Пилешка супа за душата

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Пилешка супа за душата

Мнение от Noel »

Заглавието не мое хрумване,просто ми харесва :dovolen:
Пилешката супа е нещото,което единствено може да провокира апетита ти,когато те боли.Та за това и заглавието.
Извървях дъъъъълго пътешествие.Понякога стигах до дъното,друг път се опитвах да размахвам ръце.Безцелно,така ,колкото да усетя че съм жива.
Имаше съпротива,имаше гняв,имаше и себеунищожение....докато не поисках сама да изплувам.Силата е в нашето вътре!Само там.

Пускам я темата ,защото знам,че има много хора,които има какво да кажат.Виждала съм истини сред многото постове.И много мъдрости.
Нека събираме тук всичко,което ни е разтърсило.Наши си мисли.Чужди мисли.Душевност в думи.Може да стане един роман без аналог.А може и нищо да не стане....
Първото,с което започвам (изпрати ми го мама Ли преди и да ми хрумне,че ще затворя една дълга серия от моя живот)
И с огромна признателност към всички вас,които ме изтърпяхте в това пътуване :liubov: Едно великолепно пътешествие с интересно днес.Камино.


Ако имате късмет, ще останете сами. Съвсем самички - до вас няма да има никой и ще ви се наложи да потърсите опора на земята и да повярвате в себе си.

Ако имате късмет, ще дойде момент, когато животът ще ви удари, за да ви разполови като орех и извади наяве сърцевината.

Ако имате късмет, ще почувствате болката. Толкова ще ви боли, че тая болка ще ви накара да умирате, за да може да се преродите отново.

Ако имате късмет, ще плачете. И тези сълзи никой и нищо не ще може да спре. С тях ще дойде освобождението, а после – истинският живот.

Ако имате късмет, ще бъдете уязвими. И няма да успеете да го скриете от другите. Тогава ще узнаете, кои са с вас, и кои – не.

Ако имате късмет, няма да знаете отговорите на въпросите. И тогава ще се наложи да потърсите своята истина.

Ако имате късмет, ще се разочаровате от хора, идеи, учители и добри вълшебници. И преживявайки това, ще може да видите реалния свят.

Ако имате късмет, няма да има от кого да поискате съвет. Съвсем от никого. И ще трябва да откриете вътрешния си компас.

Ако имате късмет, ще ви бъде непоносимо, толкова много, че ще трябва да направите нещо с това или просто да се отпуснете и да позволите на света да направи нещо с вас.

Ако имате късмет, ще губите, ще се заблуждавате, ще бъдете предадени и почти смазани. И това „почти” ще набразди лицето ви с бръчките на мъдростта. А опитът ще остане с вас за цял живот.

Ако имате късмет, ще останете без пари. И ще се наложи да встъпите в истински отношения с хората, на които по-рано просто можехте да платите.

Ако имате късмет, ще имате страшно много пари и ще стигнете дъното на отчаянието, когато се сбогувате с илюзията, че щастието е в тях.

Ако имате късмет, далеч не всички ще ви обичат. И ще е нужно да настроите вътрешната си ценностна система. А желанието да се харесате на всички ще отпусне примката, стегнала гърлото ви.

Ако имате късмет, някой много близък ще се отвърне от вас. А вие ще научите цената на миговете щастие.

Ако имате късмет, ще се сблъскате с любимите лице в лице. И ще има две истини. Тяхната и вашата. И ще почувствате кънтящото пространство между отделни вселени, които едва се докосват.

Ако имате късмет, вие ще издържите на всичко това. И ще откриете начин да се преобразите. Да преживеете онази вътрешна алхимия, която създава от болката красота, от гнева – смирение, от страха – постижения, от радостта – вдъхновяващ пример. Вината и срамът пречистват душата, както чистачът измита стария боклук. И белезите се превръщат във врати.

Ако имате късмет ще дойде точният момент…

22.02.2016

Автор: Аглая Датешидзе

http://dateshidze.ru/blog/esli-vam-pove ... oe-vremia/" onclick="window.open(this.href);return false;
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Пилешка супа за душата

Мнение от Noel »

Когато си роден да бъдеш

Това е положението, брате!
Харесваш, не харесваш - няма друго:
На Хектор му отрязаха главата,
че брат му спа със чуждата съпруга.
Не беше и съвсем по правилата
за Ланселот да води чужди битки,
преди да е приключила играта,
да се удави в локвите на плитко.
Дали на Хамлет трябва да му дреме
за кризата на рицарските нрави,
но чака разнебитеното време
един самотник луд да го поправи.
Отдавна ми е ясна тази мода -
светът убива своите герои.
И сигурно издига ешафода
за нас, непобедените при Троя.
Но все едно - усмихва се съдбата
в беззъбата уста на някой Санчо
и хукваме да гоним свободата
по камъните остри на Ла Манча.
И няма как да бъде другояче,
когато си роден да бъдеш струна.
Една китара нищичко не значи,
додето някой луд не я целуне.

