Клематиси 2014

Публикувай отговор
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Клематиси 2014

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Марианнче,ако намериш време да дойдеш през седмицата,може би още ще можеш да го видиш жив,тоз цъфтежко!! :angelche: :angelche:
марианна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1861
Регистриран на: Юни 6, '13, 10:07
Местоположение: Самоков

Re: Клематиси 2014

Мнение от марианна »

Маги,тази седмица,може и да дойда :stiskam:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: Клематиси 2014

Мнение от Мария Николова »

При мен с 2-3 цвята цъфтя Вестерплате. :mrgreen: Но в дните на суетнята около Боровската среща и тъй не се наканих да изгазя калта до нея и да я щракна. :eeeh:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Клематиси 2014

Мнение от ivanina »

greeneyed написа:Всичките ми клематиси са тръгнали. :hmmm: Изрязах ги по една педя.
Днес отделих няколко минутки за моите три клематиса ( забравих им имената, а нямам време да ги търся кои бяха :eeeh: )...
но искам да кажа че едва днес ги орязах на една педя от земята ! Правилно ли е или грешно ? - не знам , но нищо не разбирам от клематиси :hmmm: ...но виждам тук че някой е свършил същата дейност и ми е малко успокояващо :hmmmmmm: :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
tronix_bg
Виенско кафе
Мнения: 392
Регистриран на: Юни 25, '14, 14:01
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 16 пъти
Обратна връзка:

Re: Клематиси 2014

Мнение от tronix_bg »

Оле, оле... :P чета последните коментари и не знам какво да мисля, да се успокоявам ли или не, че не е само при мен това явление- от новите клематиси имам два- Ниобе и Ванда Руткевац, които са в саксии, в леко осветен, хладен коридор, и са направили по 1-2 пъпки :shock: , дребни и вяли, но ги има. Ама това ми се струва ненормална работа... :o Дали не трябваше още през ноември да ги изрежа ?? :?: Сега какво да ги правя? Да ги оставя ли да цъфнат и след прецъфтяване да режа или веднага да ги подрежа. Няма ли да е късно ако отлагам това рязане- все пак е декември?
- Да, мила моя, - каза ми Съдбата. – Нима не знаеш, че от мен можеш да си купиш само семена...
"Притча за семената"
http://www.gnezdoto.net/mydrost/540-liu ... na-sydbata
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Клематиси 2014

Мнение от къщичка »

Клематисите се режат напролет, всъщност ранна пролет, като напъпят леко да избиват, ако е по-топло февруари, може и тогава. Но първа и втора група не се режат до долу.
Иванина, твоите са Джакмании ;)
Аватар
tronix_bg
Виенско кафе
Мнения: 392
Регистриран на: Юни 25, '14, 14:01
Дал благодарност: 28 пъти
Получил благодарност: 16 пъти
Обратна връзка:

Re: Клематиси 2014

Мнение от tronix_bg »

Къщичка, така де, едни се режат напролет, след 14 февруари, а други- късно през ноември- това съм чела и знам на теория.
Както и да е, при това полу-развито, полу-никакво цъфтежно състояние- ще ги режа напролет.
Нямам възможност за снимка в момента, но като(ако) цъфнат- ще снимам.
- Да, мила моя, - каза ми Съдбата. – Нима не знаеш, че от мен можеш да си купиш само семена...
"Притча за семената"
http://www.gnezdoto.net/mydrost/540-liu ... na-sydbata
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Клематиси 2014

Мнение от къщичка »

Ето копиран текст от превод на Блу скай, надявам се няма против да го публикувам тук, обяснено е много добре. Не знам къде си чела за подрязване през есента, за мен е погрешно.

подрязване на клематис

”Да или не” – това е най-често задаваният въпрос относно клематисите.
В тази връзка трябва специално да бъде отбелязано, че неправилното подрязване в никакъв случай няма да причини загуба на растението. В най-лошият случай неправилното подрязване просто ще забави появата на цветовете. От друга страна ако клематисите се оставят без подрязване те все пак ще си цъфтят всяка година. ОБАЧЕ цветовете няма да покриват цялото растение от върха до основата, както биха направили иначе.

първата препоръчителна стъпка се отнася до всички видове клематис. Първият февруари или март след засаждането на ново растение то трябва да бъде изрязано до основи. Това се прави когато растението започва да се събужда и първите пъпки могат вече да бъдат забелязани. Подрязването се прави като се оставят две двойки пъпки на всяко стъбло между мястото на отреза и почвата.
През следващите години на отглеждане се процедира по начините описани по-долу..

