Да ни е лесно и приятно да четем и общуваме

Тук пишете всичко, което виждате като проблем или бихте искали да се смени. Отваряйте нова тема за всеки проблем - след като го оправя, ще трия съответната тема.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1105 пъти

Да ни е лесно и приятно да четем и общуваме

Мнение от ljuboznatelna »

Започвам темата с предварителната уговорка, че тя няма никого и нищо да променя, всички предложения си остават с пожелателен характер и никой не е задължен да се придържа към тях, дори и да се одобрят от мнозинството. Тук няма да се говори за нищо свързано с админ и модерация, а само за нашето собствено усилие и отделено време, за да направим форума по-лесен и приятен за четене.
Мислих за анкета, но на този етап ми се струва излишна, още повече че са нужни поредица анкети и то съобразени с различните предложения. Но пък в крайна сметка като нямат задължителен характер, защо да ги правим? Идеята е да се съобразим с проблемите на останалите, или пък с това, което би им се сторило удобно и практично.


Разделяне на темите по години.

Става въпрос за темите, които показват градините ни или отделни растения, придружени с много снимки и продължаващи в много страници. Такива са Нашите градини,Розата,Лилиуми, Лалета и Нарциси. Мисля, че и Ириси има нужда да е по години. Останалите са малки, така че могат да си вървят и в една до някое време.
Само в Нашите градини видях необходимост да се пуска линк към предишната тема в първото мнение, ако някой е забравил нещо да си дочете, защото темата си върви непрекъснато. Там е наложително и в предходната тема да се вмъкне линк към новата, в последното мнение.
Ето ТАКА в новата
Ето ТАКА в старата (накрая)
Който не умее или няма време , може просто да пусне обикновен линк. Но ако иска да му е цветно и красиво, на всички ще е приятно да се постарае малко :)

Темата за доматите също е много обширна и има нужда да е по години.
Ако вие също мислите като мен, моля напомняйте или пускайте темите по този начин.

Да се върна на темата за доматите. Имаше желание на хората да се раздели на теми за семена, за разсад, за болести и т.н. , имаше такива опити, но май на никого не е удобно да притичва от тема на тема, когато с домата му едновременно се случват няколко неща. Там работата не е съвсем като при розите :dovolen:
Имах идеи да изтеглям в първо мнение линкове и информация, която за хората би била полезна да им е под ръка, както направих с две таблици за препаратите, но не съм сигурна , че останалите искат.
Друга идея ми е да записваме на първа страница кой какви сортове е сял/садил, за да може следващата година да знаем кого да питаме за тях. Да не говорим, че аз ако не ги запиша на такъв носител, забравям даже какво съм купила, а хартиения ми носител е безвъзвратно загубен. За сивия пък какво да кажа.... :dovolen:
Например така:
ljuboznatelna - Рила, Наслада, Едър розов
Къщичка - едикакъв си
И така следващата година Къщичка може ме пита - я ми кажи как се държа Наслада? :dovolen:

Ако имате и други идеи за разделяне на темите по някакви други признаци, или пък за обединението им, моля, споделете.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1105 пъти

Re: Да ни е лесно и приятно да четем и общуваме

Мнение от ljuboznatelna »

За снимките

Снимките ни са прекрасни! Без тях форумът няма да е това което е. Работата е там, че когато компютърът/лаптопът е стар или просто бавен, или интернетът ни е слаб, снимките зареждат много бавно.
Затова предложението ми е в едно мнение да се пускат 5-6 до 7 снимки, и ако наистина имаме много за показване, да разделим снимките в две мнения. Защото ако на страницата има пет мнения с по десет снимки, почва едно подскачане, едно зареждане, което направо да те откаже да ги гледаш.
Разбирам, че всеки иска да сподели радостта си от цветовете на градината, но ако се занареждат три и повече мнения със снимки на един и същ потребител, става леко досадно. Освен в случаите на умопомрачителни снимки или форумни срещи :) Моята молба е да се съобразите с това.
Някой само да не реши да ни лишава от красотите на градината си и да пуска линкове към албуми някъде из интернет! Снимките в темата са задължителни, а линковете по желание :dovolen:
Излишно е да напомням, че очаквам мнения или други предложения .
Ще продължа утре, засега лека нощ. :)
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Да ни е лесно и приятно да четем и общуваме

