Я да попитам,че се оказа голяма каша

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Потребителски аватар
vlax
Дълго кафе
Регистриран: нед юни 22, 2014 4:49 am

Я да попитам,че се оказа голяма каша

Мнение от vlax » ср май 16, 2018 9:30 am

Питането ми е за фирмен лек автомобил.Задължителен ли е пътния лист,КАТ,НАП?
При проверка КАТ имат ли право да искат пътен лист,на Вас при пътна проверка искали ли са ви пътен лист?
И още нещо се сетих,КАТ искат ли снимка на автомобила с фирмените надписи?

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман
Регистриран: нед юли 25, 2010 11:54 pm

Re: Я да попитам,че се оказа голяма каша

Мнение от Гео, граф » ср май 16, 2018 10:22 am

Току-що питах при мен във фирмата и ми казаха, че нашите коли нямат пътен лист, но имат пътна книжка. Само това можаха да ми обяснят. А дали КАТ ги проверява... логично е според мен, защото иначе се обезсмисля съществуването ѝ, vlax. Не знам дали бях полезна :hmmm:
"Човекът е като роман: до последната страница не знаеш как ще свърши.
Иначе и не би си струвало да го четеш"

Евгений Замятин

Снимките ми!

Потребителски аватар
vlax
Дълго кафе

Мнение от vlax » ср май 16, 2018 10:33 am

Гео, граф написа:
ср май 16, 2018 10:22 am
Току-що питах при мен във фирмата и ми казаха, че нашите коли нямат пътен лист, но имат пътна книжка. Само това можаха да ми обяснят. А дали КАТ ги проверява... логично е според мен, защото иначе се обезсмисля съществуването ѝ, vlax. Не знам дали бях полезна :hmmm:
Пътния лист и пътната книжка е едно и също ,само формата и съдържанието е различно.Все пак благодаря.

Потребителски аватар
Margaritenia
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: вт апр 07, 2015 6:24 pm

Мнение от Margaritenia » ср май 16, 2018 10:38 am

Да, задължителен е пътния лист или пътната книжка за фирмено МПС. Само и единствено ако не сте ползвали данъчен кредит за МПСто при покупката му и декларирате 50 на 50 лично и служебно ползване на фирмения автомобил, може да не пишете пътни листи или да не водите пътна кножка. Иначе и КАТ и НАП могат и проверяват пътни листи/ пътна книжка, като КАТ-аджиите искат и фирмено пълномощно на шофьора и заповед за пътуването. Разбира се, не при всяко спиране извършват такива проверки, може би е въпрос на настроение.
vlax написа:
ср май 16, 2018 9:30 am
Не разбрах въпроса със снимката и фирмените надписи....
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb

Потребителски аватар
Албена
Кафе машина
Регистриран: вт фев 02, 2010 10:57 am

Мнение от Албена » ср май 16, 2018 10:41 am

ММ е счетоводител и според него пътния лист се използва само пред НАП и то при данъчна проверка. КАТ могат да го поискат за проверка ,но ако няма пътен лист ,това не води до налагане на санкции.
http://www.youtube.com/watch?v=zCP6Ux0e ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
http://albenapet.snimka.bg/flowers/sentpolii.540831.all" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
vlax
Дълго кафе

Мнение от vlax » ср май 16, 2018 11:28 am

Margaritenia написа:
ср май 16, 2018 10:38 am
vlax написа:
Преди години се ходеше в КАТ с документи,правеше се снимка на автомобила и се пишеше,че надписите и рекламите са реални,питането ми е дали и сега е така.

Потребителски аватар
vlax
Дълго кафе

Мнение от vlax » ср май 16, 2018 11:31 am

Да добавя към питанията,изисква ли КАТ при пътна проверка заповед за шофиране на автомобила от Управителя на фирмата собственик на автомобила?

maiakt
Виенско кафе
Регистриран: ср яну 21, 2015 5:50 pm

Мнение от maiakt » ср май 16, 2018 1:05 pm

vlax написа:
ср май 16, 2018 11:28 am
Margaritenia написа:
ср май 16, 2018 10:38 am
vlax написа:
Преди години се ходеше в КАТ с документи,правеше се снимка на автомобила и се пишеше,че надписите и рекламите са реални,питането ми е дали и сега е така.
От няколко години не се изисква ( сигурна съм, буса ни е брандиран).

maiakt
Виенско кафе
Регистриран: ср яну 21, 2015 5:50 pm

Мнение от maiakt » ср май 16, 2018 1:11 pm

vlax написа:
ср май 16, 2018 11:31 am
Да добавя към питанията,изисква ли КАТ при пътна проверка заповед за шофиране на автомобила от Управителя на фирмата собственик на автомобила?
Не гарантирам,че съм 100% вярно, но такава заповед никога не съм писала. Съответно при проверка от КАТ, никога не са искали документ на водача за това,че е свързан със фирмата даже. Проверяват се документите на колата ( микробуса при мен), както и документите на водача само.

