НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от katia »

Гео, граф написа: Дек 7, '18, 09:28
katia написа: Дек 7, '18, 08:52 ... Страха според мен е най лошия начин да накараш някой да ти съдейства...
Принципно съм съгласна с теб, Кейт, когато става дума за описания от теб случай, а и не само. Но страхът е този, който слага рамките - детето няма да пипне повече печката, след като веднъж вече се е опарило, нали! Целия ни живот е проникнат от страх. Законите човешки са основани на страх от наказание - не ги спазваш - айде в кауша, религиозните закони също - не ги спазваш, айде в казана. Страхът е задъжително условие да оцелеем като вид.

Имам приятел германец, от западните. Човека цял живот е живял законосъобразно, защото там законите се спазват и наказанията са сериозни. Та пътуват към България с друг приятел, българин и, преминавайки през Румъния, Франц допива кенчето бира и небрежно го мята през прозореца. Нашенеца, сащисан, го пита: Франц, какво правиш??? Такова нещо никога няма да направиш у вас в Германия! А немеца, целия изчервен, се оправдава: Ама тук не сме в Германия... Тоест както са казали старите, мъдри хора - кучето рипа според тоягата. Когато си сигурен, че тоягата ще се стовари върху главата ти в момента, в който направиш простъпката, ти винаги имаш едно на ум и внимаваш в действията си. А когато знаеш, че има вратичка да минеш метър, започваш да си позволяваш все повече и повече забранени неща. Такъв е и принципа на възпитание на малкото дете - кажи му 99 пъти НЕ и то няма да пипа където не трябва. Но ако му кажеш един-единствен път ДА, оттам нататък то смята априори, че забраната е отпаднала. Хората са едни и същи навсякъде. Важна е тоягата, а тя също се държи от хора (и те могат да бъдат подкупни).

Но да, и доброто, и лошото са заразни. Сещам се за Повелителят на мухите на Уилям Голдинг :!:
Гео. Даваш същия пример като мен. Под страх от наказание всеки спазва правилата, в момента в който се усети че ще му се размине и започва да ги нарушава. И забележи - добри хора.
И колкото повече правила има толкова по лицемерни ставаме, изискваме другите да ги спазват и постоянно се изкушаваме да ги нарушим.
В България е вече различно, ние можем да хвърляме боклуци почти безнаказано, но все повече хора избират да не го правя, все повече хора доброволно се включват в "Да изчистим " България, защото така искаме, за да ни е приятно. Разбира се едва ли някога всички ще спрат да хвърлят, но пред нашия блок разликата само от преди 5 години е огромна. Няколко пъти чистихме заедно и накрая на хвърлящите им стана не удобно... а няма да ти казвам какви неща имаше под терасите ни. Хората се променят по лесно по съвест без страх.
И да целият ни живот е пропит от страх, но това е защото ние сами си го правим да е така. Опарването от печката е урок. Заплахата от наказание не е урок само ни учи как да ставаме измамници и да намираме начин да заобиколим забраната. Така мисля де
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15868
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 834 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от Гео, граф »

Хм, доста интересно генерализираш, Ани :D ! Отличен софист си :daaa: !

Нали знаеш софистичната позиция - ''Ако никога не си губил рогата си, значи имаш такива'' :swink:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от calico »

Защо да съм софист, Гео?
Нали хората сме надарени с интелект, и той трябва да ни служи, за да предвиждаме по-далечните следствия от своите избори.
А от изобора на тоягата като символ на страха, това следва. Кое му е софистичното? То стига само да погледнеш общочовешката история от последните 2000 години, и виждаш как под управлението на тоягата се е получило това, което се е получило.
Защо смяташ че ще има друг резултат с още повече тояга?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15868
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 834 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от Гео, граф »

katia написа: Дек 7, '18, 11:29
Хората се променят по лесно по съвест без страх...


Да, пиле, това е най-най-добрия начин, съгласна съм и +1 от мен! Нали това е една от причините да започна да правя градина пред блока, а сега пред всеки от петте входа има по една градинка :D ...