Ники Комедвенска
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Пилешка супа за душата

Мнение от renimoss »

Прекрасна тема, Ноел, благодаря ти! И за споделената мъдрост :tzvetentze:
Когато аз се насочвам към дъното (не съм сигурна дали съм го достигала, но нали винаги може да е и по-зле), си повтарям стария класически стих:

Когато си на дъното на пъкъла
Когато си най тъжен и злочест
От парещите въглени на мъката
Си направи сам стълба и излез
Светът когато мръкне пред очите ти
И притъмнява в тези две очи
Сам слънце си създай и от лъчите
Създай си стълба и по нея се качи
Когато от безпътица премазан си
И си зазидан в четири стени
От всички свои пътища премазани
Нов път си направи и сам тръгни
Трънлив и зъл е на живота ребуса
На кръст разпъва нашите души
Загубил всичко, не загубвай себе си
Единствено така ще го решиш.

Д. Дебелянов
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Пилешка супа за душата

Мнение от Гео, граф »

За Ноел, с обич :sbear: :slove: !

[video][/video]

Пока Земля еще вертится
Пока еще ярок свет
Господи, дай же ты каждому
Чего у него нет
Пока еще хватает---- времени и огня:

Дай же ты Всем понемногу!

И не забудь ПРО МЕНЯ

..............................

Докато Земята още се върти,
докато още е ярка светлината,
Господи, дай на всекиго
това, което няма.
Докато още не достига... времето и огъня,
дай на всекиго по малко!
И на забравяй за мен.

:sheart:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Пилешка супа за душата

Мнение от Noel »

Имали ли сте състояния на луда изменчивост?Не тази осмислената,а такава,която ви осенява сутрин ,когато целия ви ден е планиран до секунда.
Или миг преди да заспите.Не заспивате,естествено.То е като мълния.Изведнъж те прорязва и се чудиш-А бе, аз как това не съм го разбрал....
Това състояние е надбягване с времето.И със себе си.Не смогваш даже да записваш...толкова си нестигаем.
Та в едно такова състояние аз преоткрих лятото.Никога преди не съм го харесвала.Даже го проспивах,както "нормалните" хора правят със зимата.
Лятото се настани трайно в душата ми в средата на юли.В една дъждовна вечер,когато небето над Витоша се отвори.С порои от събрани сълзи и пот.
Изпитах неистова потребност да застана лице в лице с бурята.Да ме завихри до пети.Да потъна в нея.Едно мистично отдаване.Само с рокля и празно сърце.Не помня колко съм стояла там сама.Помня следващите дни-препълнени от смисъл.С признателност към топлината на слънцето.Със спомена от мокрите коси и прилепналата рокля.С мириса на прегоряла трева.И с цвят на узряла любов.Към всичко в мен.И към уроците в живота.
Остана чуденето как досега не съм отдавала дължимото на лятото!!!
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: Пилешка супа за душата

Мнение от scleri »

Стихотворението е от Ръдиард Киплинг, авторът на „Книга за Джунглата“.

AKO

Ако владееш се, когато всички
треперят, а наричат теб страхлив;
Ако на своето сърце едничко
се довериш, но бъдеш предпазлив;
Ако изчакваш, без да се отчайваш;
наклеветен – не сееш клевети;
или намразен – злоба не спотайваш;
но… ни премъдър, ни пресвят си ти;

Ако мечтаеш, без да си мечтател;
ако си умен, без да си умник;
Ако посрещаш Краха – зъл предател –
еднакво със Триумфа – стар циник;
Ако злодеи клетвата ти свята
превърнат в клопка – и го понесеш,
или пък видиш сринати нещата,
градени с кръв – и почнеш нов градеж;

Ако на куп пред себе си заложиш
спечеленото, смело хвърлиш зар,
изгубиш, и започнеш пак, и можеш
да премълчиш за неуспеха стар;
Ако заставиш мозък, нерви, длани –
и изхабени – да ти служат пак,
и крачиш, само с Волята останал,
която им повтаря: “Влезте в крак!”

Ако в тълпата Лорда в теб опазиш,
в двореца – своя прост човешки смях;
Ако зачиташ всеки, но не лазиш;
ако от враг и свой не те е страх;
Ако запълниш хищната Минута
с шейсет секунди спринт, поне веднъж;
Светът е твой! Молбата ми е чута!
И главно, сине мой – ще бъдеш Мъж!