Потребителски аватар
desi_slava
Баш кафе майстор
Регистриран: нед дек 13, 2009 12:39 pm

Мнение от desi_slava » ср май 16, 2018 1:41 pm

Заповед се изисква ако се извършва превоз на товари за собствена сметка. Тук говорим за лек автомобил,нали?
Ако се превозва стока , има изисквания за доста документи,които могат да бъдат поискани при проверка :daaa:

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » ср май 16, 2018 2:01 pm

desi_slava написа:
ср май 16, 2018 1:41 pm

Ако се превозва стока , има изисквания за доста документи,които могат да бъдат поискани при проверка :daaa:
Кой да ги изисква? КАТ- контрол на автомобилния транспорт- изисква спазване на правилника за движение по пътищата, а не каква стока се превозва.
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
desi_slava
Баш кафе майстор
Регистриран: нед дек 13, 2009 12:39 pm

Мнение от desi_slava » ср май 16, 2018 2:05 pm

greeneyed написа:
ср май 16, 2018 2:01 pm
desi_slava написа:

Кой да ги изисква? КАТ- контрол на автомобилния транспорт- изисква спазване на правилника за движение по пътищата, а не каква стока се превозва.
Най-вече ДАИ . :!: КАТ са ми искали само пълномощно при проверка със служебен лек автомобил :daaa:

Потребителски аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: ср юни 25, 2014 4:09 pm

Мнение от tili » ср май 16, 2018 2:12 pm

greeneyed написа:
ср май 16, 2018 2:01 pm
desi_slava написа:

Ако всичко ти е ОК, но возиш нелегални емигранти или 1кг дрога при инструментите, катаджиите те пуска по живо по здраво :lol: Всичко могат да проверяват, затова са полицаи.

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » ср май 16, 2018 2:24 pm

Това са извънредни случаи- например при наличие на данни, че проверяваното лице е извършило престъпление или друго нарушение на обществения ред, или при данни, че носи опасни и забранени за притежание предмети. :nod:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

Потребителски аватар
scleri
Баш кафе майстор
Регистриран: съб юли 10, 2010 1:14 pm

Мнение от scleri » ср май 16, 2018 6:38 pm

КАТ контролират дали спазвате закона и правилника за движение по пътищата. Могат да ви спрат ако сте извършили нарушение, или при акция за масова проверка по пътищата. При такава акция нямат право да ви проверяват багажа. Така е по правило, но всяко правило си има изключение. Това изключение им дава право да ви накарат да отворите багажника ако имат обосновано предположение че извършвате антидържавна, терористична, или някаква друга общо опасна дейност. Ако при тази проверка намерят в багажника ви два кашона вафли няма да пи питат от къде ги имате. Ако намерят два кашона цигари например нямат право да ви пишат акт, а трябва да извикат екип на Криминална полиция или на БОП по тяхна преценка. Освен дали спазвате правилника за движение по пътищата КАТ се интересуват и дали имате право да управлявате конкретното МПС. Това вие можете да докажете с пътен лист, заповед, или пълномощно.
Дали използвате служебно МПС по предназначение контролира ДАИ. Те вече могат да ви поискат както пътни документи / пътен лист, пътна книжка, заповед и т.н. / така и документи за товара който превозвате. От ДАИ могат да ви съставят акт и ако използвате служебното МПС не по предназначение. Например ако ви спрат на път към морето и вместо стока вътре открият жената, децата, и два чувала плажни принадлежности. Разбира се ако карате служебна лека кола без фирмени надписи отвън даяджиите на пътя няма как да знаят че това е служебно МПС и да ви спрат. В такъв случай могат да ви спрат по сигнал. Ако някой бдителен комшия например ви е натопил. ДАИ работят в тясна връзка с НАП, и могат да ви проверяват и по тази линия.
На пътя могат да ви спрат и униформени от Гранична или Охранителна полиция ако в момента провеждат някаква операция. При това обаче нямат право да ви пишат акт за превишена скорост, или неправилно изпреварване например. Могат само да ви проверят документите. Вашите, на колата и на пътниците в нея. Могат да поискат да отворите багажника отново без да имат право да ви съставят акт. Ако открият нещо нередно, и имат време да се занимават с вас , трябва да извикат колегите си от съответната служба.

Отговори

Върни се в “Разни и разнообразни теми”