И да целият ни живот е пропит от страх, но това е защото ние сами си го правим да е така. Опарването от печката е урок. Заплахата от наказание не е урок само ни учи как да ставаме измамници и да намираме начин да заобиколим забраната. Така мисля де

Опарването от печката е урок за първата сигнална система, кучето би реагирало по същия начин. Докато заплахата от наказание е обучение, което тече през целия ни живот (и на кучето вкючително) и което е свързано в втората сигнална система :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15868
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 834 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от Гео, граф »

calico написа: Дек 7, '18, 11:52 ... Защо смяташ че ще има друг резултат с още повече тояга?
Не съм твърдяла никъде, че е нужна ''още повече тояга'', Ани :swait: ! Нужна е само тази, която вече съществува, да бъде ефективна. Тогава циганина няма да убива за десет лева, а полицая ще се удари сам през ръката, когато посегне да вземе двайсетарката на прегрешилия шофьор, вместо това ще му направи акт, който ще бъде платен в бюджета и ще има пари за пенсии, за заплатата на същия тоя полицай, както и за заплатите на доктора, даскала и чиновника. Така го разбирам аз предвиждането на бъдещето най-простичко казано. Законите се спазват, съдилищата работят, министри влизат в затвора и им се иззема имуществото, което влиза в хазната, за корупция се лежи до живот както и за убийство и още някоя и друга подробност, за която сега нямам време, щото бачкам сепаГ и всички сме хепи, не ли :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от calico »

добре, а замисляла ли си се защо тази тояга, която вече съществува, не е ефективна? И кое би я направило ефективна?
та, Гео, тези дето трябва да направят тоягата ефективна, те са хора, Гео, не роботи. Т.е. те са подложени на същите изкушения, както и циганина, и полицая.
това дето си го написала звучи хубаво, но е е нереализуемо на практика. Просто защото навсякъде по веригата работят хора, които се управляват от същата тази тояга- на страха. Те по същия начин си в резултат на страха, си имат своите слабости, лицемерия и пр. Страхът това ражда, Гео. Не можеш с черна боя да нарисуваш бяла картина, не може.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
РОУЗ

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от РОУЗ »

calico написа: Дек 7, '18, 11:27 Роуз, света се управлява от страха вече хиляди години. Щом ти харесва такъв, какъвто е, не недоволствай- страха толкова си може, такъв свят създава.
Светът не е съвършен, също както населяващите го човеци.
Не очаквам хората да се поправят и да стават по-добри с наказания /е, има и изключения/, забраните и санкциите поставят границите И за онези, които не могат сами да си ги определят, за да има поне минимален комфорт на живот за всички.
Враг съм на глобализацията, не мисля, че това, което работи с пълна пара примерно при германците, ще работи и при нас, това е грешка - да приложиш досущ същия модел при съвсем други условия и да очакваш добри резултати. Всъщност, германците не бяха добър пример, за тях съм с особено мнение, да кажем, че не вярвам, гърците и италианците при каквито и да е обстоятелства да могат да се превърнат в шведи, и слава Богу.
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от katia »

Гео, граф написа: Дек 7, '18, 11:54
katia написа: Дек 7, '18, 11:29
Хората се променят по лесно по съвест без страх...


Да, пиле, това е най-най-добрия начин, съгласна съм и +1 от мен! Нали това е една от причините да започна да правя градина пред блока, а сега пред всеки от петте входа има по една градинка :D ...

