Juniperus (Хвойна)

Публикувай отговор
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Juniperus (Хвойна)

Мнение от Margaritenia »

Привет!

Отварям тази тема в памет на нашия приятел Ангел - Mugofrodo.

Някакси ми се иска неговият раздел, пълен с толкова ценни съвети и факти, да не опустява...

Аз съм далеч от академичните знания на Ачо за иглолистните, но идеята за темата дойде от факта, че много от нас се сдобиха с интересни юниперуси доста, от които са рядко срещани по българските разсадници и би било хубаво да имаме определено място във форума, където да обменяме информация за това как се чувстват тези малко пренебрегнати иглолистни в нашите градини, подстригваме ли ги, разболяват ли се, нарастват ли или пък са застинали в една позиция, слънцелюбиви ли са, сухоустойчиви ли са...изобщо такива важни за всички любители на иглолистните нещица, които сме научили от собствения си опит, а не от дебелите книги.
И нека има мнооооого наши снимки, за онагледяване на информацията:))))
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от Margaritenia »

Продължавам с малко любопитна (и крайно неизчерпателна информация) за юниперусите от https://www.thespruce.com/twelve-specie ... bs-3269665, която обаче е придружена от прекрасни фотоси и е подходяща за увод в темата ни.

Членове на рода Юниперус
Изображение
Хвойните (дървета и храсти) принадлежат на семейство Кипарисови (Cupressaceae), род Juniperus. Тези вечнозелени иглолистни дървета имат за листа иглици или люспи, като повечето видове с възрастта променят формата от иглици към люспи. Голяма част от юниперусите издържат на засушаване.
Много от общоприетите имена за тези растения включват думата кедър, въпреки че истинските кедри принадлежат към рода Cedrus.
Юниперусите могат да бъдат еднодомни или двудомни растения. Докато женските плодове изглеждат като плодове, те всъщност са недоразвити шишарки. Шишарките на обикновената хвойна (Juniperus communis) осигуряват аромата за джин. Плодовете на хвойната се използват и като подправка в готвенето.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Не засаждайте хвойна в двора си, ако имате в близост плодни дървета, тъй като са гостоприемници на кедъро-ябълковата ръжда, причинена от патоген, наречен Gymnosporangium juniperi-virginianae, която след това атакува ябълковите дървета, глог и дюля.

Alligator Juniper
Изображение

Крокодилският юниперус е наречен така заради отличителната си кора, която напомня грубата, насечена кожа на алигатор. Този вид може да бъде както храст така и дърво, в зависимост от локацията на растението и климатичните условия.
o Научно наименование: Juniperus deppeana. Синоним Juniperus mexicana и Juniperus pachyphloea.
o Други наименования: дъбовокор юниперус, дебелокор юниперус, западен юниперус, планински кедър
o Родом от: Мексико и Югозападните щати на САЩ
o USDA Zones: 7 - 9
o Височина: Може да достигне 18 м, обикновено е висок около 6-12 м.

California Juniper
Изображение

Този юниперус обикновено се среща като голям храст, но може да израстне и в средно голямо дърво в дивата природа. Отличителната му черта са люспоподобните листа и червеникаво-кафявите му шишарки.
o Научно наименование: Juniperus californica, или Juniperus cedrosiana, Sabina californica, Juniperus pyriformis, Juniperus cerrosianus
o Други наименования: Пустинен бял кедър
o Родом от: Калифорния, Невада, Аризона
o USDA Zones: 8 - 10
o Височина: 3м – 4.5м; понякога може да достигне и 10 м височина

Chinese Juniper
Изображение

Една разновидност на този вид юниперуси ('Toruloso') е известна като Холивудски юниперус. С възрастта той създава интригуваща усукана форма, която го прави интересно растение, подходящо за ползване като солитер или акцент в градината. Има и много други разновидности от този вид в различни форми и украски.
o Научно наименование: Juniperus chinensis
o Родом от: Япония и Китай
o USDA Zones: 4 - 9
o Височина: Размерът на тези юниперуси варира много според конкретния вид. Много от тях са почвопокривни или храстовидни.