За по-лесно обобщение на процедурите е използвано деление на видовете в 3 основни групи.

Група (A) – Това са сортовете които цъфтят само на миналогодишни леторасти. Тяхното подрязване се състои в отстраняване на слабите и болни стъбла веднага щом приключи цъфтежа през май или юни. Отлагането за по-късно или пък силно подрязване ще се отрази в по-малко цветове през следващата година. В тази група влизат най-вече много популярните сортове от вида мontana, за които е характерно, че въпреки че издържат на много силни студове ако връхчетата на растенията бъдат повредени или измръзнат през следващата пролет цветовете много ще закъснеят /дори чак есента/ или изобщо няма да се появят. .

Група (В) е разделена на две под категории:

Група (В) (1) това са видовете, които цъфтят на дървесина, която е заякнала през миналия сезон. Обикновено тези сортове цъфтят особено обилно през май-юни на миналогодишната дървесина, а след това през септември се появяват цветове, които са по-дребни от тазгодишните леторасти.

Група (В) (2) това са видовете които цъфтят едновременно и на стара и на нова дървесине, тези видове цъфтят обикновено от юни до септември без прекъсване. По отношение на подрязването тези сортове се отнасят и към група В1 и към група С и от тази гледна точка е препоръчително тези видове да се засаждат в комбинация с расетния от някоя от двете групи. Ако растението е използвано като солитер, тогава всяка втора година то трябва да се подрязва като група С.

И за двете групи В (1) и B (2), е необходим леко подрязване през февруари или март като всяко стъбло се подрязва на различна височина – по този начин се постига балансирано растение от група В. Също така се отстраняват всички слаби и изсъхнали стъбла, а останалите стъбла се разделят внимателно така че да има достатъчно разстояние между тях. По този начин се освобождава място, в което цветовете от следващия сезон ще могат да се отварят достатъчно добре. Силно подрязване ще намали броя на цветовете през следващия цъфтежен период, но няма да повреди растението като цяло, даже в повечето случаи ще спомогне за оформяне на по-добре балансирано растение. В случай че клематис от група В не е бил обгрижван от много години, една цялостна силна резитба ще го поднови, а след това новите стъбълца трябва внимателно да се насочват и разделят, защото в противен случай те бързо ще се оплетат в посока нагоре.

Група (C) тези видове цъфтят само върху тазгодишни леторасти. Цъфтежът започва рано през лятото и продължава до есента. Растенията трябва да се отрязват късно през февруари или март, на две силни пъпки над земята. По този начин цветовете ще започват още от основата на растението и ще стигат до върха му. Повечето от клематисите от тази група започват да растат близо до мястото където са спрели растежа миналия сезон, затова ако не се подрязват силно, скоро тотално излизат от контрол. Тази особеност обаче може да се използва ако искате да отглеждате клематис оплетен в дърво или искате цветовете да покрият място което е над принципната височина като сортова характеристика. Клематис от група С може да бъде рязан до основи, или пък изобщо да не бъде рязан според нуждите ни. Но трябва да се има предвид, че цветовете се появяват само на тазгодишните леторасти, което означава че те винаги ще бъдат на върха на растението и след няколко години, ако не се контролира с резитба, основата на растението ще представлява просто оплетени сухи стъбла. Това обаче също може да се използва като предимство ако е необходима етажност – пред клематис от група С, може да се засади такъв от група В който да скрие оголените стъбла и да разшири цъфтежния период с още 1 месец. .
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Клематиси 2014

Мнение от ToBo »

Трониксче, твоите клематиси не зимуват навън. Затова са се развили. Можеш да ги оставиш или да ги изрежеш, както решиш :daaa:
Но напролет ги слагай на постоянното им място и режи на 30-40 см от земята, за да се разклонят красиво :nod:
Тази година не е нормално времето. Моите навънка растат също.
Флорида Бест Уишес беше изкарал и изхранил огромни пъпки за цъфтеж :shock: За съжаление нещо си беше снесло яйца по обратната страна на листата и понеже не искам да разбера какво, го изрязах и изхвърлих :mrgreen:
Според Вестфал клематисите трябва да се режат зимата. Аз сега за пръв път правя този експеримент и ще съобщя резултата напролет :dovolen:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Клематиси 2014

Мнение от pipike »

червен - розов - бял :hihihi:

http://www.mmtrbg.com/klematis" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.mmtrbg.com/klematis-ComCategory96bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Клематиси”