Липсва ми

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Липсва ми

Мнение от milena02 »

Ха, покани и ти някой класик, де! Примерно разкажи как "една българка" баба Илийца вади бурен. :lol:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Липсва ми

Мнение от Гео, граф »

Събирачка на ценности

Хората си мислят, че само те колекционират различини предмети, а че ние, цветарите, не колекционираме. В нашия форум има една страшна колекционерка, казва се ИвТарлен. ИвТарлен щом видеше нещо, и веднага го колекционираше. Тя до такава степен беше запалянковка, че искаше да колекционира километричните камъни от шосето, а така също железопътния мост и Калин Врачански. Работата е там, казваше цветарката, че няма къде да туря моста и тия километрични камъни, Калин пък съвсем ще ми се пречка в краката, а иначе веднага ще ги изколекционирам. Всеки колекционер се простира според градината си. ИвТарлен беше заела една стара градина на някакъв цветар, с километричното име Фр. Т. Мититаки. Тоя същият, Фр. Т. Мититаки, заминал една година подир щъркелите към птичата равнина на Изток и повече не се върна. Неговата градина беше доста буренясала, но Ив я разкопа, натори, засади и започна да колекционира най-напред бананови палми. Ние живеем под открито небе, дъждът и слънцето развалиха банановите палми, а студовете ги измразиха и нашата приятелка реши да колекционира такива работи, дето по света никой не ги колекционира.

И като мисли колкото ѝ беше необходимо да мисли, тя измисли да колекционира семена. За тая работа тя си купуваше оттук и оттам, поръчваше си от Холандото и от Пландорекс, както и от Декатлон по някое семенце, търсеше ги под дърво и камък и за късо време направи много богата сбирка. Но като всеки колекционер, ИвТарлен също се увлече и почна да носи съвсем непознати семена, някои от тях твърде подозрителни, щото казваше, че ги била изровила от земята. В нейната сбирка например имаше едно семе, едро като малка тиква и еластично като гумено, и неведнъж сме се събирали да го ритаме на поляната, а то подскача, като че е напомпано. Никой не можеше да обясни какво е това семе и где що цветари питахме, всички казваха, че не са чували за подобна гумена семка. Трольо, който подтичваше около нас само по юнашка фланелка, също каза, че не бил чувал в Канада да е имало нещо подобно.

Нашата приятелка Ив много се възгордя и викаше на всички, че това сигурно е Монтевереса на семената. Кой откъде иде, тя веднага бърза да го повика и да се похвали със сбирката си. Има една розарка от фейсбук, Ив повика един ден и нея да види гумената семка. Розарката дойде, шумна, бъбрива като картечница и миризлива до немай къде — ще си помисли човек, че откакто се е родила, се е къпала само в масло от рози. Тя, вярно, че миришеше на рози, та се не траеше, но това не ѝ пречеше да ходи наконтена, с разни сини фльонги по конската опашка и по полата също така натуряла сини фльонги на лилави рози, после пък кръстосала черни джувки на червени рози — та като я гледаш, ти се струва, че и ти ставаш на фльонга с рози.

Та развъртя се там розарката, огледа цялата сбирка, всяко семенце назова, щото пък и много знае, навсякъде скита, всякакви журнали чете и предимно едно френско списание от 1903 година, пълно като нея с фльонги на рози. Щом стигна до гуменото семе, розарката се замисли като каква ли ще да е тази семка. Докато тя мислеше, реши, че ще е по-добре да не мисли мълчаливо, а да ни разкаже някоя и друга история. Мисли тя, попоглежда семето и ни разказва, че възнамерявала да купи трабант, та да се вози с него. Ние, от своя страна, я питаме да не би това семе да е семе на трабант, а тя ни казва, че трабантът не произвежда семена, и докато гадае, гуменото топче се разтвори, нещо си показа от него муцуната и каза заканително: Ссссс! Розарката се връцна тъй бързо, че в един миг събра всичките си хиляда и триста фльонги на рози и изчезна по улицата най-реактивно заедно със своето френско списание от 1903 година. ИвТарлен даде веднага на заден ход, подскочи и увисна на клона на ореха. Ние се попреместихме бързичко на по-горните клони и за голям ужас забелязахме, че от гуменото семе излиза животно безкрако, вика свирепо: Ссссссс!, заканва се на целия свят и ни оглежда с мръсните си очи. Това беше змия. ИвТарлен, като обикаляла и обогатявала своята сбирка, намерила по земята и това змийско яйце и го турила в колекцията си от семена. Разбойникът, раснал в тъмни подземия, гледаше толкова мрачно и злобно, като че целият свят му бе черен пред очите. Той посъска, посъска и се шмугна в дерето.

