Клематиси 2015!

Публикувай отговор
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематиси 2015!

Мнение от ToBo »

Затова пък тази Касандра е прекрасна :liubov2: и ме замисли как така нямам такъв вид клематис :hmmm:
Монтаната ще се оправи, щом е жива :daaa: И ще навакса бързо. А ти слизай от покрива и приготвяй дърва за зимата :hihihi:
Никога не е късно да засадиш клематис...
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Клематиси 2015!

Мнение от kali »

Тоби, ха..ха..ха.. хем ме развесели, хем ми даде надежда за монтаната, :ieeee: , но това ще стане ясно чак, като изгорим дървата. :lol:
qn4eto
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Дек 22, '09, 19:59
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 75 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Клематиси 2015!

Мнение от qn4eto »

qn4eto написа:Преди време бях питала разни неща и някой писа да сложа снимка. Много рахитичен върви моят клематис и тово си е.Беше на шарена сянка, преместих го на слънце тази пролет. Не видях очаквания буен растеж въпреки грижите. Сега цъфна едно анемично цветче, дано поне някой успее да каже кой е вида и как да се грижа правилно за него - резитби, поливки, подхранвания, зазимяване - това е мн важно предвид предстоящия сезон. Не искам да го губя. Много се надявам преместването да е причината, да има нужда от време за да се съвземе. Помагайте, моля ви! :hmmm:
Изображение
Моля специалистките да помагат - идва есен, след това зима - да зазимявам ли и как? Как се реже и ако има друго - казвайте!Възможно ли е да е WANDA RUTKIEWICZ' или може би 'ROKO-KOLLA' http://www.clematis.com.pl/images/flowe ... lla_Z2.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Клематиси 2015!

Мнение от muny7 »

А дали отглеждате вечнозелени клематиси? И ако да откъде взехте инфо? Защото аз както винаги първо го харесах и взех и след това почнах да го разучавам еми не намирам информация, но мисля, че при нас не е студоустойчив :hmmm:
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематиси 2015!

Мнение от ToBo »

Янче, хич не го разпознавам този :snif:
muny7 написа:А дали отглеждате вечнозелени клематиси? И ако да откъде взехте инфо? Защото аз както винаги първо го харесах и взех и след това почнах да го разучавам еми не намирам информация, но мисля, че при нас не е студоустойчив :hmmm:
Въобще не ги поглеждам вечнозелените :oops: за да не ги дондуркам :mrgreen: Но категорично не са за нашите географски ширини и трябва да се прибират :nod:

Ето моят експеримент с Мултиблу - най-старият ми клематис на 4 години.
Беше се проскубал много и след пролетния цъфтеж го орязах много ниско. Порасна така
Изображение

Целта ми бяха новите клончета от основата
Изображение

Това е от вчера и се чудя дали да не почна по-възрастните 2 група винаги така да ги режа :hmmm: защото ми харесва резултатът
Изображение
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Клематиси 2015!

Мнение от muny7 »

muny7 написа:А дали отглеждате вечнозелени клематиси? И ако да откъде взехте инфо? Защото аз както винаги първо го харесах и взех и след това почнах да го разучавам еми не намирам информация, но мисля, че при нас не е студоустойчив :hmmm:
Въобще не ги поглеждам вечнозелените :oops: за да не ги дондуркам :mrgreen: Но категорично не са за нашите географски ширини и трябва да се прибират :nod:

Благодаря ти Тобо то се видя, че този дето го взех ще ми е първият и последният :mrgreen:
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Клематиси 2015!

Мнение от Магдалена »

ToBo написа:
Ето моят експеримент с Мултиблу - най-старият ми клематис на 4 години.
Беше се проскубал много и след пролетния цъфтеж го орязах много ниско. Порасна така
Изображение

Целта ми бяха новите клончета от основата
Изображение

Това е от вчера и се чудя дали да не почна по-възрастните 2 група винаги така да ги режа :hmmm: защото ми харесва резултатът
Изображение
:dovolen: Борянка,това с рязането е дало удивителен резултат!! :daaa:
А с чуденето- мислиш да ги орязваш ниско сега, или напролет след първи цъфтеж?? :hmmm: :tzeluvka:
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1339
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Клематиси 2015!

Мнение от popov »

Моето Мултиблу тази година само се подряза. Много години го бях оставил без много подрязване и беше направил едни дебели клони в ниското, които си изсъхнаха след зимата и всичко нагоре съответно. Изкара си нови от земята и цъфтя, ама не много обилно.
Ама пък президента ми е с още по-дебели клони а от година на година повече цъфти и му няма нищо. А са на една възраст с Мултиблуто...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 583 пъти
Получил благодарност: 1068 пъти

Re: Клематиси 2015!

Мнение от greeneyed »

Магдаленка, Тобо е направила това, което се препоръчва да се прави за кичестите клематиси- да кажем на 4 години веднъж да се отрежат на 2 силни пъпки от основата, за да се стимулира изкарване на повече нови стъбла. Ти питаш кога- ами по-рано аз подрязвах клематисите рано напролет, но последните 2 години ги режа след средата на декември. Така няма вероятност да тръгнат да вадят нови стъбла , ако има затопляне през зимата , а после да да се застуди и всичко покарало да измръзне. Когато съм ги рязала през февруари, винаги е имало развити пъпки по стъблата, които аз съм принудена да изрежа. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематиси 2015!

Мнение от ToBo »

Маги, не сега, сакън :svekurva:
Изображение
Това като прецъфти, ще режа (есента или февруари) колкото са прецъфтелите цветчета. Защото от тези клони пролетта ще тръгнат много къси клончета и ще дадат обилен цъфтеж :nod: При кичестите клематиси оттам са кичестите цветове на "стара дървесина". ЗАтова някои пишат 2 група да се реже само след пролетния цъфтеж. Това имах предвид и аз, като писах за ниско рязане след пролетния цъфтеж. Имах предвид юни или юли. Получавам по-свежа листна маса (защото всички знаем как изсъхва шумата на повечето клематиси лятото :eeeh: ) и като че ли по-обилен есенен цъфтеж :hmmm:
Друго предимство е, че мога да си прегледам и подменя подпори (сега така направих с тази експериментална мрежа).
Недостатък: гледаш празно място, докато порасне във височина клематиса наново. На мен лично ми вадят очите разни решетки и мрежи :eeeh: И то в активния сезон, когато се въртя повече навън :ufff:

Грийни, писали сме заедно :dovolen:
Не, това драстично подрязване го направих след пролетния цъфтеж. След зимата го оставих да си прави каквото иска 8-)
Никога не е късно да засадиш клематис...
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”