Juniperus (Хвойна)

Публикувай отговор
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от Margaritenia »

Имам засадени 3 бр. Juniperus scopulorum 'Blue Arrow', много си ги харесвам, за 2 години станаха огромни! Един път само съм ги рязала като много малки и хилави младежи, след това ги оставих свободно да растат, но може би ще трябва да ги озаптявам другата година, че са доста чорлави. Хубав синкаво сив цвят имат през цялата година.
Изображение
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
незабравка

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от незабравка »

Margaritenia написа:Gevkati, страхотна снимка и гледка, загатва за много красива градина също така, а този дебеличък хубав Juniperus scopulorum 'Skyrocket', нищо, че ти пречи да влизаш в двора, много ми харесва :lol:
Виж тук какви екземпляри показват по рекламни снимки от разсадниците, явно си иска сериозна резитба тази хвойна, за да поддържа добра форма...
Изображение
Марги,тези са на специална нискокалорична диета сигурно и редовно тренират у фитнеса ,затова са такива стройни :lol:
А Синята стрела зимата омотаваш ли ги със сезал ,че сигурно снегът ги прави още по-разпилени.Ами и той е не съвсем стрела,ами трътльо малко като поотрасне,сигурно както казваш ги поддържат със стригане по-тесни,гъсти и стегнати. :nod:Ще взема да засадя едно ароу и да го стрижа редовно да видим какво ше стане. :D
РОУЗ

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от РОУЗ »

Тез колоновидните много ми харесват. :potekoha:

Кога се фризират хвойните, аз имам една обикновена, тази, от която се прави джин :nod: , пуснала е коремче и ми се иска да я поофъкам малко?

Имам и Blue star - малко синкаво топче, както и Meyeri, купувани са от някой от строителните хипермаркети, вторият беше една педя, сега е цели три педи. :mrgreen:
За тези се сещам в момента.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от gevkati »

Merci za komentarite I syvetite, az prez weekenda sym samo , latinica, shte pisha v ponedelnik. No vi cheta i se obuchavam :D
fani34
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Сеп 26, '16, 20:14
Местоположение: Варна

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от fani34 »

Изображение
Това са моите рошльовци. Големи, дебели, фризираме ги , единият върви накриво. Не знам сортове. Този в дъното най ми харесва - синее. Сега прочетох , че е добре да се вързват. Ще го направим скоро. Не ги поливаме, не ги торим , никакви грижи за тях. То за никое иглолистно не полагаме грижи , ама те са десетгодишни.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от Margaritenia »

Незабравче, не ги връзвам с нищо, не са баш източени и стройни като стрели, права си, повече като диреци вървят, но аз си ги харесвам такива. Ще пробвам и аз рано на пролет да ги фризирам, предполагам, че ще сгъстят короните.

Фани34, много са ти големи хвойните :potekoha: , рунтави и красиви:))))
И аз като теб не ги торя моите, не ги поливам, не ги подрязвам, изобщо грижа нула за тях. Само ги наблюдавам да не се разболеят от нещо, но това го правя за всички растения в градината.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
незабравка

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от незабравка »

Margaritenia написа:Незабравче, не ги връзвам с нищо, не са баш източени и стройни като стрели, права си, повече като диреци вървят, но аз си ги харесвам такива. Ще пробвам и аз рано на пролет да ги фризирам, предполагам, че ще сгъстят короните.

Фани34, много са ти големи хвойните :potekoha: , рунтави и красиви:))))
И аз като теб не ги торя моите, не ги поливам, не ги подрязвам, изобщо грижа нула за тях. Само ги наблюдавам да не се разболеят от нещо, но това го правя за всички растения в градината.
Наблюдавайте ги,че моят точно такъв като на Фани голям се гътна от въшката-налепи,които в началото са като малки и невинни бели точици по игличките.

Изображение

Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от gevkati »

моята идея със Скай Рокета/ който в книжките но Д-р Хесайон е строен и обран/ беше сходна с "две липи отпред". Голям фен съм на иглолистните, защото зимуват облечени, да прощават липите.
Обаче въпреки мерака и "научния " подход при избора, Скай Рокетът ми се оказа извънгабаритен. Аз съм пробвала с фризиране, но проблемът е, че не върви на 1 централно стебло, а разклонява . До едно време успявах да вързвам разклоняващите се стебла едно за друго , за да не се оширява и отваря още повече. А като тръгне да се развива пролетно време, прирастът явно натежава и Ракетата става доста охранена. Но вече сме 1:1. Този от снимката по-напред в темата е на фризьор 2-3 пъти годишно. не затруднява трафика около него. Но другият беше на по-тясно място - около 1.20-1.30 ширина и си се беше разположил господарски.Та се наложи да се сбогуваме.
Сега правя опит с един Cupressus sempervirens pyramidalis да видя дали ще му понесе нашата зима.
ако ли не , ще го заменя със Сентинел. Всъщност, Сентинел много ми хареса, така че направо ще го търся.
А иначе градината ми е доста разнопериодна , в зависимост от това кога съм успяла да отвоювам мястото от ябълки, дюли, мушмули, лешници...на доста от вас ви е ясна тази битка. Сега като погледнеш на север - Гимназисти
/включая Скай Рокета/, до пътеката покрай къщата - шестокласници, а на запад - детска градина, ама сборна група/ някой са нови, други са вече стари пушки, но попреместени, та повтарят годината/
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от Daniela Pargu »

Е, тези слабичките са си попревързани /на снимката/Така си пазят фигурките, явно :hmmm:
Аз доста подстригвам, но си е трудоемко и времеядно :snif:
Особено като станат над 5 метра...
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Juniperus (Хвойна)

Мнение от greeneyed »

Ние тук на думи не вярваме, искаме снимки, око да види. ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”