук очаквам много жени да се включат.Защото сме отрекли женското начало-La Loba,изначалното съзидателно.Навремето тази мъдрост се е предавала от майка на дъщеря и е имала дълбок корен.Мистиците казват,че когато отново се върнем към дълбокото природно,света ще поеме към светлината.
Ето първото древно правило в моя род,който споделям:
Изсипаната сол подсказва за зла сила в къщата(разбирай натрупан негатив).Тя се събира усърдно в шепа и се прехвърля през ляво рамо.След това може да я сметеш и пуснеш по вода(в тоалетната примерно).Къщата е почистена за дълго.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от venetka70 »

Сетих се и за друга такава дума.
Дядо ми казваше, че нещо е пъхнато над киришите. Това са гредите на покрива.На тавана на старата къща на село често имаше мушнати между гредите и самия покрив навити на руло чергички от камъш, конопени чували и други такива съкровища. Та това е да съхраняваш вещи над киришите.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от Гео, граф »

Ех, че хууубаво :shappy: ! Браво на Рени и Миша :sclap: !!!

Аз няма да разказвам детски спомени, само ще подсетя, че в последните години се издадоха няколко романа, написани на диалект или поне близко до диалекта. Думата ми е за Възвишение на Милен Русков, Трънски разкази на Перър Делчев, Северозападен романь на Стоян Николов-Торлака (който за съжаление още не съм чела, но ще, ще :nod: ), Калуна-каля на Георги Божинов. А има и още разбира се, които са по-стари, но не по-малко хубави. Така че все още има радетели на корените, езика и обичаите ни :D
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
лалесъм

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от лалесъм »

Ехе, ама как така закъсня с ден-два тази тема...Такъв зор беше на щерката да напише съчинение за диалектните думи, че повече писа за чуждиците и жаргоните :lol:
Аз много обичам да използвам диалектни думи, но все по-рядко се сещам за такива :snif: И заради това с огромно удоволствие прочетох книгите, които е изброила Графинята :nod:
Най-добре се получава като ми е кипнало и използвам диалектна дума като обида - примерно "серсемин". Веднага се сещам за баба и детските лудории и ядът изчезва :liubov2:
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от sendi1966 »

Много хубава тема.
Ще я следя с интерес и да не съм голословна ще разкажа за една дума,която употребяват в квартала,в който живея.
Свекър ми ме накара да отида свекървата да ми даде една шейка :hmmm: Ха сега де :hmmm: То било пирон :D Ама аз как да зная като в наше село на пирона викат инцерь :D
За поверията се сещам,което знам от една баба периодично да се разхвърля в къщата,пред вратата на къщата захар.Тя поемала негативната енергия.При безсъние също препоръчваше да се хвърли малко захар на леглото.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Диалектните думи, обреди и приказки на нашите баби и дяд

Мнение от Asarina »

И аз много обичам и използвам диалектните думи. Има толкова точни - с една дума казваш това, което на "книжовен" език ще кажеш с много. Думата "ѝде". Например - ѝде от мен, разбирай, толкова съм се захванала с нещо, че се вижда енергията, която излъчвам. Представете си колко е точна за нас, като дойде нещо за садене. :liubov2:
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”