Мнение от къщичка »

Да се изкажа :dovolen:

Общо взето аз нямам претенции как да изглежда форума, тук съм основно за разтоварване и както е подредбата сега не ми е неудобна, но няма и да откажа лека подредба и уточнения (основно за доматите)
Става въпрос за темите, които показват градините ни или отделни растения, придружени с много снимки и продължаващи в много страници. Такива са Нашите градини,Розата,Лилиуми, Лалета и Нарциси. Мисля, че и Ириси има нужда да е по години. Останалите са малки, така че могат да си вървят и в една до някое време.
Напълно приемливо, защо пък не.
Темата за доматите също е много обширна и има нужда да е по години.
Ако вие също мислите като мен, моля напомняйте или пускайте темите по този начин.
Да, хубаво е да е по години.
Имах идеи да изтеглям в първо мнение линкове и информация, която за хората би била полезна да им е под ръка, както направих с две таблици за препаратите, но не съм сигурна , че останалите искат.
Това ми харесва много. Обаче основните тези в доматите са толкова много, че доста неща са важни и първото мнение ще стане доста обширно, но пък ще е в помощ на доста хора, сигурна съм. Ако има важно отделено инфо на първа страница, аз ще се връщам да го чета.
...но не съм сигурна , че останалите искат.
Ти като имаш време, или ние като се сетим нещо, което може да се вмъкне там, може да ти пишем ЛС за да не товарим темата излишно, защо да не искат останалите? Какво ще им пречи? Ако им пречи, просто няма да се връщат да четат първото мнение.
Друга идея ми е да записваме на първа страница кой какви сортове е сял/садил
Това също е хитро, обаче тук пак се връщаме на въпроса по-горе, че инфото в това първото мнение ще стане прекалено много. Защото Къщичка обикновено сее по 10-20 сорта на година, ако и другите сеят така като нея, ще има доста редове. И потребителите там не са малко, май не съм срещала някой, който да сее само по 1-2 сорта :lol:

Изобщо с тези домати трудна работа. Наистина, че ако се отделят теми отделно за болести по домата, за семената на домата, за отглеждането, за разсад отделно, в един момент съм сигурна че ще се омесят, щото всичко е комплексно.
Извода за мен е, че е добре да си остане така обща темичка с важни извадки в първо мнение.
Ако някой има въпрос, на който се е отговаряло много пъти, хората там пак отговарят, включват се и нови хора и като изключим предишното поведение на Кума Лиса, всичко си е на шест там.

Иначе както се обсъждаше по едно време - и да не наблегнем толкова на основното инфо и подредба - все пак не сме библиотека или енциклопедия и мисля че не е болка за умиране кое как е. Важното е да има мир. И аз съм била в конфликти в бг мама и като се обърна назад не ми е сега приятно, но човек се учи, пораства и помъдрява (не че съм мъдра де)

Та доматките ми е любима темичка и каквото и да се реши за нея нямам нищо против, само да няма караници.
Затова предложението ми е в едно мнение да се пускат 5-6 до 7 снимки, и ако наистина имаме много за показване, да разделим снимките в две мнения.
Аз май така разделях мнения, като съм пускала по повече снимки. Но забелязвам, че дори и да разделя мненията, на телефон или таблет пак сече и дори да е бърз нета, ако устройството е по-слабичко (примерно по-стар модел мобилно устройство или компютър), се товари и пак зарежда бавно.

а за цитирането на много снимки е кофти, защото и преди съм писала - доста хора ползваме понякога ограничен мобилен интернет трафик и всяко изображение за да се зареди дърпа от тези мегабайти. Ще дам пример: В нас съм си с рутер и на неограничен трафик. Когато не съм в нас или пътувам например, ползвам мобилния, който ми е ограничен до 220 МБ с моментния ми план. Ако на една страница във форума има качени няколко снимки от по 4-5 МБ ( по-качествените снимки стигат и 10 мб) то ако прочета десетина страници и интернета ми свършил. Вярно, че това си е мой проблем, но наистина няма нужда излишно да се повтарят снимките.

Знам и съфорумци, които на вилите си ползват само ограничен нет, пък трябва и поръчки да се следят :hihihi: Така де, да не изпуснем нещо!

