Проблеми при иглолистни

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Не знам точно какво е, ама не е добре...

Мнение от Daniela Pargu »

Проблемът би дошъл от ябълковите дръвчета към други иглолистни около тях - от боровите видове ,даже и клек би пострадал!
Права си ,Марги!Цикълът е - юниперус - ябълково дръвче/мястото и е,все пак в овощната градина/- БОРЧЕ/потърпевшо в моите очи/ :snif:
При такава ситуация добри резултати дава пръскане пролет с ридомил :daaa:
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Не знам точно какво е, ама не е добре...

Мнение от Еличка »

Хм, ние нямаме овощна градина, а плодните дръвчета са из целия двор....
Разрових се и намерих тази информация :

РАЗДЕЛ ЕНЦИКЛОПЕДИЯ: БОЛЕСТИ ПО ТРАЙНИТЕ НАСАЖДЕНИЯ
Ръжда по ябълката
Ръжда по ябълката предизвиква гъбата Gymnosporangium juniperinum (L.) Martius. Тя е в състояние да зарази ябълката, дюлята, офиката, мукината и някои видове глог. Появява се изолирано, само в отделни райони на страната.

От горната страна на листата на ябълката в периода юли-септември се развиват закръглени, рязко очертани, оранжево-жълти петна, прошарени с черни точици. От горната страна петната са слабо изпъкнали, а от долната върху тях се появяват единични или групи от няколко сиво-белезникави чашки с нарязани стени, в които се образува тъмнокафява спорова маса. Макар и рядко, болестта предизвиква изприщване по клоните и петносване по плодовете.

Патогенът има пълен жизнен цикъл, преминаващ върху два растителни вида. Основен гостоприемник е хвойната, където паразитът предизвиква вретеновидно подуване на клонките. Върху тях се формират неправилни, езичести, клейовидни, оранжеви образувания, продуциращи спори. Те се разсейват от вятъра, попадат върху ябълковите листа и ги заразяват.
Болестта се развива при дъждовно време и в близост до месторастенията на основния гостоприемник.

КОНТРОЛ
При поява на първите признаци на болестта могат да се извършат 2-3 следцъфтежни третирания с подходящи широкоспектърни фунгициди.

Добре, овощните дръвчета така или иначе ги пръскам с топсин и нуреле след цъфтеж, но какво да ги правя тези рижи пипала? Да остържа и напръскам? Иначе хвойната е пръскана вече с тази смес преди около седмица.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Не знам точно какво е, ама не е добре...

Мнение от Daniela Pargu »

По-добре е да изрежеш клончето/ и изгориш/, защото при остъргване пак остава ,а и може да се разпраши ! :daaa:
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Не знам точно какво е, ама не е добре...

Мнение от Еличка »

:gush: Благодаря ви, мили момичета!
Колкото и да ми е мъчно, ще изрежа!
:tzeluvka:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Не знам точно какво е, ама не е добре...

Мнение от zeleno »

че и аз ще я резна тогава
но ръжда не съм имала по дръвчетата
една година диворастящите къпини бяха целите в ръжда и за мой късмет - една роза не пострада
само те , странна работа
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Не знам точно какво е, ама не е добре...

Мнение от renimoss »

Ръждите са голяма група паразитни гъби, като в повечето случаи различните видове гъби се развиват върху определени гостоприемници (или група от такива, напр. видове от едно семейство). Почти невероятно е ръжда по ябълки (покритосеменно растение) да зарази иглолистно растение (голосеменно растение) :!:
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Не знам точно какво е, ама не е добре...

Мнение от Еличка »

renimoss написа: Апр 20, '18, 09:05 Ръждите са голяма група паразитни гъби, като в повечето случаи различните видове гъби се развиват върху определени гостоприемници (или група от такива, напр. видове от едно семейство). Почти невероятно е ръжда по ябълки (покритосеменно растение) да зарази иглолистно растение (голосеменно растение) :!:
Аз доколкото разбрах, обратно става - от иглолистните отива към семкови овощни :hmmm: Вчера и татко така ми каза. Колкото и да ми харесва тази хвойна, ще я следя изкъсо. Засега се отърва с един клон, но ако продължи да е толкова гостоприемна :sboi:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Не знам точно какво е, ама не е добре...

Мнение от Daniela Pargu »

Ако вълнението е за ябълките - от гостоприемника се заразява :daaa:
Но самата ябълка ,както и цариградско грозде и пр. са междинен гостоприемник на
една от ръждите , която разболява пинуси и др.! :snif:
Наистина са много видове :daaa:
И мен ме интересува точно това прехвърляне на заболяването ,а не първото!
Ако търсим логика - и първия процес е нелогичен, но това е природата! :dovolen:
Юниперусът не се разболява от домуващата на него зараза/горните снимки/,
но борчетата се разболяват от дошлата от ябълката зараза! :snif:
ПП .Това имах предвид по-горе- споделям опит и познание ,за да бъда
полезна,но не ангажирам никого да се съгласи с мен ! :angelche:
Но и несъгласни, е добре да изрежете болните клонки,да ги изгорите и
да третирате други иглолистни, с подобна симптоматика :daaa: :dovolen:
А ябълките да си стоят - и аз имам 2 заварени :daaa: При мен те нямат проблеми от въпросния характер :stiskam: :dovolen:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Не знам точно какво е, ама не е добре...

Мнение от zeleno »

това е гъбата - отрязах клончето

Изображение

едвам я намерих , имах спомен , че съм я виждала , но сега пролетно време се е скрила пущината
Стоян
Kафенце
Мнения: 13
Регистриран на: Апр 16, '16, 06:47

Re: Не знам точно какво е, ама не е добре...

Мнение от Стоян »

И при мен май има нещо не знам какво, но не ми харесва.
И в друга тема пуснах същото съобщение
Купих Хемаципарис алуми голд, който има и кафяви листенца, които според мен съхнат от някаква болест.
Имаше кафяви листенца и когато го извадиха от почвата в разсадника, но след като го засадих в градината като ли станаха повече.
От друга страна пък има и растеж по връхчетата на зелените листа.
Всяко мнение би ми било полезно.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”