Брех, майка му стара!, извика Ив. Я да видим и онуй земно семе дали не е змийско яйце, дали пък някой змей или динозавър да не излезе от него. Върнахме се ние при сбирката, пообиколихме другото земно семенце, почукахме тихо отгоре му, като че го потупваме леко по рамото, и ИвТарлен извика: Змей ли си или динозавър, обади се! Това, дето беше вътре, помълча известно време и после кихна. Не вярвам един динозавър, че може да киха, каза Ив, но за всеки случай включи на заден ход, за да може да се измъкне при първата опасност. Почукахме отново, но никой не се обади. Тогава някой удари с все сили яйцето, то се разполови и отвътре излезе едно костенурче. Костенурчето примигна на слънцето и пак кихна. Ама че си странна работа си ти! каза му ИвТарлен. Ще строшиш едната черупка да излезеш на бял свят, ама пак излизаш с черупка! Какво да правя, каза костенурчето. Аз все ходя по места, дето няма ни ханчета, ни хотели, а като замръкна, нали трябва някъде да преспя. Затуй си нося къщата, та като ме настигне нощта по пътя, влизам вътре, заключвам срещу разбойниците и лягам да спя. Щом ни обясни това, костенурчето попита къде има вода за пиене и ние му посочихме реката. Костенурчето се прехвърли през клона заедно с къщата си, тупна в тревата и се запъти с бясна скорост право към реката. Месец подир туй го видяхме отново, то вече бе презполовило пътя до реката.

ИвТарлен си запретна ръкавите, провери всички семена от колекцията си за яйца, от едно паешко семе-яйце излязоха сто паяка и продължиха да излизат още, но ние можехме да броим само до сто, та останалите не ги броихме. Във всеки случай те бяха много повече от сто. Паешка работа — каза Ив, старовремска работа! Една бобена шушулка никога няма да тури сто бобчета в една шушулка, та да се бутат вътре, да се застъпват в краката или да се блъскат с лакти, както хората се блъскат в трамваите. И оттогава нашата приятелка не прие в сбирката си нито едно яйце, ако то не е истинско семе.

По тоя повод Драга ми цветарке направи следната забележка: Ти, драга ми цветарке, трябва да знаеш, че всяка жаба си знае гьола и всеки колекционер колекцията. Откъде-накъде си седнала да колекционираш влечуго, драга ми цветарке! Да си видяла случайно някое влечуго да е седнало да колекционира цветарки? Не си видяла и няма и да видиш, драга ми цветарке, защото влечугото гледа как да те изяде, а ти си седнала да ги колекционираш! Ееех, драга ми цветарке, драга ми цветарке!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Липсва ми

Мнение от Силвия »

:lol: :lol: :srofl: :srofl:
Абе Гео, що си губиш времето, а не се хванете с Агента да врътнете едно ала Илф и Петров :lol:
Умори ме бря :lol: мязаш на Борис Виан :lol:
wenche

Re: Липсва ми

Мнение от wenche »

Гео, Гео, :lol: :lol: :lol:
Таланте встранен и неизчерпаем :gush: :gush: :gush:
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Липсва ми

Мнение от Димана »

:D :D :D :D :D :D
Е, нееее!!!
:tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

Re: Липсва ми

Мнение от zeleno »

брях , без малко да го пропусна :srock:
дека е фото с Калин , та и аз да изплакна очите ?
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Липсва ми

Мнение от Албена »

Драга ми цветарке и другарке ,Гео :tzeluvka: благодаря ти ,че събуди вълшебния дух на Радичков! :gush:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Липсва ми

Мнение от Гео, граф »

zeleno написа:брях , без малко да го пропусна :srock:
дека е фото с Калин , та и аз да изплакна очите ?
Е къде може да е, Зеленко, освен в кукундрилската тема 8-) :nod:
Те ти го прехваления Калинчо, награбил здраво нашата хубавица Ив :angelche:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

Re: Липсва ми

Мнение от zeleno »

СТРАХОТНИ СА :ieeee:
:tzeluvka:
viktoriaivanova
Кафевар/ка/
Мнения: 841
Регистриран на: Мар 22, '13, 13:35
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Липсва ми

Мнение от viktoriaivanova »

Да ,и стихотворение има за случката...
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”