И да целият ни живот е пропит от страх, но това е защото ние сами си го правим да е така. Опарването от печката е урок. Заплахата от наказание не е урок само ни учи как да ставаме измамници и да намираме начин да заобиколим забраната. Така мисля де

Опарването от печката е урок за първата сигнална система, кучето би реагирало по същия начин. Докато заплахата от наказание е обучение, което тече през целия ни живот (и на кучето вкючително) и което е свързано в втората сигнална система :nod:
На другия рожден ден няма да гледаме снимки ще си говорим :tzeluvka:
Ето пример от днес.
Както знаеш работя в дом за деца, на който му предстои затваряне. От вчера са ми на проверка от една агенция от която зависи да кога ще съществуваме. Дойдоха преди 2 години и намалиха капацитета на половина от капацитета зависи бюджета ни. Та аз знам че държавата е решила да затвори домовете, много реклама и усилия хвърли за да настрои хората против тези институции, на децата продължават да са без родители както и да е.
Та държавата е решила. Аз работя в дома, мъжа който проверява работи в агенцията. Навсякъде го посрещат зле- той идва да им намали парите и после трудностите са за персонала които се чудят как да изхранят децата, като така или иначе работят на мин.заплати и за увеличение никой не мисли а постоянните разходи не се променят. Човека е свикнал да го приемат за враг и с идването това очаква и така се държи. Не му обърнах внимание ухилих се до уши и си свършихме работата в смях и разкази за живота ни.
От вчера пак е тук. Дойде сутринта само дето не се прегърнахме остави ми бланки които да попълня и отиде в другия дом. Познавам колежката добра жена е, но го посреща по традиционния начин. Вчера цял цял ден я е тровил. Днес пак е при мен и се оплаква от нея - била ужасна. Такива са му впечатленията. Та и проверяващия и колежката са добри хора които се държат един към друг като врагове.
Така че извода който си правим за хората често е погрешен. Не винаги тези които смятаме за лоши хора са наистина лоши. Най често ние просто сме предубедени. Очакваме че някой ще се държи по определен начин и предизвикваме точно това.
РОУЗ

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от РОУЗ »

Често хората приемат за тояга и това, че изискваш от тях просто да си свършат работата.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15868
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 834 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: НЕМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!!!

Мнение от Гео, граф »

calico написа: Дек 7, '18, 12:16 добре, а замисляла ли си се защо тази тояга, която вече съществува, не е ефективна?

Не е ефективна в България, Ани, по ред причини (корумпиран държавен апарат, неработещ съд, неработещи закони - оттам всеки нормален гражданин си вкика щом те са безнаказани, що па и аз да не се пробам), но е ефективна в много по-голяма степен в Кипър да речем, където ако се опиташ да бутнеш на ченгето пари, за да си затвори очите, директно ти щраква белезниците и ай у кауша :arrow:

И кое би я направило ефективна?

У нас ли? Или по принцип? Аз ако знаех, сигур щях да съм Господ :angelche:


та, Гео, тези дето трябва да направят тоягата ефективна, те са хора, Гео, не роботи. Т.е. те са подложени на същите изкушения, както и циганина, и полицая.

Анджък де, и у Кипър са хора, не са роботи, ама ще те арестуват и съдят по бързата процедура, защото си се опитала да подкупиш държавен служител. Те как могат, а ние не?

това дето си го написала звучи хубаво, но е е нереализуемо на практика. Просто защото навсякъде по веригата работят хора, които се управляват от същата тази тояга- на страха. Те по същия начин си в резултат на страха, си имат своите слабости, лицемерия и пр. Страхът това ражда, Гео. Не можеш с черна боя да нарисуваш бяла картина, не може.

Ами съвсем очевидно у нас прекалено малко ги е страх от тоягата хората по веригата, Ани. Нали това ти викам де - циганина е безнаказан, питай Дал да ти каже какво ѝ костваше да го осъди оня изрод, дето уби децата. Кой го пусна да избяга от България през КПП Русе? Подкупен митничар, който също се чувства безнаказан. И така по веригата...
Докато си преглеждах писанията за грешки, видях какво е написала Роуз и съм абсолютно съгласна с нея. Ако митничаря си беше свършил работата, оная гнида нямаше да я издирват из цяла Европа, ако съдилищата си бяха свършили работата и тоя лежеше за половината от деянията си, нямаше да извърши другата половина и децата щяха да са живи. Не е ли така, Ани :?: И тогава картината щеше да се рисува с други цветове, различни от черно-бели...

Млъквам и отивам да работя :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”