Клематиси 2015!

Публикувай отговор
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Клематиси 2015!

Мнение от pipike »

Julieta7777 написа:Чета ви и май и аз трябва нещо да правя. Моите клематиси поголовно съхнат.....
Само Тентела се държи...Дурандито ми и то май замина.....
Цъфтяха веднъж и толкова.
Е, не се справям с клематисите и това си е! Май няма да пробвам повече.... :cry:
Не ги пипай а само поливай
Пролетта ще избият :stiskam:
Аватар
Julieta7777
Кана кафе
Мнения: 538
Регистриран на: Май 27, '14, 10:42
Местоположение: София - Княжево

Re: Клематиси 2015!

Мнение от Julieta7777 »

Ха, дано :stiskam: :stiskam: :stiskam:
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Клематиси 2015!

Мнение от сюзан »

Един от моите клематиси - Децата на Варшава, също изсъхна съвсем неочаквано. Тригодишен е и цъфтя нормално, беше покарал и нови леторасли и една сутрин го намирам направо изсъхнал. След 3-4 седмици започна да никне от корена, а сега има развити пъпки и от основата на старото стъбло. Дали не е от жегата това изсъхване? Не ми прилича на гъбичното заболяване, а и аз го бях поливала и пръскала с топсин няколко пъти преди това. Във всеки случай сигурно е, че коренът е жив и ще изникне отново.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
tronix_bg
Виенско кафе
Мнения: 392
Регистриран на: Юни 25, '14, 14:01
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 16 пъти
Обратна връзка:

Re: Клематиси 2015!

Мнение от tronix_bg »

Привет :tzvetentze:
Дали ще се намери някой с опит за успешно отгледано растение от клематисово семе? :hmmm:
Има ли смисъл да се събира?
Др. Рупел след прецъфтяване направи хубави семенни "помпончета" и си събрах шепичка.
Та да попитам има ли смисъл упражнението?
- Да, мила моя, - каза ми Съдбата. – Нима не знаеш, че от мен можеш да си купиш само семена...
"Притча за семената"
http://www.gnezdoto.net/mydrost/540-liu ... na-sydbata
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1339
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Клематиси 2015!

Мнение от popov »

Чел съм някъде, че може да поникнат след година, или две, или повече...никой не може да каже колко. Не е невъзможно, ама аз не бих се занимавал.
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 526
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 78 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Клематиси 2015!

Мнение от qn4eto »

Преди време бях питала разни неща и някой писа да сложа снимка. Много рахитичен върви моят клематис и тово си е.Беше на шарена сянка, преместих го на слънце тази пролет. Не видях очаквания буен растеж въпреки грижите. Сега цъфна едно анемично цветче, дано поне някой успее да каже кой е вида и как да се грижа правилно за него - резитби, поливки, подхранвания, зазимяване - това е мн важно предвид предстоящия сезон. Не искам да го губя. Много се надявам преместването да е причината, да има нужда от време за да се съвземе. Помагайте, моля ви! :hmmm:
Изображение
РОУЗ

Re: Клематиси 2015!

Мнение от РОУЗ »

Хич не мога да се оправям с клематисите, някои повториха, други не, някои съхнат, други не, витицелите са ми с по 1-2 зелени стъбла, останалата част съхне, не мога да схвана какво не им е кеф. Имам по половин клематис в края на лятото. :mrgreen:

Изображение
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематиси 2015!

Мнение от ToBo »

Янчето, хич не се сещам кой може да е твоят клематис, но не изглежда вечнозелен :hmmm: Така че (поне според мен) защита не му е нужна за зимата :hmmm:
РОУЗ, всички сме така. Клематисите не обичат много жега. Моите живнаха след малкото захлаждане. Това ми е първото лято, в което все има нещо цъфнало, така че зависи и от възрастта на растенията :stiskam: При всички случаи, опитвай да изрязваш прецъфтялото. Те се стремят да направят семена. Както си го оставила този на снимката, той си мисли, че "си е свършил работата". Ако изрязваш самите цветове, ще иска да цъфти пак, за да направи семена. Аз направих на Мултиблу тотална резитба след пролетния цъфтеж и съм доволна. Ще снимам и ще покажа.
Никога не е късно да засадиш клематис...
Titania
Виенско кафе
Мнения: 460
Регистриран на: Фев 6, '13, 21:07
Местоположение: Варна/

Re: Клематиси 2015!

Мнение от Titania »

А дали мога вече :hmmm: да преместя една витицела или да почакам още малко?
РОУЗ

Re: Клематиси 2015!

Мнение от РОУЗ »

Ех, ТоВо, ми не ми се получава, някои офъках, ама не цъфтяха пак, други не смея, че нали цъфтяли на миналогодишни клонки, на някои и стъбла им изчезнаха, 2-3 витицели оставих и ме даряват с по 1-2 цвята и това е. И те млади клематиси, и аз млада клематисолюбителка ;) , след някоя годинка може и да се спогодим, надявам се.
Поне са дуракоустойчиви, милите, кретат някак.
Монтаната също не съм рязала, тя нали не се реже?
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”