Май стана дълго :dovolen:
Lois

Re: Да ни е лесно и приятно да четем и общуваме

Мнение от Lois »

Айде и аз да се наредя и да си кажа, че досега се сдържах :)
Разделянето на темите по години с линк към новата и старата е супер! И дори в първия пост може да се слагат линкове и към всички предишни теми - градини 2015, 2014... За да не търсиш да ровиш, ако случайно си сетил да видиш как пък е изглеждало нещо си там преди пет години примерно. И аз със бгмамски опит в едни фотографски теми - бяха станали огромни и с много инфо, и в първото мнение си събирахме разни важни линкове, препратки към гениални изказвания :hihihi: или просто ценна информация, която иначе потъва и изчезва. Отдавна не пиша там, но следите ни си стоят :)

Относно снимките - аз съм една от тия с огромните файлове, веднъж пуснах от срещата при Калико оригинали и май никой не успя да ги види :angelche: Аз лично за себе си съм решила, че няма да пускам такива чаршафи повече, а ще ги преоразмерявам за уеб - пък който иска да види голямо - снимките са линк към оригиналното изображение в албум и там може да се гледа. Много снимки в едно мнение, особено без никакъв текст към тях също са проблем - човек да реши да пита коя е китката примерно, и почва едно броене :lol: И това с цитирането на снимки и с палче отдолу ако успеем да го спрем - ще съм доволна и щастлива :)

(Btw, платформата на https://www.flickr.com/" onclick="window.open(this.href);return false; е много удобна за употреба. Пък и за съхранение на снимки :) безплатен 1 ТB, само дето трябва да си направи човек мейл в yahoo, за да се регне, поне преди беше така. Можеш да качиш оригинали, и да пуснеш линк към малки, средни, всякакви, доста удобно)

Относно цитирането само на конкретна част от предишен пост - много ЗА! Ако някой има затруднения как се прави - може в темата "как се качват снимки" да се допълни и това как става - кое от html-a да остане и кое не трябва :) и как се пускат линкове като текст може да се добави.

За имената на нещата (китките :angelche: ) - би било супер чудесно, ако се изписват както си се изписват, от гледна точка на търсенето. Обаче съм наясно, че няма как да стане :angelche: но ако все пак пишем с мисъл за бъдещите потребители, щото да не се лъжем, но форумните следи ще ни надживеят, може да се постараем малко поне :)

За емотиконите: ама моля ви се, то ако не трябваха, нямаше да ги има, даже са ми малко тия, пък не винаги ми е удобно да отварям втора и трета страница :ieeee:

Останалите работи са ми ок и не мисля, че трябват разни радикални преподреждания, щото то това е солта на форумното общуване - спамът :angelche:

(Леле че чаршаф изписах :shock: )
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Да ни е лесно и приятно да четем и общуваме

Мнение от libra »

Наистина ли ,ако снимките са разделени в няколко поста,нета ще зарежда по-успешно?Аз не виждам логика,но може да греша.
Гледам,че в Бг-мамма много информация се слага в скрит текст-снимки,спам,информация,която ако не е интересна за някой,може да не я отваря.По този начин страниците са по-спретнати и предполагам,че това е направено точно за скоростта на зареждане.Там снимки на страницата изобщо не се виждат.За нашия форум не мисля,че е добре да не се вижда никаква красотичка,но някои снимки може да са скрити.Например,форумна среща -показват се 3 снимки,другите ако някой иска ,да си отваря прозореца.
За темите-"за" съм да се затварят на 50 стр,например и по-години.Линкове към стари теми е много добре,но това май означава тази информация да се зарежда заедно с новата тема.Тук не съм сигурна какво точно става.
На някои теми е много добре някой да публикува важното инфо в началото на темата.Пак в мамата ,това не са модератори,а хора ,които са много активни по дадена тема и имат времето и желанието да оформят новата тема.Така се ангажират по-вече хора с отношение към форума ,а се разтоварват модераторите и си става едно естествено модериране без напрежение.Дори,виждам,че е приема ,че този който е пуснал тази тема,има това право.Естествено,ако все още пише във форума и се интересува от тази тема.
За цитирането на предълги постове-понякога е достатъчно да се обърна с ник към съответния потребител,за да се разбере кой пост и съфорумец имам предвид.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1105 пъти