И понеже неминеумо част от силата на думите се губи в превода за тези които са добре с английския ето го и оригинала:

If

If you can keep your head when all about you
Are losing theirs and blaming it on you;
If you can trust yourself when all men doubt you,
But make allowance for their doubting too;
If you can wait and not be tired by waiting,
Or, being lied about, don’t deal in lies,
Or, being hated, don’t give way to hating,
And yet don’t look too good, nor talk too wise;

If you can dream – and not make dreams your master;
If you can think – and not make thoughts your aim;
If you can meet with triumph and disaster
And treat those two imposters just the same;
If you can bear to hear the truth you’ve spoken
Twisted by knaves to make a trap for fools,
Or watch the things you gave your life to broken,
And stoop and build ’em up with wornout tools;

If you can make one heap of all your winnings
And risk it on one turn of pitch-and-toss,
And lose, and start again at your beginnings
And never breath a word about your loss;
If you can force your heart and nerve and sinew
To serve your turn long after they are gone,
And so hold on when there is nothing in you
Except the Will which says to them: „Hold on“;

If you can talk with crowds and keep your virtue,
Or walk with kings – nor lose the common touch;
If neither foes nor loving friends can hurt you;
If all men count with you, but none too much;
If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds’ worth of distance run –
Yours is the Earth and everything that’s in it,
And – which is more – you’ll be a Man, my son!

Rudyard Kipling
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Пилешка супа за душата

Мнение от Noel »

“Няма по-мъртва точка от спряно време. Съзнанието не може да приеме това и се съпротивлява с всички сили. Да живееш, значи да усещаш как бързо, как задъхано тече времето през тебе, как излита с горещото ти ускорено дишане, как ручи с потта през порите на кожата ти, как се оттича с парливите тръпки на умората вечер, когато се прибираш след напрегнат работен ден, как бие с учестения ти пулс. Застой. Значи преставаш да живееш.”
Блага Димитрова
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Пилешка супа за душата

Мнение от maranta »

Noel написа:...
Първото,с което започвам (изпрати ми го мама Ли преди и да ми хрумне,че ще затворя една дълга серия от моя живот)
И с огромна признателност към всички вас,които ме изтърпяхте в това пътуване :liubov: Едно великолепно пътешествие с интересно днес.Камино.
Ако имате късмет...
Ако имате късмет ще дойде точният момент…
22.02.2016
Автор: Аглая Датешидзе
Ех, Ноел :tzeluvka: :tzvetentze:
Горния текст не бях го срещала..., но разбирам, че явно съм от късметлиите :dovolen: Ей сега ще се събере отборът. :nod:
А Ники К. как ги напипва нещата, ми то как да го кажеш по-ясно и непарфюмирано :hmmm:
elfy

Re: Пилешка супа за душата

Мнение от elfy »

Досега не бях поглеждала на нещата от този ъгъл... късмет... или "Пълна лудница - Пренареждане" :?:
Ноелка, удивявам се на силата и умението ти да пишеш в такъв момент. :gush:
Аз не намирам думи а се смятах за умна, предвидлива и всеотдайна... е, останаха ми само въпроси без отговор...
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Пилешка супа за душата

Мнение от МГХ »

Аз трудно попадам в този водовъртеж . Не че нямам падове и върхове. Напротив. Животът е низ от такива . Просто гледам на него като на нова възможност. Научила съм се някъде в детството , че когато е най-зле , значи следващото , което ще дойде е възможно най-добре. Не знам дали звучи смислено това ,което пиша , но в момента се изкачвам нагоре , след като преди година слязох твърде надолу. Изкачвам се още по-скоро душевно и не толкова видно в действителност. Гледам с очите на човек ,който очаква да се случат чудеса и не мога да приема , че като съм минала шестдесет животът ми е минал билото. Очаквам да ми се случат интересните неща тепърва.
И направих най- глупавото според някои. Зарязах работата ,която ми беше ежедневие повече от 35 години и ... искам да се занимавам с нещо различно. Все още го търся. Дано не звучи лекомислено това , а по-скоро метафорично.
Ноел , обичам бурята.Истинската .Природната. Заставам навън и вдишвам мириса й , усещам порива на вятъра и ... се чувствам мъничка , но велика частица от цялото.
Такова усещане имах една вечер в един от манастирите на Метеора , Гърция. Изчаках групата да мине и по стечение на обстоятелствата влязох в църквата последна. След края на работното й време. Почувствах се на върха на света.Само аз и целия безкрай.Не може да се опише.Нещо като летене без крила.
:tzeluvka: :tzvetentze:
Изображение И. К. Айвазовский «Буря на море ночью»
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”