Торене на иглолистни

Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Торене на иглолистни

Мнение от calico »

С какво, как и кога торите иглолистните?
аз не че имам много, обаче тази пролет за пръв път ги полях с амониева селитра, ми те полудяха сякаш. Едни таксуси, дето 3-4 години си седят както съм ги засадила (щото никога не съм торила иглолистни :oops: ), взеха че направиха 7-8-10 см прираст :ieeemyzh:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Торене на иглолистни

Мнение от calico »

айде бе, никой ли не знае?
Де е Марги?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Торене на иглолистни

Мнение от Margaritenia »

Калико, ето ме и мен:))) Не знам дали това, което правя е вярно или не, при мен работи и съм достигнала до тази схема на торене след много четене и питане на хора, които професионално отглеждат растения в полето.

Иглолистните си торя на пролет с гранулиран NPK тор със забавено освобождаване (пример Яра Мила комплекс, Осмокот Екзакт Стандарт) При дъждове и топло време (както беше лятото на 2018) задължително пръскам всяка седмица с магнезий и желязо. По-хлорозните растения получават и поливка с тези препарати в съответната пропорция с вода. Ако сезоните са нормални, подобно пръскане веднъж е достатъчно. Може да се пръска по-често само конкретно растение, което показва необходимост от това.

Есенно време, края на октомври, началото на ноември торя еднократно с кафяв Кристалон всяко иглолистно. Цялата градина получава почерпка с троен суперфосфат по същото време.
Това е:)))
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1144
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 692 пъти
Получил благодарност: 908 пъти

Re: Торене на иглолистни

Мнение от borislava.kirilova »

:ieeemyzh: Ехааа!!! Момичета, Вие ми четете мислите! :dovolen:
Днес ме мъчи точно този въпрос! Преди 1 месец се сдобих с няколко страхотни иглолистни. Насадени са в градината имат си нов прираст и изглеждат чудесно. Купувани са в контейнер и кореновата бала не е пипана. При засаждането не съм слагала никакъв тор. И ето го въпроса :dovolen: Торят ли се, и кога, и с какво такива млади растения, които още не са се устоновили на местата си. 😊😊😊😊 Аз продължавам да чета, с помощта на търсачката писаното по въпроса торене на иглолистни, но до момента не попаднах отговор на моята питанка. 😊😊😊
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Торене на иглолистни

Мнение от Dewina »

Margaritenia написа: Май 11, '19, 16:15 При дъждове и топло време (както беше лятото на 2018) задължително пръскам всяка седмица с магнезий и желязо. По-хлорозните растения получават и поливка с тези препарати в съответната пропорция с вода. Ако сезоните са нормални, подобно пръскане веднъж е достатъчно. Може да се пръска по-често само конкретно растение, което показва необходимост от това.

Margi,
Откъде да купя магнезий и желязо, кои точно препоръчваш...пусни линк, моля...и как да се приготви разтвора?... На три туи спешно трябва да помогна
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Торене на иглолистни

Мнение от calico »

Марги, благодаря ти!
ще торя, ама чак като теб няма да смогна :angelche:

ще ги почерпя пак с малко амониева селитра, само да напече и да се стопли още малко, и после ще им ръсна Яра мила
ма съм объркала де - цугите ми са дали такъв прираст, таксусите доста по-малко, 3-4 см само. Не ща и много да растат, те са малки форми, че мястото е малко
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Торене на иглолистни

Мнение от Margaritenia »

Спойлер
Покажи
borislava.kirilova написа: Май 15, '19, 22:48 :ieeemyzh: Ехааа!!! Момичета, Вие ми четете мислите! :dovolen:
Днес ме мъчи точно този въпрос! Преди 1 месец се сдобих с няколко страхотни иглолистни. Насадени са в градината имат си нов прираст и изглеждат чудесно. Купувани са в контейнер и кореновата бала не е пипана. При засаждането не съм слагала никакъв тор. И ето го въпроса :dovolen: Торят ли се, и кога, и с какво такива млади растения, които още не са се устоновили на местата си. 😊😊😊😊 Аз продължавам да чета, с помощта на търсачката писаното по въпроса торене на иглолистни, но до момента не попаднах отговор на моята питанка. 😊😊😊
Борислава, новозасадени растения не се торят. Чак другата пролет, т.е. след година ще трябва да ги ториш.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Торене на иглолистни

Мнение от Margaritenia »

Спойлер
Покажи
Dewina написа: Май 16, '19, 07:19
Margaritenia написа: Май 11, '19, 16:15 При дъждове и топло време (както беше лятото на 2018) задължително пръскам всяка седмица с магнезий и желязо. По-хлорозните растения получават и поливка с тези препарати в съответната пропорция с вода. Ако сезоните са нормални, подобно пръскане веднъж е достатъчно. Може да се пръска по-често само конкретно растение, което показва необходимост от това.

Margi,
Откъде да купя магнезий и желязо, кои точно препоръчваш...пусни линк, моля...и как да се приготви разтвора?... На три туи спешно трябва да помогна
Аз си ги купих от тук:

https://agroapteki.com/torove/techni-torove/page-4/

Сега гледам, че няма еднолитрови разфасовки Лебозол, но има някакви други препарати, против хлороза на друг производител.

Снимай туите да ги видим.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Торене на иглолистни

Мнение от Margaritenia »

Спойлер
Покажи
calico написа: Май 16, '19, 07:48 Марги, благодаря ти!
ще торя, ама чак като теб няма да смогна :angelche:

ще ги почерпя пак с малко амониева селитра, само да напече и да се стопли още малко, и после ще им ръсна Яра мила
ма съм объркала де - цугите ми са дали такъв прираст, таксусите доста по-малко, 3-4 см само. Не ща и много да растат, те са малки форми, че мястото е малко
Според мен действай направо с Ярата. Получили са вече амониевата, да не стане много азота:)
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5268
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Торене на иглолистни

Мнение от Daniela Pargu »

С амониева селитра торене на иглолистни не бих правила!
Точно този прираст,в следствие нея,е най- податлив на пригори- и летен и зимен!
По- удачно е да се ползват комбинирани гранулирани торове.А има такива и
специално за иглолистни,които са и с някои специфични добавки :daaa:
Също - за листно торене мастербленд :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”