Common Juniper
Изображение
Както самото му име подсказва, този храстовиден юниперус се среща буквално по целия свят. Расте добре както в киселинна така и в алкална почва и добре се адаптира към всякакви локации, включително ветровити такива.
o Научно наименование: Juniperus communis
o Други наименования: юниперус джудже, стелещ се юниперус, планински юниперус, земен юниперус, пълзящ юниперус
o Родом от: Северна Америка, Европа, Северна Азия, Япония
o USDA Zones: 3 - 8
o Височина: Обикновено е храст достигащ в зряла възраст до 4.5м, като понякога се срещат екземпляри високи до 9 м.


Creeping Juniper
Изображение
Пълзящият юниперус напълно оправдава името си, защото е почвопокривен. Силно адаптивен, може да расте на всякакви почви и във всякакви условия.
o Научно наименование: Juniperus horizontalis
o Други наименования: Пълзящ юниперус
o Родом от: Северни Американски щати, Канада, Аляска
o USDA Zones: 3 - 9
o Височина: 0.3 – 0.6 м


Drooping Juniper
Изображение

Плачещият юниперус е взел името си от начина, по който клонките му висят надолу сякащ плачат. Червеникаво-кафявата му или сива кора се бели на райета.
o Научно наименование: Juniperus flaccida. Juniperus gigantea, по-рядко срещани Juniperus gracilis и Sabina flaccida.
o Други наименования: Мексикански плачещ юниперус, плачещ юниперус/ кедър
o Родом от: Tексас, Мексико и Гватемала
o USDA Zones: 8b - 11
o Височина: Повечето дървета достигат максимална височина от 10 – 12 м.


Eastern Redcedar
Изображение

Това е основният гостоприемник на кедърово-ябълковата ръжда. Особено ароматен представител на вида юниперус, като това му качество се използва за отблъскване на насекоми. Подходящ е за „коледно дръвче“.
o Научно наименование: Juniperus virginiana, Sabina virginiana.
o Други наименования: Червен кедър, Червен кедъров юниперус, Червен юниперус
o Родом от: източна Канада, южни и източни съединени щати, Орегон
o USDA Zones: 3 - 9
o Височина: 9 – 12 м


Greek Juniper
Изображение

Гръцкият юниперус често се среща да расте в съседство с вонящия юниперус. Тези студоустойчиви растения могат да растат дори по отвесни скали.
o Научно наименование: Juniperus excelsa
o Други наименования: Гръцки юниперус
o Родом от: Източното средиземноморие
o USDA Zones: 5 - 9
o Височина: 6 – 20+ м

One Seed Juniper
Изображение

Тази разновидност на юниперусите е двудомно растение, което расте като многостеблен храст с гъста кръгла корона. Кората му е сивкава, бели се на райета като под нея се виждат ярки оранжево-кафяви багри.
o Научно наименование: Juniperus monosperma
o Други наименования: Едносеменен юниперус, Сабина, Червеноплоден юниперус
o Родом от: Аризона, Колорадо, Оклахома, Тексас, Мексико
o USDA Zones: 3 - 7
o Височина: 3 – 12 м

Rocky Mountain Juniper
Изображение

Този юниперус е близък роднина на източния червен кедър и поради тази причина е податлив на кедърово-ябълковата ръжда. Обикновено има пирамидална форма на растеж. Юниперус 'Skyrocket' е доста прибран и висок вид със синьо – зеленикав цвят.
o Научно наименование: Juniperus scopulorum
o Други наименования: Планински червен кедър, Скален кедър, Колорадо червен кедър.
o Родом от: Западна Канада и САЩ, Небраска, Тексас, Северна Дакота
o USDA Zones: 3 - 8
o Височина: 9 – 12м, но често остава малък храст.

Utah Juniper
Изображение


Тези дървета са често срещани в Юта, като се чувстват прекрасно в алкалните почви там. Вид, който е широкоразпространен още в Аризона и в западни Американски щати.
o Научно наименование: Juniperus osteosperma, синоним Juniperus utahensis и Sabina osteosperma.
o Други наименовния: пустинен юниперус
o Родом от: Западни Американски щати
o USDA Zones: 3 - 7
o Височина: 3 – 7.5 м

Western Juniper
Изображение

Западният юниперус расте на сухи, каменисти локации, където няма конкуренция от Пондероския бор или Дугласката ела. Среща се и на много ветровити локации на голяма надморска височина, където придобива специфичен маниер на растеж, т.нар. Krummholz, което означава, че расте много близо до земята дори и в зряла възраст.
o Научно наименование: Juniperus occidentalis
o Други наименования: Юниперус Сиерра
o Родом от: Калифорния, Айдахо, Невада, Орегон, Вашингтон
o USDA Zones: 5 - 8
o Височина: 4.5 – 9 м
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от Margaritenia »

Аз лично доскоро не отдавах заслужено внимание на юниперусите в градината, но откакто си дадох сметка, че там където имам почвопокривен юниперус, не никне никакъв бурен и освен това са чудесен пълнеж за големи и голи пространства, като нарастват относително бързо в сравнение с други иглолистни (борове, смърчове и ели), започнах да се интересувам повече от тях и с изненада открих, че има прекрасни и интересни представители от този вид.

