НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
РОУЗ

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от РОУЗ »

И на сина ми му разбиха главата в училище, след футболен мач, един разярен тийн, не могъл да свикне със загубата, и докато стоят на двора и правят разбор на групички, се затичва /едричък екземпляр е/ да удари една глава на някакво момче, то се отмества и онзи нацелва странично сина ми, отпуснат в сладки приказки и съвсем неподготвен, той сега е два метра, тогава пак беше малко по-висок от средното за възрастта, винаги е спортувал, не е някоя вейка, но точно така го отнася този изненадващ удар.
Не разбирам как точно усяха да ме убедят да не пускам сигнал, да не намесваме други институции, момчето не било такова по принцип, лелята е учителка в същото училище, от добро семейство, но родителите се развели, преживявал травма, да му влезна в положението, кършат ръце от директор до начална учителки, ала-бала. След два месеца счупи друга глава.
Всеки трябва да се научи да отговаря за действията си и да понася последствията, отговорът на лошото с добро е всъщност акт на бездействие, произвежда самодоволни, самонадеяни, груби и мислещи се за недосегаеми индивиди, с каквито са пълни улиците ни.
Само да вметна, не съм жадна за мъст, особено към деца, за мен децата никога не са виновни, дори и онзи, който счупи главата на сина ми не е виновен, виновни сме възрастните, независимо дали грешим с добри или не дотам добри намерения.
Циганинът, който вършее из хорските дворове и законът не го лови, поради това, че престъплението му се приема за дребно, щетите са под нам си колко минимални работни заплати или както там е формулирано удобно в закона, важното е не, че краде ежедневно, а че краде малко, това създава чувство за безнаказаност, някъде във времето прераства в наглост и ескалира, когато същият този уж безобиден и безвреден за обществото урод убие за 10 лева поредният пенсионер, решил да изкара спокойно старините си на село.
Нема такава държава, или поне няма достатъчно цивилизована такава, където хората да са оставени сами да решават отношенията си, там, закъдето цъкаме с език, нещата са по друг начин устроени, всички тези отношения са разписани и хората са дресирани още от детска възраст, проблемите се решават от институции, не се чака на съвестта, интуицията, разположението на звездите и т.н, тук проблемите се решават кой как може, често с юмруци - в училище, на пътя, във входа или през оградата на два съседни двора.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от calico »

Защо, Гео? Свят, пълен с лицемери ли е идеала за общество?
Защото който навън показва едно лице, а същността му е друга, той е лицемер, нали?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
РОУЗ

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от РОУЗ »

calico написа: Дек 7, '18, 10:59 Защо, Гео? Свят, пълен с лицемери ли е идеала за общество?
Защото който навън показва едно лице, а същността му е друга, той е лицемер, нали?
Аз категорично предпочитам грубият, безмозъчен, нечистоплътен, нагъл тарикат, независимо дали му идва отвътре да си хвърли боклука през балкона или да мине на червено, да е лицемер.
Съвестните така или иначе ще си останат съвестни.
Рестрикциите са за останалите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1511 пъти

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от Гео, граф »

calico написа: Дек 7, '18, 10:59 Защо, Гео? Свят, пълен с лицемери ли е идеала за общество?
Защото който навън показва едно лице, а същността му е друга, той е лицемер, нали?
О, ненене, Ани, изместваш темата в съвсем друга посока! Спазването на законите в обществото не го наричай лицемерие, това е общия морал - общ за цялото общество. Иначе прочети поста на Роуз преди твоя коментар, аз не мога да го кажа по-добре.
РОУЗ написа: Дек 7, '18, 10:58
... Всеки трябва да се научи да отговаря за действията си и да понася последствията, отговорът на лошото с добро е всъщност акт на бездействие, произвежда самодоволни, самонадеяни, груби и мислещи се за недосегаеми индивиди, с каквито са пълни улиците ни...

... Нема такава държава, или поне няма достатъчно цивилизована такава, където хората да са оставени сами да решават отношенията си, там, закъдето цъкаме с език, нещата са по друг начин устроени, всички тези отношения са разписани и хората са дресирани още от детска възраст, проблемите се решават от институции, не се чака на съвестта, интуицията, разположението на звездите и т.н, тук проблемите се решават кой как може, често с юмруци - в училище, на пътя, във входа или през оградата на два съседни двора.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от calico »

Роуз, света се управлява от страха вече хиляди години. Щом ти харесва такъв, какъвто е, не недоволствай- страха толкова си може, такъв свят създава.


Гео, започнахме от там, че тоягата на страха не прави хората човеци. А отношенията между хората се определят не от това колко спазват правилата, а какви хора са по своята вътрешна същност.
Защо да измествам въпроса - това са само следствията на онова, което казваш, че трябва да бъде.
Иди и по-натам: страха трябва да е навсякъде еднакъв, за да не може в Танзания да се изхвълят боклуци от колата, както не може и в Германия. Т.е. - еднаква тояга, еднакви закони - т.е. глобален свят с глобални закони и единно управление, единна тояга - това казваш, и това следва.
Ми натам вървим, ще чакаме глобалната тояга да оправи нещата.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от katia »

Гео, граф написа: Дек 7, '18, 09:28
katia написа: Дек 7, '18, 08:52 ... Страха според мен е най лошия начин да накараш някой да ти съдейства...
Принципно съм съгласна с теб, Кейт, когато става дума за описания от теб случай, а и не само. Но страхът е този, който слага рамките - детето няма да пипне повече печката, след като веднъж вече се е опарило, нали! Целия ни живот е проникнат от страх. Законите човешки са основани на страх от наказание - не ги спазваш - айде в кауша, религиозните закони също - не ги спазваш, айде в казана. Страхът е задъжително условие да оцелеем като вид.