Re: Да ни е лесно и приятно да четем и общуваме

Мнение от ljuboznatelna »

libra,има значение, защото 20 снимки ще се поместят в три мнения, а страницата така или иначе има лимит на мненията, така още две се спестяват. Като цяло информацията на страницата става по-малко и зарежда по-бързо. Ох, май не го обясних разбираемо, но с техническия език съм зле.
Бях си написала вече следващото,когато ти публикува, сега ще се повторят някои неща, съжалявам :)

Понеже не всички са ни чели препирните в другите теми, ще уточня за:

Цитатите

Много е желателно да не се цитират много снимки без нужда. Моля да си направим този труд да изтрием ненужните и да оставим в цитат само тази за която ще питаме. Ако пък е за да подскачаме възторжено, достатъчно е да цитираме ника на потребителя, който ги е пуснал. Той няма начин да го пропусне, особено ако е болднат.

За цитат в цитат май няма нужда да пиша, тук не се случва да се цитираме кой знае колко, та да се получат чаршафи.

къщичка , това за броя сортове не е проблем за никой, защото ще се вписва и дописва на някакъв по-късен етап. Тук обаче някой трябва да поеме инициативата да зададе въпрос и да събере инфото, а аз нямам против да го кача в първия постинг.Всеки би могъл да оформи информацията с тагове, цветове и какъвто дизайн си реши, модератор само да я качи.
Разбира се, най-добрия начин да се извлече нужна информация си остава следенето и четенето на темата. Не можем да качваме какво казала Миша за тази и онази болест, защото е такъв обем, че накрая най-добре една книга да издадем "съветите на Миша" :dovolen:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1105 пъти

Re: Да ни е лесно и приятно да четем и общуваме

Мнение от ljuboznatelna »

Да допълня за това с петдесетте страници. В бг мама се наложи за да не се товари нещо си, а след определен период тези теми се архивират и отиват другаде. Не съм сигурна, че някой се връща да чете стари теми или поне се случва мнооого рядко.Но новаците за темата го правят, ако искат да научат повече.
Там трафика е голям, темите са страшно много и бързо трупат страници, затова се налагат неща, които тук може би не са необходими.
Е, има една тема , която наближава 3000 страници и е пощадена от модерация, но според мен е съвсем умишлено, заради социологическите проучвания и опипване на настроенията.
mama_li

Re: Да ни е лесно и приятно да четем и общуваме

Мнение от mama_li »

Може би и тази тема има място тук?
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=7&t=6479
Къщичка се беше постарала да обясни много полезни неща.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1105 пъти

Re: Да ни е лесно и приятно да четем и общуваме

Мнение от ljuboznatelna »

Тя направо има нужда да си стои закована. Това го може само админа обаче.
Докато тази, заради пожелателния си характер, в един момент ще си потъне.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 705 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Да ни е лесно и приятно да четем и общуваме

Мнение от Гео, граф »

Искам да предложа една леснинка, която е много приятна и на вид, и като функционалност. Когато се цитира линк, той се слага в . НО :swait: ! Има три дребни действия, които трябва да се направят, за да добие именно този приятен и функционален вид.

1. Самия адрес (линк) трябва да бъде отворен в нов прозорец, за да можем да го копираме.
2. Линка слагаме (пействаме) в първите средни скоби след url [url=..............], но след като там се чукне един знак за равно, а именно = !!! Не го забравяйте, защото нищо няма да се получи, опитвала съм.
3. Между двете средни скоби се пише думата/думите, указващи замисъла ни, ето тук ............ и воала.

Дали някой ме разбра :hmmm: ;) ?!? Ето пример: за да можем лесно и приятно да четем и общуваме, нека вкараме линковете по местата им, така става красиво и лесно за другите потребители. По този начин всеки заитересуван може да прегледа (или да не прегледа) линка, без да се нарушава хармонията на текста. Разбира се и обикновеното копиране на линк върши работа (в случая http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=6661), но горния начин е по-естетичен, не ли :angelche:

ПП. Един преглед на мнението преди да го пуснем, никога не е излишен :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Технически проблеми и предложения”