Започвам с моя любимец, който имам от поръчка на Ким и по съвет на Мугофродо: Juniperus procumbens Kishiogima
На пълно слънце е при мен, много рядко го поливам, само разпръсквачите на тревата го дъждуват леко ежедневно. Не е изсъхнал, просто си е жълт! :lol:
Изображение

Изображение
Последно промяна от Margaritenia на Ное 15, '17, 00:06, променено общо 1 път.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от Margaritenia »

Това са Juniperus Horisontalis Variegata и Juniperus horizontalis Blue Chip.
Blue Chip нарастна много бързо, засаден е юни 2016 и беше около 25 см в диаметър, а сега е около 100 см.
Изображение

Друг любимец е Juniperus horizontalis 'Wiltonii'. Нямам търпение да зависне още малко от саксията:0000
Изображение

А това е Juniperus horizontalis 'Jade River', през зимата става леко ръждив. Дано да се вижда на снимката.
Изображение

Изображение

Следва продължение, а сега лека нощ :zzz:
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от Тутти »

Супер, зарадвах се на тази тема. Любими са ми хвойните. Незаменими в бордюрите, като комбинации с други иглолистни, храсти и май с всичко...
Чакам продължението с нетърпение.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от Daniela Pargu »

Марги, да си жива и здрава!Благодаря за тази тема, защото богатството от видове трябва да се покаже.
И аз съм им фен и имам доста видове- при мен от доста години,та ще мога да споделя впечатления ....
А и снимки.Всъщност малко се пренебрегват юниперусите,а и сред тях има големи сладури!
Като цяло са дуракоустойчиви и много красиви. :daaa:
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от iv.tarlen »

Аз също ги харесвам, живеят с малко влага и на силно слънце.От всички иглолистни, закупени през последната година, те се представят най-добре.Благодаря за темата, ще я следя с интерес.Моите юниперуси са тези, но още е рано да ги показвам.
Juniperus communis Bagnet OWN
Juniperus horizontalis 'Mother Lode' 
Juniperus squamata 'Floreant' 
JUNIPERUS chinensis Kaizuka
JUNIPERUS communis Hibernica
JUNIPERUS squamata Blue star
Juniperus horizontalis Pancake
Juniperus horizontalis Salamander OWN
Juniperus horizontalis 'Wiltonii'
Juniperus squamata - Dream Joy 
Имам още един от Зелена пролет и той е пълзящ, но не му зная името.
РОУЗ

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от РОУЗ »

Марги, чудесна идея!
Ти имаш толкова много иглолистни и такова богатство от видове, че ще ти се налага повече от на всеки друг да попълваш знанията си, а ние ще се радваме да ги споделяш с нас.
Много ми се иска да обсъждаме особеностите при отглеждането на различните видове иглолистни, изисквания към почва, към влага, обичат ли дъждуване, не обичат ли, коренова система, как се държат на слънце, как на сянка...абе всичко. И някой хубав ден да се обобщат на първа страница от темата резултатите от дискусиите и наблюденията ни. Ех, дано.

И на мен много ми липсва Мугофродо.
Deleted User 5091

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от Deleted User 5091 »

Марги, браво за темата. И аз имам доста юниперуси. Ще качвам снимки :angelche: Единственото, което не ми харесват е жълтеенето в центъра, особено на пълзящите видове.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от Margaritenia »

Приятели мили, няма значение малки или големи са ни хвойните, важното е да са здрави...аз до 2015 година идея нямах що е то градина, така че в момента снимам и показвам бебета само, но нали пътят е важен, а не пристигането...нека им се радваме заедно как растат.

Мия, и аз съм забелязала, че някои от почвопокривните кафенеят в центъра, предполагам е защото не достига достатъчно слънце там, където всъщност са най-гъсти.

Juniperus squamata Blue Spider от пролет 2017
Изображение

Изображение
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”