Имам приятел германец, от западните. Човека цял живот е живял законосъобразно, защото там законите се спазват и наказанията са сериозни. Та пътуват към България с друг приятел, българин и, преминавайки през Румъния, Франц допива кенчето бира и небрежно го мята през прозореца. Нашенеца, сащисан, го пита: Франц, какво правиш??? Такова нещо никога няма да направиш у вас в Германия! А немеца, целия изчервен, се оправдава: Ама тук не сме в Германия... Тоест както са казали старите, мъдри хора - кучето рипа според тоягата. Когато си сигурен, че тоягата ще се стовари върху главата ти в момента, в който направиш простъпката, ти винаги имаш едно на ум и внимаваш в действията си. А когато знаеш, че има вратичка да минеш метър, започваш да си позволяваш все повече и повече забранени неща. Такъв е и принципа на възпитание на малкото дете - кажи му 99 пъти НЕ и то няма да пипа където не трябва. Но ако му кажеш един-единствен път ДА, оттам нататък то смята априори, че забраната е отпаднала. Хората са едни и същи навсякъде. Важна е тоягата, а тя също се държи от хора (и те могат да бъдат подкупни).

Но да, и доброто, и лошото са заразни. Сещам се за Повелителят на мухите на Уилям Голдинг :!:
Гео. Даваш същия пример като мен. Под страх от наказание всеки спазва правилата, в момента в който се усети че ще му се размине и започва да ги нарушава. И забележи - добри хора.
И колкото повече правила има толкова по лицемерни ставаме, изискваме другите да ги спазват и постоянно се изкушаваме да ги нарушим.
В България е вече различно, ние можем да хвърляме боклуци почти безнаказано, но все повече хора избират да не го правя, все повече хора доброволно се включват в "Да изчистим " България, защото така искаме, за да ни е приятно. Разбира се едва ли някога всички ще спрат да хвърлят, но пред нашия блок разликата само от преди 5 години е огромна. Няколко пъти чистихме заедно и накрая на хвърлящите им стана не удобно... а няма да ти казвам какви неща имаше под терасите ни. Хората се променят по лесно по съвест без страх.
И да целият ни живот е пропит от страх, но това е защото ние сами си го правим да е така. Опарването от печката е урок. Заплахата от наказание не е урок само ни учи как да ставаме измамници и да намираме начин да заобиколим забраната. Така мисля де
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1511 пъти

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от Гео, граф »

Хм, доста интересно генерализираш, Ани :D ! Отличен софист си :daaa: !

Нали знаеш софистичната позиция - ''Ако никога не си губил рогата си, значи имаш такива'' :swink:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от calico »

Защо да съм софист, Гео?
Нали хората сме надарени с интелект, и той трябва да ни служи, за да предвиждаме по-далечните следствия от своите избори.
А от изобора на тоягата като символ на страха, това следва. Кое му е софистичното? То стига само да погледнеш общочовешката история от последните 2000 години, и виждаш как под управлението на тоягата се е получило това, което се е получило.
Защо смяташ че ще има друг резултат с още повече тояга?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1511 пъти

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от Гео, граф »

katia написа: Дек 7, '18, 11:29
Хората се променят по лесно по съвест без страх...


Да, пиле, това е най-най-добрия начин, съгласна съм и +1 от мен! Нали това е една от причините да започна да правя градина пред блока, а сега пред всеки от петте входа има по една градинка :D ...

И да целият ни живот е пропит от страх, но това е защото ние сами си го правим да е така. Опарването от печката е урок. Заплахата от наказание не е урок само ни учи как да ставаме измамници и да намираме начин да заобиколим забраната. Така мисля де

Опарването от печката е урок за първата сигнална система, кучето би реагирало по същия начин. Докато заплахата от наказание е обучение, което тече през целия ни живот (и на кучето вкючително) и което е свързано в втората сигнална система :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1511 пъти

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от Гео, граф »

calico написа: Дек 7, '18, 11:52 ... Защо смяташ че ще има друг резултат с още повече тояга?
Не съм твърдяла никъде, че е нужна ''още повече тояга'', Ани :swait: ! Нужна е само тази, която вече съществува, да бъде ефективна. Тогава циганина няма да убива за десет лева, а полицая ще се удари сам през ръката, когато посегне да вземе двайсетарката на прегрешилия шофьор, вместо това ще му направи акт, който ще бъде платен в бюджета и ще има пари за пенсии, за заплатата на същия тоя полицай, както и за заплатите на доктора, даскала и чиновника. Така го разбирам аз предвиждането на бъдещето най-простичко казано. Законите се спазват, съдилищата работят, министри влизат в затвора и им се иззема имуществото, което влиза в хазната, за корупция се лежи до живот както и за убийство и още някоя и друга подробност, за която сега нямам време, щото бачкам сепаГ и всички сме хепи, не ли :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”