Подрязване на клематиса

Публикувай отговор
jesi
Кана кафе
Мнения: 533
Регистриран на: Мар 12, '10, 17:02
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от jesi »

Засадени са .Като чета,чета разбирам сега да не пипам,пролетта ниско почти до земята и после по описания начин всяка година.Благодаря ви!
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Havga »

Имам питане за Витицела Плена Елеганс.
Имам го от една година, това му е втора при мен. Пуснал е две стъбла по два метра, но са хилави и почти без листа. Вече надвишават оградата и стърчат.
Какво ще стане ако отрежа върховете? И мога ли да направя нещо да сгъсти листната маса, защото така не ми върши накаква работа....
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 458 пъти
Получил благодарност: 866 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от greeneyed »

През февруари ряза ли го чифт пъпки? Ще се сгъсти с годините, рязането стимулира изкарване на нови стъбла. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Havga »

Ми не съвсем, долу горе така го оставих, само махнах изсъхналото и кръцнах връхчетата.

Изображение

Но питането ми е какво ще стане ако сега му отрежа само върховете, които вече се веят на вятъра от въздуха? Глупав ми е въпроса вероятно, но той реално няма къде да ходи освен да увисне от другата страна...., все пак сме на третия етаж и нагоре има само небе :).
Последно промяна от Havga на Май 13, '19, 16:04, променено общо 3 пъти.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Виола »

Хавга, трябваше да го отрежеш до първата двойка силни пъпки като броиш отдолу нагоре. Освен това при засаждането трябва да е засаден по-дълбоко, обикновено се заравят 1-2 възела от стеблото, за да стимулираш ваденето на нови стебла от почвата. Според мен не е късно да го отрежеш и сега, тъй като не са развити много все още новите стебълца. Можеш да го оставиш например на 2 двойки, ако ти е жал да го отрежеш на 1. Иначе ще се източи много и ще цъфти много нависоко. Това е мощна витицела, на практика е за начинаещи и не е капризна толкова.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от Havga »

Виола написа: Май 13, '19, 15:59 Хавга, трябваше да го отрежеш до първата двойка силни пъпки като броиш отдолу нагоре. Освен това при засаждането трябва да е засаден по-дълбоко, обикновено се заравят 1-2 възела от стеблото, за да стимулираш ваденето на нови стебла от почвата. Според мен не е късно да го отрежеш и сега, тъй като не са развити много все още новите стебълца. Можеш да го оставиш например на 2 двойки, ако ти е жал да го отрежеш на 1. Иначе ще се източи много и ще цъфти много нависоко. Това е мощна витицела, на практика е за начинаещи и не е капризна толкова.
Мерси Виола, но тази снимка е от март. В момента е около 250 висок. Няма да го рестартирам сега. Виж за закопаването май ще имам проблем, защото съм го сложила доста нагоре в саксията, но ще опитам да досипя пръст.
Ще е интересно да цъфте, пък къде и как...
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
bonny_s1
Kъсо кафе
Мнения: 50
Регистриран на: Ное 9, '19, 19:02
Местоположение: Пловдив

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от bonny_s1 »

благодаря момичета, почти се бях отказала от клематисите че всичко много сложно ми се виждаше сега съм по наясно :) на теория, благодарение на Скай Блу, Тово.Е не запомних всички но благодаря ще се пробвам на пролет, може би с трета :) :angelche: :stiskam:
- Защо ли нещата трябва да се променят? - прошепна Прасчо.
Пух помисли, помисли и каза:
- Така имат възможност да станат по-добри!
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от mysisu »

Уж четох темата, но на практика нищо не свърших. Миналата година не подрязах клематис, който не зная кой е (дълъг е, с мустачки, в синьо цъфти). Пролетта докато се усетя (все пак не съм при цветята си всеки ден) той тръгна да се развива и ми стана жал да режа, но пък отдолу не направи ни листа, ни клончета, развитието му по естествен път стана от две педи над земята. Тази есен пак му се чудя. Като не го зная от коя група е и е вече втора година, ще го съсипя ли, ако го подрежа?
А бабешкия обикновен (от тук разбрах, че май е дуранди) го подрязах днес. За него не се притеснявам, защото зная от опит, че става по-хубав и с по-едри цветове, ако е подрязван есента (една година го бях оставила, но стана какафония от изсъхнали и покарали зелени клонки, а и цветчетата се оказаха по-дребни).
Ще ме окуражите ли да режа този, първия, за който питам, или ще ме възпрете?
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4878
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от dancheto »

От която и да е група, няма да му навреди до го отрежеш до долу на около 15 см височина. Тъкмо ще направи още по добре коренова система и вече следващия път според групата. При мен има 2 и 3 група и тази година ще режа наред ниско долу. Имах тази година някои които не изкараха нищо и сега мисля да ги стресирам като ги изрека ниско
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
mysisu
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Яну 5, '18, 16:55

Re: Подрязване на клематиса

Мнение от mysisu »

Благодаря! Ще режа. На около една педя над земята, както разбрах. Значи има вариант да не изкара нищо - не цъфна или нямаше изобщо клонки, не разбрах. Аз имам два, (три бяха, но третия умря посред лято), цъфнаха, кой повече, кой по-малко. Дурадито е без мустачки и ми е даден от един мнооого стар, който винаги цъфти. А двата са ми купешки от тези с мустачките като лиани, Пиилу умря (може би), а този, за който питах, вече писах, че е без име. Благодаря за окуражаването да режа, надявайки се на по-добър резултат.
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”